PRIJEDLOG PROGRAMA POTPORE ZA SUFINANCIRANJE TROŠKOVA PROIZVODNJE POLJOPRIVREDNIH I PREHRAMBENIH PROIZVODA ZAŠTIĆENIH OZNAKAMA IZVORNOSTI PROIZVEDENIH U REPUBLICI HRVATSKOJ
1. UVOD
Na svjetskom tržištu nafte zabilježen je stalni rast cijena od druge polovice 2021. godine što je dovelo i do značajnog povećanja cijena svih važnijih naftnih derivata, kao i ostalih oblika energije. Nakon što je Rusija pokrenula 24. veljače 2022. vojnu agresiju na Ukrajinu, došlo je do dodatne nestabilnosti na tržištu energenata, posebice nafte i plina koji se u velikoj mjeri uvažaju na prostor Europske Unije iz Rusije. Unatoč mjerama koje je poduzela Komisija i Vlada Republike Hrvatske cijene električne energije i plina su porasle u 2022. godini za 28%. Uz posljedično povećanje troškova proizvodnje došlo je i do poremećaja u obliku smanjenja potražnje za proizvodima više dodane vrijednosti.
Uz povećanje troškova energije i prijevoznih troškova, proizvođači poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji žele ući u sustave kvalitete imaju dodatne troškove koji se odnose na postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa zahtjevima iz Specifikacije proizvoda čiji je naziv zaštićen/registriran jednom od oznaka iz sustava kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode. Nakon utvrđene sukladnosti u postupku delegirano tijelo izdaje proizvođaču Potvrdu o sukladnosti proizvoda sa specifikacijom proizvoda uz pripadajuće priloge o količinama proizvoda u skladu s oblicima pakiranja definiranim Specifikacijom proizvoda.
Oznakama kvalitete, odnosno zaštićenom oznakom izvornosti, označeni su proizvodi čiji naziv kao takav je zaštićen u cijeloj Europskoj uniji te je u cijelosti proizveden u određenom zemljopisnom području primjenom priznatih vještina i korištenjem sirovina i sastojaka koji također potječu iz tog područja. Kvaliteta proizvoda označenog ovom oznakom izravno je povezana prirodnim i ljudskim čimbenicima zemljopisnog područja proizvodnje. Zaštita naziva oznakama kvalitete proizvodima stvara dodanu vrijednost koji se sa svojom kvalitetom nameću na tržištu kao visokovrijedni proizvodi koji svoj put prema tržištu najčešće pronalaze u specijaliziranim trgovinama i ugostiteljstvu.
U 2022. godini, uz porast troškova energije i prijevoza i ovlaštena kontrolna tijela su bila prisiljena povisiti cijenu kontrola, te ovo povećanje troškova kod dijela proizvođača predstavlja dodatan uzrok nelikvidnosti.
Ovim programom će se osigurati pomoć nadoknadom dijela troškova nastalih prilikom proizvodnje i distribucije proizvodasa zaštićenom oznakom izvornosti te troškova postupka kontroleovlaštenog delegiranog tijela koji se odnosi na postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa zahtjevima iz Specifikacije proizvoda i dobivanja Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda.
2. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je:
1.Članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22).
2.Uredba Komisije (EU) br. 1407/2013 оd 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore( SL L 352, 24.12.2013) kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) 2020/972 оd 2. srpnja 2020 o izmjeni Uredbe (EU) br. 1407/2013 u pogledu njezina produljenja i o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 u pogledu njezina produljenja i odgovarajućih prilagodbi (SL L 215, 7.7.2020.)
3. Uredbom Komisije (EU) br. 717/2014 od 27. lipnja 2014 o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore u sektoru ribarstva i akvakulture (SL L 190, 24. 6. 2014.)
3. TRAJANJE PROGRAMA
Program se provodi u 2023. godini.
4. CILJ I OPRAVDANOST PROVOĐENJA PROGRAMA
Cilj programa je pružiti potporu proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti, a koji su suočeni s problemima u poslovanju uzrokovanima povećanjem cijene energije te posljedično troškovima proizvodnje, transporta i distribucije proizvoda kao i povećanja troškova kontrola i certifikacije ovlaštenog kontrolnog tijela.
Potporom iz ovoga Programa nastoji se osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava koji sudjeluju u sustavima kvalitete čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda sa zaštićenim oznakama izvornosti.
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI POTPORE
Prihvatljivi korisnici potpore iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća, definirana definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe Komisije (EU) 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327/1,21.12.2022.) (u daljnjem tekstu: Uredba o poljoprivrednom izuzeću) te velika poduzeća koja:
-proizvode poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti navedene u Prilogu I. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 i/ili Prilogu I. Uredbe (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkom uređenju tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture, izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 1184/2006 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 104/2000
-upisana su u evidenciju izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda sukladno članku 95. stavku 7. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, 118/18., 42/20., 127/20 – USRH, 52/21. i 152/22.) i članku 24. Pravilnika o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i neobveznom izrazu kvalitete „planinski proizvod“ („Narodne novine“, br. 38/19) koje vodi Ministarstvo poljoprivrede u elektroničkom obliku.
6. MJERA U PROVEDBI PROGRAMA
U okviru ovog Programa omogućit će se potpora proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakama izvornosti koji su evidentirani uEvidenciji izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini.
Podmjere u okviru ovoga Programa su:
Podmjera 1. Potpora proizvođačima proizvoda - Istarski pršut
Podmjera 2. Potpora proizvođačima proizvoda - Varaždinsko zelje
Podmjera 3. Potpora proizvođačima proizvoda - Ogulinski kiseli kupus
Podmjera 4. Potpora proizvođačima proizvoda - Neretvanska mandarina
Podmjera 5. Potpora proizvođačima proizvoda - Paška janjetina
Podmjera 6. Potpora proizvođačima proizvoda - Šoltansko maslinovo ulje
Podmjera 7. Potpora proizvođačima proizvoda - Korčulansko maslinovo ulje
Podmjera 8. Potpora proizvođačima proizvoda - Istra
Podmjera 9. Potpora proizvođačima proizvoda - Slavonski med
Podmjera 10. Potpora proizvođačima proizvoda - Paški sir
Podmjera 11. Potpora proizvođačima proizvoda - Malostonska kamenica
Podmjera 12. Potpora proizvođačima proizvoda - Bračko maslinovo ulje
Podmjera 13. Potpora proizvođačima proizvoda - Zagorski bagremov med
7. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Iznos potpore po pojedinom korisniku utvrđuje se razmjerno proizvodnji certificiranih proizvoda evidentiranih u Evidenciji izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini u najvišem iznosu kako slijedi:
-Istarski pršut 21,00 eura po komadu
-Varaždinsko zelje 0,1 eura po kilogramu
-Ogulinski kiseli kupus 0,13 eura kilogramu
-Neretvanska mandarina 0,25 eura po kilogramu
-Paška janjetina 14,00 eura po komadu
-Šoltansko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
-Korčulansko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
-Istra 3,60 eura po litri
-Slavonski med 2,10 eura po kilogramu
-Zagorski bagremov med 2,10 eura po kilogramu
-Paški sir 11,00 eura po komadu
-Malostonska kamenica 0,15 eura po komadu
-Bračko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine podmjere.
Ukoliko omotnica nije u potpunosti iskorištena sredstva između podmjera mogu se preraspodijeliti.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
Potpora nije određena na osnovu cijene i količine proizvoda stavljenog na tržište. Podaci o evidentiranim proizvodima u Evidenciji izdanih potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini imaju za cilj utvrđivanje razine i vrijednosti proizvodnje.
8. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Agencija za plaćanja na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu te isplatu potpore.
9. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu Programa osigurana su financijska sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu u iznosu od 600.000,00 eura, s razdjela 060, proračunske glave 06005 Ministarstva poljoprivrede, aktivnost K821074 –programi državnih i deminimis potpora i sufinanciranje infrastrukture za razvoj poljoprivrede.
Sredstva su planirana kako slijedi:
Podmjera
Iznos u eurima
1. Potpora proizvođačima proizvoda Istarski pršut
18.000,00 €
2. Potpora proizvođačima proizvoda Varaždinsko zelje
17.000,00 €
3. Potpora proizvođačima proizvoda Ogulinski kiseli kupus
9.000,00 €
4. Potpora proizvođačima proizvoda Neretvanska mandarina
5.000,00 €
5. Potpora proizvođačima proizvoda Paška janjetina
12.000,00 €
6. Potpora proizvođačima proizvoda Šoltansko maslinovo ulje
5.000,00 €
7. Potpora proizvođačima proizvoda Korčulansko maslinovo ulje
6.000,00 €
8. Potpora proizvođačima proizvoda Istra
75.000,00 €
9. Potpora proizvođačima proizvoda Slavonski med
5.000,00 €
10. Potpora proizvođačima proizvoda Paški sir
415.000,00 €
11. Potpora proizvođačima proizvoda Malostonska kamenica
30.000,00 €
12. Potpora proizvođačima proizvoda Bračko maslinovo ulje
1.000,00 €
13. Potpora proizvođačima proizvoda Zagorski bagremov med
PRIJEDLOG PROGRAMA POTPORE ZA SUFINANCIRANJE TROŠKOVA PROIZVODNJE POLJOPRIVREDNIH I PREHRAMBENIH PROIZVODA ZAŠTIĆENIH OZNAKAMA IZVORNOSTI PROIZVEDENIH U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
1. UVOD
Na svjetskom tržištu nafte zabilježen je stalni rast cijena od druge polovice 2021. godine što je dovelo i do značajnog povećanja cijena svih važnijih naftnih derivata, kao i ostalih oblika energije. Nakon što je Rusija pokrenula 24. veljače 2022. vojnu agresiju na Ukrajinu, došlo je do dodatne nestabilnosti na tržištu energenata, posebice nafte i plina koji se u velikoj mjeri uvažaju na prostor Europske Unije iz Rusije. Unatoč mjerama koje je poduzela Komisija i Vlada Republike Hrvatske cijene električne energije i plina su porasle u 2022. godini za 28%. Uz posljedično povećanje troškova proizvodnje došlo je i do poremećaja u obliku smanjenja potražnje za proizvodima više dodane vrijednosti.
Uz povećanje troškova energije i prijevoznih troškova, proizvođači poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji žele ući u sustave kvalitete imaju dodatne troškove koji se odnose na postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa zahtjevima iz Specifikacije proizvoda čiji je naziv zaštićen/registriran jednom od oznaka iz sustava kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode. Nakon utvrđene sukladnosti u postupku delegirano tijelo izdaje proizvođaču Potvrdu o sukladnosti proizvoda sa specifikacijom proizvoda uz pripadajuće priloge o količinama proizvoda u skladu s oblicima pakiranja definiranim Specifikacijom proizvoda.
Oznakama kvalitete, odnosno zaštićenom oznakom izvornosti, označeni su proizvodi čiji naziv kao takav je zaštićen u cijeloj Europskoj uniji te je u cijelosti proizveden u određenom zemljopisnom području primjenom priznatih vještina i korištenjem sirovina i sastojaka koji također potječu iz tog područja. Kvaliteta proizvoda označenog ovom oznakom izravno je povezana prirodnim i ljudskim čimbenicima zemljopisnog područja proizvodnje. Zaštita naziva oznakama kvalitete proizvodima stvara dodanu vrijednost koji se sa svojom kvalitetom nameću na tržištu kao visokovrijedni proizvodi koji svoj put prema tržištu najčešće pronalaze u specijaliziranim trgovinama i ugostiteljstvu.
U 2022. godini, uz porast troškova energije i prijevoza i ovlaštena kontrolna tijela su bila prisiljena povisiti cijenu kontrola, te ovo povećanje troškova kod dijela proizvođača predstavlja dodatan uzrok nelikvidnosti.
Ovim programom će se osigurati pomoć nadoknadom dijela troškova nastalih prilikom proizvodnje i distribucije proizvoda sa zaštićenom oznakom izvornosti te troškova postupka kontrole ovlaštenog delegiranog tijela koji se odnosi na postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa zahtjevima iz Specifikacije proizvoda i dobivanja Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
2. PRAVNA OSNOVA
Pravni temelj za donošenje ovoga Programa je:
1. Članak 39. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 52/21. i 152/22).
2. Uredba Komisije (EU) br. 1407/2013 оd 18. prosinca 2013. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore ( SL L 352, 24.12.2013) kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) 2020/972 оd 2. srpnja 2020 o izmjeni Uredbe (EU) br. 1407/2013 u pogledu njezina produljenja i o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 u pogledu njezina produljenja i odgovarajućih prilagodbi (SL L 215, 7.7.2020.)
3. Uredbom Komisije (EU) br. 717/2014 od 27. lipnja 2014 o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore u sektoru ribarstva i akvakulture (SL L 190, 24. 6. 2014.)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
3. TRAJANJE PROGRAMA
Program se provodi u 2023. godini.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
4. CILJ I OPRAVDANOST PROVOĐENJA PROGRAMA
Cilj programa je pružiti potporu proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti, a koji su suočeni s problemima u poslovanju uzrokovanima povećanjem cijene energije te posljedično troškovima proizvodnje, transporta i distribucije proizvoda kao i povećanja troškova kontrola i certifikacije ovlaštenog kontrolnog tijela .
Potporom iz ovoga Programa nastoji se osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava koji sudjeluju u sustavima kvalitete čime se posljedično nastoji zadržati postojeća razina proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda sa zaštićenim oznakama izvornosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
5. PRIHVATLJIVI KORISNICI POTPORE
Prihvatljivi korisnici potpore iz ovog Programa su mikro, mala i srednja poduzeća, definirana definirana člankom 2. Priloga 1. Uredbe Komisije (EU) 2022/2472 оd 14. prosinca 2022. o proglašenju određenih kategorija potpora u sektorima poljoprivrede i šumarstva te u ruralnim područjima spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL L 327/1,21.12.2022.) (u daljnjem tekstu: Uredba o poljoprivrednom izuzeću) te velika poduzeća koja:
- proizvode poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakom izvornosti navedene u Prilogu I. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 i/ili Prilogu I. Uredbe (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkom uređenju tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture, izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 1184/2006 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 104/2000
- upisana su u evidenciju izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda sukladno članku 95. stavku 7. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, 118/18., 42/20., 127/20 – USRH, 52/21. i 152/22.) i članku 24. Pravilnika o zaštićenim oznakama izvornosti, zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla i zajamčeno tradicionalnim specijalitetima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i neobveznom izrazu kvalitete „planinski proizvod“ („Narodne novine“, br. 38/19) koje vodi Ministarstvo poljoprivrede u elektroničkom obliku.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
6. MJERA U PROVEDBI PROGRAMA
U okviru ovog Programa omogućit će se potpora proizvođačima koji sudjeluju u sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode zaštićene oznakama izvornosti koji su evidentirani u Evidenciji izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini.
Podmjere u okviru ovoga Programa su:
Podmjera 1. Potpora proizvođačima proizvoda - Istarski pršut
Podmjera 2. Potpora proizvođačima proizvoda - Varaždinsko zelje
Podmjera 3. Potpora proizvođačima proizvoda - Ogulinski kiseli kupus
Podmjera 4. Potpora proizvođačima proizvoda - Neretvanska mandarina
Podmjera 5. Potpora proizvođačima proizvoda - Paška janjetina
Podmjera 6. Potpora proizvođačima proizvoda - Šoltansko maslinovo ulje
Podmjera 7. Potpora proizvođačima proizvoda - Korčulansko maslinovo ulje
Podmjera 8. Potpora proizvođačima proizvoda - Istra
Podmjera 9. Potpora proizvođačima proizvoda - Slavonski med
Podmjera 10. Potpora proizvođačima proizvoda - Paški sir
Podmjera 11. Potpora proizvođačima proizvoda - Malostonska kamenica
Podmjera 12. Potpora proizvođačima proizvoda - Bračko maslinovo ulje
Podmjera 13. Potpora proizvođačima proizvoda - Zagorski bagremov med
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
7. OBLIK I NAČIN DODJELE POTPORE
Potpora se u cijelosti financira iz državnog proračuna Republike Hrvatske.
Iznos potpore po pojedinom korisniku utvrđuje se razmjerno proizvodnji certificiranih proizvoda evidentiranih u Evidenciji izdanih Potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini u najvišem iznosu kako slijedi:
- Istarski pršut 21,00 eura po komadu
- Varaždinsko zelje 0,1 eura po kilogramu
- Ogulinski kiseli kupus 0,13 eura kilogramu
- Neretvanska mandarina 0,25 eura po kilogramu
- Paška janjetina 14,00 eura po komadu
- Šoltansko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
- Korčulansko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
- Istra 3,60 eura po litri
- Slavonski med 2,10 eura po kilogramu
- Zagorski bagremov med 2,10 eura po kilogramu
- Paški sir 11,00 eura po komadu
- Malostonska kamenica 0,15 eura po komadu
- Bračko maslinovo ulje 3,60 eura po litri
Ako se nakon zaprimanja svih pristiglih zahtjeva koji zadovoljavaju kriterije za potporom, utvrdi da je ukupni iznos zahtjeva veći od iznosa osiguranog u Državnom proračunu za ovu namjenu, iznos potpore po korisniku razmjerno će se umanjiti unutar pojedine podmjere.
Ukoliko omotnica nije u potpunosti iskorištena sredstva između podmjera mogu se preraspodijeliti.
Na temelju dostavljene dokumentacije, podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja se administrativna obrada zahtjeva za potporu.
Potpora nije određena na osnovu cijene i količine proizvoda stavljenog na tržište. Podaci o evidentiranim proizvodima u Evidenciji izdanih potvrda o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom proizvoda u 2022. godini imaju za cilj utvrđivanje razine i vrijednosti proizvodnje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
8. PROVEDBA PROGRAMA
Ministarstvo poljoprivrede odgovorno je za izradu i upravljanje ovim Programom. Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske.
Provedba ovog Programa propisat će se Pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju. Pravilnikom će se propisati detaljni uvjeti prihvatljivosti te potrebni dokazi o ispunjavanju uvjeta prihvatljivosti, razdoblje i način podnošenja zahtjeva za potporu, administrativna kontrola, isplata i povrat sredstava.
Agencija za plaćanja na temelju podataka iz dostupnih registara i za ovu svrhu zatraženih podataka iz drugih registara obavlja administrativnu obradu zahtjeva za potporu te isplatu potpore.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
9. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu Programa osigurana su financijska sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2023. godinu u iznosu od 600.000,00 eura, s razdjela 060, proračunske glave 06005 Ministarstva poljoprivrede, aktivnost K821074 – programi državnih i deminimis potpora i sufinanciranje infrastrukture za razvoj poljoprivrede.
Sredstva su planirana kako slijedi:
Podmjera
Iznos u eurima
1. Potpora proizvođačima proizvoda Istarski pršut
18.000,00 €
2. Potpora proizvođačima proizvoda Varaždinsko zelje
17.000,00 €
3. Potpora proizvođačima proizvoda Og ulinski kiseli kupus
9.000,00 €
4. Potpora proizvođačima proizvoda Neretvanska mandarina
5.000,00 €
5. Potpora proizvođačima proizvoda Paška janjetina
12.000,00 €
6. Potpora proizvođačima proizvoda Šoltansko maslinovo ulje
5.000,00 €
7. Potpora proizvođačima proizvoda Korčulansko maslinovo ulje
6.000,00 €
8. Potpora proizvođačima proizvoda Istra
75.000,00 €
9. Potpora proizvođačima proizvoda Slavonski med
5.000,00 €
10. Potpora proizvođačima proizvoda Paški sir
415.000,00 €
11. Potpora proizvođačima proizvoda Malostonska kamenica
30.000,00 €
12. Potpora proizvođačima proizvoda Bračko maslinovo ulje
1.000,00 €
13. Potpora proizvođačima proizvoda Zagorski bagremov med
2.000,00 €
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede