PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
Zagreb, listopad 2023.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (,,Narodne novine" broj 85/10. - pročišćeni tekst i 57/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Na snazi je Zakon o drvenastim kulturama kratkih ophodnji („Narodne novine“, broj 15/18 i 111/18 – u daljnjem tekstu: Zakon).
Provedba aktualnog Zakona ukazuje na određene poteškoće u primjeni pojedinih odredbi Zakona jer je uočeno da pojedine fizičke i pravne osobe koje su na dan 22. veljače 2018. godine već imale osnovane nasade brzorastućih vrsta drveća ili biljnih vrsta za proizvodnju biomase nisu u propisanom roku podnijele zahtjev za stručnim nadzorom, da pojedini nasadi drvenastih kultura nemaju namjenu koja je definirana Zakonom (proizvodnja biomase) te nedovoljna učinkovitost u postupku upisa u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji i u postupku kontrole uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona) je učinkovita provedba Zakona te bolja i učinkovitija kontrola uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona postigla bi se učinkovita provedba Zakona u cilju zaštitite poljoprivrednog zemljište od eksploatacije u nepoljoprivredne svrhe, a istodobno korištenje poljoprivrednog zemljišta lošijeg boniteta za proizvodnju obnovljivih izvora energije te u cilju efikasnijeg praćenje i kontrole uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona je učinkovita provedba Zakona te bolja i učinkovitija kontrola uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona se predlaže da se iz površina na kojima se mogu snovati i uzgajati kulture kratkih ophodni izuzme poljoprivredno zemljište vrednovano kao (P3) jer se takvo poljoprivredno zemljište može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
Propisuje se da Upisnik proizvođača drvenastih kultura vodi nadležno upravni odjeli u jedinici područje (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba.
Propisuju se da drvna masa nakon uklanjanja kulture, za proizvođače kultura koji su brisani iz Upisnika, pripada proizvođaču kulture.
Propisuje se obveza za proizvođače koji, do stupanja na snagu ovoga Zakonao izmjenama i dopunama Zakona, već imaju osnovan nasad a nisu upisani u Upisnik i/ili nisu podnijeli zahtjev za stručni nadzor kultura, moraju isto učiniti u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu Zakonao izmjenama i dopunama Zakona.
Posljedice donošenja Zakona
Predloženim Zakonom o izmjenama i dopunama izvršene su korekcije koje će poboljšati primjenu Zakona, očekuje se veća proizvodnja obnovljivih izvora energije i stavljanje u funkciju poljoprivrednih površina koje nisu pogodne za poljoprivrednu proizvodnju, uz istovremeno poznat podatak o broju upisanih proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji te poljoprivrednim površinama na kojima su takvi nasadi osnovani.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakonao izmjenama i dopunama Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU, S OBRAZLOŽENJEM
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
Članak 1.
U Zakonu o drvenastim kulturama kratkih ophodnji („Narodne novine“, br. 15/18 i 111/18) u članku 3. stavku 2. riječ „njezino“ zamjenjuje se riječju „njihovo“, riječ „obitava“ zamjenjuje se riječju „obitavaju“, a riječ „opasnost“ zamjenjuje se riječima „ekološki rizik“.
Članak 2.
Članak 5. mijenja se i glasi:
„(1) Kulture se mogu osnivati i uzgajati na rok do 20 godina i to isključivo na:
1. šumskom zemljištu, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom
2. poljoprivrednom zemljištu koje je vrednovano kao ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ)
(2) Iznimno od stavka 1. točke 1. ovog članka na šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom, kulture se mogu osnivati i uzgajati na rok koji je određen posebnim propisom iz područja šumarstva.
(3) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) iz stavka 1. točke 2. ovoga članka koje je namijenjeno za uzgoj kultura za potrebe proizvodnje biomase za energetske svrhe nije moguće prenamijeniti u šumsko zemljište odnosno u šumu.
(4) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) iz stavka 1. točke 2. ovoga članka potrebno je nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture vratiti u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
(5) Osnivanje i uzgoj kultura na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka moguće je samo ako nije u suprotnosti s posebnim propisima iz područja zaštite prirode.“
Članak 3.
Članak 6. mijenja se i glasi:
„(1) Proizvođači kultura moraju biti upisani u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Upisnik).
(2) Upisnik vodi nadležni upravni odjeli za poljoprivredu i šumarstvo u jedinici područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: nadležni upravni odjel).
(3) Zahtjev za upis u Upisnik nadležnom upravnom odjelu na propisanom obrascu podnosi proizvođač kulture, koji je vlasnik ili posjednik zemljišta iz članka 5. ovoga Zakona.
(4) Ako se nasad podiže na poljoprivrednom zemljištu, proizvođač kulture mora uz zahtjev iz stavka 3. ovoga članka dostaviti i dokaz o bonitetnoj vrijednosti tog poljoprivrednog zemljišta.
(5) Nadležni upravni odjel o upisu proizvođača kulture u Upisnik donosi rješenje.
(6) Za upis u Upisnik proizvođači kultura moraju raspolagati odgovarajućim poljoprivrednim ili šumskim zemljištem za osnivanje i uzgoj kultura, sadnim materijalom vrsta iz članka 3. ovoga Zakona proizvedenim na registriranome mjestu proizvodnje u Europskoj uniji.
(7) Ministarstvo vodi Registar upisnika iz stavaka 1. ovoga članka.
(8) Sadržaj, oblik i način vođenja Upisnika te obrazac zahtjeva, i dokumentaciju koja mora biti priložena zahtjevu pravilnikom propisuje ministar.“
Članak 4.
U članku 7. stavku 1. i 2. riječ: „Ministarstvo“ zamjenjuju se riječima: „nadležni upravni odjel“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„ (4) Ako proizvođač kulture koji je brisan iz Upisnika ili nasljednik proizvođača ne provede naloženu radnju iz stavka 3. ovoga članka, istu će izvršiti Hrvatske šume d. o. o. na trošak proizvođača kulture koji je brisan iz Upisnika ili nasljednika proizvođača u daljnjem roku od 15 dana.“
Iza stavaka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:
„(5) Drvna masa koja preostane nakon uklanjana kulture iz stavaka 3. i 4. ovoga članka pripada proizvođaču kulture.“
Članak 5.
Članak 8. mijenja se i glasi:
„Protiv rješenja iz članaka 6. i 7. ovoga Zakona može se izjaviti žalba Ministarstvu, a protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.“
Članak 6.
U članku 9. mijenja se i glasi:
„(1) Stručni nadzor nad uzgojem kultura provodi Ministarstvo.
(2) Zahtjev za provedbu stručnog nadzora Ministarstvu na propisanom obrascu podnosi proizvođač kulture najkasnije do 15. veljače za tekuću godinu.
(3) Stručni nadzor podrazumijeva kontrolu, na terenu nakon osnivanja kulture i najmanje jednom godišnje kod svih proizvođača kultura u vrijeme vegetacije o udovoljavanju zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o čemu se sastavlja zapisnik.
(4) Ako se stručnim nadzorom utvrdi ne udovoljavanje zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o istom će se obavijestiti nadležna inspekcija iz članka 10. ovoga Zakona.
(5) Sadržaj i način provedbe stručnog nadzora propisuje ministar pravilnikom.“
Članak 7.
U članku 11. stavku 1. iza riječi „Ministarstvo“ briše se točka, dodaje se zarez i riječi: „Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i nadležni upravni odjel.“
Članak 8.
U članku 12. stavku 1. riječi: „20.000,00 do 50.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „3.000,00 – 7.000,00 eura“.
Dodaje se nova točka a) koja glasi:
„a) je podigao nasad, a nije podnio zahtjev za stručni nadzor (članak 9. stavak 2.)“
Dosadašnje točke a), b), c), d), e) i f) postaju točke : „b),c),d),e),f) i g).“
Dosadašnjoj točki e) koja je postala točka f) riječi: „i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3)“ brišu se.
U stavku 2. riječi: „10.000,00 do 35.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „1.500,00 do 5.000,00 eura.“
U stavku 3. riječi: „10.000,00 do 35.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „1.500,00 do 5.000,00 eura.“
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 9.
(1) Osobe koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona imaju osnovane nasade brzorastućih vrsta drveća ili drugih brzorastućih biljnih vrsta za proizvodnju biomase dužne su u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona obavijestiti Ministarstvo o postojanju nasada te podnijeti zahtjev za stručnim nadzorom iz članka 9. ovoga Zakona.
(2) U slučaju da se stručnim nadzorom utvrdi da nasad iz stavka 1. ovoga članka udovoljava zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, osoba koja ga je osnovala obvezna je u roku od dva mjeseca nakon izvršenog stručnog nadzora podnijeti zahtjev za upis u Upisnik.
(3) U slučaju da se stručnim nadzorom utvrdi da nasad iz stavka 1. ovoga članka ne udovoljava zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, osoba koja je osnovala nasad ima mogućnost u roku od osam godina od podizanja nasada uskladiti se s odredbama ovoga Zakona i podnijeti zahtjev za upis u Upisnik u roku propisanom u stavku 2. ovoga članka.
(4) Osobe koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona imaju osnovane nasade brzorastućih stranih vrsta drveća ili drugih brzorastućih stranih biljnih vrsta za proizvodnju biomase, kao i proizvođači kultura koji su podigli nasade stranih vrsta prije stupanja na snagu Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (Narodne novine, br. 15/18 i 111/18) na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) te proizvođači koji su podigli nasade stranih vrsta na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) stupanjem na snagu ovoga Zakona, moraju posjedovati rješenje Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode kojim je dopušteno uvođenje tih stranih vrsta u prirodu Republike Hrvatske.
Članak 10.
(1) Proizvođači kultura koji su podigli nasade do stupanja na snagu Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (Narodne novine, br. 15/18 i 111/18) na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3), a udovoljavaju svim ostalim uvjetima za upis u Upisnik, mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada.
(2) Proizvođači kultura koji su podigli nasade drvenastim kulturama kratkih ophodnji na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) do stupanja na snagu ovoga Zakona, a udovoljavaju svim ostalim uvjetima za upis u Upisnik, mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada.
(3) Po isteku roka iz stavka 1. i 2. ovoga članka sa poljoprivrednog zemljišta vrednovanog kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) proizvođači su dužni ukloniti nasad i vratiti zemljište u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
Članak 11.
Ministar će u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona s odredbama ovoga Zakona uskladiti sljedeće pravilnike: Pravilnik o popisu biljnih vrsta za osnivanje drvenastih kultura kratkih ophodnji te načinu i uvjetima pod kojima se mogu uzgajati („Narodne novine“, broj 16/19) i Pravilnik o stručnom nadzoru uzgoja drvenastih kultura kratkih ophodnji („Narodne novine“ broj 111/18, 33/19 i 50/19).
Članak 12.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Nomotehnički se usklađuju odredbe u odnosu na Zakon o zaštiti prirode („Narodne novine“ 80/13, 15/18, 14/19, 127/19).
Uz članak 2.
Propisuje se rok do 20 godina na koji se mogu osnivati i uzgajati drvenaste kulture kratkih ophodnji te se radi zaštite poljoprivrednog zemljišta od eksploatacije u nepoljoprivredne svrhe iz površina na kojima se mogu osnovati i uzgajati kulture kratkih ophodnji izuzima poljoprivredno zemljište vrednovano kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) jer se takvo poljoprivredno zemljište može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
Uz članak 3.
Propisuje se da Upisnik proizvođača drvenastih kultura vode nadležni upravni odjeli za poljoprivredu i šumarstvo u jedinici područje (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba umjesto Ministarstva poljoprivrede, a radi efikasnije provedbe postupak upisa u Upisnik.
Uz članak 4.
Nomotehnički se usklađuju odredbe u odnosu na izmjene u članku 6. koje se odnose na tijelo nadležno za vođenje upisnika proizvođača drvenastih kultura te se propisuje da proizvođačima kultura koji su brisani iz Upisnika i dužni su ukloniti nadzemni i podzemne dijelove kulture, drvna masa nakon uklanjanja kulture pripada proizvođaču kulture.
Uz članak 5.
Usklađuje se izričaj u odnosu na izmjene u članku 6. ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Propisuje se rok u kojem su proizvođači drvenastih kultura dužni Ministarstvu podnijeti zahtjev za provedbu stručnog nadzora.
Uz članak 7.
Propisuje se da se nalaz šumarskog ili poljoprivrednog inspektora osim Ministarstvu dostavlja i Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i nadležnom upravnom odjelu.
Uz članak 8.
Iznos novčanih kazni za prekršaje iz Zakona iskazani su u eurima te je dodan novi prekršaj za proizvođače koji su podigli nasad, a nisu podnijeli zahtjev za stručni nadzor.
Uz članak 9.
Propisuje se obveza za proizvođače kultura koji, do stupanja na snagu ovoga Zakona, već imaju osnovan nasad da podnesu zahtjev za provedbu stručnog nadzora i zahtjev za upis u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji.
Svi proizvođači kultura koji imaju osnovane nasade brzorastućih stranih vrsta, moraju posjedovati rješenje Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode.
Uz članak 10.
Propisuje se obveza da iznimno proizvođači kultura koji, do stupanja na snagu ovoga Zakona, već imaju osnovan nasad na (P1), (P2) i (P3) poljoprivrednom zemljištu a udovoljava uvjetima za upis u upisnik mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada te da su po isteku toga roka dužnu ukloniti nasad sa tog poljoprivrednog zemljišta i vratiti zemljište u namjenu poljoprivredne proizvodnje.
Uz članak 11.
Propisuje se da će ministar uskladiti pravilnike iz Zakona u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 12.
Propisuje se stupanje na snagu Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 3.
(1) Za osnivanje i uzgoj kultura mogu se koristiti zavičajne i strane biljne vrste, uključujući i njihove križance.
(2) Dopušteno je koristiti samo one strane biljne vrste, uključujući i njihove križance, za koje je u svrhu uzgoja kulture, sukladno propisu kojim se uređuje područje zaštite prirode, utvrđeno da njezino uvođenje u prirodu na području Republike Hrvatske i u ekosustave u kojima prirodno ne obitava ne predstavlja opasnost za bioraznolikost, ljudsko zdravlje ili obavljanje gospodarske djelatnosti.
(3) Popis zavičajnih i stranih biljnih vrsta, uključujući i njihove križance koje je dopušteno koristiti za osnivanje kultura na poljoprivrednom, odnosno šumskom zemljištu, duljinu ophodnje te način i uvjete pod kojima se mogu uzgajati kulture utvrđuje pravilnikom ministar nadležan za poslove poljoprivrede i šumarstva (u daljnjem tekstu: ministar) uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove zaštite prirode.
Članak 5.
(1) Kulture se mogu osnivati i uzgajati isključivo na:
1. šumskom zemljištu, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom
2. poljoprivrednom zemljištu koje je vrednovano kao ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ)
3. ostalom obradivom poljoprivrednom zemljištu (P3), koje je zakorovljeno i obraslo višegodišnjim raslinjem, uz odobrenje ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede i šumarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka koje je namijenjeno za uzgoj kultura za potrebe proizvodnje biomase za energetske svrhe nije moguće prenamijeniti u šumsko zemljište odnosno u šumu.
(3) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka potrebno je nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture vratiti u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, Ministarstvo može na predmetnim površinama nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture, nakon provedenog stručnog nadzora, produljiti uzgoj kultura na dodatni period od 20 godina.
(5) Osnivanje i uzgoj kultura na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka moguće je samo ako nije u suprotnosti s posebnim propisima iz područja zaštite prirode kojima se propisuje očuvanje ekološke mreže i zaštićenih područja.
Članak 6.
(1) Proizvođači kultura moraju biti upisani u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Upisnik).
(2) Upisnik vodi Ministarstvo.
(3) Zahtjev za upis u Upisnik podnosi se Ministarstvu na propisanom obrascu.
(4) Zahtjev za upis u Upisnik podnose vlasnici ili posjednici zemljišta iz članka 5. ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo o upisu proizvođača kulture u Upisnik donosi rješenje.
(6) Za upis u Upisnik proizvođači kultura moraju raspolagati odgovarajućim poljoprivrednim ili šumskim zemljištem za osnivanje i uzgoj kultura, sadnim materijalom vrsta iz članka 3. ovoga Zakona proizvedenim na registriranome mjestu proizvodnje u Europskoj uniji.
(7) Sadržaj, oblik i način vođenja Upisnika te obrazac zahtjeva, i dokumentaciju koja mora biti priložena zahtjevu pravilnikom propisuje ministar.
Članak 7.
(1) Ministarstvoće pokrenuti postupak brisanja proizvođača kulture iz Upisnika:
a) na zahtjev proizvođača kulture
b) po isteku roka iz članka 5. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona
c) po sili zakona:
– smrću proizvođača kulture ili prestankom postojanja pravne osobe koja je upisana kao proizvođač kulture
– uzastopnim odbijanjem provođenja mjera za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti naređenih rješenjem šumarskog ili poljoprivrednog inspektora iz članka 11. ovoga Zakona.
(2) O brisanju proizvođača kulture iz Upisnika Ministarstvo donosi rješenje.
(3) U rješenju iz stavka 2. ovoga članka proizvođaču kulture koji je brisan iz Upisnika naložit će se uklanjanje nadzemnog i podzemnog dijela kulture na zemljištu iz članka 5. ovoga Zakona u roku od najdulje 30 dana od dostave rješenja o brisanju iz Upisnika.
(4) Ako proizvođač kulture koji je brisan iz Upisnika ne provede naloženu radnju iz stavka 3. ovoga članka, istu će izvršiti Hrvatske šume d. o. o. na trošak izvršenika u daljnjem roku od 15 dana.
Članak 8.
(1) Protiv rješenja Ministarstvaiz članaka 6. i 7. ovoga Zakona ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(2) Pokrenuti upravni spor protiv rješenja Ministarstvaiz članka 7. ovoga Zakona ne zadržava izvršenje rješenja.
Članak 9.
(1) Uzgoj kultura podliježe stručnom nadzoru koji provodi Ministarstvo.
(2) Stručni nadzor podrazumijeva kontrolu, na terenu pri osnivanju kulture i najmanje jednom godišnje kod svih proizvođača kultura u vrijeme vegetacije, o udovoljavanju zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o čemu se sastavlja zapisnik.
(3) Ako se stručnim nadzorom utvrdi ne udovoljavanje zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o istom će se obavijestiti nadležna inspekcija iz članka 10. ovoga Zakona.
(4) Način provedbe i druga pitanja vezana uz stručni nadzor kultura propisuje ministar pravilnikom
Članak 11.
(1) Ako šumarski ili poljoprivredni inspektor u provođenju inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen ovaj Zakon i propisi doneseni na temelju njega, rješenjem će narediti otklanjanje utvrđene nepravilnosti određujući rok u kojem se nepravilnost mora otkloniti te će o tome obavijestiti Ministarstvo.
(2) Protiv rješenja inspektora žalba nije dopuštena, već se može pokrenuti upravni spor.
(3) Pokrenuti upravni spor protiv rješenja inspektora ne zadržava izvršenje rješenja.
Članak 12.
(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kunakaznit će se za prekršaj proizvođač kulture pravna osoba ako:
a) sječu brzorastućih vrsta drveća ili žetvu drugih biljnih vrsta ne obavi u propisanoj ophodnji nakon osnivanja nasada (članak 3. stavak 3.)
b) je osnovao nasad vrstama koje nisu dopuštene za uzgoj kulture (članak 3. stavak 3.)
c) ne uzgaja kulture na način i pod uvjetima pod kojima je iste dopušteno uzgajati (članak 3. stavak 3.)
d) uzgaja kulture na zemljištu na kojem uzgoj nije dozvoljen (članak 5. stavak 1.)
e) ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) koristi za uzgoj kulture nakon isteka propisanog roka od osnivanja kulture (članak 5. stavci 3. i 4.)
f) nije upisan u Upisnik (članak 6. stavak 1.)
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 10.000,00 do 35.000,00 kuna.
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 35.000,00 kunakaznit će se proizvođač kulture fizička osoba za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
Zagreb, listopad 2023.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (,,Narodne novine" broj 85/10. - pročišćeni tekst i 57/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) .
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Na snazi je Zakon o drvenastim kulturama kratkih ophodnji („Narodne novine“, broj 15/18 i 111/18 – u daljnjem tekstu: Zakon).
Provedba aktualnog Zakona ukazuje na određene poteškoće u primjeni pojedinih odredbi Zakona jer je uočeno da pojedine fizičke i pravne osobe koje su na dan 22. veljače 2018. godine već imale osnovane nasade brzorastućih vrsta drveća ili biljnih vrsta za proizvodnju biomase nisu u propisanom roku podnijele zahtjev za stručnim nadzorom, da pojedini nasadi drvenastih kultura nemaju namjenu koja je definirana Zakonom (proizvodnja biomase) te nedovoljna učinkovitost u postupku upisa u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji i u postupku kontrole uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Zakon o izmjenama i dopunama Zakona) je učinkovita provedba Zakona te bolja i učinkovitija kontrola uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona postigla bi se učinkovita provedba Zakona u cilju zaštitite poljoprivrednog zemljište od eksploatacije u nepoljoprivredne svrhe, a istodobno korištenje poljoprivrednog zemljišta lošijeg boniteta za proizvodnju obnovljivih izvora energije te u cilju efikasnijeg praćenje i kontrole uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Cilj izrade i donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona je učinkovita provedba Zakona te bolja i učinkovitija kontrola uzgoja kultura kratkih ophodnji.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona se predlaže da se iz površina na kojima se mogu snovati i uzgajati kulture kratkih ophodni izuzme poljoprivredno zemljište vrednovano kao (P3) jer se takvo poljoprivredno zemljište može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
Propisuje se da Upisnik proizvođača drvenastih kultura vodi nadležno upravni odjeli u jedinici područje (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba.
Propisuju se da drvna masa nakon uklanjanja kulture, za proizvođače kultura koji su brisani iz Upisnika, pripada proizvođaču kulture.
Propisuje se obveza za proizvođače koji, do stupanja na snagu ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona, već imaju osnovan nasad a nisu upisani u Upisnik i/ili nisu podnijeli zahtjev za stručni nadzor kultura, moraju isto učiniti u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona.
Posljedice donošenja Zakona
Predloženim Zakonom o izmjenama i dopunama izvršene su korekcije koje će poboljšati primjenu Zakona, očekuje se veća proizvodnja obnovljivih izvora energije i stavljanje u funkciju poljoprivrednih površina koje nisu pogodne za poljoprivrednu proizvodnju, uz istovremeno poznat podatak o broju upisanih proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji te poljoprivrednim površinama na kojima su takvi nasadi osnovani.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POLJOPRIVREDNOM ZEMLJIŠTU, S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRVENASTIM KULTURAMA KRATKIH OPHODNJI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Zakonu o drvenastim kulturama kratkih ophodnji („Narodne novine“, br. 15/18 i 111/18) u članku 3. stavku 2. riječ „njezino“ zamjenjuje se riječju „njihovo“, riječ „obitava“ zamjenjuje se riječju „obitavaju“, a riječ „opasnost“ zamjenjuje se riječima „ekološki rizik“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Članak 5. mijenja se i glasi:
„ (1) Kulture se mogu osnivati i uzgajati na rok do 20 godina i to isključivo na:
1. šumskom zemljištu, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom
2. poljoprivrednom zemljištu koje je vrednovano kao ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ)
(2) Iznimno od stavka 1. točke 1. ovog članka na šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom, kulture se mogu osnivati i uzgajati na rok koji je određen posebnim propisom iz područja šumarstva.
(3) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) iz stavka 1. točke 2. ovoga članka koje je namijenjeno za uzgoj kultura za potrebe proizvodnje biomase za energetske svrhe nije moguće prenamijeniti u šumsko zemljište odnosno u šumu.
(4) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) iz stavka 1. točke 2. ovoga članka potrebno je nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture vratiti u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
(5) Osnivanje i uzgoj kultura na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka moguće je samo ako nije u suprotnosti s posebnim propisima iz područja zaštite prirode.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
Članak 6. mijenja se i glasi:
„(1) Proizvođači kultura moraju biti upisani u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Upisnik).
(2) Upisnik vodi nadležni upravni odjeli za poljoprivredu i šumarstvo u jedinici područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: nadležni upravni odjel).
(3) Zahtjev za upis u Upisnik nadležnom upravnom odjelu na propisanom obrascu podnosi proizvođač kulture, koji je vlasnik ili posjednik zemljišta iz članka 5. ovoga Zakona.
(4) Ako se nasad podiže na poljoprivrednom zemljištu, proizvođač kulture mora uz zahtjev iz stavka 3. ovoga članka dostaviti i dokaz o bonitetnoj vrijednosti tog poljoprivrednog zemljišta.
(5) Nadležni upravni odjel o upisu proizvođača kulture u Upisnik donosi rješenje.
(6) Za upis u Upisnik proizvođači kultura moraju raspolagati odgovarajućim poljoprivrednim ili šumskim zemljištem za osnivanje i uzgoj kultura, sadnim materijalom vrsta iz članka 3. ovoga Zakona proizvedenim na registriranome mjestu proizvodnje u Europskoj uniji.
(7) Ministarstvo vodi Registar upisnika iz stavaka 1. ovoga članka.
(8) Sadržaj, oblik i način vođenja Upisnika te obrazac zahtjeva, i dokumentaciju koja mora biti priložena zahtjevu pravilnikom propisuje ministar.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
U članku 7. stavku 1. i 2. riječ: „Ministarstvo“ zamjenjuju se riječima: „nadležni upravni odjel“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„ (4) Ako proizvođač kulture koji je brisan iz Upisnika ili nasljednik proizvođača ne provede naloženu radnju iz stavka 3. ovoga članka, istu će izvršiti Hrvatske šume d. o. o. na trošak proizvođača kulture koji je brisan iz Upisnika ili nasljednika proizvođača u daljnjem roku od 15 dana.“
Iza stavaka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:
„(5) Drvna masa koja preostane nakon uklanjana kulture iz stavaka 3. i 4. ovoga članka pripada proizvođaču kulture.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Članak 8. mijenja se i glasi:
„Protiv rješenja iz članaka 6. i 7. ovoga Zakona može se izjaviti žalba Ministarstvu, a protiv rješenja Ministarstva nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
U članku 9. mijenja se i glasi:
„(1) Stručni nadzor nad uzgojem kultura provodi Ministarstvo.
(2) Zahtjev za provedbu stručnog nadzora Ministarstvu na propisanom obrascu podnosi proizvođač kulture najkasnije do 15. veljače za tekuću godinu.
(3) Stručni nadzor podrazumijeva kontrolu, na terenu nakon osnivanja kulture i najmanje jednom godišnje kod svih proizvođača kultura u vrijeme vegetacije o udovoljavanju zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o čemu se sastavlja zapisnik.
(4) Ako se stručnim nadzorom utvrdi ne udovoljavanje zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o istom će se obavijestiti nadležna inspekcija iz članka 10. ovoga Zakona.
(5) Sadržaj i način provedbe stručnog nadzora propisuje ministar pravilnikom.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
U članku 11. stavku 1. iza riječi „Ministarstvo“ briše se točka, dodaje se zarez i riječi: „Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i nadležni upravni odjel.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
U članku 12. stavku 1. riječi: „20.000,00 do 50.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „ 3.000,00 – 7.000,00 eura “.
Dodaje se nova točka a) koja glasi:
„a) je podigao nasad, a nije podnio zahtjev za stručni nadzor (članak 9. stavak 2.)“
Dosadašnje točke a), b), c), d), e) i f) postaju točke : „b),c),d),e),f) i g).“
Dosadašnjoj točki e) koja je postala točka f) riječi: „i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3)“ brišu se.
U stavku 2. riječi: „10.000,00 do 35.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „ 1.500,00 do 5.000,00 eura.“
U stavku 3. riječi: „10.000,00 do 35.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „ 1.500,00 do 5.000,00 eura.“
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
(1) Osobe koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona imaju osnovane nasade brzorastućih vrsta drveća ili drugih brzorastućih biljnih vrsta za proizvodnju biomase dužne su u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Zakona obavijestiti Ministarstvo o postojanju nasada te podnijeti zahtjev za stručnim nadzorom iz članka 9. ovoga Zakona.
(2) U slučaju da se stručnim nadzorom utvrdi da nasad iz stavka 1. ovoga članka udovoljava zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, osoba koja ga je osnovala obvezna je u roku od dva mjeseca nakon izvršenog stručnog nadzora podnijeti zahtjev za upis u Upisnik.
(3) U slučaju da se stručnim nadzorom utvrdi da nasad iz stavka 1. ovoga članka ne udovoljava zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, osoba koja je osnovala nasad ima mogućnost u roku od osam godina od podizanja nasada uskladiti se s odredbama ovoga Zakona i podnijeti zahtjev za upis u Upisnik u roku propisanom u stavku 2. ovoga članka.
(4) Osobe koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona imaju osnovane nasade brzorastućih stranih vrsta drveća ili drugih brzorastućih stranih biljnih vrsta za proizvodnju biomase, kao i proizvođači kultura koji su podigli nasade stranih vrsta prije stupanja na snagu Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (Narodne novine, br. 15/18 i 111/18) na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) te proizvođači koji su podigli nasade stranih vrsta na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) stupanjem na snagu ovoga Zakona, moraju posjedovati rješenje Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode kojim je dopušteno uvođenje tih stranih vrsta u prirodu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Proizvođači kultura koji su podigli nasade do stupanja na snagu Zakona o drvenastim kulturama kratkih ophodnji (Narodne novine, br. 15/18 i 111/18) na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3), a udovoljavaju svim ostalim uvjetima za upis u Upisnik, mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada.
(2) Proizvođači kultura koji su podigli nasade drvenastim kulturama kratkih ophodnji na poljoprivrednom zemljištu vrednovanom kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) do stupanja na snagu ovoga Zakona, a udovoljavaju svim ostalim uvjetima za upis u Upisnik, mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada.
(3) Po isteku roka iz stavka 1. i 2. ovoga članka sa poljoprivrednog zemljišta vrednovanog kao osobito vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P1), vrijedno obradivo poljoprivredno zemljište (P2) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) proizvođači su dužni ukloniti nasad i vratiti zemljište u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
Ministar će u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona s odredbama ovoga Zakona uskladiti sljedeće pravilnike: Pravilnik o popisu biljnih vrsta za osnivanje drvenastih kultura kratkih ophodnji te načinu i uvjetima pod kojima se mogu uzgajati („Narodne novine“, broj 16/19) i Pravilnik o stručnom nadzoru uzgoja drvenastih kultura kratkih ophodnji („Narodne novine“ broj 111/18, 33/19 i 50/19).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Nomotehnički se usklađuju odredbe u odnosu na Zakon o zaštiti prirode („Narodne novine“ 80/13, 15/18, 14/19, 127/19).
Uz članak 2.
Propisuje se rok do 20 godina na koji se mogu osnivati i uzgajati drvenaste kulture kratkih ophodnji te se radi zaštite poljoprivrednog zemljišta od eksploatacije u nepoljoprivredne svrhe i z površina na kojima se mogu osnovati i uzgajati kulture kratkih ophodnji izuzima poljoprivredno zemljište vrednovano kao ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) jer se takvo poljoprivredno zemljište može privesti poljoprivrednoj proizvodnji .
Uz članak 3.
Propisuje se da Upisnik proizvođača drvenastih kultura vode nadležni upravni odjeli za poljoprivredu i šumarstvo u jedinici područje (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba umjesto Ministarstva poljoprivrede, a radi efikasnije provedbe postupak upisa u Upisnik.
Uz članak 4.
Nomotehnički se usklađuju odredbe u odnosu na izmjene u članku 6. koje se odnose na tijelo nadležno za vođenje upisnika proizvođača drvenastih kultura te se propisuje da proizvođačima kultura koji su brisani iz Upisnika i dužni su ukloniti nadzemni i podzemne dijelove kulture, drvna masa nakon uklanjanja kulture pripada proizvođaču kulture.
Uz članak 5.
Usklađuje se izričaj u odnosu na izmjene u članku 6. ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Propisuje se rok u kojem su proizvođači drvenastih kultura dužni Ministarstvu podnijeti zahtjev za provedbu stručnog nadzora.
Uz članak 7.
Propisuje se da se nalaz šumarskog ili poljoprivrednog inspektora osim Ministarstvu dostavlja i Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i nadležnom upravnom odjelu.
Uz članak 8.
Iznos novčanih kazni za prekršaje iz Zakona iskazani su u eurima te je dodan novi prekršaj za proizvođače koji su podigli nasad, a nisu podnijeli zahtjev za stručni nadzor.
Uz članak 9.
Propisuje se obveza za proizvođače kultura koji, do stupanja na snagu ovoga Zakona, već imaju osnovan nasad da podnesu zahtjev za provedbu stručnog nadzora i zahtjev za upis u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji.
Svi proizvođači kultura koji imaju osnovane nasade brzorastućih stranih vrsta, moraju posjedovati rješenje Ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode.
Uz članak 10.
Propisuje se obveza da iznimno proizvođači kultura koji, do stupanja na snagu ovoga Zakona, već imaju osnovan nasad na (P1), (P2) i (P3) poljoprivrednom zemljištu a udovoljava uvjetima za upis u upisnik mogu zadržati postojeći nasad do isteka roka od 20 godina od podizanja nasada te da su po isteku toga roka dužnu ukloniti nasad sa tog poljoprivrednog zemljišta i vratiti zemljište u namjenu poljoprivredne proizvodnje.
Uz članak 11 .
Propisuje se da će ministar uskladiti pravilnike iz Zakona u roku od 6 mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 12.
Propisuje se stupanje na snagu Zakona.
V. TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 3.
(1) Za osnivanje i uzgoj kultura mogu se koristiti zavičajne i strane biljne vrste, uključujući i njihove križance.
(2) Dopušteno je koristiti samo one strane biljne vrste, uključujući i njihove križance, za koje je u svrhu uzgoja kulture, sukladno propisu kojim se uređuje područje zaštite prirode, utvrđeno da njezino uvođenje u prirodu na području Republike Hrvatske i u ekosustave u kojima prirodno ne obitava ne predstavlja opasnost za bioraznolikost, ljudsko zdravlje ili obavljanje gospodarske djelatnosti.
(3) Popis zavičajnih i stranih biljnih vrsta, uključujući i njihove križance koje je dopušteno koristiti za osnivanje kultura na poljoprivrednom, odnosno šumskom zemljištu, duljinu ophodnje te način i uvjete pod kojima se mogu uzgajati kulture utvrđuje pravilnikom ministar nadležan za poslove poljoprivrede i šumarstva (u daljnjem tekstu: ministar) uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove zaštite prirode.
Članak 5.
(1) Kulture se mogu osnivati i uzgajati isključivo na:
1. šumskom zemljištu, ako to nije u suprotnosti sa šumskogospodarskim planom
2. poljoprivrednom zemljištu koje je vrednovano kao ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ)
3. ostalom obradivom poljoprivrednom zemljištu (P3), koje je zakorovljeno i obraslo višegodišnjim raslinjem, uz odobrenje ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede i šumarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka koje je namijenjeno za uzgoj kultura za potrebe proizvodnje biomase za energetske svrhe nije moguće prenamijeniti u šumsko zemljište odnosno u šumu.
(3) Ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) iz stavka 1. točaka 2. i 3. ovoga članka potrebno je nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture vratiti u namjenu za poljoprivrednu proizvodnju.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, Ministarstvo može na predmetnim površinama nakon isteka dvadesete godine od osnivanja kulture, nakon provedenog stručnog nadzora, produljiti uzgoj kultura na dodatni period od 20 godina.
(5) Osnivanje i uzgoj kultura na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka moguće je samo ako nije u suprotnosti s posebnim propisima iz područja zaštite prirode kojima se propisuje očuvanje ekološke mreže i zaštićenih područja.
Članak 6.
(1) Proizvođači kultura moraju biti upisani u Upisnik proizvođača drvenastih kultura kratkih ophodnji (u daljnjem tekstu: Upisnik).
(2) Upisnik vodi Ministarstvo.
(3) Zahtjev za upis u Upisnik podnosi se Ministarstvu na propisanom obrascu.
(4) Zahtjev za upis u Upisnik podnose vlasnici ili posjednici zemljišta iz članka 5. ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo o upisu proizvođača kulture u Upisnik donosi rješenje.
(6) Za upis u Upisnik proizvođači kultura moraju raspolagati odgovarajućim poljoprivrednim ili šumskim zemljištem za osnivanje i uzgoj kultura, sadnim materijalom vrsta iz članka 3. ovoga Zakona proizvedenim na registriranome mjestu proizvodnje u Europskoj uniji.
(7) Sadržaj, oblik i način vođenja Upisnika te obrazac zahtjeva, i dokumentaciju koja mora biti priložena zahtjevu pravilnikom propisuje ministar.
Članak 7.
(1) Ministarstvo će pokrenuti postupak brisanja proizvođača kulture iz Upisnika:
a) na zahtjev proizvođača kulture
b) po isteku roka iz članka 5. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona
c) po sili zakona:
– smrću proizvođača kulture ili prestankom postojanja pravne osobe koja je upisana kao proizvođač kulture
– uzastopnim odbijanjem provođenja mjera za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti naređenih rješenjem šumarskog ili poljoprivrednog inspektora iz članka 11. ovoga Zakona.
(2) O brisanju proizvođača kulture iz Upisnika Ministarstvo donosi rješenje.
(3) U rješenju iz stavka 2. ovoga članka proizvođaču kulture koji je brisan iz Upisnika naložit će se uklanjanje nadzemnog i podzemnog dijela kulture na zemljištu iz članka 5. ovoga Zakona u roku od najdulje 30 dana od dostave rješenja o brisanju iz Upisnika.
(4) Ako proizvođač kulture koji je brisan iz Upisnika ne provede naloženu radnju iz stavka 3. ovoga članka, istu će izvršiti Hrvatske šume d. o. o. na trošak izvršenika u daljnjem roku od 15 dana.
Članak 8.
(1) Protiv rješenja Ministarstva iz članaka 6. i 7. ovoga Zakona ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(2) Pokrenuti upravni spor protiv rješenja Ministarstva iz članka 7. ovoga Zakona ne zadržava izvršenje rješenja.
Članak 9.
(1) Uzgoj kultura podliježe stručnom nadzoru koji provodi Ministarstvo.
(2) Stručni nadzor podrazumijeva kontrolu, na terenu pri osnivanju kulture i najmanje jednom godišnje kod svih proizvođača kultura u vrijeme vegetacije, o udovoljavanju zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o čemu se sastavlja zapisnik.
(3) Ako se stručnim nadzorom utvrdi ne udovoljavanje zahtjevima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, o istom će se obavijestiti nadležna inspekcija iz članka 10. ovoga Zakona.
(4) Način provedbe i druga pitanja vezana uz stručni nadzor kultura propisuje ministar pravilnikom
Članak 11.
(1) Ako šumarski ili poljoprivredni inspektor u provođenju inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen ovaj Zakon i propisi doneseni na temelju njega, rješenjem će narediti otklanjanje utvrđene nepravilnosti određujući rok u kojem se nepravilnost mora otkloniti te će o tome obavijestiti Ministarstvo.
(2) Protiv rješenja inspektora žalba nije dopuštena, već se može pokrenuti upravni spor.
(3) Pokrenuti upravni spor protiv rješenja inspektora ne zadržava izvršenje rješenja.
Članak 12.
(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj proizvođač kulture pravna osoba ako:
a) sječu brzorastućih vrsta drveća ili žetvu drugih biljnih vrsta ne obavi u propisanoj ophodnji nakon osnivanja nasada (članak 3. stavak 3.)
b) je osnovao nasad vrstama koje nisu dopuštene za uzgoj kulture (članak 3. stavak 3.)
c) ne uzgaja kulture na način i pod uvjetima pod kojima je iste dopušteno uzgajati (članak 3. stavak 3.)
d) uzgaja kulture na zemljištu na kojem uzgoj nije dozvoljen (članak 5. stavak 1.)
e) ostalo poljoprivredno zemljište (PŠ ) i ostalo obradivo poljoprivredno zemljište (P3) koristi za uzgoj kulture nakon isteka propisanog roka od osnivanja kulture (članak 5. stavci 3. i 4.)
f) nije upisan u Upisnik (članak 6. stavak 1.)
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 10.000,00 do 35.000,00 kuna .
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 35.000,00 kuna kaznit će se proizvođač kulture fizička osoba za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede