Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge
1. UVOD
Pojava afričke svinjske kuge potvrđena je u Republici Hrvatskoj u populaciji domaćih svinja Izvješćima Hrvatskog veterinarskog instituta broj V-7649/2023, Z-18676/2023 i Z-18673/2023 od 26. lipnja 2023. godine. Prvi slučaj afričke svinjske kuge u divljih svinja potvrđen je na području Vukovarsko-srijemske županije u lovištu XVI/102 - Mašanj, Izvješćem Hrvatskog veterinarskog instituta broj Z -19736/2023od dana 5. srpnja 2023. godine.
Sukladno članku 36. stavka 5. Zakona o zdravlju životinja („Narodne novine“ broj 152/22 i 154/22) (u daljnjem tekstu: Zakon o zdravlju životinja), pri pojavi bolesti kategorije A odmah se određuju zone sukladno odredbama članka 64. Uredbe (EU) 2016/4291 i odredbama Delegirane uredbe (EU) 2020/6872. Na temelju članaka 3. i 7. Provedbene uredbe komisije (EU) 2023/5943 određene su zone ograničenja koje obuhvaćaju zonu zaštite i zonu nadziranja te zaraženo područje. Ministarstvo poljoprivrede donosi rješenje o određivanju zona ograničenja i zaraženog područja zbog izbijanja afričke svinjske kuge, uzimajući u obzir teritorijalni ustroj Republike Hrvatske. Ovisno o razvoju epidemiološke situacije, određuju se nove zone ograničenja i zaražena područja te ažuriraju postojeća.
U zonama ograničenja i zaraženom području provode se mjere određene naredbom donesenom na temelju članka 36. stavka 6. i članka 40. Zakona o zdravlju životinja, a koje odgovarajuće primjenjuju subjekti, druge relevantne pravne ili fizičke osobe koje drže i/ili prevoze i/ili rukuju životinjama ili proizvodima životinjskog porijekla namijenjenima za prehranu ljudi, hranom za životinje i nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi, veterinari, ovlašteni veterinari, veterinarski inspektori, lovoovlaštenici i lovci.
Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj iznimno je dopušteno premještanje svinja izravno u klaonicu određenu od strane Ministarstva poljoprivrede, nakon provedenog kliničkog pregleda svinja s povoljnim rezultatom i skladu s odredbama članaka 28. i 29. odnosno članaka 43. i 44. Delegirane uredbe (EU) 2020/687, pod uvjetom da meso podrijetlom od tih svinja bude podvrgnuto postupku prerade kako je određeno Prilogom VII. Uredbe 2020/687 u objektu klanja ili objektu za preradu određenom od strane Ministarstva poljoprivrede.
Naređene mjere nužne su kako bi se suzbilo širenje afričke svinjske kuge, ali iste imaju za posljedicu nemogućnost plasmana živih svinja po tržišnim cijenama. Obzirom na propisan postupak prerade kako je određeno i nemogućnost iskorištenja trupa na način kao u slučaju klanja svinja sa područja koje nije obuhvaćeno mjerama kontrole primarni proizvođači u sektoru svinjogojstva koji se nalaze u zoni ograničenja nisu u mogućnosti ostvariti tržišne cijene za proizvedene svinje.
Slijedom navedenog, nužno je i primjereno omogućiti dodjelu potpore primarnim proizvođačima u sektoru svinjogojstva kako bi se kompenzirao nastali gubitak prihoda za životinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja i nadoknadila tržišna vrijednost za usmrćene svinje uslijed provedbe naređenih mjera koje su na snazi.
1 Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja“) (Tekst značajan za EGP) (SL L 84/1, 31.3.2016.) sa svim izmjenama i dopunama
2 Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/687 od 17. prosinca 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za sprečavanje i kontrolu određenih bolesti s popisa (Tekst značajan za EGP) (SL L 174/64, 3.6.2020.) sa svim izmjenama i dopunama
3 Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/594 od 16. ožujka 2023. o utvrđivanju posebnih mjera za kontrolu afričke svinjske kuge i o stavljanju van snage Provedbene uredbe (EU) 2021/605 (Tekst značajan za EGP) (SL L 79/65, 17.3.2023.)
2. CILJ PROGRAMA
Cilj Programa je dodjela potpore za kompenzaciju gubitka prihoda za životinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja zbog kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge sukladno relevantnim propisima i mjerama kontrole bolesti.
Proizvođači svinja čiji se objekti nalaze u zoni ograničenja nisu u mogućnosti plasirati svinje po aktualnim tržišnim cijenama. Zbog navedenih okolnosti potrebno je dodijeliti potporu proizvođačima čije su svinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja. Cilj dodjele potpore je isključivo kompenzacija gubitka uzrokovanih mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj te neće imati negativan utjecaj na okoliš.
3. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.).
Potpore iz ovoga Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (c) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te su prijavljene Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
4. MJERA U PROVEDBI PROGRAMA
Sredstva će se dodijeliti proizvođačima s čijih objekata su svinje otpremljene u klaonicu određenu od strane Ministarstva poljoprivrede.
Iznos potpore utvrđuje se na način da se umnožak težine živih svinja isporučenih izravno u klaonicu (evidentiranih u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja kao T1 ili T2) i prosječne cijene4 u tjednu isporuke svinja na klanje umanji za prihod od prodaje životinja koje su zaklane. Iznos potpore ne može premašiti 100% prihvatljivog troška i ne može biti veći od 0,60 eur/kg težine živih svinja.
Masa svinjskih trupova evidentirana na liniji klanja iskazuje se kao težina živih svinja koristeći prosječan randman prema podatcima Državnog zavoda za statistiku5 koji iznosi 78%.
4 Notificirana cijena od strane Republike Hrvatske dostupna na DG AGRI za trup klase E iskazana kao eur/kg množena sa koeficijentom 0,80.
5 Priopćenje Državnog zavoda za statistiku od 14. lipnja 2023. godine – Klanje stoke i peradi u 2022. (POLJ-2023-3-5; ISSN 1334-0557)
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI
Prihvatljivi korisnici su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću6 te velika poduzeća, koja drže svinje. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a)upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b)upis u Registar objekata (farmi) i
c)u razdoblju od pojave afričke svinjske kuge objekti u kojima drže svinje nalaze se u zoni ograničenja i/ili zoni zaraze.
6 Uredba Komisije (EU) 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327/1,21.12.2022.)
6. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se dodjeljuje u obliku izravnih bespovratnih sredstava, svi iznosi potpore moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova. Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
7. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Ukupna sredstva za provedbu Programa u visini od 5.000.000,00 eura osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
8. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Program će se provoditi od 2023. godine, ovisno o datumu primitka odluke Europske komisije, do 31. prosinca 2024. godine.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Ministarstvo poljoprivrede će poštovati tzv. “klauzulu mirovanja“ te neće dodjeljivati potporu temeljem ovoga Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije.
9. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Potpore iz ovoga Programa ne mogu se zbrajati sa bilo kojom drugom potporom za iste prihvatljive troškove.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore:
- poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem,
- poduzetnicima u teškoćama, izuzev u slučaju kada su iste uzrokovane pojavom afričke svinjske kuga
- proizvođačima koji ne udovoljavaju propisanim obvezama vezano uz prevenciju i kontrolu afričke svinjske kuge
10. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze transparentnosti i izvješćivanja. Informacije o dodjeli potpore čuvati će se najmanje 10 godina od datuma dodjele potpore i na zahtjev će se dostaviti Europskoj komisiji.
Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
1. UVOD
Pojava afričke svinjske kuge potvrđena je u Republici Hrvatskoj u populaciji domaćih svinja Izvješćima Hrvatskog veterinarskog instituta broj V-7649/2023, Z-18676/2023 i Z-18673/2023 od 26. lipnja 2023. godine. Prvi slučaj afričke svinjske kuge u divljih svinja potvrđen je na području Vukovarsko-srijemske županije u lovištu XVI/102 - Mašanj, Izvješćem Hrvatskog veterinarskog instituta broj Z -19736/2023od dana 5. srpnja 2023. godine.
Sukladno članku 36. stavka 5. Zakona o zdravlju životinja („Narodne novine“ broj 152/22 i 154/22) (u daljnjem tekstu: Zakon o zdravlju životinja), pri pojavi bolesti kategorije A odmah se određuju zone sukladno odredbama članka 64. Uredbe (EU) 2016/429 1 i odredbama Delegirane uredbe (EU) 2020/687 2 . Na temelju članaka 3. i 7. Provedbene uredbe komisije (EU) 2023/594 3 određene su zone ograničenja koje obuhvaćaju zonu zaštite i zonu nadziranja te zaraženo područje. Ministarstvo poljoprivrede donosi rješenje o određivanju zona ograničenja i zaraženog područja zbog izbijanja afričke svinjske kuge, uzimajući u obzir teritorijalni ustroj Republike Hrvatske. Ovisno o razvoju epidemiološke situacije, određuju se nove zone ograničenja i zaražena područja te ažuriraju postojeća.
U zonama ograničenja i zaraženom području provode se mjere određene naredbom donesenom na temelju članka 36. stavka 6. i članka 40. Zakona o zdravlju životinja, a koje odgovarajuće primjenjuju subjekti, druge relevantne pravne ili fizičke osobe koje drže i/ili prevoze i/ili rukuju životinjama ili proizvodima životinjskog porijekla namijenjenima za prehranu ljudi, hranom za životinje i nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu namijenjeni za prehranu ljudi, veterinari, ovlašteni veterinari, veterinarski inspektori, lovoovlaštenici i lovci.
Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj iznimno je dopušteno premještanje svinja izravno u klaonicu određenu od strane Ministarstva poljoprivrede, nakon provedenog kliničkog pregleda svinja s povoljnim rezultatom i skladu s odredbama članaka 28. i 29. odnosno članaka 43. i 44. Delegirane uredbe (EU) 2020/687, pod uvjetom da meso podrijetlom od tih svinja bude podvrgnuto postupku prerade kako je određeno Prilogom VII. Uredbe 2020/687 u objektu klanja ili objektu za preradu određenom od strane Ministarstva poljoprivrede.
Naređene mjere nužne su kako bi se suzbilo širenje afričke svinjske kuge, ali iste imaju za posljedicu nemogućnost plasmana živih svinja po tržišnim cijenama. Obzirom na propisan postupak prerade kako je određeno i nemogućnost iskorištenja trupa na način kao u slučaju klanja svinja sa područja koje nije obuhvaćeno mjerama kontrole primarni proizvođači u sektoru svinjogojstva koji se nalaze u zoni ograničenja nisu u mogućnosti ostvariti tržišne cijene za proizvedene svinje.
Slijedom navedenog, nužno je i primjereno omogućiti dodjelu potpore primarnim proizvođačima u sektoru svinjogojstva kako bi se kompenzirao nastali gubitak prihoda za životinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja i nadoknadila tržišna vrijednost za usmrćene svinje uslijed provedbe naređenih mjera koje su na snazi.
1 Uredba (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o prenosivim bolestima životinja te o izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja („Zakon o zdravlju životinja“) (Tekst značajan za EGP) (SL L 84/1, 31.3.2016.) sa svim izmjenama i dopunama
2 Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/687 od 17. prosinca 2019. o dopuni Uredbe (EU) 2016/429 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu pravila za sprečavanje i kontrolu određenih bolesti s popisa (Tekst značajan za EGP) (SL L 174/64, 3.6.2020.) sa svim izmjenama i dopunama
3 Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/594 od 16. ožujka 2023. o utvrđivanju posebnih mjera za kontrolu afričke svinjske kuge i o stavljanju van snage Provedbene uredbe (EU) 2021/605 (Tekst značajan za EGP) (SL L 79/65, 17.3.2023.)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
2. CILJ PROGRAMA
Cilj Programa je dodjela potpore za kompenzaciju gubitka prihoda za životinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja zbog kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge sukladno relevantnim propisima i mjerama kontrole bolesti.
Proizvođači svinja čiji se objekti nalaze u zoni ograničenja nisu u mogućnosti plasirati svinje po aktualnim tržišnim cijenama. Zbog navedenih okolnosti potrebno je dodijeliti potporu proizvođačima čije su svinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama ograničenja. Cilj dodjele potpore je isključivo kompenzacija gubitka uzrokovanih mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj te neće imati negativan utjecaj na okoliš.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
3. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22.).
Potpore iz ovoga Programa spojive su s unutarnjim tržištem u smislu članka 107. stavka 3. točke (c) Ugovora o funkcioniranju Europske unije (u daljnjem tekstu: UFEU) te su prijavljene Europskoj komisiji na ocjenu u skladu s člankom 108. stavkom 3. UFEU.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
4. MJERA U PROVEDBI PROGRAMA
Sredstva će se dodijeliti proizvođačima s čijih objekata su svinje otpremljene u klaonicu određenu od strane Ministarstva poljoprivrede.
Iznos potpore utvrđuje se na način da se umnožak težine živih svinja isporučenih izravno u klaonicu (evidentiranih u sustavu razvrstavanja i označivanja na liniji klanja kao T1 ili T2) i prosječne cijene 4 u tjednu isporuke svinja na klanje umanji za prihod od prodaje životinja koje su zaklane. Iznos potpore ne može premašiti 100% prihvatljivog troška i ne može biti veći od 0,60 eur/kg težine živih svinja.
Masa svinjskih trupova evidentirana na liniji klanja iskazuje se kao težina živih svinja koristeći prosječan randman prema podatcima Državnog zavoda za statistiku 5 koji iznosi 78%.
4 Notificirana cijena od strane Republike Hrvatske dostupna na DG AGRI za trup klase E iskazana kao eur/kg množena sa koeficijentom 0,80.
5 Priopćenje Državnog zavoda za statistiku od 14. lipnja 2023. godine – Klanje stoke i peradi u 2022. (POLJ-2023-3-5; ISSN 1334-0557)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI
Prihvatljivi korisnici su mikro, mala i srednja poduzeća definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe o poljoprivrednom izuzeću 6 te velika poduzeća, koja drže svinje. Svi korisnici moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
a) upis u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava,
b) upis u Registar objekata (farmi) i
c) u razdoblju od pojave afričke svinjske kuge objekti u kojima drže svinje nalaze se u zoni ograničenja i/ili zoni zaraze.
6 Uredba Komisije (EU) 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327/1,21.12.2022.)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
6. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se dodjeljuje u obliku izravnih bespovratnih sredstava, svi iznosi potpore moraju biti bruto iznosi, tj. prije odbitka poreza ili drugih troškova. Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
7. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Ukupna sredstva za provedbu Programa u visini od 5.000.000,00 eura osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
8. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Program će se provoditi od 2023. godine, ovisno o datumu primitka odluke Europske komisije, do 31. prosinca 2024. godine.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Ministarstvo poljoprivrede će poštovati tzv. “klauzulu mirovanja“ te neće dodjeljivati potporu temeljem ovoga Programa prije dobivanja suglasnosti, odnosno odobrenja Europske komisije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
9. PRAVILA O DODJELI POTPORE
Potpore iz ovoga Programa ne mogu se zbrajati sa bilo kojom drugom potporom za iste prihvatljive troškove.
Prema ovom Programu ne mogu se dodijeliti potpore:
- poduzetnicima koji podliježu neizvršenom nalogu za povrat sredstava na temelju prethodne odluke Europske komisije kojom se potpora ocjenjuje nezakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem,
- poduzetnicima u teškoćama, izuzev u slučaju kada su iste uzrokovane pojavom afričke svinjske kuga
- proizvođačima koji ne udovoljavaju propisanim obvezama vezano uz prevenciju i kontrolu afričke svinjske kuge
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
10. PRAĆENJE I IZVJEŠĆIVANJE
Ministarstvo poljoprivrede se obvezuje poštivati obveze transparentnosti i izvješćivanja. Informacije o dodjeli potpore čuvati će se najmanje 10 godina od datuma dodjele potpore i na zahtjev će se dostaviti Europskoj komisiji.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede