Nacrt Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje
1. UVOD
Europa se od 2021. suočava sa značajnim porastom cijena energenata, žitarica, uljarica, općenito stočne hrane te mineralnih gnojiva što je posljedica kretanja na globalnom tržištu. Ruska invazija na Ukrajinu 2022. stvorila je znatne gospodarske nesigurnosti, poremetila trgovinske tokove i lance opskrbe te je dovela do iznimno velikih i neočekivanih povećanja cijena, posebno prirodnog plina i električne energije. Ujedno je došlo i do rasta cijena ostalih inputa u proizvodnji, što je proizvođače dovelo u situaciju da su suočeni sa iznimno velikim povećanjem ukupnih troškova proizvodnje. Cijene energenata, žitarica, uljarica, stočne hrane, mineralnih gnojiva te drugih sirovina povećale su se na međunarodnom tržištu od izbijanja rata, a rizici dodatnog rasta cijena su i nadalje prisutni.
Prema podatcima tržišnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP) veleprodajna cijena najznačajnijih žitarica i uljarica u 2022. godini dosegla je najviše razine u posljednjih osam godina čije povećanje u prosincu 2022. godine u odnosu na prosinac 2021. godine iznosi 22,9 % za pšenicu, 45,1 % za kukuruz, 24,2 % za stočni ječam, 10,8 % za suncokret, 26,1 % za sojinu sačmu te 10,4 % za suncokretovu sačmu. Usporedba prosječnih cijena žitarica u 2022. godini u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje (od 2017. – do 2021. godine) pokazuje rast od 202,5 % za pšenicu, 200 % za kukuruz te 191 % za stočni ječam. Cijene uljarica u istom razdoblju imaju slične trendove koji pokazuju rast od 173 % za zrno suncokreta te 191,5 % za zrno soje.
Cijena električne energije u Republici Hrvatskoj je prema podacima EUROSTAT-a za prvo polugodište 2022. godine u porastu za 61,53 % u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Također, cijena prirodnog plina je za poslovne korisnike porasla za preko 40 % u prvom polugodištu 2022. godine u odnosu na isto razdoblje 2021. godine.
Rast cijena prirodnog plina kao glavne sirovine u proizvodnji dušičnih mineralnih gnojiva, uz poteškoće u nabavi komponenti za proizvodnju kalijevih i fosfornih gnojiva, uzrokovao je i ogroman rast cijena mineralnih gnojiva. Prema podacima DZS-a cijene ulaznih troškova u poljoprivredi u RH u 2022. godini bile su više za 40,5 % u odnosu na cijene u 2021. godini. Najveći rast bilježi se kod gnojiva koja su skuplja za 115,6 %, energenata i maziva za 69,4 % i stočne hrane za 30,9 %. Unutar Europske Unije Hrvatska spada u regiju 3. u kojoj je prosječna veleprodajna cijena šećera u 12/2023 iznosila 845 €/t što je povećanje od 65,04 % u odnosu na 12/2021 (512€/t). Cijene utrošenih dobara i usluga u poljoprivredi imaju rast u 2022. godini od 36,8 % u odnosu na 2021. godinu.
Usprkos svim do sada poduzetim mjerama pomoći, pritisak na primarnu proizvodnju, kao prvu fazu lanca opskrbe, i dalje je jak i intenzivan osobito u sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza).
Opisana situacija na tržištu narušava stabilnost poljoprivredne proizvodnje u Republici Hrvatskoj te bi bez poduzimanja mjera pomoći navedenim sektorima moglo doći do značajnog smanjenja ili potpunog prestanka proizvodnje velikog broja gospodarstava što bi za posljedicu imalo narušavanje primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske.
2. CILJ I OPRAVDANOST PROGRAMA
Cilj Programa je pružiti financijsku potporu subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza) kako bi se ublažila iznimno velika povećanja cijene inputa proizvodnje, dok istovremeno cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda iz predmetnih sektora ne prati u potpunosti rast troškova.
Potporom iz ovoga Programa nastoji se nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača, proizvodima navedenih sektora.
3. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22).
Ovim Programom uređuje se dodjela državne potpore na temelju Komunikacije komisije Privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu od 9. ožujka 2023. (SL C 101/3, 17.3.2023.) (u daljnjem tekstu: Privremeni krizni okvir).
Potpore iz ovoga Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (b) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te su prijavljene Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
4. MJERE U PROVEDBI PROGRAMA
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima stočarstva su:
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1 Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Podmjera 3.1 Potpora za proizvodnju mesa peradi
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima biljne proizvodnje:
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI MJERA PROGRAMA
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 1. Potpora sektoru govedarstva su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom u sektoru govedarstva (proizvodnjom mlijeka, proizvodnjom u sustavu krava tele te proizvodnjom tovne junadi). Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi),
c)upis grla u Jedinstveni registar držanih životinja (u daljnjem tekstu: JRDŽ).
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 2.1. Potpora sektoru svinjogojstva - uzgoj krmača su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja uzgajaju krmače. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi),
c)u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine imati evidentirane krmače u JRDŽ,
d)na gospodarstvu u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine registriran promet svinja, a koji je definiran kao otprema svinja sa gospodarstva evidentirana u JRDŽ kao domaći promet, izvoz/iznos i/ili klaonica.
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja proizvode tovne svinje. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b)upis u Registar objekata (farmi),
c)u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine isporučili su tovne svinje s farmi upisanih u JRDŽ na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili u izvoz/iznos.
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 3.1. Potpora za proizvodnju mesa peradi su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja su isporučila perad na klanje u registrirane ili odobrene objekte za klanje peradi i/ili u izvoz/iznos u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi).
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 3.2. Potpora za proizvodnju jaja su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom jaja.
Korisnici koji se bave proizvodnjom konzumnih jaja moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b)upis u Upisnik farmi kokoši nesilica.
Korisnici koji se bave proizvodnjom jaja za rasplod moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi).
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga I. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja se bave uzgojem ovaca i koza. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi),
c)upis grla u JRDŽ.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 5. Potpora sektoru konjogojstva su mikro, mala i srednja poduzeća, definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 te velika poduzeća, koja se bave uzgojem konja. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi),
c)upis grla u JRDŽ.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 6. Potpora sektoru pčelarstva su pčelari upisani u Evidenciju pčelara i pčelinjaka za 2023. godinu.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, mjeri 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe i mjeri 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjemenskog kukuruza i sjemena povrća i koja ispunjavaju sljedeće uvjete:
a)upisana su u Upisnik poljoprivrednika,
b)imaju evidentirane poljoprivredne površine u ARKOD sustavu pod nasadima voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjemena povrća i sjemenskog kukuruza za koje je podnesen Jedinstveni zahtjev za 2022. godinu.
Dodatno, prihvatljivi korisnici iz ovog Programa koji se bave proizvodnjom šećerne repe su oni korisnici koji su podnijeli zahtjev i ostvarili su pravo na proizvodno vezanu potporu za šećernu repu u 2022. godini.
6. PRIHVATLJIVA GRLA/KLJUNOVI/ PČELINJE ZAJEDNICE
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1 Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
Za potporu su prihvatljiva ženska grla koja:
-su upisana u JRDŽ,
-pripadaju skupini mliječnih ili kombiniranih pasmina,
-dolaze s gospodarstava koja isporučuju mlijeko u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su upisana u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
-nalaze se na gospodarstvu na dan 1.4.2023. godine, te u 18 mjeseci koji prethode tom datumu imaju registrirano barem jedno teljenje u JRDŽ-u.
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
Za potporu su prihvatljiva ženska grla koja:
-su upisana u JRDŽ,
-pripadaju skupini mesnih ili kombiniranih pasmina,
-dolaze s gospodarstava koja nemaju isporuku mlijeka u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, nisu gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
-iznimno u slučaju skupine mesnih pasmina goveda prihvatljiva su grla koja dolaze s gospodarstava koja isporučuju mlijeko u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su upisana u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
-nalaze se na gospodarstvu na dan 1.4.2023. godine, te u 18 mjeseci koji prethode tom datumu imaju registrirano barem jedno teljenje u JRDŽ-u.
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi
Za potporu su prihvatljiva muška i ženska grla koja:
-imaju evidentirano izlučenje na klanje u Republici Hrvatskoj ili izlučenje za izvoz/iznos prema podacima evidentiranim u JRDŽ u razdoblju od 01.04.2022. do 01.04.2023. godine,
-nisu mlađa od 12 niti starija od 30 mjeseci u trenutku izlučenja,
-su prisutna na gospodarstvu najmanje 250 dana za muška grla i najmanje 180 dana za ženska grla od dana dolaska grla na gospodarstvo do dana izlučenja,
-sudjeluju u Farmskom sustavu osiguranja kvalitete junećeg, janjećeg i jarećeg mesa koji je objavljen na mrežnoj stranici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača
Za potporu je prihvatljiv broj krmača utvrđen temeljem u JRDŽ prijavljenog broja svinja u prometu u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine dijeljenog s brojem 5, a koji ne može biti veći od prosječnog broja krmača evidentiranih u JRDŽ u istom razdoblju.
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja
Za potporu su prihvatljiva grla tovnih svinja koja su:
-isporučena s farmi upisanih u JRDŽ na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili u izvoz/iznos u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine,
-imaju evidentirano izlučenje u JRDŽ na klanje i/ili izvoz/iznos,
-u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja pripadaju u kategorije T1 ili T2 za grla isporučena na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili su evidentirana na Međunarodnom tovarnom listu kao tovne svinje.
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Podmjera 3.1. Potpora za proizvodnju mesa peradi
Za potporu su prihvatljivi kljunovi peradi u proizvodnji mesa koji su s farmi upisanih u JRDŽ
isporučeni na klanje u registrirane ili odobrene objekte za klanje peradi i/ili su evidentirana na Međunarodnom tovarnim listu koji sadrži podatke o datumu i mjestu isporuke i Veterinarskom certifikatu za izvoz ili Svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje za iznos iz kojeg je vidljiv broj kljunova i mjesto utovara kljunova proslijeđenih u izvoz/iznos na klanje u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine.
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja
Za potporu su prihvatljivi kljunovi:
-kokoši nesilica evidentirani u Upisniku farmi kokoši nesilica pri Ministarstvu poljoprivrede na dan 1.4.2023. godine,
-kljunovi peradi u proizvodnji rasplodnih jaja s farmi upisanih u JRDŽ nad kojima je u 2022. godini provedena vakcinacija protiv Newcastle bolesti peradi.
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
Za potporu su prihvatljiva ženska grla:
-koja su upisana u JRDŽ,
-koja se na dan 1.4.2023. nalaze na gospodarstvu i starija su od 12 mjeseci.
Broj prihvatljivih grla na gospodarstvu ovisan je o broju ukupno rođene janjadi/jaradi u 12 mjeseci koji prethode datumu 1.4.2023. i upisanih u JRDŽ.Broj prihvatljivih grla ovaca/koza predstavlja ukupan broj janjadi/jaradi, pri čemu broj prihvatljivih grla ne može biti veći od broja ženskih grla koja se nalaze na gospodarstvu na dan 1.4.2023. i starija su od 12 mjeseci.
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
Za potporu su prihvatljivaženska grla konja:
-koja su upisana u JRDŽ,
-koja se na dan 1.4.2023. nalaze na gospodarstvu, starija su od 36 mjeseci te u prethodnih 18 mjeseci imaju registrirano oždrebljenje u JRDŽ.
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
Za potporu su prihvatljive pčelinje zajednice koje su upisane u Evidenciju pčelara i pčelinjaka za 2023. godinu.
7. OPIS MJERE I PRIHVATLJIVI HEKTARI U SEKTORIMA BILJNE PROIZVODNJE
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
Opis mjere
Potpora se dodjeljuje proizvođačima voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja za površine na kojima je korisnik uzgajao voće, povrće, cvijeće, ljekovito i aromatičnog bilja u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Najmanja površina po jednoj biljnoj vrsti voća ili povrća prihvatljiva za potporu iznosi u 0,5ha, dok za skupinu biljnih vrsta cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja najmanja površina od 0,5 ha promatra se zbirno.
Najveća površina po jednoj vrsti prihvatljiva za potporu iznosi 5 ha.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 15.000.
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
Opis mjere
Potpora proizvođačima šećerne repe dodjeljuje se za poljoprivredne površine na kojima korisnik potpore uzgaja šećernu repu i za koje je ostvario pravo na proizvodno vezanu potporu za šećernu repu u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Za potporu u okviru ovog programa prihvatljivo je prvih 50 ha poljoprivrednih površina na kojima korisnik potpore uzgaja šećernu repu.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 320.
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
Opis mjere
Potpora se dodjeljuje proizvođačima sjemenskog kukuruza i sjemena povrća za poljoprivredne površine na kojima je korisnik uzgajao sjemenski kukuruz i sjeme povrća u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Za potporu u okviru ovog programa prihvatljivo su sve poljoprivredne površine na kojima je korisnik potpore uzgajao sjemenski kukuruz i sjeme povrća.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 45.
8. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se dodjeljuje u skladu s odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira u obliku izravnih bespovratnih sredstava. Svi iznosi potpore moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova.
Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Iznos potpore utvrđuje se razmjerno broju prihvatljivih grla/kljunova/pčelinjih zajednica za potporu unutar mjere, kako slijedi za:
Podmjeru 1.1. najviše 130,00 eura po grlu.
Podmjeru 1.2. najviše 80,00 eura po grlu.
Podmjeru 1.3. najviše 65,00 eura po grlu.
Podmjeru 2.1. najviše 130,00 eura po grlu.
Podmjeru 2.2. najviše 15,00 eura po grlu.
Podmjeru 3.1. najviše 0,02 eura po kljunu.
Podmjeru 3.2. najviše 0,30 eura po kljunu.
Mjeru 4. najviše 10,00 eura po grlu.
Mjeru 5. najviše 100,00 eura po grlu.
Mjeru 6. najviše 3,00 eura po pčelinjoj zajednici.
Intenzitet potpore po hektaru za potporu unutar mjere, kako slijedi za:
Mjera 7. najviše 200,00 eura po hektaru.
Mjera 8. najviše 320,00 eura po hektaru.
Mjera 9. najviše 574,00 eura po hektaru.
Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine mjere.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
9. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Ukupna vrijednost Programa iznosi 30.960.000,00 eura. Sredstva za provedbu Programa za 2023. godinu u visini od 21.672.000,00 eura osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama u 2024. i 2025. godinu, dok će se preostala sredstva u iznosu od 9.288.000,00 eura za 2024. godinu planirati prilikom izrade državnog proračuna za 2024. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede.
Sredstva su planirana kako slijedi:
Mjera
Podmjera
Iznos u eurima
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1. Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
5.800.000,00
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
5.920.000,00
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
1.320.000,00
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
730.000,00
UKUPNO:
30.960.000,00
Ukoliko omotnica nije u potpunosti iskorištena sredstva između mjera mogu se preraspodijeliti. Postupak preraspodjele se vrši po principu da se u slučaju potrebe sredstva prvo preraspodjeljuju po podmjerama unutar mjere, a zatim između mjera.
10. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava te kontrola na terenu.
Ministarstvo poljoprivrede će poštovati tzv. “standstill clause“, odnosno neće dodjeljivati potporu temeljem ovoga Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije. Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira.
Agencija za plaćanja na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu, kontrolu na terenu te isplatu potpore.
11. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Prema ovom Programu grupa povezanih poduzeća smatra se jednim poduzetnikom.
U provedbi mjera ovog Programa ukupni iznos potpore po jednom poduzetniku ne može premašiti iznos definiran odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira. Potpore iz ovog Programa zbrajaju se s potporama odobrenim na temelju Privremenog kriznog okvira sukladno odredbama istog.
Potpore iz ovog Programa mogu se zbrajati s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 ili s potporom na temelju Uredbe o poljoprivrednom izuzeću1 uz poštivanje odredbi o zbrajanju iz tih uredbi.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem.
Potpore na temelju ovog Programa ne dodjeljuju se poduzetnicima na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU, uključujući, ali ne ograničavajući se na:
- osobe, subjekte ili tijela posebno navedene u pravnim aktima kojima se izriču te sankcije
- poduzetnike koji su u vlasništvu ili pod kontrolom osoba, subjekata ili tijela na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU ili
- poduzetnike koji djeluju u sektorima na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU, u mjeri u kojoj bi se potporom ugrozili ciljevi odgovarajućih sankcija.
12. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
U skladu s odjeljkom 3. Privremenog kriznog okvira Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze praćenja i izvješćivanja utvrđene u istom odjeljku.
Nacrt Programa državne potpore za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektorima stočarske i biljne proizvodnje
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
1. UVOD
Europa se od 2021. suočava sa značajnim porastom cijena energenata, žitarica, uljarica, općenito stočne hrane te mineralnih gnojiva što je posljedica kretanja na globalnom tržištu. Ruska invazija na Ukrajinu 2022. stvorila je znatne gospodarske nesigurnosti, poremetila trgovinske tokove i lance opskrbe te je dovela do iznimno velikih i neočekivanih povećanja cijena, posebno prirodnog plina i električne energije. Ujedno je došlo i do rasta cijena ostalih inputa u proizvodnji, što je proizvođače dovelo u situaciju da su suočeni sa iznimno velikim povećanjem ukupnih troškova proizvodnje. Cijene energenata, žitarica, uljarica, stočne hrane, mineralnih gnojiva te drugih sirovina povećale su se na međunarodnom tržištu od izbijanja rata, a rizici dodatnog rasta cijena su i nadalje prisutni.
Prema podatcima tržišnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP) veleprodajna cijena najznačajnijih žitarica i uljarica u 2022. godini dosegla je najviše razine u posljednjih osam godina čije povećanje u prosincu 2022. godine u odnosu na prosinac 2021. godine iznosi 22,9 % za pšenicu, 45,1 % za kukuruz, 24,2 % za stočni ječam, 10,8 % za suncokret, 26,1 % za sojinu sačmu te 10,4 % za suncokretovu sačmu. Usporedba prosječnih cijena žitarica u 2022. godini u odnosu na prethodno petogodišnje razdoblje (od 2017. – do 2021. godine) pokazuje rast od 202,5 % za pšenicu, 200 % za kukuruz te 191 % za stočni ječam. Cijene uljarica u istom razdoblju imaju slične trendove koji pokazuju rast od 173 % za zrno suncokreta te 191,5 % za zrno soje.
Cijena električne energije u Republici Hrvatskoj je prema podacima EUROSTAT-a za prvo polugodište 2022. godine u porastu za 61,53 % u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Također, cijena prirodnog plina je za poslovne korisnike porasla za preko 40 % u prvom polugodištu 2022. godine u odnosu na isto razdoblje 2021. godine.
Rast cijena prirodnog plina kao glavne sirovine u proizvodnji dušičnih mineralnih gnojiva, uz poteškoće u nabavi komponenti za proizvodnju kalijevih i fosfornih gnojiva, uzrokovao je i ogroman rast cijena mineralnih gnojiva. Prema podacima DZS-a cijene ulaznih troškova u poljoprivredi u RH u 2022. godini bile su više za 40,5 % u odnosu na cijene u 2021. godini. Najveći rast bilježi se kod gnojiva koja su skuplja za 115,6 %, energenata i maziva za 69,4 % i stočne hrane za 30,9 %. Unutar Europske Unije Hrvatska spada u regiju 3. u kojoj je prosječna veleprodajna cijena šećera u 12/2023 iznosila 845 €/t što je povećanje od 65,04 % u odnosu na 12/2021 (512€/t). Cijene utrošenih dobara i usluga u poljoprivredi imaju rast u 2022. godini od 36,8 % u odnosu na 2021. godinu.
Usprkos svim do sada poduzetim mjerama pomoći, pritisak na primarnu proizvodnju, kao prvu fazu lanca opskrbe, i dalje je jak i intenzivan osobito u sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza).
Opisana situacija na tržištu narušava stabilnost poljoprivredne proizvodnje u Republici Hrvatskoj te bi bez poduzimanja mjera pomoći navedenim sektorima moglo doći do značajnog smanjenja ili potpunog prestanka proizvodnje velikog broja gospodarstava što bi za posljedicu imalo narušavanje primarne poljoprivredne proizvodnje i prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
2. CILJ I OPRAVDANOST PROGRAMA
Cilj Programa je pružiti financijsku potporu subjektima koji se bave proizvodnjom u osjetljivim sektorima stočarstva (govedarstva, svinjogojstva, ovčarstva, kozarstva, peradarstva, konjogojstva i pčelarstva) i biljne proizvodnje (voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjeme povrća i sjemenskog kukuruza) kako bi se ublažila iznimno velika povećanja cijene inputa proizvodnje, dok istovremeno cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda iz predmetnih sektora ne prati u potpunosti rast troškova.
Potporom iz ovoga Programa nastoji se nadoknaditi dio porasta troškova proizvodnje, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava, čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina zaposlenosti i spriječiti poremećaji u opskrbi, kako prerađivačkog sektora, tako i krajnjih potrošača, proizvodima navedenih sektora.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
3. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22).
Ovim Programom uređuje se dodjela državne potpore na temelju Komunikacije komisije Privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu od 9. ožujka 2023. (SL C 101/3, 17.3.2023.) (u daljnjem tekstu: Privremeni krizni okvir).
Potpore iz ovoga Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (b) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te su prijavljene Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
4. MJERE U PROVEDBI PROGRAMA
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima stočarstva su:
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1 Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Podmjera 3.1 Potpora za proizvodnju mesa peradi
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
Mjere u okviru ovoga Programa u sektorima biljne proizvodnje:
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI MJERA PROGRAMA
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 1. Potpora sektoru govedarstva su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom u sektoru govedarstva (proizvodnjom mlijeka, proizvodnjom u sustavu krava tele te proizvodnjom tovne junadi). Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi),
c) upis grla u Jedinstveni registar držanih životinja (u daljnjem tekstu: JRDŽ).
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 2.1. Potpora sektoru svinjogojstva - uzgoj krmača su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća, koja uzgajaju krmače. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi),
c) u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine imati evidentirane krmače u JRDŽ,
d) na gospodarstvu u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine registriran promet svinja, a koji je definiran kao otprema svinja sa gospodarstva evidentirana u JRDŽ kao domaći promet, izvoz/iznos i/ili klaonica.
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća, koja proizvode tovne svinje. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) upis u Registar objekata (farmi),
c) u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine isporučili su tovne svinje s farmi upisanih u JRDŽ na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili u izvoz/iznos.
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 3.1. Potpora za proizvodnju mesa peradi su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća, koja su isporučila perad na klanje u registrirane ili odobrene objekte za klanje peradi i/ili u izvoz/iznos u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi).
Prihvatljivi korisnici potpore u podmjeri 3.2. Potpora za proizvodnju jaja su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom jaja.
Korisnici koji se bave proizvodnjom konzumnih jaja moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
b) upis u Upisnik farmi kokoši nesilica.
Korisnici koji se bave proizvodnjom jaja za rasplod moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi).
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga I. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća, koja se bave uzgojem ovaca i koza. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi),
c) upis grla u JRDŽ.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 5. Potpora sektoru konjogojstva su mikro, mala i srednja poduzeća, definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 te velika poduzeća , koja se bave uzgojem konja. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi),
c) upis grla u JRDŽ.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 6. Potpora sektoru pčelarstva su pčelari upisani u Evidenciju pčelara i pčelinjaka za 2023. godinu.
Prihvatljivi korisnici potpore u mjeri 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, mjeri 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe i mjeri 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću te velika poduzeća, koja se bave proizvodnjom voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjemenskog kukuruza i sjemena povrća i koja ispunjavaju sljedeće uvjete:
a) upisana su u Upisnik poljoprivrednika,
b) imaju evidentirane poljoprivredne površine u ARKOD sustavu pod nasadima voća, povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja, šećerne repe, sjemena povrća i sjemenskog kukuruza za koje je podnesen Jedinstveni zahtjev za 2022. godinu.
Dodatno, prihvatljivi korisnici iz ovog Programa koji se bave proizvodnjom šećerne repe su oni korisnici koji su podnijeli zahtjev i ostvarili su pravo na proizvodno vezanu potporu za šećernu repu u 2022. godini.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
6. PRIHVATLJIVA GRLA/KLJUNOVI/ PČELINJE ZAJEDNICE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 1.1 Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
Za potporu su prihvatljiva ženska grla koja:
- su upisana u JRDŽ,
- pripadaju skupini mliječnih ili kombiniranih pasmina,
- dolaze s gospodarstava koja isporučuju mlijeko u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su upisana u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
- nalaze se na gospodarstvu na dan 1.4.2023. godine, te u 18 mjeseci koji prethode tom datumu imaju registrirano barem jedno teljenje u JRDŽ-u.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
Za potporu su prihvatljiva ženska grla koja:
- su upisana u JRDŽ,
- pripadaju skupini mesnih ili kombiniranih pasmina,
- dolaze s gospodarstava koja nemaju isporuku mlijeka u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla, nisu gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
- iznimno u slučaju skupine mesnih pasmina goveda prihvatljiva su grla koja dolaze s gospodarstava koja isporučuju mlijeko u odobreni objekt u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su gospodarstva upisana u Upisnik odobrenih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla ili su upisana u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla s opisom djelatnosti sir i vrhnje i/ili mljekomat i/ili pokretni mljekomat,
- nalaze se na gospodarstvu na dan 1.4.2023. godine, te u 18 mjeseci koji prethode tom datumu imaju registrirano barem jedno teljenje u JRDŽ-u.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi
Za potporu su prihvatljiva muška i ženska grla koja:
- imaju evidentirano izlučenje na klanje u Republici Hrvatskoj ili izlučenje za izvoz/iznos prema podacima evidentiranim u JRDŽ u razdoblju od 01.04.2022. do 01.04.2023. godine,
- nisu mlađa od 12 niti starija od 30 mjeseci u trenutku izlučenja,
- su prisutna na gospodarstvu najmanje 250 dana za muška grla i najmanje 180 dana za ženska grla od dana dolaska grla na gospodarstvo do dana izlučenja,
- sudjeluju u Farmskom sustavu osiguranja kvalitete junećeg, janjećeg i jarećeg mesa koji je objavljen na mrežnoj stranici Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača
Za potporu je prihvatljiv broj krmača utvrđen temeljem u JRDŽ prijavljenog broja svinja u prometu u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine dijeljenog s brojem 5, a koji ne može biti veći od prosječnog broja krmača evidentiranih u JRDŽ u istom razdoblju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja
Za potporu su prihvatljiva grla tovnih svinja koja su:
- isporučena s farmi upisanih u JRDŽ na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili u izvoz/iznos u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine,
- imaju evidentirano izlučenje u JRDŽ na klanje i/ili izvoz/iznos,
- u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja pripadaju u kategorije T1 ili T2 za grla isporučena na klanje u odobrene objekte za klanje papkara i/ili su evidentirana na Međunarodnom tovarnom listu kao tovne svinje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 3.1. Potpora za proizvodnju mesa peradi
Za potporu su prihvatljivi kljunovi peradi u proizvodnji mesa koji su s farmi upisanih u JRDŽ
isporučeni na klanje u registrirane ili odobrene objekte za klanje peradi i/ili su evidentirana na Međunarodnom tovarnim listu koji sadrži podatke o datumu i mjestu isporuke i Veterinarskom certifikatu za izvoz ili Svjedodžbi o zdravstvenom stanju i mjestu podrijetla životinje za iznos iz kojeg je vidljiv broj kljunova i mjesto utovara kljunova proslijeđenih u izvoz/iznos na klanje u razdoblju od 1.4.2022. do 1.4.2023. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja
Za potporu su prihvatljivi kljunovi:
- kokoši nesilica evidentirani u Upisniku farmi kokoši nesilica pri Ministarstvu poljoprivrede na dan 1.4.2023. godine,
- kljunovi peradi u proizvodnji rasplodnih jaja s farmi upisanih u JRDŽ nad kojima je u 2022. godini provedena vakcinacija protiv Newcastle bolesti peradi.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
Za potporu su prihvatljiva ženska grla:
- koja su upisana u JRDŽ,
- koja se na dan 1.4.2023. nalaze na gospodarstvu i starija su od 12 mjeseci.
Broj prihvatljivih grla na gospodarstvu ovisan je o broju ukupno rođene janjadi/jaradi u 12 mjeseci koji prethode datumu 1.4.2023. i upisanih u JRDŽ. Broj prihvatljivih grla ovaca/koza predstavlja ukupan broj janjadi/jaradi, pri čemu broj prihvatljivih grla ne može biti veći od broja ženskih grla koja se nalaze na gospodarstvu na dan 1.4.2023. i starija su od 12 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
Za potporu su prihvatljiva ženska grla konja:
- koja su upisana u JRDŽ,
- koja se na dan 1.4.2023. nalaze na gospodarstvu, starija su od 36 mjeseci te u prethodnih 18 mjeseci imaju registrirano oždrebljenje u JRDŽ.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
Za potporu su prihvatljive pčelinje zajednice koje su upisane u Evidenciju pčelara i pčelinjaka za 2023. godinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
7. OPIS MJERE I PRIHVATLJIVI HEKTARI U SEKTORIMA BILJNE PROIZVODNJE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
Opis mjere
Potpora se dodjeljuje proizvođačima voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja za površine na kojima je korisnik uzgajao voće, povrće, cvijeće, ljekovito i aromatičnog bilja u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Najmanja površina po jednoj biljnoj vrsti voća ili povrća prihvatljiva za potporu iznosi u 0,5ha, dok za skupinu biljnih vrsta cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja najmanja površina od 0,5 ha promatra se zbirno.
Najveća površina po jednoj vrsti prihvatljiva za potporu iznosi 5 ha.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 15.000.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
Opis mjere
Potpora proizvođačima šećerne repe dodjeljuje se za poljoprivredne površine na kojima korisnik potpore uzgaja šećernu repu i za koje je ostvario pravo na proizvodno vezanu potporu za šećernu repu u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Za potporu u okviru ovog programa prihvatljivo je prvih 50 ha poljoprivrednih površina na kojima korisnik potpore uzgaja šećernu repu.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 320.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
Opis mjere
Potpora se dodjeljuje proizvođačima sjemenskog kukuruza i sjemena povrća za poljoprivredne površine na kojima je korisnik uzgajao sjemenski kukuruz i sjeme povrća u 2022. godini. Osnova za izračun potpore temelji se na prihvatljivim površinama.
Površine prihvatljive za potporu
Za potporu u okviru ovog programa prihvatljivo su sve poljoprivredne površine na kojima je korisnik potpore uzgajao sjemenski kukuruz i sjeme povrća.
Projekcija broja korisnika
U ovoj mjeri procijenjeni broj korisnika iznosi 45.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
8. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se dodjeljuje u skladu s odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira u obliku izravnih bespovratnih sredstava. Svi iznosi potpore moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova.
Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Iznos potpore utvrđuje se razmjerno broju prihvatljivih grla/kljunova/pčelinjih zajednica za potporu unutar mjere, kako slijedi za:
Podmjeru 1.1. najviše 130,00 eura po grlu.
Podmjeru 1.2. najviše 80,00 eura po grlu.
Podmjeru 1.3. najviše 65,00 eura po grlu.
Podmjeru 2.1. najviše 130,00 eura po grlu.
Podmjeru 2.2. najviše 15,00 eura po grlu.
Podmjeru 3.1. najviše 0,02 eura po kljunu.
Podmjeru 3.2. najviše 0,30 eura po kljunu.
Mjeru 4. najviše 10,00 eura po grlu.
Mjeru 5. najviše 100,00 eura po grlu.
Mjeru 6. najviše 3,00 eura po pčelinjoj zajednici.
Intenzitet potpore po hektaru za potporu unutar mjere, kako slijedi za:
Mjera 7. najviše 200,00 eura po hektaru.
Mjera 8. najviše 320,00 eura po hektaru.
Mjera 9. najviše 574,00 eura po hektaru.
Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine mjere.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
9. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Ukupna vrijednost Programa iznosi 30.960.000,00 eura. Sredstva za provedbu Programa za 2023. godinu u visini od 21.672.000,00 eura osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcijama u 2024. i 2025. godinu, dok će se preostala sredstva u iznosu od 9.288.000,00 eura za 2024. godinu planirati prilikom izrade državnog proračuna za 2024. godinu u okviru limita ukupnih rashoda za razdjel 060 Ministarstva poljoprivrede.
Sredstva su planirana kako slijedi:
Mjera
Podmjera
Iznos u eurima
Mjera 1. Potpora sektoru govedarstva
Podmjera 1.1. Potpora uzgajivačima krava u proizvodnji mlijeka
5.800.000,00
Podmjera 1.2. Potpora uzgajivačima krava u sustavu krava-tele
2.400.000,00
Podmjera 1.3. Potpora proizvođačima tovne junadi
5.800.000,00
Mjera 2. Potpora sektoru svinjogojstva
Podmjera 2.1. Podmjera 2.1. Potpora uzgajivačima krmača
3.000.000,00
Podmjera 2.2. Potpora proizvođačima tovnih svinja
2.600.000,00
Mjera 3. Potpora sektoru peradarstva
Podmjera 3.1. Potpora za proizvodnju mesa peradi
470.000,00
Podmjera 3.2. Potpora za proizvodnju jaja
350.000,00
Mjera 4. Potpora sektoru ovčarstva i kozarstva
1.630.000,00
Mjera 5. Potpora sektoru konjogojstva
270.000,00
Mjera 6. Potpora sektoru pčelarstva
670.000,00
Mjera 7. Potpora za proizvodnju voća i povrća, cvijeća, ljekovitog i aromatičnog bilja
5.920.000,00
Mjera 8. Potpora za proizvodnju šećerne repe
1.320.000,00
Mjera 9. Potpora za proizvodnju sjemenskog kukuruza i sjemena povrća
730.000,00
UKUPNO:
30.960.000,00
Ukoliko omotnica nije u potpunosti iskorištena sredstva između mjera mogu se preraspodijeliti. Postupak preraspodjele se vrši po principu da se u slučaju potrebe sredstva prvo preraspodjeljuju po podmjerama unutar mjere, a zatim između mjera.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
10. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava te kontrola na terenu.
Ministarstvo poljoprivrede će poštovati tzv. “standstill clause“, odnosno neće dodjeljivati potporu temeljem ovoga Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije. Program će se provoditi od datuma primitka odluke Europske komisije o odobrenju dodjele državne potpore, a u skladu s odredbama Privremenog kriznog okvira.
Agencija za plaćanja na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu, kontrolu na terenu te isplatu potpore.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
11. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Prema ovom Programu grupa povezanih poduzeća smatra se jednim poduzetnikom.
U provedbi mjera ovog Programa ukupni iznos potpore po jednom poduzetniku ne može premašiti iznos definiran odjeljkom 2.1. točkom 62. Privremenog kriznog okvira. Potpore iz ovog Programa zbrajaju se s potporama odobrenim na temelju Privremenog kriznog okvira sukladno odredbama istog.
Potpore iz ovog Programa mogu se zbrajati s potporama odobrenim na temelju Uredbe Komisije (EU) br. 1407/2013 ili s potporom na temelju Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 1 uz poštivanje odredbi o zbrajanju iz tih uredbi.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem.
Potpore na temelju ovog Programa ne dodjeljuju se poduzetnicima na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU, uključujući, ali ne ograničavajući se na:
- osobe, subjekte ili tijela posebno navedene u pravnim aktima kojima se izriču te sankcije
- poduzetnike koji su u vlasništvu ili pod kontrolom osoba, subjekata ili tijela na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU ili
- poduzetnike koji djeluju u sektorima na koje se primjenjuju sankcije koje je donijela EU, u mjeri u kojoj bi se potporom ugrozili ciljevi odgovarajućih sankcija.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
12. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
U skladu s odjeljkom 3. Privremenog kriznog okvira Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze praćenja i izvješćivanja utvrđene u istom odjeljku.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede