javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu
Na temelju članka 69. stavka 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22), ministrica, dr. sc. Nikolina Brnjac donosi
PROGRAM
javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu
I.
Sukladno članku 68. stavku 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22) (u daljnjem tekstu: Zakon o sportu) javne potrebe u sportu na državnoj razini su:
izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
osiguravanje uvjeta za pripreme i nastup sportaša na međunarodnim natjecanjima
skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
obavljanje stručnih poslova u sportu
poticanje bavljenja sportom, a osobito djece i mladih
djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
očuvanje integriteta sporta
dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
poticanje i organizacija sportskorekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
poticanje razvoja i promocija sporta.
II.
Cilj financiranja programskih aktivnosti javnih potreba u sportu na državnoj razini u 2024. godini vezan je uz ostvarivanje općih ciljeva Nacionalnog programa športa 2019. – 2026. („Narodne novine“, broj: 69/19) (u daljnjem tekstu: Nacionalni program športa) te mjera Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine.
Šest općih ciljeva Nacionalnog programa športa obuhvaćaju sva tri pojavna oblika sporta – rekreacijski, natjecateljski te sport u sustavu obrazovanja, a glase:
1. Osigurati preduvjete za razvoj sporta,
2. Unaprijediti zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje i povećati promocijske vrijednosti sporta,
3. Unaprijediti skrb o sportašima,
4. Uspostaviti sustavan i racionalan pristup upravljanja održivom sportskom infrastrukturom,
5. Unaprijediti skrb o stručnim kadrovima u sportu,
6. Unaprijediti sustav upravljanja u sportu.
Mjere Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine usmjerene su na ostvarivanje sljedećih ciljeva:
1. Osiguranje preduvjeta za razvoj sporta i unaprjeđenje sustava upravljanja u sportu,
2. Poticanje i promoviranje zdravstveno usmjereno tjelesnog vježbanja i stvaranje uvjeta za bavljenje sportom.
Ostvarivanjem navedenih ciljeva i mjera uspostavit će se transparentan i učinkovitiji sustav sporta u Republici Hrvatskoj, osigurati stabilno financiranje, koje će odgovoriti svim javnim potrebama sporta i omogućiti napredovanje i zadržavanje u sportu sportaša i svih sportskih djelatnika. Za daljnji razvoj sporta u Republici Hrvatskoj važno je osigurati sve preduvjete kako bi sportaš mogao biti zadovoljan svojim položajem u društvu, kako bi se mogao obrazovati, raditi, biti i ostati zdrav. Za ostvarivanje navedenog potrebno je poticati dual karijeru sportaša i osigurati stabilan sustav stipendiranja, financiranja te skrbi o vrhunskim sportašima.
Uz zadaće usmjerene na vrhunski sport, iznimno važna zadaća odnosi se i na povećanje broja građana uključenih u zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje, s obzirom da je je istraživanje Ministarstva turizma i sporta pokazalo kako je tjelesna aktivnost opće populacije izrazito loša te da se samo 51% populacije Republike Hrvatske starije od 16 godina bavi nekim oblikom tjelesne aktivnosti barem jednom tjedno, dok je njih 49% potpuno neaktivno, odnosno, ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošću. Poticanjem mjera koje doprinose ostvarenju ovih ciljeva doprinijet će se i poboljšanju zdravlja opće populacije te pozitivno djelovati i na druge aspekte života svakog građanina Republike Hrvatske. Uz to, kako bi sport postao sastavni dio života svakog pojedinca te se odmalena usadile navike bavljenja istim potrebno je brinuti i o sportu kroz sustav obrazovanja što je također jedan od prioriteta programskih aktivnosti.
III.
Programske skupine definirane sukladno javnim potrebama u sportu na državnoj razini iz članka 68. stavka 2. Zakona o sportu su:
1. Izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave su:
1.1. Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 73. Zakona o sportu je izgradnja, obnova i rekonstrukcija sportskih građevina s obzirom da su sportske građevine jedan od važnih preduvjeta za provođenje bilo koje sportske aktivnosti. Sukladno članku 59. stavku 1. Zakona o sportu, sportska građevina je uređena i opremljena građevina i površina na kojoj se provode sportske djelatnosti, a koja zadovoljava opće uvjete definirane propisima koji uređuju graditeljstvo i prostorno uređenje. Javne sportske građevine su sportske građevine koje su u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i one u vlasništvu trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i one u vlasništvu trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. S ciljem poticanja razvoja sportske infrastrukture te zadovoljavanja javnih potreba u sportu kroz poticanje i planiranje rekonstrukcije postojeće te izgradnje nove sportske infrastrukture na području Republike Hrvatske, kao načina promidžbe sportskih vrijednosti i popularizacije sporta među građanima, unaprjeđenja sustava sporta te međunarodne promocije Republike Hrvatske provodi se sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina. Projektne prijave nominiraju se u osam programskih područja za one sportske građevine koje su dio Evidencije sportskih građevina Nacionalnog informacijskog sustava u sportu. Korisnici mogu biti jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za sportske građevine kojima su vlasnici.
Programska područja su:
nogometno igralište prirodna trava/veliko,
nogometno igralište umjetna trava/veliko,
sportska dvorana,
vanjsko sportsko igralište,
atletska staza,
teniski teren,
ostalo,
posebno programsko područje - outdorfitness/street workout i vanjsko nogometno igralište umjetna trava/malo
Program javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu dopunit će se projektima, koji će biti odabrani na Javnom pozivu za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini.
Planirana sredstva: 9.933.595,00 eura
1.2. Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
Cilj ove programske aktivnosti je sufinanciranje najamnine/zakupnine Arene Zagreb i Gradske sportske dvorane u Varaždinu koje su po modelu javno-privatnog partnerstva građene za potrebe Svjetskog rukometnog prvenstva koje je u Hrvatskoj održano 2009. godine. Sukladno zaključenim Sporazumima o zajedničkom financiranju zakupnine za Gradsku sportsku dvoranu u Varaždinu (Klasa: 620-08/07-01/1, Urbroj: 2186/01-01-08-39. iz 2007. godine) te Ugovoru između Grada Varaždina i T.P.N. DRAVA d.o.o. kao i Sporazumu o zajedničkom financiranju zakupnine za Arenu Zagreb od 14. lipnja 2007. te Ugovoru između Laništa d.o.o. i Zagrebačkog holdinga pripadni gradovi i Vlada Republike Hrvatske najamninu/zakupninu sufinanciraju u omjeru 50%:50%.
Planirana sredstva: 6.218.446,00 eura
1.3. Sportske građevine od nacionalnog interesa
Ovom programskom aktivnosti sufinancira se izgradnja ili obnova sportskih građevina od nacionalnog interesa. Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 6. srpnja 2023. godine donijela Odluku kojom se „Gradski stadion Maksimir“ u Zagrebu i „Gradski stadion Poljud“ u Splitu proglašavaju sportskim građevinama od nacionalnog interesa. Odlukom o proglašenju sportskih građevina od nacionalnog interesa, Ministarstvo turizma i sporta objavljuje poziv na dostavu projektnih prijedloga u svrhu dodjele bespovratnih sredstava za izgradnju/obnovu. Vlasnik sportske građevine od nacionalnog interesa ili podnositelj projektnog prijedloga je dužan dostaviti elaborat kojim će obrazložiti sportsku, društvenu i ekonomsku opravdanost projektnog prijedloga. Opravdani troškovi su ukupni troškovi za prihvatljive aktivnosti izvođenja radova ili nabave opreme koji nastaju prilikom provedbe projekta kao i trošak izrade projektne dokumentacije.
Planirana sredstva: 13.720.782,00 eura
2. Organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe organizacije međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja su:
2.1 Velika međunarodna sportska natjecanja
Cilj ove programske aktivnosti je afirmacija i popularizacija sporta u Republici Hrvatskoj kao i jačanje međunarodnog ugleda Republike Hrvatske u svijetu, a provodi se kroz sufinanciranje organizacije velikih međunarodnih sportskih natjecanja putem Javnog pozivaza iskaz interesa za sufinanciranje velikih međunarodnih sportskih natjecanja u 2024. godini. Na ovaj način promovira se Republika Hrvatska kao atraktivna sportsko turistička destinacija, potiču se nastupi hrvatskih sportaša na međunarodnim sportskim natjecanjima kao i dodatna ulaganja u sportsku opremu i infrastrukturu.
Program javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu dopunit će se projektima, koji će biti odabrani na Javnom pozivu za iskaz interesa za sufinanciranje velikih međunarodnih sportskih natjecanjau 2024. godini.
Planirana sredstva: 5.225.932,00 eura
2.2 Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“ (WRC). Svjetsko prvenstvo u reliju, u kategoriji je najznačajnijih automobilističkih natjecanja u svijetu i predstavlja sportsku manifestaciju od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku. Svjetsko prvenstvo u reliju kao višednevni sportski događaj na globalnog razini doprinosi pozitivnim efektima na promociji i prepoznatljivosti Republike Hrvatske kao turističke destinacije, rezultira direktnim i indirektnim ekonomskim učincima (izravni ekonomski učinci organizacije Svjetskog prvenstva u reliju ostvaruju se prvenstveno u djelatnostima prijevoza, ugostiteljstva i smještaja, ali i putem popratnih događaja). Osim generiranja potrošnje posjetitelja, novinara i sudionika, paralelno će se promovirati atraktivnost krajolika, cestovna infrastruktura te lokalni eno-gastronomski specijaliteti. Na utrci u Hrvatskoj u 2024. godini očekuje se značajno veći broj sudionika (sportaša, timova, službenih osoba) i posjetitelja u odnosu na prethodne tri godine. U 2023. godini na Svjetskom prvenstvu u reliju sudjelovalo je 57 posada iz 20 zemalja, a prema podacima organizatora utrku je uživo pratilo oko 400.000 gledatelja dok je u organizaciji sudjelovalo oko 2.000 volontera.
Planirana sredstva: 995.421,00 eura
2.3 Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Međunarodne biciklističke utrke CRO Race, koja tradicionalno okuplja dvadeset svjetskih biciklističkih timova iz Europe, Azije, Amerike i Australije, od kojih značajan dio timova pripada u kategorije natjecanja World Teams. Specifičnost Međunarodne biciklističke utrke CRO Race je da pripada u kategoriju sportskih manifestacija koje uključuje sve dijelove Hrvatske kroz šest etapa. Vozi se na kontinentu i primorju, a što ima efekt na promociju Hrvatske kao poželjne turističke i cikloturističke destinacije. U sklopu CRO Racea održava se i Kids CRO Race, utrka za djevojčice i dječake od 9-12 godina koja se odvija u sedam destinacija širom Republike Hrvatske, a najuspješnijima se dodjeljuju nagrade zajedno s profesionalnim pobjednicima utrke.
Planirana sredstva: 800.000,00 eura
2.4 Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Europskog seniorskog judo prvenstva 2024 - Zagreb, koje se planira održati u razdoblju od 25. do 28. travnja 2024. godine u Republici Hrvatskoj. Europsko seniorsko judo prvenstvo jedno je od najznačajnijih natjecanja u judo svijetu te predstavlja strateški značajan interes za razvoj judo sporta u Republici Hrvatskoj. Ovo natjecanje je višednevni sportski događaj koji uz velike pozitivne efekte na promociju i prepoznatljivost Republike Hrvatske, kao turističke destinacije sadrži i cijeli niz direktnih i indirektnih ekonomskih učinaka. Organiziranjem ovog velikog međunarodnog natjecanja u 2024. godini, povezat će se sustav turizma i sporta te promovirati sport kao društveno poželjan stil života u Republici Hrvatskoj. Kroz ovo natjecanje osnažit će se promocija Republike Hrvatske kao sportsko-turističke destinacije, dodatno popularizirati judo te omogućiti uvjeti za stvaranje vrhunskih sportskih rezultata.
Planirana sredstva: 1.000.000,00 eura
2.5 Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u hrvanju koje će se održati u razdoblju od 13. do 21. rujna 2025. godine u Republici Hrvatskoj. Hrvatski hrvački savez će organizacijom Svjetskog prvenstva u hrvanju – Zagreb 2025. godine omogućiti hrvatskim hrvačima osvajanje medalja u Republici Hrvatskoj pred domaćom publikom i nastavljanje trenda osvajanja medalja u uzrastu seniora. Hrvatski hrvački savez procjenjuje kako će na ovom velikom međunarodnom sportskom natjecanju sudjelovati gotovo 2500 osoba (30% osoba odnosi se na trenere, suce, delegate, UWW službene osobe, medicinsko osoblje, novinare, službene osobe nacionalnih saveza, itd.). Sudjelovanjem reprezentacije Hrvatske grčko-rimskim i slobodnim načinom te u hrvanju za žene rezultirat će popularizacijom i daljnjim razvojem hrvanja u Republici Hrvatskoj. Pridonijet će i povećanju broja djece i mladih u klubovima, kao i ostvarivanju boljih natjecateljskih rezultata na međunarodnim hrvačkim natjecanjima. Organizacija ovog velikog međunarodnog sportskog natjecanja ima i pozitivan utjecaj na međunarodnu promociju Hrvatske kao turističke i sportske destinacije.
Planirana sredstva: 2.000.000,00 eura
2.6 Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u rukometu 2025. koje je uz olimpijske igre i europsko prvenstvo jedan od najvećih sportskih događaja u rukometu. Hrvatski rukometni savez jedan je od organizatora Svjetskog prvenstva u rukometu koje se održava od 15. siječnja do 2. veljače 2025. godine u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj. Na ovom višednevnom natjecanju nastupit će 32 nacionalne reprezentacije, a domaćini će biti gradovi Zagreb, Poreč i Varaždin. U Hrvatskoj će se odigrati utakmice četiri skupine prvog kruga, dvije skupine drugog kruga, dvije utakmice četvrtfinala te jedno polufinale, što je ukupno 61 utakmica. Ostale utakmice odigrat će se u Danskoj i Norveškoj, a utakmica za treće mjesto i finale igrat će se u Oslu. Organizacijom Svjetskog prvenstva u rukometu 2025. godine osigurat će se popularizacija rukometnog sporta, međunarodna promocija Republike Hrvatske, razvoj sportskog turizma i stvaranje uvjeta za daljnji razvoj cjelogodišnjeg turizma.
Planirana sredstva: 1.500.000,00 eura
2.7 Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u utrci s preprekama – Spartan World Championship, koje će se održati na otoku Hvaru od 10. do 13. listopada 2024. godine. Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama je jedna od najmasovnijih i najpopularnijih utrka koja se odvija u više kategorija za amaterske i profesionalne sportaše. Organizacijom ovog natjecanja pozitivno će se utjecati na promociju Republike Hrvatske kao sportsko-turističke destinacije, dodatno popularizirati sport te omogućiti bolji uvjeti za stvaranje vrhunskih sportskih rezultata. U prvoj godini organizacije ovog prvenstva planira se okupiti više od 3000 natjecatelja iz cijelog svijeta dok će se taj broj za 2025. kao i 2026. godinu značajno povećavati. U prosjeku se očekuje i povećanje broja noćenja na lokaciji i okolici zbog dolaska pratnji natjecatelja i drugih posjetitelja.
Planirana sredstva: 1.500.000,00 eura
3. Skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe skrbi o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima su:
3.1. Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
Cilj ove programske aktivnosti je plaćanje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima I. kategorije uz primjenu dohodovnog cenzusa, a kako bi se osigurao stabilan sustav skrbi o vrhunskim sportašima. Vrhunski sportaš I. kategorije je sportaš kojemu je izdana važeća kategorizacija o I. kategoriji sportaša od strane Hrvatskog olimpijskog odbora odnosno Hrvatskog paraolimpijskog odbora ili Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Člankom 76. i 77. Zakona o sportu propisano je pravo na pokriće obveznih doprinosa sportašu, ako je ostvario ukupni godišnji netodohodak u prethodnoj godini do 24.000,00 eura te nije pravomoćno osuđen za počinjeno kazneno djelo iz članka 111. stavaka 1. i 2. Zakona o sportu. Izračun za mirovinsko i zdravstveno osiguranje vrhunskih sportaša I. kategorije radi se temeljem Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja koje za svaku godinu usvaja Ministarstvo financija, a u kojoj se utvrđuje osnovica za sportaše temeljem kojih se izračunava postotak davanja za mirovinsko osiguranje (15%) i postotak davanja za zdravstveno osiguranje (16,5%). Za 2022. godinu određena je osnovica od 1.367,18 EUR.
Planirana sredstva: 150.000,00 eura
3.2. Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
Cilj ove programske aktivnosti je stipendiranje vrhunskih sportaša I., II. I III. kategorije, a kako bi se osigurao stabilan sustav skrbi o vrhunskim sportašima. Vrhunski sportaši I., II. i III. kategorije su sportaši kojima je izdana važeća kategorizacija od strane Hrvatskog olimpijskog odbora odnosno Hrvatskog paraolimpijskog odbora ili Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Nacionalnom sportskom stipendijom osigurat će se jednaki uvjeti ostvarivanja stipendija sportašima na razini cijele Republike Hrvatske. Člankom 76. i 80. Zakona o sportu propisano je pravo sportaša na nacionalnu sportsku stipendiju, a vrhunski sportaš može ostvariti ovo pravo nakon što rješenje o kategorizaciji sportaša postane izvršno, i to na rok dok traje rješenje o kategorizaciji. O iznosu nacionalne sportske stipendije čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport donosi odluku za svaku kalendarsku godinu. Navedeno pravo ostvaruje više od 2.200 vrhunskih sportaša.
Planirana sredstva: 4.150.000,00 eura
4. Poticanje bavljenja sportom, a osobito djece i mladih
4.1. Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
Cilj ove aktivnosti je sufinanciranje programa i projekata od interesa lokalne i područne razine iz državnog proračuna Republike Hrvatske putem sportskih zajednica u jedinicama područne samouprave i to programa u koje su uključena djeca i mladi do 18 godina kojim se sufinanciraju troškovi stručnog rada i poboljšanja materijalnih uvjeta. Poticanjem nabave sportske opreme za sportske udruge lokalne razine iz dijela prihoda državnog proračuna Republike Hrvatske od igara na sreću stvorit će se bolji uvjeti za treniranje, a samim time i za masovnije uključivanje djece i mladih u sustav sporta što je pretpostavka za stvaranje sportskog rezultata. Također, osiguranjem sredstava za zapošljavanje stručnog kadra na lokalnoj razini, kroz sredstva državnog proračuna Republike Hrvatske iz dijela prihoda od igara na sreću, olakšat će se sportskim udrugama lokalne razine provođenje aktivnosti s kvalitetnim stručnim kadrom. Člankom 74. stavkom 3. i 4. Zakona o sportu propisana je mogućnost sufinanciranja programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave putem sportskih zajednica u jedinicama područne (regionalne) samouprave. Temeljem podnesenih programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave sukladno članku 19., a nakon provedenog postupka vrednovanja iz članka 20. Pravilnika o programu javnih potreba u sportu državne razine („Narodne novine“, broj: 109/23) sredstva se raspodjeljuju Odlukom o raspodjeli financijskih sredstava za sufinanciranje programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave koji se sufinancira putem županijskih sportskih zajednica u 2024. godini (KLASA: 402-05/23-05/16; URBROJ: 529-07-02-02/1-24-2) od 17. siječnja 2024. godine u sljedećim iznosima:
R.b.
Korisnici
Iznos
1.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE
359.731,77 €
2.
ZAJEDNICA SPORTOVA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE
269.241,38 €
3.
ZAJEDNICA ŠPORTOVA KARLOVAČKE ŽUPANIJE
210.232,85 €
4.
ZAJEDNICA ŠPORTSKIH UDRUGA I SAVEZA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE
210.229,95 €
5.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE
269.052,56 €
6.
ZAJEDNICA SPORTOVA LIČKO-SENJSKE ŽUPANIJE
151.220,12 €
7.
SPORTSKI SAVEZ GRADA ZAGREBA
359.731,77 €
8.
SPORTSKA ZAJEDNICA ISTARSKE ŽUPANIJE
210.232,85 €
9.
ZAJEDNICA SPORTOVA KOPRIVNIČKO - KRIŽEVAČKE ŽUPANIJE
210.193,20 €
10.
ZAJEDNICA ŠPORTA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE
151.041,60 €
11.
ZAJEDNICA SPORTOVA ŠIBENSKO-KNINSKE ŽUPANIJE
210.209,19 €
12.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA ZADARSKE ŽUPANIJE
269.245,58 €
13.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE
151.220,12 €
14.
ŽUPANIJSKI SAVEZ ŠPORTOVA VUKOVARSKO-SRIJEMSKE ŽUPANIJE
228.480,78 €
15.
SPORTSKA ZAJEDNICA VIROVITIČKO-PODRAVSKE ŽUPANIJE
268.879,81 €
16.
ZAJEDNICA ŠPORTSKIH SAVEZA I UDRUGA SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE
359.731,77 €
UKUPNO:
3.888.675,30 €
5. Djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
Cilj ove programske aktivnosti je osigurati preduvjete za ostvarivanje vrhunskih sportskih rezultata, inkluziju osoba s invaliditetom u sustav sporta te poticanje učenika i studenata na sudjelovanje u sportskim aktivnostima.
Odlukom o dodjeli financijskih sredstava za provedbu programa javnih potreba u sportu Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora, Hrvatskog sportskog saveza gluhih, Hrvatskog akademskog sportskog saveza i Hrvatskog školskog sportskog saveza iz Državnog proračuna Republike Hrvatske od 25. siječnja 2024. godine (KLASA: 402-02/24-01/1; URBROJ: 529-07-01-02/5-24-1) Ministarstvo turizma i sporta dodijelilo je Hrvatskom olimpijskom odboru, Hrvatskom paraolimpijskom odboru, Hrvatskom sportskom savezu gluhih, Hrvatskom akademskom sportskom savezu i Hrvatskom školskom sportskom savezu financijsku potporu u ukupnom iznosu od 52.119.098,00 eura za poticanje i realizaciju sljedećih programa javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu:
5.1. Hrvatski olimpijski odbor
5.1.1.Redovni programi nacionalnih sportskih saveza - temelj su za financiranje priprema i natjecanja na svjetskim i europskim prvenstvima i kupovima te drugim međunarodnim službenim natjecanjima u zemlji i inozemstvu, organizacije prvenstava Hrvatske, povremeni stručni rad, oprema i rekviziti te djelatnosti tijela i službi svakog od 87 NSS-a članica HOO-a. Cilj navedene programske skupine je potpora nacionalnim sportskim savezima i udrugama u realizaciji sljedećih programa:
-Natjecanja i pripreme (svjetska i europska prvenstva, kupovi te ostala službena međunarodna natjecanja)
-Stručni rad – povremeni
-Oprema i rekviziti
-Sportsko-rekreacijska natjecanja - „Sport za sve“ i HKO
-Međunarodnih obveza članica
-Djelatnosti tijela i službi – stručne i administrativne potrebe te prostorni uvjeti
5.1.2. Posebni programski projekti - cilj posebnih programskih projekata uspješna je realizacija projekata višesportskih priredbi, omogućavanje kvalitetne pripreme sportašima korisnicima olimpijskih programa, organizacija nastupa hrvatskih sportaša na planiranim međunarodnim višesportskim natjecanjima, skrb o sportašima u razvojnim programima i potpora NSS-ima koja uključuje i sufinanciranje trenera, zdravstvenu skrb o sportašima te vitaminizaciju. Navedene aktivnosti realizirat će se putem programa:
-Projekti olimpijskog programa i višesportske priredbe (XXXIII. Ljetne olimpijske igre Pariz 2024., XXV. Zimske olimpijske igre Milano - Cortina 2026.,Zimske olimpijske igre mladih (YOG), Gangwon 2024.)
-Razvojni programi (Razvojni programi za sportaše, Razvojni programi za trenere, Program specijalističkih trenerskih i stručnih seminara, Centar za istraživanje i razvoj vrhunske sportske pripreme, Školovanje sportaša)
-Dodatna zdravstvena zaštita sportaša i vitaminizacija
5.1.3.Programi poticanja i razvoja sporta i olimpizma na lokalnoj razini - osnovni ciljevi navedene programske skupine su materijalna i financijska potpora sportskim zajednicama u stvaranju uvjeta za bavljenje sportom, promicanje olimpijskih vrijednosti u društvu osobito fair-playa i tolerancije, europska partnerstva i solidarnost na djelu te razvoj komunikacijskog i medijskog partnerstva sportskih zajednica. Navedena programska skupina sastoji se od sljedećih programa:
-Zajednički programi HOO-a i sportskih zajednica – materijalna i financijska potpora sportskim zajednicama u stvaranju uvjeta za bavljenje sportom
-Programi iz područja sporta djece i mladeži – promicanje olimpijskih vrijednosti
-Posebni programi za poticanje i razvoj sporta
-Nagrada „Milan Neralić“
5.1.4. Zajedničke programske zadaće - navedena programska skupina odnosi se na aktivnosti usmjerene k što djelotvornijem funkcioniranju sustava upravljanja, planiranja i provedbe javnih potreba sporta državne razine koje su u nadležnosti Hrvatskog olimpijskog odbora. Ove aktivnosti učinkovit su odgovor na upravljačke, stručne i administrativne zadaće i zahtjeve promicanja olimpijskih vrijednosti i stvaranja uvjeta za razvoj vrhunskog sporta, za poticanje mladih sportaša na sportsko i olimpijsko stvaralaštvo te jačanje utjecaja sporta u međunarodnom sportskom okruženju i korištenju mogućnosti fondova EU-a. Programska skupina sastoji se od sljedećih programa:
-Djelatnost tijela i službi Hrvatskog olimpijskog odbora (Plaće i naknade radnika, Materijalni troškovi, Kapitalne investicije u poslovni prostor, Funkcioniranje tijela i službi HOO-a)
-Karijerni centar za sportaše
-Veliki dan hrvatskog sporta
-Nagrada Dražen Petrović
-Informatizacija
-Marketinške i promidžbene aktivnosti
-Korporativne komunikacije i izdavaštvo
-Posebni programi
5.1.5. Hrvatska olimpijska akademija - ciljevi Hrvatske olimpijske akademije (HOA) jesu njegovanje i širenje olimpijske ideje putem olimpijskog obrazovanja, izučavanja i primjene općih obrazovnih i društvenih načela olimpijskog pokreta u skladu s Olimpijskom poveljom, poštujući nadležnost HOO-a i u suradnji s Međunarodnom olimpijskom akademijom (MOA), Međunarodnim olimpijskim odborom (MOO) i Europskom olimpijskom akademijom te provedba stručnog osposobljavanja i usavršavanja formalnih i neformalnih oblika obrazovanja za potrebe sporta.
5.1.6. Programi olimpijske solidarnosti - osnovni cilj Hrvatskog olimpijskog odbora u području Olimpijske solidarnosti je što učinkovitije sudjelovati u ponuđenim programima potpore, pri čemu će se pratiti strategija Olimpijske solidarnosti Međunarodnog olimpijskog odbora te postavljeni ciljevi četverogodišnjeg plana (2021. – 2024.): povećanje pomoći sportašima i njihovim stručnim timovima, jačanje strukture NOO-a i kapaciteta globalnog upravljanja, potpora edukaciji trenera te promicanje olimpijskih vrijednosti.
5.1.7. Zaklada hrvatskih sportaša - osnovni cilj Zaklade hrvatskih sportaša jest pružanje novčane i druge potpore vrhunskim hrvatskim sportašima, a iznimno i drugim hrvatskim sportašima, koji su tijekom ili nakon sportske karijere ostali bez mogućnosti da vlastitim sredstvima ostvare osnovne uvjete za egzistenciju. Zaklada također ima cilj pomoći posebno onim sportašima koji imaju zdravstvenih poteškoća čije liječenje nadilazi njihove materijalne mogućnosti.
5.1.8. EU fondovi - cilj ove programske skupine je jačanje položaja sporta u europskim politikama te izrada projekata za apliciranje za sredstva iz EU fondova.
5.1.9. Programi promocije sporta putem medija - cilj programa je promocija vrijednosti sporta i olimpizma u društvu, svijest o njegovoj važnosti za razvoj, obrazovanje, mir, zdravlje i dijalog šire zajednice što je i opći cilj integriran u Strateški plan Hrvatskog olimpijskog odbora u području informiranja i javne komunikacije. Nadalje, ciljevi se ogledaju i u promociji hrvatskog sporta i olimpizma kroz TV izričaje, promociju sporta na svim razinama, od vrhunskog do rekreativnog; promocija sustava vrijednosti i sustava sporta u Republici Hrvatskoj. Posebno mjesto u promociji imaju i žene u sportu te općenito ostvarivanje ravnopravnosti muškaraca i žena u sportu, kao i manjinskih skupina i osoba s invaliditetom.
Dodijeljena sredstva: 42.900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski olimpijski odbor sastavni je dio ovoga Programa
5.2. Hrvatski paraolimpijski odbor:
5.2.1. Zajedničke programske aktivnosti – cilj ove programske cjeline je učinkovito djelovanje sustava parasporta na čelu s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i parasporskim savezima, a sastoji se od programa:
-Djelovanje Hrvatskog paraolimpijskog odbora (Funkcioniranje tijela i službi koje podrazumijeva sjednice međunarodnih sportskih federacija i tijela HPO-a, materijalni troškovi, opremu, najam, plaće i naknade, putne troškove, marketinške i promidžbene aktivnosti te izdavačku djelatnost i informiranje; Sportske priredbe i manifestacije koje podrazumijevajuSvečanost dana Hrvatskog paraolimpijskog sporta i proglašenje najuspješnijih parasportaša te obilježavanje 60 godina parasporta u Republici Hrvatskoj)
-Aktivnosti nacionalnih parasportskih saveza (Funkcioniranje tijela i službi nacionalnih parasportskih saveza koje podrazumijeva administrativno stručne poslove i materijalne troškove nacionalnih parasportskih saveza  e članarine i licence; Školovanje kadrova)
5.2.2.Sportski programi – cilj ove programske skupine je razvoj i unaprjeđenje programa vrhunskog sporta, priprema i nastupa na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima te kontinuitet postojećih i uvođenje novih programa poticanja razvoja parasporta na lokalnoj razini, a podrazumijeva provedbu programa:
- Redovne aktivnosti (Pripreme i natjecanja koja podrazumijevaju državna natjecanja i međunarodna natjecanja i pripreme nacionalnih selekcija za svjetska i europska prvenstva te kupove u paraolimpijskim i neparaolimpijskim sportovima te uvođenje novih sportova)
-Programi od posebnog značaja i sportska rekreacija (Programi od posebnog značaja koji podrazumijevaju ostale vrste stručnog rada, ugovore o djelu i studentske poslove, programi aktivacije strategije parasporta 2022.-2030., programe Zaklade Paraolimpijac te nagrade sportašima i stručnim djelatnicima; Programi rekreacije koji podrazumijevaju sportsko rekreativna natjecanja i igre državne razine, para viseću kuglanu i sportske susrete)
5.2.3. Posebni programi - kao programska cjelina imaju za cilj osigurati pripreme za nastup na Ljetnim paraolimpijskim igrama Paris 2024., nastavak provođenja Projekta ZPOI Milano 2026. te potporu kvalitetnim sportašimakroz kontinuitet postojećih i uvođenje novih razvojnih programa za sportaše i trenere u definiranim kategorijama s kontinuiranom brigom o zdravlju sportaša i stručnom radu kao i organizacija stručnih edukacija za trenere, a podrazumijeva provedbu programa:
-Paraolimpijski programi i višesportske priredbe (Program POI Milano-Cortina 2026 koji se odnosi na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, fizioterapiju, paraolimpijske stipendije, stručni rad trenera, vitaminizaciju i testiranje sportaša  e pripremu nastupa na POI Milano-Cortina 2026.; Program POI Pariz 2024. koji se odnosi na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, fizioterapiju, paraolimpijske stipendije, stručni rad trenera, vitaminizaciju i testiranje sportaša  e pripremu nastupa na POI Pariz 2024.; Europske igre mladih koji se odnosi na putne troškove, prehranu, opremu i smještaj)
-Programi kvalitetnih sportaša HPO (Programi sportaša u ekipnim sportovima koji se odnose na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, vitaminizaciju sportaša, stručni rad trenera, fizioterapiju i testiranje sportaša; Programi sportaša u pojedinačnim sportovima koji se odnose na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, vitaminizaciju sportaša, stručni rad trenera, fizioterapiju i testiranje sportaša)
-Razvojni programi HPO (Razvojni program 1 – Projekt jačanja kapaciteta kroz jačanje stručnog rada u članicama HPO koji podrazumijeva naknade za stručni rad trenera i administrativno stručne poslove rukovođenja projektom i nadzora provođenja projekta; Razvojni program 2 – sportske radionice početni sportski program koji se odnosi na projektne aktivnosti, naknade za stručni rad trenera i administrativno stručne poslove rukovođenja projektom i nadzora provođenja projekta; Razvojni program 3 - nacionalne selekcije mladih i pojedinačni razvojni program mladih i nadarenih sportaša koji podrazumijeva nacionalne selekcije mladih i pojedinačni razvojni program mladih i nadarenih sportaša – pripreme nacionalne selekcije mladih i pojedinačne razvojne programe mladih i nadarenih sportaša – natjecanja)
-Potpore organizaciji značajnih međunarodnih natjecanja u RH (Potpore za nastup na državnim natjecanjima; Potpore organizaciji značajnih međunarodnih natjecanja u Republici Hrvatsko)
5.2.4. EU projekti - aktivnosti navedene u ovoj stavci odnose se na provođenje EU projekata Hrvatskog paraolimpijskog odbora za koje se prijavio i za koja se očekuje da će biti pozitivno riješeni. Sredstva EU projekata su namjenska te se aktivnosti financiraju iz ostalih izvora prihoda.
Dodijeljena sredstva: 3.900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski paraolimpijski odbor sastavni je dio ovoga Programa
5.3. Hrvatski sportski savez gluhih
5.3.1. Zajedničke programske aktivnosti Saveza - organizacija i funkcioniranje - navedene aktivnosti unutar programske skupineimaju za cilj stvoriti optimalne uvjete funkcioniranja Hrvatskog sportskog saveza gluhih te stvoriti maksimalno učinkovitu administraciju saveza koja bi efikasno ispunjavala sve obveze koje savez ima kao krovno sportsko udruženje i tijelo javne vlasti te razvijala sport udruženih članica saveza i klubova gluhih na lokalnoj razini. Aktivnosti su strukturirane kroz programe:
-Sjednice međunarodnih sportskih federacija
-Sjednice i sastanci u Republici Hrvatskoj
-Trošak sudjelovanja na sjednicama Svjetske sportske asocijacije gluhih
-Troškovi godišnje članarine u međunarodnim organizacijama za sport gluhih
-Materijalni troškovi
-Najam poslovnog prostora Hrvatskog sportskog saveza gluhih
-Plaće i naknade
-Financijske usluge
-Marketing i promocija.
5.3.2.Sportski programi - redovni program –imaju za cilj stvoriti optimalne uvjete za bavljenje sportom gluhih i promicanje sportskih vrijednosti te integraciju gluhih sportaša u šire društvo kroz državna prvenstva gluhih, nastupe na europskim i svjetskim prvenstvima za gluhe, kao i podupiranje djece i mladeži na veće uključivanje u sport. Navedene aktivnosti unutar programske skupine strukturirane su kroz programe:
-Sportski direktor
-Uključivanje djece i mladih s oštećenjem sluha u redovan sustav sporta
-Nacionalna prvenstva gluhih
-Europska prvenstva i kupovi-natjecanja
-Europska prvenstva i kupovi-pripreme
-Svjetska prvenstva i kupovi-natjecanje
-Svjetska prvenstva i kupovi-pripreme
-Razvojni program za mlade reprezentativce
-Nacionalne izabrane vrste gluhih
-Sportski programi - redovni program - troškovi za ostala natjecanja
-Sportski programi - redovni program - Skrb o vrhunskim gluhim sportašima i nacionalnim selekcijama.
5.3.3. Sportski programi - posebni projekti – ova programska skupina ima za cilj omogućiti optimalne preduvjete za selekciju sportova i sportaša koji će nastupiti na Olimpijskim igrama gluhih 2024. godine, kao i na Svjetskim igrama mladih. Ova programska skupina obuhvaća sljedeće programe:
-Zimske olimpijske igre gluhih 2024. Turska
-Svjetske igre mladih.
Dodijeljena sredstva: 900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski sportski savez gluhih sastavni je dio ovoga Programa.
5.4. Hrvatski akademski sportski savez:
5.4.1. Sportski projekti – cilj ove programske skupine je uspješna organizacija nacionalnih i međunarodnih natjecanja te sudjelovanje na međunarodnim natjecanjima. Navedena programska skupina sastoji se od devetnaest programa:
-UniSport Finals
-UniSport Kup
-UniSport Futsal liga
-UniSport Lige
-UniSport E-Sport
-UniSport H2O
-UniSport Judo
-UniSport Karate
-UniSport Košarka 3x3
-UniSport Skijanje
-UniSport Taekwondo
-UniSport Health
-UniSport Run
-IDUS
-Međunarodna veslačka regata Sveti Duje
-Priprema međunarodnih projekata
-Sportski projekti članova
-Europske sveučilišne igre i prvenstva
-Svjetske sveučilišne igre i prvenstva.
5.4.2. Međunarodna suradnja - ova programska skupina odnosi se na programe čiji je primarni cilj sudjelovanje predstavnika Hrvatskog akademskog sportskog saveza na sastancima Izvršnog odbora, kao i drugih tijela i komisija te plaćanja članarina u Europskoj i Svjetskoj studentskoj federaciji. Navedena programska skupina sastoji se od pet programa:
-EUSA i FISU sastanci
-EUSA i FISU Godišnja skupština
-EUSA članarina
-FISU članarina
-Sastanci s međunarodnim federacijama.
5.4.3. Ljudski potencijali - ova programska skupina odnosi se na plaće zaposlenika te ostale troškove zaposlenika.
5.4.4. Troškovi ureda - ova programska skupina odnosi se na programe troškova koji su neophodni za nesmetano funkcioniranje ureda. Navedena programska skupina sastoji se od osam programa:
-Revizija
-Računovodstvo
-Uredski telefon
-Mobilni telefoni
-Troškovi poslovnog prostora
-Materijalni troškovi ureda
-Oprema i održavanje
-Reprezentacija.
5.4.5. Programi i projekti - navedena programska skupina sastoji se od deset programa koji imaju za cilj uspješnu organizaciju konferencija u zemlji i inozemstvu i drugih projekata s ciljem popularizacije i prepoznatljivosti akademskog sporta:
-Dan akademskog sporta
-Troškovi sjednica
-Održavanje web stranice s nadogradnjom
-UniSport Digital
-Konferencija "4 Healthy Academic Society"
-UniSport ViLA - Volonterska akademija
-Europske sveučilišne igre 2028.
-FISU World Forum 2024.
-FISU World Forum 2024.
-UniSport Forum
5.4.6. EU projekti – tijekom 2024. Hrvatski akademski sportski savez partner je u dva EU projekta: ESOM Enhancing Sport Organisations and Management i Discover U. Oba projekta za cilj imaju unaprijediti menadžment sportskih organizacija te potaknuti akademsku zajednicu na aktivnije uključivanje u programe zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja.
5.4.7. Troškovi poslovanja – ova programska skupina se odnosi na sve vrste promocije Saveza i studentskog sporta kroz izradu i tisak promidžbenih materijala, predstavljanje Hrvatske u zemlji i inozemstvu kao i medijsku promociju putem društvenih mreža i ostalih kanala. U sklopu ove stavke izdaje se i UniSport Magazin, časopis HASS-a koji objedinjuje i prikazuje sve aktivnosti Saveza na godišnjoj razini te bankovni i operativni troškovi poslovanja.
Dodijeljena sredstva: 900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski akademski sportski savez sastavni je dio ovoga Programa.
5.5. Hrvatski školski sportski savez:
5.5.1. Zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti učenika kao programska skupina imaju za cilj popularizaciju tjelesne aktivnosti i razvijanje zdravih životnih navika s posebnim naglaskom na stvaranje navike svakodnevnog tjelesnog vježbanja kroz uključivanje što većeg broja učenika u sportske i tjelovježbene aktivnosti. Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
-Univerzalna športska škola - za učenike od 1. do 4. razreda OŠ
-Vježbaonica - za učenike od 5. do 8. razreda OŠ i učenike SŠ
-Medicinari u školskom sportu
-Sportski praznici
-Univerzalna sportska škola za djecu s teškoćama
-Aerobik s tatom-na penale s mamom
5.5.2. Državna prvenstva školskih sportskih društava predstavljaju najmasovniju programsku skupinu u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza koja ima za cilj učinkovitu organizaciju cjelokupnog sustava školskih sportskih natjecanja u Republici Hrvatskoj. U sustavu školskih sportskih natjecanje ukupno je 16 sportova za osnovne škole i 12 sportova za srednje škole. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
-Državno prvenstvo školskih sportskih društava za učenike 5. i 6. razreda OŠ
-Državno prvenstvo školskih sportskih društava
5.5.3. Uključivanje učenika s invaliditetom u sustav školskog sporta se provodi s ciljem inkluzije učenika s intelektualnim teškoćama u sustav natjecanja Hrvatskog školskog sportskog saveza, a pravo nastupa na Državnom prvenstvu ima bilo koji centar za odgoj djece s intelektualnim teškoćama, odnosno bilo koja škola koja ima upisane učenike s intelektualnim teškoćama i provodi se kroz program pod nazivom:
-Državno prvenstvo školskih sportskih društava za učenike s intelektualnim teškoćama
5.5.4. Edukacijski programise provode s ciljem poticanja odgojno-obrazovnog aspekta rada i funkcioniranja Hrvatskog školskog sportskog saveza. Naglasak ovih programa je edukacija učenika o volontiranju, zdravoj prehrani, fair play ponašanju te opasnostima koje donose razna ovisnička ponašanja. Ova programska skupina se provodi kroz četiri programa:
-Vrtim zdravi film
-Volontiranje u školskom sportu
-Edukacija o fair playu i nenasilju na sportskim igralištima
-Edukacija o prevenciji ovisničkih ponašanja
5.5.5. Uključivanje učenika koji ne sudjeluju u natjecanjima ima za cilj uključiti dodatan broj učenika koji svojim znanjima i vještinama iz drugih područja mogu obogatiti završna natjecanja školskih sportskih društava, a učenicima ponuditi dodatnu socijalizaciju kroz programe Hrvatskog školskog sportskog saveza kako bi sport i tjelesnu aktivnost prepoznali kao važan segment njihova odrastanja. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
-Igram, pišem, lajkam
-Dosudi sportski
5.5.6. Promocija školskog sporta kao zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti ima za cilj prezentirati ulogu i važnost školskog sporta te svih školskih sportskih programa, ali prije svega važnost redovitog bavljenja sportom i tjelesnim aktivnostima. Ova programska skupina se provodi kroz tri programa:
-Dan školskog sporta
-Izrada godišnjaka Hrvatskog školskog sportskog saveza
-Promocija i marketing školskog sporta
-Izrada promotivnih materijala
5.5.7. Promocija i usavršavanje stručnog kadra u školskom sportuprovodi se s ciljem unapređenja rada u školskom sportu, Univerzalnoj sportskoj školi, Vježbaonici, Sportskim praznicima te prezentacije Priručnika za voditelje programa Univerzalne sportske škole, ali i nagrađivanja najboljih i najistaknutijih ekipa i pojedinaca koji svojom aktivnošću promiču i unaprjeđuju školski sport. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
-Simpozij školski sport
-Svečanost i dodjela nagrada školskog sporta
5.5.8. Unaprjeđenje rada školskih sportskih saveza ima za cilj osnaživanje školskog sporta na lokalnoj razini i razmjena iskustava rada na području svih županijskih školskih sportskih saveza. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
-Potpora za rad županijskih školskih sportskih saveza
-Kolegij tajnika županijskih školskih sportskih saveza
5.5.9. Poticanje izvrsnosti učenika kroz međunarodne aktivnostiima za cilj osnaživanje školskog sporta na međunarodnoj razini.Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
-Članarina ISF i ESSF
-ISF Svjetska školska prvenstva
-ISF Svjetska školska prvenstva - uplate u ime škola
-Tehničke komisije ISF-a i Sastanci ISF-a
-Izvršni odbor i Skupština ISF-a i ESSF-a
-Igram, pišem, lajkam sudjelovanje na međunarodnim natjecanjima
5.5.10. Rad i funkcioniranje Hrvatskog školskog sportskog saveza ima za cilj unapređenje rada Hrvatskog školskog sportskog saveza te osiguravanje učinkovitog obavljanja svih poslova i zadaća Saveza. Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
-Djelatnost tijela i službi
-Stručno usavršavanje djelatnika
-Troškovi službenih putovanja
-Reprezentacija
-Nabava informatičke opreme
-Zaštita na radu
-Sitna oprema za natjecanje
Dodijeljena sredstva: 3.519.098,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski školski sportski savez sastavni je dio ovoga Programa
5.6. Preoblikovanje sportskih klubova – udruga
Ovom aktivnosti osigurava se provedba preoblikovanje sportskog kluba – udruge za natjecanje u sportsko dioničko društvo te rad Povjerenstva za preoblikovanje sukladno odredbama članka 92. do 99. Zakona o sportu i Pravilnika o preoblikovanju sportskog kluba – udruge za natjecanje u sportsko dioničko društvo (»Narodne novine«, broj 115/23). Povjerenstvo za preoblikovanje je stručno i savjetodavno tijelo osnovano radi provedbe postupka preoblikovanja. Povjerenstvo za preoblikovanje sastoji se od šest stalnih članova i jednog člana na prijedlog nacionalnog sportskog saveza čiji je član sportski klub na koji se odnosi odluka koju Povjerenstvo za preoblikovanje treba donijeti. Osigurana sredstva namijenjena su za troškove rada i naknada članova Povjerenstva za preoblikovanje sukladno Odluci o visini i načinu isplate naknada za rad u povjerenstvima, vijećima, savjetima, radnim skupinama i drugim sličnim tijelima koju donosi čelnik tijela nadležnog za sport.
Osigurana sredstva: 39.214,00 eura
6. Funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
6.1. Nacionalni informacijski sustav u sportu
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno člancima 64., 65., i 66., Zakona o sportu je nadogradnja i održavanje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu kojim se osigurava trajno i strukturirano prikupljanje podataka o svim segmentima sporta u Republici Hrvatskoj i omogućava Ministarstvu turizma i sporta te ostalim javnim tijelima nadležnim za planiranje razvoja i upravljanje sustavom sporta na svim razinama, ali i širokoj javnosti, sustavno praćenje bitnih pokazatelja o sustavu sporta. Sukladno nadležnosti evidencije i registre popunjavaju krovna sportska udruženja, nacionalni sportski savezi, jedinice područne, lokalne (regionalne) samouprave, nadležne službe u županijama i Gradu Zagrebu i Ministarstvo turizma i sporta te će se u sljedećim godinama nastavljati s nadogradnjom i održavanjem registara i evidencija te implementacijom novih modula, a sve sukladno potrebama korisnika i sustava sporta. Nacionalni informacijski sustav u sportu trenutno sadrži 9 evidencija (Evidencija sportaša, Evidencija pravnih osoba u sportu, Evidencija sportskih građevina, Evidencija sportskih nagrada, naknada i stipendija, Evidencija programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja, Evidencija financijskog praćenja sportskih programa, Evidencija obrta, Evidencija natječaja i javnih poziva i Evidencija sportske inspekcije) i dva registra (Registar stručnih kadrova i Registar samostalne sportske djelatnosti) kao i javni dio dostupan cjelokupnom građanstvu.
Planirana sredstva: 350.000,00 eura
7. Školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 83. Zakona o sportu je poticanje dvojne karijere sportaša, odnosno davanje potpore u školovanju sportašima tijekom i nakon sportske karijere. Dvojna karijera je multidimenzionalni koncept koji uključuje posebne uvjete i stručnu podršku sportašima u obrazovanju i sportskoj karijeri, odnosno u radnom odnosu i sportskoj karijeri, a u svrhu nastavka karijere u sportu ili drugim djelatnostima nakon sportske karijere. Vrhunski sportaši nakon završetka sportske karijere prolaze prilagodbu na drukčiji način života u odnosu na onaj koji su vodili tijekom karijere. Kako bi prilagodba bila što učinkovitija te kako bi uključivanje u druge segmente života bilo što jednostavnije za sportaše, nužno je poticati dvojnu karijeru sportaša. Jedan od načina je osigurati posebne materijalne uvjete za školovanje za vrijeme i po završetku sportske karijere na visokim učilištima u svim zvanjima ili pohađanje programa obrazovanja odraslih za stjecanje stručnih kvalifikacija za rad u sportu. Aktivnom i bivšem vrhunskom sportašu može se odobriti sufinanciranje školarine i troškova školovanja za studij na visokom učilištu u svim zvanjima ili pohađanje programa obrazovanja odraslih u Republici Hrvatskoj za stjecanje stručnih kvalifikacija za rad u sportu.
Planirana sredstva: 230.938,00 eura
8. Očuvanje integriteta sporta
8.1. Prevencija nasilja sportom u školama
Kroz navedenu programsku aktivnost cilj je provoditi niz edukacija u borbi protiv nasilja u sportu i sukoba na sportskim borilištima u svrhu poticanja kulture nenasilja koje su prilagođene djeci predškolskog uzrasta te različitoj dobi učenika, a odnose se na prevenciju svih neprihvatljivih oblika ponašanja u sportu. Programske aktivnosti u sklopu prevencije nasilja sportom u školama su:
-Kampanja „Uđi u igru“ u osnovnim školama;
-Edukativne radionice „Uđi u igru“ u osnovnim školama;
-Kampanja „Uđi u igru“ u sklopu Školskog dana Europskog tjedna sporta
Svjesni činjenice kako je teško mijenjati društvenu okolinu, Ministarstvo turizma i sporta, provedbom navedenih programskih aktivnosti na način da budu vidljive i prihvaćene u javnosti, želi utjecati na svijest djece i mladih o ponašanju na sportskim borilištima te vrijednostima i potrebi kulturnog i poštenog navijanja bez agresije.
Planirana sredstva: 50.336,00 eura
9. Dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe dodjeljivanja državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima su:
9.1. Državno priznanje - trajne novčane naknade
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 79. i 76. Zakona o sportu je ostvarivanje prava na trajne novčane mjesečne naknade koje se dodjeljuju sportašu koji je osvojio medalju na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih i svjetskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih te izborniku u ekipnim sportovima i treneru u individualnim sportovima zaslužnim za medalju sportaša ili ekipe koja je osvojena na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih. Sportaš koji je osvojio zlatnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 100% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, sportaš koji je osvojio srebrnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ili zlatnu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 80% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, sportaš koji je osvojio brončanu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ili srebrnu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 60% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, a sportaš koji je osvojio brončanu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 40% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku. Izbornik odnosno trener koji je osvojio zlatnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 100% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, izbornik odnosno trener koji je osvojio srebrnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 80% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, a izbornik ili trener koji je osvojio brončanu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 60% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku.
Planirana sredstva: 3.975.711,00 eura
9.2. Državne nagrade za vrhunska sportska postignuća
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 89. Zakona o sportu je dodjela državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća koja se dodjeljuje sportašu, sportskoj ekipi i drugom stručnjaku u sustavu sporta, a koje predlaže nacionalni sportski savez. Državna nagrada za vrhunska sportska postignuća dodjeljuje se za osvojenu medalju na olimpijskim/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih te svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini/olimpijskom sportu i disciplini za gluhe, osvojenu zlatnu medalju na svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskom/neparaolimpijskom sportu/neolimpijskom sportu gluhih koji u Republici Hrvatskoj ima tradiciju dužu od 10 godina, svjetski rekord oboren na seniorskom natjecanju u olimpijskom sportu/paraolimpijskom sportu/olimpijskom sportu za gluhe i zlatnu medalju, odnosno osvojeno prvo mjesto na svjetskom/europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta/neparaolimpijskoj disciplini paraolimpijskog sporta/neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta za gluhe.
Planirana sredstva: 1.200.000,00 eura
9.3. Državna nagrada za sport „Franjo Bučar“
Cilj ove programske aktivnosti je dodjela Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ kao najvišeg priznanja koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja, pravnim i fizičkim osobama zaslužnim za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Propisana je člancima 86., 87. i 88. Zakona o sportu. Dodjeljuje se za višegodišnje uspješno djelovanje u sportu, osvajanje olimpijske medalje, iznimno znanstveno, stručno i pedagoško ostvarenje ili sportsko dostignuće.
Planirana sredstva: 73.927,00 eura
10. Međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
10.1. Poticanje međunarodne sportske suradnje
Cilj ove aktivnosti je poticanje međunarodne suradnje u području sporta i poticanje većeg apliciranja za sredstva iz programa EU. U svrhu unaprjeđenja kompetencija i kapaciteta za povlačenje sredstava i sudjelovanje u programima EU-a, potrebno je kontinuirano organizirati radionice na temu apliciranja te osigurati podršku potencijalnim korisnicima i dionicima u uspješnom prijavljivanju projekata. Europska komisija je dala preporuku za održavanje nacionalnih konferencija i radionica u državama članicama kako bi se svi zainteresirani dionici upoznali s mogućnostima koje nudi Erasmus + program. Kroz ovu aktivnost Ministarstvo turizma i sporta organizirat će u 2024. godini najmanje tri besplatne stručne radionice i cjelodnevni Info dan za potencijalne prijavitelje programa Erasmus+:Sport. Aktivnost se odnosi i na ispunjenje preuzetih obveza Republike Hrvatske kao članice Europske unije, Ujedinjenih naroda, Vijeća Europe i drugih međunarodnih te regionalnih organizacija i inicijativa što podrazumijeva između ostalog i redovito sudjelovanje predstavnika Ministarstva turizma i sporta u aktivnostima i sastancima istih. Jedna od zadaća Ministarstva turizma i sporta je i koordiniranje bilateralne i multilateralne međunarodne suradnje s ministarstvima ili srodnim organizacijama u području sporta te ostvarivanje suradnje na pripremi i provedbi međunarodnih projekata i međunarodnih susreta iz područja sporta. Također, Ministarstvo turizma i sporta sudjeluje u svim zajedničkim projektima Europske komisije i Vijeća Europe koji promiču vrijednosti kao što su ravnopravnost spolova u sportu, borba protiv korupcije i dopinga te zaštita djece od zlostavljanja.
Planirana sredstva: 115.468,00 eura
11. Poticanje i organizacija sportsko-rekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe poticanja i organizacije sportsko-rekreativnih programa i natjecanje te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
11.1. Poticanje lokalnog sporta i sportskih natjecanja
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 74. Zakona o sportu je omogućiti što većem broju djece, mladih i ostalim članovima društva svakodnevno bavljenje organiziranim zdravstveno usmjerenim tjelesnim vježbanjem kroz stvaranje uvjeta za bavljenje sportom na cjelokupnom području Republike Hrvatske. Sufinanciranjem sportskih programa putem Natječaja za sufinanciranje sportskih programa poticanja lokalnog sporta i sportskih natjecanja korisnicima se omogućava bavljenje amaterskim sportom i sportskom rekreacijom, potiču se programi organiziranja sportskih natjecanja ili sudjelovanja na sportskim natjecanjima te programi organiziranja međunarodnih sportskih natjecanja. Također putem Natječaja za sufinanciranje sportskih programa poticanja lokalnog sporta i sportskih natjecanja definirat će se osnovna programska područja kojima je cilj povećanje broja korisnika uključenih u programe bavljenja amaterskim sportom i zdravstveno usmjerenim tjelesnim vježbanjem, povećanje broja uključenih korisnika u natjecateljske programe i programe međunarodne sportske suradnje, a u svrhu promicanja bavljenja sportom te razvijanja svijesti o zdravim navikama i zdravom stilu života.
Planirana sredstva: 3.446.909,00 eura
11.2. Hrvatska pliva
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 74. Zakona o sportu je unaprijediti kvalitetu života djece i mladih te razviti interes za bavljenje sportovima u vodi kroz razvoj bazičnih motoričkih sposobnosti i motoričkih znanja, kompetencija i vještina putem programa obuke neplivača. Sufinanciranjem sportskih programa obuke neplivača „Hrvatska pliva“ povećat će se broj djece i mladih koji su uspješno prošli programe obuke neplivača i naučili plivati te se uključili u organizirano bavljenje plivanjem i sportovima u vodi. Kvalitetno, sigurno i stručno učenje plivanja pozitivno utječe na sigurnost, samopouzdanje, kao i na snalaženje u urgentnim situacijama, a prevencija od utapanja te mogućnost korištenja znanja plivanja bilo u smislu sporta, sportske rekreacije ili rehabilitacije, uvelike će pridonijeti kvaliteti života. Navedeno će se ostvariti putem Natječajaza sufinanciranje sportskih programa obuke neplivača „Hrvatska pliva“ definiranjem programskog područja obuke neplivača.
Planirana sredstva: 484.782,00 eura
12. Poticanje razvoja i promocija sporta
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe poticanja razvoja i promocije sporta su:
12.1. Nacionalni program sporta - priprema, provođenje i praćenje
Cilj ove programske aktivnosti je implementacija donesenog Nacionalnog programa športa, a podrazumijeva organiziranje stručnih radionica, istraživanja, seminara, konferencija s ciljem edukacija nositelja pojedinih aktivnosti, projekata i programa te tiskanje publikacija i brošura. Kroz provedbu ove aktivnosti pružit će se učinkovita podrška svim dionicima u sustavu sporta, kako u vrhunskom sportu tako i u amaterskom i rekreativnom sportu.
Planirana sredstva: 77.399,00 eura
12.2. Promocija sporta
Osnovni cilj ove programske aktivnosti je da se u suradnji s drugim tijelima državne uprave, lokalnim i regionalnim samoupravama, promoviraju programi i projekti koji potiču zdrav način života, bavljenje tjelesnom aktivnošću i natjecateljskim sportom. Isto se namjerava provesti putem edukativnih kampanja, prezentacijom programa i promocijskih aktivnosti koji se temelje na uspjesima hrvatskog sporta i hrvatskih sportaša.
Planirana sredstva: 32.723,00 eura
12.3. Nacionalno vijeće za sport
Cilj ove programske aktivnosti je pružiti administrativnu podršku Nacionalnom vijeću za sport. Nacionalno vijeće za sport je najviše stručno i savjetodavno tijelo koje se brine za razvoj i kvalitetu sporta u Republici Hrvatskoj. Zadaće Nacionalnog vijeća za sport propisane su člankom 100. stavkom 2., sastav člankom 101., a izbor i mandat članova je propisan člankom 102. Zakona o sportu. Nacionalno vijeće za sport raspravlja o pitanjima važnim za razvoj sporta, daje mišljenja na nacrte prijedloga propisa koji se odnose na sport, daje mišljenja na nacrt prijedloga akata strateškog planiranja iz članka 104. Zakona o sportu, daje mišljenja na program javnih potreba u sportu na državnoj razini, predlaže mjere za unaprjeđenje i razvoj sporta u Republici Hrvatskoj te obavlja i druge poslove utvrđene ovim Zakonom o sportu i drugim propisima.
Planirana sredstva: 45.126,00 eura
12.4. Europski tjedan sporta
Cilj ove programske aktivnosti je organizacija i provedba projekta Europskog tjedna sporta kojim se želi osvijestiti građane Republike Hrvatske o važnosti bavljenja svakodnevnim vježbanjem s ciljem očuvanja zdravlja. Europski tjedan sporta je inicijativa Europske komisije za promicanje sporta i tjelesne aktivnosti diljem Europe koja se održava svake godine u rujnu. Nastavno na uspjehe prethodno organiziranih događanja unutar Europskog tjedna sporta osmišljavaju se nove aktivnosti te se nastavlja s radom na već postojećim aktivnostima. Glavna tema kampanje je #BeActive te istom treba potaknuti javnost da bude aktivna, ne samo tijekom tjedna nego i cijele godine.
Glavne zadaće nacionalnog koordinacijskog tijela, odnosno Ministarstva turizma i sporta su:
1.Osigurati vezu/kontakte s lokalnom i regionalnom samoupravom i njihovim sportskim zajednicama, nacionalnim sportskim savezima, sportskim klubovima, sportskim udrugama, obrazovnim ustanovama, itd. koji će sudjelovati u aktivnostima Europskog tjedna sporta ne samo tijekom tjedna, nego tijekom cijele godine.
2.Biti prijenosnik komunikacijske kampanje koju predvodi Europska komisija sukladno dobivenim smjernicama i alatima.
3.Organizirati događaje u sklopu cijelog tjedna s aktivnostima namijenjenih podizanju svijesti o sportu i tjelesnoj aktivnosti:
Službeno otvorenje uz kratki sportski program;
Nacionalno događanje u obliku sportskog sela
#BeActive Night;
Sva ostala događanja tijekom Tjedna moraju biti povezana s nekim od sljedećih fokus tema: obrazovanje, radno mjesto, otvoreni prostor, sportski klubovi i fitness centri.
Planirana sredstva: 203.199,00 eura
IV.
Svaka programska aktivnost iz točke III. ovoga Programa povezana je s aktivnošću ili projektom u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu, Razdjel 090 Ministarstvo turizma i sporta, Glava 09005 Ministarstvo turizma i sporta, Glavni program 39 Kultura, religija i sport, Program 3920 Razvoj sporta kojima se definira iznos financiranja pojedine programske aktivnosti.
Programske aktivnosti iz točke III. ovoga programa i njihova poveznica na aktivnosti u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu te poveznica na članke Zakona o sportu i mjere iz Nacionalnog programa športa prikazane su u tablici:
RB
Programska aktivnost
Aktivnost u državnom proračunu
Izvor
Mjera NPŠ
Zakon o sportu (članci)
1.1.
Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
K916023
11
3.3.1.
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.4.
73.
1.2.
Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
A916001
11
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.1
73.
1.3.
Sportske građevine od nacionalnog interesa
K916047
11
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.1.; 4.3.3.
73.
2.1.
Velike sportske manifestacije
A916017
11
41
6.3.4.
72.
2.2.
Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
A916041
11
6.3.4.
72.
2.3.
Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
A916044
11
6.3.4.
72.
2.4.
Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
A916048
11
6.3.4.
72.
2.5.
Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
A916052
11
6.3.4.
72.
2.6.
Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
A916056
11
6.3.4.
72.
2.7.
Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
A916059
11
6.3.4.
72.
3.1.
Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
A916028
11
3.2.7.
77.
3.2.
Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
A916033
11
3.2.1.
80.
4.1.
Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
*11 – opći prihodi i primitci Državnog proračuna, 41 - iz dijela prihoda od priređivanja igara na sreću i nagradnih igara u smislu Zakona o priređivanju igara na sreću i nagradnih igara
OBRAZLOŽENJE
Na temelju članka 69. stavka 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22), ministrica Ministarstva turizma i sporta, dr. sc. Nikolina Brnjac donosi Program javnih potreba na državnoj razini za 2024. godinu.
Sukladno članku 68. stavku 2. Zakona o sportu javne potrebe u sportu na državnoj razini su:
1. izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
2. organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
3. osiguravanje uvjeta za pripreme i nastup sportaša na međunarodnim natjecanjima
4. skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
5. obavljanje stručnih poslova u sportu
6. djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
7. funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
8. školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
9. očuvanje integriteta sporta
10. dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
11. međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
12. poticanje i organizacija sportsko-rekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
13. poticanje razvoja i promocija sporta.
Cilj financiranja programskih aktivnosti javnih potreba u sportu na državnoj razini u 2024. godini vezan je uz ostvarivanje općih ciljeva Nacionalnog programa športa 2019. – 2026. („Narodne novine“, broj: 69/19) te mjera Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine.
Šest općih ciljeva Nacionalnog programa športa obuhvaćaju sva tri pojavna oblika sporta – rekreacijski, natjecateljski te sport u sustavu obrazovanja, a glase:
1. Osigurati preduvjete za razvoj sporta,
2. Unaprijediti zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje i povećati promocijske vrijednosti sporta,
3. Unaprijediti skrb o sportašima,
4. Uspostaviti sustavan i racionalan pristup upravljanja održivom sportskom infrastrukturom,
5. Unaprijediti skrb o stručnim kadrovima u sportu,
6. Unaprijediti sustav upravljanja u sportu.
Mjere Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine usmjerene su na ostvarivanje:
1. Osiguranje preduvjeta za razvoj sporta i unaprjeđenje sustava upravljanja u sportu
2. Poticanje i promoviranje zdravstveno usmjereno tjelesnog vježbanja i stvaranje uvjeta za bavljenje sportom
Navedenim ciljevima želi se uspostaviti transparentan i učinkovitiji sustav sporta u Republici Hrvatskoj, osigurati stabilno financiranje, koje će odgovoriti svim javnim potrebama sporta i omogućiti napredovanje i zadržavanje u sportu sportaša i svih sportskih djelatnika. Za budući razvoj sporta u Republici Hrvatskoj važno je osigurati sve preduvjete kako bi sportaš mogao biti zadovoljan svojim položajem u društvu, kako bi se mogao obrazovati, raditi, biti i ostati zdrav. Za ostvarivanje navedenog potrebno je poticati dual karijeru sportaša i osigurati stabilan sustav stipendiranja, financiranja te skrbi o vrhunskim sportašima.
Uz zadaće usmjerene na vrhunski sport, prioritetna zadaća odnosi se i na povećanje broja građana uključenih u zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje, s obzirom da su trenutačni podaci o tjelesnoj aktivnosti opće populacije izrazito negativni. Poticanjem mjera koje doprinose ostvarenju ovih ciljeva doprinijet će se i poboljšanju zdravlja opće populacije te pozitivno djelovati i na druge aspekte života svakog građanina Republike Hrvatske. Uz to, kako bi sport postao sastavni dio života svakog pojedinca te se odmalena usadile navike bavljenja istim potrebno je brinuti i o sportu kroz sustav obrazovanja što je također jedan od prioriteta programskih aktivnosti.
Sukladno javnim potrebama u sportu na državnoj razini iz članka 68. stavka 2. Zakona o sportu, programske aktivnosti u 2024. godini su:
-Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
-Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
-Sportske građevine od nacionalnog interesa
-Velike sportske manifestacije
-Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
-Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
-Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
-Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
-Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
-Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
-Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
-Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
-Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
-Nacionalni program športa – priprema, provođenje i praćenje
-Promocija sporta
-Nacionalno vijeće za sport
-Europski tjedan sporta
Za sve programske aktivnosti financijska sredstva osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu („Narodne novine“ broj:149/23).
PROGRAM
javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu
Na temelju članka 69. stavka 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22), ministrica, dr. sc. Nikolina Brnjac donosi
PROGRAM
javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
I.
Sukladno članku 68. stavku 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22) (u daljnjem tekstu: Zakon o sportu) javne potrebe u sportu na državnoj razini su:
izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
osiguravanje uvjeta za pripreme i nastup sportaša na međunarodnim natjecanjima
skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
obavljanje stručnih poslova u sportu
poticanje bavljenja sportom, a osobito djece i mladih
djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
očuvanje integriteta sporta
dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
poticanje i organizacija sportskorekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
poticanje razvoja i promocija sporta.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
II.
Cilj financiranja programskih aktivnosti javnih potreba u sportu na državnoj razini u 2024. godini vezan je uz ostvarivanje općih ciljeva Nacionalnog programa športa 2019. – 2026. („Narodne novine“, broj: 69/19) (u daljnjem tekstu: Nacionalni program športa) te mjera Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine.
Šest općih ciljeva Nacionalnog programa športa obuhvaćaju sva tri pojavna oblika sporta – rekreacijski, natjecateljski te sport u sustavu obrazovanja, a glase:
1. Osigurati preduvjete za razvoj sporta,
2. Unaprijediti zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje i povećati promocijske vrijednosti sporta,
3. Unaprijediti skrb o sportašima,
4. Uspostaviti sustavan i racionalan pristup upravljanja održivom sportskom infrastrukturom,
5. Unaprijediti skrb o stručnim kadrovima u sportu,
6. Unaprijediti sustav upravljanja u sportu.
Mjere Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine usmjerene su na ostvarivanje sljedećih ciljeva:
1. Osiguranje preduvjeta za razvoj sporta i unaprjeđenje sustava upravljanja u sportu,
2. Poticanje i promoviranje zdravstveno usmjereno tjelesnog vježbanja i stvaranje uvjeta za bavljenje sportom.
Ostvarivanjem navedenih ciljeva i mjera uspostavit će se transparentan i učinkovitiji sustav sporta u Republici Hrvatskoj, osigurati stabilno financiranje, koje će odgovoriti svim javnim potrebama sporta i omogućiti napredovanje i zadržavanje u sportu sportaša i svih sportskih djelatnika. Za daljnji razvoj sporta u Republici Hrvatskoj važno je osigurati sve preduvjete kako bi sportaš mogao biti zadovoljan svojim položajem u društvu, kako bi se mogao obrazovati, raditi, biti i ostati zdrav. Za ostvarivanje navedenog potrebno je poticati dual karijeru sportaša i osigurati stabilan sustav stipendiranja, financiranja te skrbi o vrhunskim sportašima.
Uz zadaće usmjerene na vrhunski sport, iznimno važna zadaća odnosi se i na povećanje broja građana uključenih u zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje, s obzirom da je je istraživanje Ministarstva turizma i sporta pokazalo kako je tjelesna aktivnost opće populacije izrazito loša te da se samo 51% populacije Republike Hrvatske starije od 16 godina bavi nekim oblikom tjelesne aktivnosti barem jednom tjedno, dok je njih 49% potpuno neaktivno, odnosno, ne bavi se nikakvom tjelesnom aktivnošću. Poticanjem mjera koje doprinose ostvarenju ovih ciljeva doprinijet će se i poboljšanju zdravlja opće populacije te pozitivno djelovati i na druge aspekte života svakog građanina Republike Hrvatske. Uz to, kako bi sport postao sastavni dio života svakog pojedinca te se odmalena usadile navike bavljenja istim potrebno je brinuti i o sportu kroz sustav obrazovanja što je također jedan od prioriteta programskih aktivnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
III.
Programske skupine definirane sukladno javnim potrebama u sportu na državnoj razini iz članka 68. stavka 2. Zakona o sportu su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
1. Izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
1.1. Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 73. Zakona o sportu je izgradnja, obnova i rekonstrukcija sportskih građevina s obzirom da su sportske građevine jedan od važnih preduvjeta za provođenje bilo koje sportske aktivnosti. Sukladno članku 59. stavku 1. Zakona o sportu, sportska građevina je uređena i opremljena građevina i površina na kojoj se provode sportske djelatnosti, a koja zadovoljava opće uvjete definirane propisima koji uređuju graditeljstvo i prostorno uređenje. Javne sportske građevine su sportske građevine koje su u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i one u vlasništvu trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i one u vlasništvu trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske ili vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. S ciljem poticanja razvoja sportske infrastrukture te zadovoljavanja javnih potreba u sportu kroz poticanje i planiranje rekonstrukcije postojeće te izgradnje nove sportske infrastrukture na području Republike Hrvatske, kao načina promidžbe sportskih vrijednosti i popularizacije sporta među građanima, unaprjeđenja sustava sporta te međunarodne promocije Republike Hrvatske provodi se sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina. Projektne prijave nominiraju se u osam programskih područja za one sportske građevine koje su dio Evidencije sportskih građevina Nacionalnog informacijskog sustava u sportu. Korisnici mogu biti jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za sportske građevine kojima su vlasnici.
Programska područja su:
nogometno igralište prirodna trava/veliko,
nogometno igralište umjetna trava/veliko,
sportska dvorana,
vanjsko sportsko igralište,
atletska staza,
teniski teren,
ostalo,
posebno programsko područje - outdorfitness/street workout i vanjsko nogometno igralište umjetna trava/malo
Program javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu dopunit će se projektima, koji će biti odabrani na Javnom pozivu za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini.
Planirana sredstva: 9.933.595,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
1.2. Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
Cilj ove programske aktivnosti je sufinanciranje najamnine/zakupnine Arene Zagreb i Gradske sportske dvorane u Varaždinu koje su po modelu javno-privatnog partnerstva građene za potrebe Svjetskog rukometnog prvenstva koje je u Hrvatskoj održano 2009. godine. Sukladno zaključenim Sporazumima o zajedničkom financiranju zakupnine za Gradsku sportsku dvoranu u Varaždinu (Klasa: 620-08/07-01/1, Urbroj: 2186/01-01-08-39. iz 2007. godine) te Ugovoru između Grada Varaždina i T.P.N. DRAVA d.o.o. kao i Sporazumu o zajedničkom financiranju zakupnine za Arenu Zagreb od 14. lipnja 2007. te Ugovoru između Laništa d.o.o. i Zagrebačkog holdinga pripadni gradovi i Vlada Republike Hrvatske najamninu/zakupninu sufinanciraju u omjeru 50%:50%.
Planirana sredstva: 6.218.446,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
1.3. Sportske građevine od nacionalnog interesa
Ovom programskom aktivnosti sufinancira se izgradnja ili obnova sportskih građevina od nacionalnog interesa. Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 6. srpnja 2023. godine donijela Odluku kojom se „Gradski stadion Maksimir“ u Zagrebu i „Gradski stadion Poljud“ u Splitu proglašavaju sportskim građevinama od nacionalnog interesa. Odlukom o proglašenju sportskih građevina od nacionalnog interesa, Ministarstvo turizma i sporta objavljuje poziv na dostavu projektnih prijedloga u svrhu dodjele bespovratnih sredstava za izgradnju/obnovu. Vlasnik sportske građevine od nacionalnog interesa ili podnositelj projektnog prijedloga je dužan dostaviti elaborat kojim će obrazložiti sportsku, društvenu i ekonomsku opravdanost projektnog prijedloga. Opravdani troškovi su ukupni troškovi za prihvatljive aktivnosti izvođenja radova ili nabave opreme koji nastaju prilikom provedbe projekta kao i trošak izrade projektne dokumentacije.
Planirana sredstva: 13.720.782,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2. Organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe organizacije međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.1 Velika međunarodna sportska natjecanja
Cilj ove programske aktivnosti je afirmacija i popularizacija sporta u Republici Hrvatskoj kao i jačanje međunarodnog ugleda Republike Hrvatske u svijetu, a provodi se kroz sufinanciranje organizacije velikih međunarodnih sportskih natjecanja putem Javnog poziva za iskaz interesa za sufinanciranje velikih međunarodnih sportskih natjecanja u 2024. godini. Na ovaj način promovira se Republika Hrvatska kao atraktivna sportsko turistička destinacija, potiču se nastupi hrvatskih sportaša na međunarodnim sportskim natjecanjima kao i dodatna ulaganja u sportsku opremu i infrastrukturu.
Program javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu dopunit će se projektima, koji će biti odabrani na Javnom pozivu za iskaz interesa za sufinanciranje velikih međunarodnih sportskih natjecanja u 2024. godini.
Planirana sredstva: 5.225.932,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.2 Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“ (WRC). Svjetsko prvenstvo u reliju, u kategoriji je najznačajnijih automobilističkih natjecanja u svijetu i predstavlja sportsku manifestaciju od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku. Svjetsko prvenstvo u reliju kao višednevni sportski događaj na globalnog razini doprinosi pozitivnim efektima na promociji i prepoznatljivosti Republike Hrvatske kao turističke destinacije, rezultira direktnim i indirektnim ekonomskim učincima (izravni ekonomski učinci organizacije Svjetskog prvenstva u reliju ostvaruju se prvenstveno u djelatnostima prijevoza, ugostiteljstva i smještaja, ali i putem popratnih događaja). Osim generiranja potrošnje posjetitelja, novinara i sudionika, paralelno će se promovirati atraktivnost krajolika, cestovna infrastruktura te lokalni eno-gastronomski specijaliteti. Na utrci u Hrvatskoj u 2024. godini očekuje se značajno veći broj sudionika (sportaša, timova, službenih osoba) i posjetitelja u odnosu na prethodne tri godine. U 2023. godini na Svjetskom prvenstvu u reliju sudjelovalo je 57 posada iz 20 zemalja, a prema podacima organizatora utrku je uživo pratilo oko 400.000 gledatelja dok je u organizaciji sudjelovalo oko 2.000 volontera.
Planirana sredstva: 995.421,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.3 Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Međunarodne biciklističke utrke CRO Race, koja tradicionalno okuplja dvadeset svjetskih biciklističkih timova iz Europe, Azije, Amerike i Australije, od kojih značajan dio timova pripada u kategorije natjecanja World Teams. Specifičnost Međunarodne biciklističke utrke CRO Race je da pripada u kategoriju sportskih manifestacija koje uključuje sve dijelove Hrvatske kroz šest etapa. Vozi se na kontinentu i primorju, a što ima efekt na promociju Hrvatske kao poželjne turističke i cikloturističke destinacije. U sklopu CRO Racea održava se i Kids CRO Race, utrka za djevojčice i dječake od 9-12 godina koja se odvija u sedam destinacija širom Republike Hrvatske, a najuspješnijima se dodjeljuju nagrade zajedno s profesionalnim pobjednicima utrke.
Planirana sredstva: 800.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.4 Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Europskog seniorskog judo prvenstva 2024 - Zagreb, koje se planira održati u razdoblju od 25. do 28. travnja 2024. godine u Republici Hrvatskoj. Europsko seniorsko judo prvenstvo jedno je od najznačajnijih natjecanja u judo svijetu te predstavlja strateški značajan interes za razvoj judo sporta u Republici Hrvatskoj. Ovo natjecanje je višednevni sportski događaj koji uz velike pozitivne efekte na promociju i prepoznatljivost Republike Hrvatske, kao turističke destinacije sadrži i cijeli niz direktnih i indirektnih ekonomskih učinaka. Organiziranjem ovog velikog međunarodnog natjecanja u 2024. godini, povezat će se sustav turizma i sporta te promovirati sport kao društveno poželjan stil života u Republici Hrvatskoj. Kroz ovo natjecanje osnažit će se promocija Republike Hrvatske kao sportsko-turističke destinacije, dodatno popularizirati judo te omogućiti uvjeti za stvaranje vrhunskih sportskih rezultata.
Planirana sredstva: 1.000.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.5 Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u hrvanju koje će se održati u razdoblju od 13. do 21. rujna 2025. godine u Republici Hrvatskoj. Hrvatski hrvački savez će organizacijom Svjetskog prvenstva u hrvanju – Zagreb 2025. godine omogućiti hrvatskim hrvačima osvajanje medalja u Republici Hrvatskoj pred domaćom publikom i nastavljanje trenda osvajanja medalja u uzrastu seniora. Hrvatski hrvački savez procjenjuje kako će na ovom velikom međunarodnom sportskom natjecanju sudjelovati gotovo 2500 osoba (30% osoba odnosi se na trenere, suce, delegate, UWW službene osobe, medicinsko osoblje, novinare, službene osobe nacionalnih saveza, itd.). Sudjelovanjem reprezentacije Hrvatske grčko-rimskim i slobodnim načinom te u hrvanju za žene rezultirat će popularizacijom i daljnjim razvojem hrvanja u Republici Hrvatskoj. Pridonijet će i povećanju broja djece i mladih u klubovima, kao i ostvarivanju boljih natjecateljskih rezultata na međunarodnim hrvačkim natjecanjima. Organizacija ovog velikog međunarodnog sportskog natjecanja ima i pozitivan utjecaj na međunarodnu promociju Hrvatske kao turističke i sportske destinacije.
Planirana sredstva: 2.000.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.6 Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u rukometu 2025. koje je uz olimpijske igre i europsko prvenstvo jedan od najvećih sportskih događaja u rukometu. Hrvatski rukometni savez jedan je od organizatora Svjetskog prvenstva u rukometu koje se održava od 15. siječnja do 2. veljače 2025. godine u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj. Na ovom višednevnom natjecanju nastupit će 32 nacionalne reprezentacije, a domaćini će biti gradovi Zagreb, Poreč i Varaždin. U Hrvatskoj će se odigrati utakmice četiri skupine prvog kruga, dvije skupine drugog kruga, dvije utakmice četvrtfinala te jedno polufinale, što je ukupno 61 utakmica. Ostale utakmice odigrat će se u Danskoj i Norveškoj, a utakmica za treće mjesto i finale igrat će se u Oslu. Organizacijom Svjetskog prvenstva u rukometu 2025. godine osigurat će se popularizacija rukometnog sporta, međunarodna promocija Republike Hrvatske, razvoj sportskog turizma i stvaranje uvjeta za daljnji razvoj cjelogodišnjeg turizma.
Planirana sredstva: 1.500.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
2.7 Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
Cilj programske aktivnosti je sufinanciranje troškova organizacije Svjetskog prvenstva u utrci s preprekama – Spartan World Championship, koje će se održati na otoku Hvaru od 10. do 13. listopada 2024. godine. Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama je jedna od najmasovnijih i najpopularnijih utrka koja se odvija u više kategorija za amaterske i profesionalne sportaše. Organizacijom ovog natjecanja pozitivno će se utjecati na promociju Republike Hrvatske kao sportsko-turističke destinacije, dodatno popularizirati sport te omogućiti bolji uvjeti za stvaranje vrhunskih sportskih rezultata. U prvoj godini organizacije ovog prvenstva planira se okupiti više od 3000 natjecatelja iz cijelog svijeta dok će se taj broj za 2025. kao i 2026. godinu značajno povećavati. U prosjeku se očekuje i povećanje broja noćenja na lokaciji i okolici zbog dolaska pratnji natjecatelja i drugih posjetitelja.
Planirana sredstva: 1.500.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
3. Skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe skrbi o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
3.1. Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
Cilj ove programske aktivnosti je plaćanje mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima I. kategorije uz primjenu dohodovnog cenzusa, a kako bi se osigurao stabilan sustav skrbi o vrhunskim sportašima. Vrhunski sportaš I. kategorije je sportaš kojemu je izdana važeća kategorizacija o I. kategoriji sportaša od strane Hrvatskog olimpijskog odbora odnosno Hrvatskog paraolimpijskog odbora ili Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Člankom 76. i 77. Zakona o sportu propisano je pravo na pokriće obveznih doprinosa sportašu, ako je ostvario ukupni godišnji netodohodak u prethodnoj godini do 24.000,00 eura te nije pravomoćno osuđen za počinjeno kazneno djelo iz članka 111. stavaka 1. i 2. Zakona o sportu. Izračun za mirovinsko i zdravstveno osiguranje vrhunskih sportaša I. kategorije radi se temeljem Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja koje za svaku godinu usvaja Ministarstvo financija, a u kojoj se utvrđuje osnovica za sportaše temeljem kojih se izračunava postotak davanja za mirovinsko osiguranje (15%) i postotak davanja za zdravstveno osiguranje (16,5%). Za 2022. godinu određena je osnovica od 1.367,18 EUR.
Planirana sredstva: 150.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
3.2. Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
Cilj ove programske aktivnosti je stipendiranje vrhunskih sportaša I., II. I III. kategorije, a kako bi se osigurao stabilan sustav skrbi o vrhunskim sportašima. Vrhunski sportaši I., II. i III. kategorije su sportaši kojima je izdana važeća kategorizacija od strane Hrvatskog olimpijskog odbora odnosno Hrvatskog paraolimpijskog odbora ili Hrvatskog sportskog saveza gluhih. Nacionalnom sportskom stipendijom osigurat će se jednaki uvjeti ostvarivanja stipendija sportašima na razini cijele Republike Hrvatske. Člankom 76. i 80. Zakona o sportu propisano je pravo sportaša na nacionalnu sportsku stipendiju, a vrhunski sportaš može ostvariti ovo pravo nakon što rješenje o kategorizaciji sportaša postane izvršno, i to na rok dok traje rješenje o kategorizaciji. O iznosu nacionalne sportske stipendije čelnik tijela državne uprave nadležnog za sport donosi odluku za svaku kalendarsku godinu. Navedeno pravo ostvaruje više od 2.200 vrhunskih sportaša.
Planirana sredstva: 4.150.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
4. Poticanje bavljenja sportom, a osobito djece i mladih
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
4.1. Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
Cilj ove aktivnosti je sufinanciranje programa i projekata od interesa lokalne i područne razine iz državnog proračuna Republike Hrvatske putem sportskih zajednica u jedinicama područne samouprave i to programa u koje su uključena djeca i mladi do 18 godina kojim se sufinanciraju troškovi stručnog rada i poboljšanja materijalnih uvjeta. Poticanjem nabave sportske opreme za sportske udruge lokalne razine iz dijela prihoda državnog proračuna Republike Hrvatske od igara na sreću stvorit će se bolji uvjeti za treniranje, a samim time i za masovnije uključivanje djece i mladih u sustav sporta što je pretpostavka za stvaranje sportskog rezultata. Također, osiguranjem sredstava za zapošljavanje stručnog kadra na lokalnoj razini, kroz sredstva državnog proračuna Republike Hrvatske iz dijela prihoda od igara na sreću, olakšat će se sportskim udrugama lokalne razine provođenje aktivnosti s kvalitetnim stručnim kadrom. Člankom 74. stavkom 3. i 4. Zakona o sportu propisana je mogućnost sufinanciranja programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave putem sportskih zajednica u jedinicama područne (regionalne) samouprave. Temeljem podnesenih programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave sukladno članku 19., a nakon provedenog postupka vrednovanja iz članka 20. Pravilnika o programu javnih potreba u sportu državne razine („Narodne novine“, broj: 109/23) sredstva se raspodjeljuju Odlukom o raspodjeli financijskih sredstava za sufinanciranje programa razvoja sporta od interesa za jedinicu lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave koji se sufinancira putem županijskih sportskih zajednica u 2024. godini (KLASA: 402-05/23-05/16; URBROJ: 529-07-02-02/1-24-2) od 17. siječnja 2024. godine u sljedećim iznosima:
R.b.
Korisnici
Iznos
1.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE
359.731,77 €
2.
ZAJEDNICA SPORTOVA PRIMORSKO-GORANSKE ŽUPANIJE
269.241,38 €
3.
ZAJEDNICA ŠPORTOVA KARLOVAČKE ŽUPANIJE
210.232,85 €
4.
ZAJEDNICA ŠPORTSKIH UDRUGA I SAVEZA MEĐIMURSKE ŽUPANIJE
210.229,95 €
5.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE
269.052,56 €
6.
ZAJEDNICA SPORTOVA LIČKO-SENJSKE ŽUPANIJE
151.220,12 €
7.
SPORTSKI SAVEZ GRADA ZAGREBA
359.731,77 €
8.
SPORTSKA ZAJEDNICA ISTARSKE ŽUPANIJE
210.232,85 €
9.
ZAJEDNICA SPORTOVA KOPRIVNIČKO - KRIŽEVAČKE ŽUPANIJE
210.193,20 €
10.
ZAJEDNICA ŠPORTA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE
151.041,60 €
11.
ZAJEDNICA SPORTOVA ŠIBENSKO-KNINSKE ŽUPANIJE
210.209,19 €
12.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA ZADARSKE ŽUPANIJE
269.245,58 €
13.
ŠPORTSKA ZAJEDNICA KRAPINSKO-ZAGORSKE ŽUPANIJE
151.220,12 €
14.
ŽUPANIJSKI SAVEZ ŠPORTOVA VUKOVARSKO-SRIJEMSKE ŽUPANIJE
228.480,78 €
15.
SPORTSKA ZAJEDNICA VIROVITIČKO-PODRAVSKE ŽUPANIJE
268.879,81 €
16.
ZAJEDNICA ŠPORTSKIH SAVEZA I UDRUGA SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE
359.731,77 €
UKUPNO:
3.888.675,30 €
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5. Djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
Cilj ove programske aktivnosti je osigurati preduvjete za ostvarivanje vrhunskih sportskih rezultata, inkluziju osoba s invaliditetom u sustav sporta te poticanje učenika i studenata na sudjelovanje u sportskim aktivnostima.
Odlukom o dodjeli financijskih sredstava za provedbu programa javnih potreba u sportu Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora, Hrvatskog sportskog saveza gluhih, Hrvatskog akademskog sportskog saveza i Hrvatskog školskog sportskog saveza iz Državnog proračuna Republike Hrvatske od 25. siječnja 2024. godine (KLASA: 402-02/24-01/1; URBROJ: 529-07-01-02/5-24-1) Ministarstvo turizma i sporta dodijelilo je Hrvatskom olimpijskom odboru, Hrvatskom paraolimpijskom odboru, Hrvatskom sportskom savezu gluhih, Hrvatskom akademskom sportskom savezu i Hrvatskom školskom sportskom savezu financijsku potporu u ukupnom iznosu od 52.119.098,00 eura za poticanje i realizaciju sljedećih programa javnih potreba u sportu na državnoj razini za 2024. godinu:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.1. Hrvatski olimpijski odbor
5.1.1. Redovni programi nacionalnih sportskih saveza - temelj su za financiranje priprema i natjecanja na svjetskim i europskim prvenstvima i kupovima te drugim međunarodnim službenim natjecanjima u zemlji i inozemstvu, organizacije prvenstava Hrvatske, povremeni stručni rad, oprema i rekviziti te djelatnosti tijela i službi svakog od 87 NSS-a članica HOO-a. Cilj navedene programske skupine je potpora nacionalnim sportskim savezima i udrugama u realizaciji sljedećih programa:
- Natjecanja i pripreme (svjetska i europska prvenstva, kupovi te ostala službena međunarodna natjecanja)
- Stručni rad – povremeni
- Oprema i rekviziti
- Sportsko-rekreacijska natjecanja - „Sport za sve“ i HKO
- Međunarodnih obveza članica
- Djelatnosti tijela i službi – stručne i administrativne potrebe te prostorni uvjeti
5 .1.2. Posebni programski projekti - cilj posebnih programskih projekata uspješna je realizacija projekata višesportskih priredbi, omogućavanje kvalitetne pripreme sportašima korisnicima olimpijskih programa, organizacija nastupa hrvatskih sportaša na planiranim međunarodnim višesportskim natjecanjima, skrb o sportašima u razvojnim programima i potpora NSS-ima koja uključuje i sufinanciranje trenera, zdravstvenu skrb o sportašima te vitaminizaciju. Navedene aktivnosti realizirat će se putem programa:
- Projekti olimpijskog programa i višesportske priredbe (XXXIII. Ljetne olimpijske igre Pariz 2024., XXV. Zimske olimpijske igre Milano - Cortina 2026., Zimske olimpijske igre mladih (YOG), Gangwon 2024.)
- Razvojni programi (Razvojni programi za sportaše, Razvojni programi za trenere, Program specijalističkih trenerskih i stručnih seminara, Centar za istraživanje i razvoj vrhunske sportske pripreme, Školovanje sportaša)
- Dodatna zdravstvena zaštita sportaša i vitaminizacija
5.1.3. Programi poticanja i razvoja sporta i olimpizma na lokalnoj razini - osnovni ciljevi navedene programske skupine su materijalna i financijska potpora sportskim zajednicama u stvaranju uvjeta za bavljenje sportom, promicanje olimpijskih vrijednosti u društvu osobito fair-playa i tolerancije, europska partnerstva i solidarnost na djelu te razvoj komunikacijskog i medijskog partnerstva sportskih zajednica. Navedena programska skupina sastoji se od sljedećih programa:
- Zajednički programi HOO-a i sportskih zajednica – materijalna i financijska potpora sportskim zajednicama u stvaranju uvjeta za bavljenje sportom
- Programi iz područja sporta djece i mladeži – promicanje olimpijskih vrijednosti
- Posebni programi za poticanje i razvoj sporta
- Nagrada „Milan Neralić“
5.1.4. Zajedničke programske zadaće - navedena programska skupina odnosi se na aktivnosti usmjerene k što djelotvornijem funkcioniranju sustava upravljanja, planiranja i provedbe javnih potreba sporta državne razine koje su u nadležnosti Hrvatskog olimpijskog odbora. Ove aktivnosti učinkovit su odgovor na upravljačke, stručne i administrativne zadaće i zahtjeve promicanja olimpijskih vrijednosti i stvaranja uvjeta za razvoj vrhunskog sporta, za poticanje mladih sportaša na sportsko i olimpijsko stvaralaštvo te jačanje utjecaja sporta u međunarodnom sportskom okruženju i korištenju mogućnosti fondova EU-a. Programska skupina sastoji se od sljedećih programa:
- Djelatnost tijela i službi Hrvatskog olimpijskog odbora (Plaće i naknade radnika, Materijalni troškovi, Kapitalne investicije u poslovni prostor, Funkcioniranje tijela i službi HOO-a)
- Karijerni centar za sportaše
- Veliki dan hrvatskog sporta
- Nagrada Dražen Petrović
- Informatizacija
- Marketinške i promidžbene aktivnosti
- Korporativne komunikacije i izdavaštvo
- Posebni programi
5.1.5. Hrvatska olimpijska akademija - ciljevi Hrvatske olimpijske akademije (HOA) jesu njegovanje i širenje olimpijske ideje putem olimpijskog obrazovanja, izučavanja i primjene općih obrazovnih i društvenih načela olimpijskog pokreta u skladu s Olimpijskom poveljom, poštujući nadležnost HOO-a i u suradnji s Međunarodnom olimpijskom akademijom (MOA), Međunarodnim olimpijskim odborom (MOO) i Europskom olimpijskom akademijom te provedba stručnog osposobljavanja i usavršavanja formalnih i neformalnih oblika obrazovanja za potrebe sporta.
5.1.6. Programi olimpijske solidarnosti - osnovni cilj Hrvatskog olimpijskog odbora u području Olimpijske solidarnosti je što učinkovitije sudjelovati u ponuđenim programima potpore, pri čemu će se pratiti strategija Olimpijske solidarnosti Međunarodnog olimpijskog odbora te postavljeni ciljevi četverogodišnjeg plana (2021. – 2024.): povećanje pomoći sportašima i njihovim stručnim timovima, jačanje strukture NOO-a i kapaciteta globalnog upravljanja, potpora edukaciji trenera te promicanje olimpijskih vrijednosti.
5.1.7. Zaklada hrvatskih sportaša - osnovni cilj Zaklade hrvatskih sportaša jest pružanje novčane i druge potpore vrhunskim hrvatskim sportašima, a iznimno i drugim hrvatskim sportašima, koji su tijekom ili nakon sportske karijere ostali bez mogućnosti da vlastitim sredstvima ostvare osnovne uvjete za egzistenciju. Zaklada također ima cilj pomoći posebno onim sportašima koji imaju zdravstvenih poteškoća čije liječenje nadilazi njihove materijalne mogućnosti.
5.1.8. EU fondovi - cilj ove programske skupine je jačanje položaja sporta u europskim politikama te izrada projekata za apliciranje za sredstva iz EU fondova.
5.1.9. Programi promocije sporta putem medija - cilj programa je promocija vrijednosti sporta i olimpizma u društvu, svijest o njegovoj važnosti za razvoj, obrazovanje, mir, zdravlje i dijalog šire zajednice što je i opći cilj integriran u Strateški plan Hrvatskog olimpijskog odbora u području informiranja i javne komunikacije. Nadalje, ciljevi se ogledaju i u promociji hrvatskog sporta i olimpizma kroz TV izričaje, promociju sporta na svim razinama, od vrhunskog do rekreativnog; promocija sustava vrijednosti i sustava sporta u Republici Hrvatskoj. Posebno mjesto u promociji imaju i žene u sportu te općenito ostvarivanje ravnopravnosti muškaraca i žena u sportu, kao i manjinskih skupina i osoba s invaliditetom.
Dodijeljena sredstva: 42.900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski olimpijski odbor sastavni je dio ovoga Programa
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.2. Hrvatski paraolimpijski odbor:
5.2.1. Zajedničke programske aktivnosti – cilj ove programske cjeline je učinkovito djelovanje sustava parasporta na čelu s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i parasporskim savezima, a sastoji se od programa:
- Djelovanje Hrvatskog paraolimpijskog odbora ( Funkcioniranje tijela i službi koje podrazumijeva s jednice međunarodnih sportskih federacija i tijela HPO-a, materijalni troškovi, opremu, najam, plaće i naknade, putne troškove, marketinške i promidžbene aktivnosti te izdavačku djelatnost i informiranje; Sportske priredbe i manifestacije koje podrazumijevaju Svečanost dana Hrvatskog paraolimpijskog sporta i proglašenje najuspješnijih parasportaša te obilježavanje 60 godina parasporta u Republici Hrvatskoj)
- Aktivnosti nacionalnih parasportskih saveza (Funkcioniranje tijela i službi nacionalnih parasportskih saveza koje podrazumijeva administrativno stručne poslove i materijalne troškove nacionalnih parasportskih saveza  e članarine i licence; Školovanje kadrova)
5.2.2. Sportski programi – cilj ove programske skupine je razvoj i unaprjeđenje programa vrhunskog sporta, priprema i nastupa na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima te kontinuitet postojećih i uvođenje novih programa poticanja razvoja parasporta na lokalnoj razini, a podrazumijeva provedbu programa:
- Redovne aktivnosti (Pripreme i natjecanja koja podrazumijevaju državna natjecanja i međunarodna natjecanja i pripreme nacionalnih selekcija za svjetska i europska prvenstva te kupove u paraolimpijskim i neparaolimpijskim sportovima te uvođenje novih sportova)
- Programi od posebnog značaja i sportska rekreacija (Programi od posebnog značaja koji podrazumijevaju ostale vrste stručnog rada, ugovore o djelu i studentske poslove, programi aktivacije strategije parasporta 2022.-2030., programe Zaklade Paraolimpijac te nagrade sportašima i stručnim djelatnicima; Programi rekreacije koji podrazumijevaju sportsko rekreativna natjecanja i igre državne razine, para viseću kuglanu i sportske susrete)
5.2.3. Posebni programi - kao programska cjelina imaju za cilj osigurati pripreme za nastup na Ljetnim paraolimpijskim igrama Paris 2024., nastavak provođenja Projekta ZPOI Milano 2026. te potporu kvalitetnim sportašima kroz kontinuitet postojećih i uvođenje novih razvojnih programa za sportaše i trenere u definiranim kategorijama s kontinuiranom brigom o zdravlju sportaša i stručnom radu kao i organizacija stručnih edukacija za trenere, a podrazumijeva provedbu programa:
- Paraolimpijski programi i višesportske priredbe (Program POI Milano-Cortina 2026 koji se odnosi na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, fizioterapiju, paraolimpijske stipendije, stručni rad trenera, vitaminizaciju i testiranje sportaša  e pripremu nastupa na POI Milano-Cortina 2026.; Program POI Pariz 2024. koji se odnosi na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, fizioterapiju, paraolimpijske stipendije, stručni rad trenera, vitaminizaciju i testiranje sportaša  e pripremu nastupa na POI Pariz 2024.; Europske igre mladih koji se odnosi na putne troškove, prehranu, opremu i smještaj)
- Programi kvalitetnih sportaša HPO (Programi sportaša u ekipnim sportovima koji se odnose na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, vitaminizaciju sportaša, stručni rad trenera, fizioterapiju i testiranje sportaša; Programi sportaša u pojedinačnim sportovima koji se odnose na pripremna natjecanja, pojedinačne programe priprema sportaša, vitaminizaciju sportaša, stručni rad trenera, fizioterapiju i testiranje sportaša)
- Razvojni programi HPO (Razvojni program 1 – Projekt jačanja kapaciteta kroz jačanje stručnog rada u članicama HPO koji podrazumijeva naknade za stručni rad trenera i administrativno stručne poslove rukovođenja projektom i nadzora provođenja projekta; Razvojni program 2 – sportske radionice početni sportski program koji se odnosi na projektne aktivnosti, naknade za stručni rad trenera i administrativno stručne poslove rukovođenja projektom i nadzora provođenja projekta; Razvojni program 3 - nacionalne selekcije mladih i pojedinačni razvojni program mladih i nadarenih sportaša koji podrazumijeva nacionalne selekcije mladih i pojedinačni razvojni program mladih i nadarenih sportaša – pripreme nacionalne selekcije mladih i pojedinačne razvojne programe mladih i nadarenih sportaša – natjecanja)
- Potpore organizaciji značajnih međunarodnih natjecanja u RH (Potpore za nastup na državnim natjecanjima; Potpore organizaciji značajnih međunarodnih natjecanja u Republici Hrvatsko)
5.2.4. EU projekti - aktivnosti navedene u ovoj stavci odnose se na provođenje EU projekata Hrvatskog paraolimpijskog odbora za koje se prijavio i za koja se očekuje da će biti pozitivno riješeni. Sredstva EU projekata su namjenska te se aktivnosti financiraju iz ostalih izvora prihoda.
Dodijeljena sredstva: 3.900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski paraolimpijski odbor sastavni je dio ovoga Programa
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.3. Hrvatski sportski savez gluhih
5.3.1. Zajedničke programske aktivnosti Saveza - organizacija i funkcioniranje - navedene aktivnosti unutar programske skupine imaju za cilj stvoriti optimalne uvjete funkcioniranja Hrvatskog sportskog saveza gluhih te stvoriti maksimalno učinkovitu administraciju saveza koja bi efikasno ispunjavala sve obveze koje savez ima kao krovno sportsko udruženje i tijelo javne vlasti te razvijala sport udruženih članica saveza i klubova gluhih na lokalnoj razini. Aktivnosti su strukturirane kroz programe:
- Sjednice međunarodnih sportskih federacija
- Sjednice i sastanci u Republici Hrvatskoj
- Trošak sudjelovanja na sjednicama Svjetske sportske asocijacije gluhih
- Troškovi godišnje članarine u međunarodnim organizacijama za sport gluhih
- Materijalni troškovi
- Najam poslovnog prostora Hrvatskog sportskog saveza gluhih
- Plaće i naknade
- Financijske usluge
- Marketing i promocija.
5.3.2.Sportski programi - redovni program – imaju za cilj stvoriti optimalne uvjete za bavljenje sportom gluhih i promicanje sportskih vrijednosti te integraciju gluhih sportaša u šire društvo kroz državna prvenstva gluhih, nastupe na europskim i svjetskim prvenstvima za gluhe, kao i podupiranje djece i mladeži na veće uključivanje u sport. Navedene aktivnosti unutar programske skupine strukturirane su kroz programe:
- Sportski direktor
- Uključivanje djece i mladih s oštećenjem sluha u redovan sustav sporta
- Nacionalna prvenstva gluhih
- Europska prvenstva i kupovi-natjecanja
- Europska prvenstva i kupovi-pripreme
- Svjetska prvenstva i kupovi-natjecanje
- Svjetska prvenstva i kupovi-pripreme
- Razvojni program za mlade reprezentativce
- Nacionalne izabrane vrste gluhih
- Sportski programi - redovni program - troškovi za ostala natjecanja
- Sportski programi - redovni program - Skrb o vrhunskim gluhim sportašima i nacionalnim selekcijama.
5.3.3. Sportski programi - posebni projekti – ova programska skupina ima za cilj omogućiti optimalne preduvjete za selekciju sportova i sportaša koji će nastupiti na Olimpijskim igrama gluhih 2024. godine, kao i na Svjetskim igrama mladih. Ova programska skupina obuhvaća sljedeće programe:
- Zimske olimpijske igre gluhih 2024. Turska
- Svjetske igre mladih.
Dodijeljena sredstva: 900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski sportski savez gluhih sastavni je dio ovoga Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.4. Hrvatski akademski sportski savez:
5.4.1. Sportski projekti – cilj ove programske skupine je uspješna organizacija nacionalnih i međunarodnih natjecanja te sudjelovanje na međunarodnim natjecanjima. Navedena programska skupina sastoji se od devetnaest programa:
- UniSport Finals
- UniSport Kup
- UniSport Futsal liga
- UniSport Lige
- UniSport E-Sport
- UniSport H2O
- UniSport Judo
- UniSport Karate
- UniSport Košarka 3x3
- UniSport Skijanje
- UniSport Taekwondo
- UniSport Health
- UniSport Run
- IDUS
- Međunarodna veslačka regata Sveti Duje
- Priprema međunarodnih projekata
- Sportski projekti članova
- Europske sveučilišne igre i prvenstva
- Svjetske sveučilišne igre i prvenstva.
5.4.2. Međunarodna suradnja - ova programska skupina odnosi se na programe čiji je primarni cilj sudjelovanje predstavnika Hrvatskog akademskog sportskog saveza na sastancima Izvršnog odbora, kao i drugih tijela i komisija te plaćanja članarina u Europskoj i Svjetskoj studentskoj federaciji. Navedena programska skupina sastoji se od pet programa:
- EUSA i FISU sastanci
- EUSA i FISU Godišnja skupština
- EUSA članarina
- FISU članarina
- Sastanci s međunarodnim federacijama.
5.4.3. Ljudski potencijali - ova programska skupina odnosi se na plaće zaposlenika te ostale troškove zaposlenika.
5.4.4. Troškovi ureda - ova programska skupina odnosi se na programe troškova koji su neophodni za nesmetano funkcioniranje ureda. Navedena programska skupina sastoji se od osam programa:
- Revizija
- Računovodstvo
- Uredski telefon
- Mobilni telefoni
- Troškovi poslovnog prostora
- Materijalni troškovi ureda
- Oprema i održavanje
- Reprezentacija.
5.4.5. Programi i projekti - navedena programska skupina sastoji se od deset programa koji imaju za cilj uspješnu organizaciju konferencija u zemlji i inozemstvu i drugih projekata s ciljem popularizacije i prepoznatljivosti akademskog sporta:
- Dan akademskog sporta
- Troškovi sjednica
- Održavanje web stranice s nadogradnjom
- UniSport Digital
- Konferencija "4 Healthy Academic Society"
- UniSport ViLA - Volonterska akademija
- Europske sveučilišne igre 2028.
- FISU World Forum 2024.
- FISU World Forum 2024.
- UniSport Forum
5.4.6. EU projekti – tijekom 2024. Hrvatski akademski sportski savez partner je u dva EU projekta: ESOM Enhancing Sport Organisations and Management i Discover U. Oba projekta za cilj imaju unaprijediti menadžment sportskih organizacija te potaknuti akademsku zajednicu na aktivnije uključivanje u programe zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja.
5.4.7. Troškovi poslovanja – ova programska skupina se odnosi na sve vrste promocije Saveza i studentskog sporta kroz izradu i tisak promidžbenih materijala, predstavljanje Hrvatske u zemlji i inozemstvu kao i medijsku promociju putem društvenih mreža i ostalih kanala. U sklopu ove stavke izdaje se i UniSport Magazin, časopis HASS-a koji objedinjuje i prikazuje sve aktivnosti Saveza na godišnjoj razini te bankovni i operativni troškovi poslovanja.
Dodijeljena sredstva: 900.000,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski akademski sportski savez sastavni je dio ovoga Programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.5. Hrvatski školski sportski savez:
5.5.1. Zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti učenika kao programska skupina imaju za cilj popularizaciju tjelesne aktivnosti i razvijanje zdravih životnih navika s posebnim naglaskom na stvaranje navike svakodnevnog tjelesnog vježbanja kroz uključivanje što većeg broja učenika u sportske i tjelovježbene aktivnosti. Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
- Univerzalna športska škola - za učenike od 1. do 4. razreda OŠ
- Vježbaonica - za učenike od 5. do 8. razreda OŠ i učenike SŠ
- Medicinari u školskom sportu
- Sportski praznici
- Univerzalna sportska škola za djecu s teškoćama
- Aerobik s tatom-na penale s mamom
5.5.2. Državna prvenstva školskih sportskih društava predstavljaju najmasovniju programsku skupinu u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza koja ima za cilj učinkovitu organizaciju cjelokupnog sustava školskih sportskih natjecanja u Republici Hrvatskoj. U sustavu školskih sportskih natjecanje ukupno je 16 sportova za osnovne škole i 12 sportova za srednje škole. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
- Državno prvenstvo školskih sportskih društava za učenike 5. i 6. razreda OŠ
- Državno prvenstvo školskih sportskih društava
5.5.3. Uključivanje učenika s invaliditetom u sustav školskog sporta se provodi s ciljem inkluzije učenika s intelektualnim teškoćama u sustav natjecanja Hrvatskog školskog sportskog saveza , a p ravo nastupa na Državnom prvenstvu ima bilo koji centar za odgoj djece s intelektualnim teškoćama, odnosno bilo koja škola koja ima upisane učenike s intelektualnim teškoćama i provodi se kroz program pod nazivom:
- Državno prvenstvo školskih sportskih društava za učenike s intelektualnim teškoćama
5.5.4. Edukacijski programi se provode s ciljem poticanja odgojno-obrazovnog aspekta rada i funkcioniranja Hrvatskog školskog sportskog saveza. Naglasak ovih programa je edukacija učenika o volontiranju, zdravoj prehrani, fair play ponašanju te opasnostima koje donose razna ovisnička ponašanja. Ova programska skupina se provodi kroz četiri programa:
- Vrtim zdravi film
- Volontiranje u školskom sportu
- Edukacija o fair playu i nenasilju na sportskim igralištima
- Edukacija o prevenciji ovisničkih ponašanja
5.5.5. Uključivanje učenika koji ne sudjeluju u natjecanjima ima za cilj uključiti dodatan broj učenika koji svojim znanjima i vještinama iz drugih područja mogu obogatiti završna natjecanja školskih sportskih društava, a učenicima ponuditi dodatnu socijalizaciju kroz programe Hrvatskog školskog sportskog saveza kako bi sport i tjelesnu aktivnost prepoznali kao važan segment njihova odrastanja. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
- Igram, pišem, lajkam
- Dosudi sportski
5.5.6. Promocija školskog sporta kao zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti ima za cilj prezentirati ulogu i važnost školskog sporta te svih školskih sportskih programa, ali prije svega važnost redovitog bavljenja sportom i tjelesnim aktivnostima. Ova programska skupina se provodi kroz tri programa:
- Dan školskog sporta
- Izrada godišnjaka Hrvatskog školskog sportskog saveza
- Promocija i marketing školskog sporta
- Izrada promotivnih materijala
5.5.7. Promocija i usavršavanje stručnog kadra u školskom sportu provodi se s ciljem unapređenja rada u školskom sportu, Univerzalnoj sportskoj školi, Vježbaonici, Sportskim praznicima te prezentacije Priručnika za voditelje programa Univerzalne sportske škole, ali i nagrađivanja najboljih i najistaknutijih ekipa i pojedinaca koji svojom aktivnošću promiču i unaprjeđuju školski sport. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
- Simpozij školski sport
- Svečanost i dodjela nagrada školskog sporta
5.5.8. Unaprjeđenje rada školskih sportskih saveza ima za cilj osnaživanje školskog sporta na lokalnoj razini i razmjena iskustava rada na području svih županijskih školskih sportskih saveza. Ova programska skupina se provodi kroz dva programa:
- Potpora za rad županijskih školskih sportskih saveza
- Kolegij tajnika županijskih školskih sportskih saveza
5.5.9. Poticanje izvrsnosti učenika kroz međunarodne aktivnosti ima za cilj osnaživanje školskog sporta na međunarodnoj razini. Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
- Članarina ISF i ESSF
- ISF Svjetska školska prvenstva
- ISF Svjetska školska prvenstva - uplate u ime škola
- Tehničke komisije ISF-a i Sastanci ISF-a
- Izvršni odbor i Skupština ISF-a i ESSF-a
- Igram, pišem, lajkam sudjelovanje na međunarodnim natjecanjima
5.5.10. Rad i funkcioniranje Hrvatskog školskog sportskog saveza ima za cilj unapređenje rada Hrvatskog školskog sportskog saveza te osiguravanje učinkovitog obavljanja svih poslova i zadaća Saveza. Ova programska skupina se provodi kroz šest programa:
- Djelatnost tijela i službi
- Stručno usavršavanje djelatnika
- Troškovi službenih putovanja
- Reprezentacija
- Nabava informatičke opreme
- Zaštita na radu
- Sitna oprema za natjecanje
Dodijeljena sredstva: 3.519.098,00 eura
*detaljan financijski plan dijela programa kojeg provodi Hrvatski školski sportski savez sastavni je dio ovoga Programa
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
5.6. Preoblikovanje sportskih klubova – udruga
Ovom aktivnosti osigurava se provedba preoblikovanje sportskog kluba – udruge za natjecanje u sportsko dioničko društvo te rad Povjerenstva za preoblikovanje sukladno odredbama članka 92. do 99. Zakona o sportu i Pravilnika o preoblikovanju sportskog kluba – udruge za natjecanje u sportsko dioničko društvo (»Narodne novine«, broj 115/23). Povjerenstvo za preoblikovanje je stručno i savjetodavno tijelo osnovano radi provedbe postupka preoblikovanja. Povjerenstvo za preoblikovanje sastoji se od šest stalnih članova i jednog člana na prijedlog nacionalnog sportskog saveza čiji je član sportski klub na koji se odnosi odluka koju Povjerenstvo za preoblikovanje treba donijeti. Osigurana sredstva namijenjena su za troškove rada i naknada članova Povjerenstva za preoblikovanje sukladno Odluci o visini i načinu isplate naknada za rad u povjerenstvima, vijećima, savjetima, radnim skupinama i drugim sličnim tijelima koju donosi čelnik tijela nadležnog za sport.
Osigurana sredstva: 39.214,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
6. Funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
6.1. Nacionalni informacijski sustav u sportu
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno člancima 64., 65., i 66., Zakona o sportu je nadogradnja i održavanje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu kojim se osigurava trajno i strukturirano prikupljanje podataka o svim segmentima sporta u Republici Hrvatskoj i omogućava Ministarstvu turizma i sporta te ostalim javnim tijelima nadležnim za planiranje razvoja i upravljanje sustavom sporta na svim razinama, ali i širokoj javnosti, sustavno praćenje bitnih pokazatelja o sustavu sporta. Sukladno nadležnosti evidencije i registre popunjavaju krovna sportska udruženja, nacionalni sportski savezi, jedinice područne, lokalne (regionalne) samouprave, nadležne službe u županijama i Gradu Zagrebu i Ministarstvo turizma i sporta te će se u sljedećim godinama nastavljati s nadogradnjom i održavanjem registara i evidencija te implementacijom novih modula, a sve sukladno potrebama korisnika i sustava sporta. Nacionalni informacijski sustav u sportu trenutno sadrži 9 evidencija (Evidencija sportaša, Evidencija pravnih osoba u sportu, Evidencija sportskih građevina, Evidencija sportskih nagrada, naknada i stipendija, Evidencija programa školovanja, osposobljavanja i usavršavanja, Evidencija financijskog praćenja sportskih programa, Evidencija obrta , Evidencija natječaja i javnih poziva i Evidencija sportske inspekcije ) i dva registra ( Registar stručnih kadrova i Registar samostalne sportske djelatnosti) kao i javni dio dostupan cjelokupnom građanstvu.
Planirana sredstva: 350.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
7. Školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
7.1. Poticanje stjecanja stručnih kvalifikacija vrhunskih sportaša
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 83. Zakona o sportu je poticanje dvojne karijere sportaša, odnosno davanje potpore u školovanju sportašima tijekom i nakon sportske karijere. Dvojna karijera je multidimenzionalni koncept koji uključuje posebne uvjete i stručnu podršku sportašima u obrazovanju i sportskoj karijeri, odnosno u radnom odnosu i sportskoj karijeri, a u svrhu nastavka karijere u sportu ili drugim djelatnostima nakon sportske karijere. Vrhunski sportaši nakon završetka sportske karijere prolaze prilagodbu na drukčiji način života u odnosu na onaj koji su vodili tijekom karijere. Kako bi prilagodba bila što učinkovitija te kako bi uključivanje u druge segmente života bilo što jednostavnije za sportaše, nužno je poticati dvojnu karijeru sportaša. Jedan od načina je osigurati posebne materijalne uvjete za školovanje za vrijeme i po završetku sportske karijere na visokim učilištima u svim zvanjima ili pohađanje programa obrazovanja odraslih za stjecanje stručnih kvalifikacija za rad u sportu. Aktivnom i bivšem vrhunskom sportašu može se odobriti sufinanciranje školarine i troškova školovanja za studij na visokom učilištu u svim zvanjima ili pohađanje programa obrazovanja odraslih u Republici Hrvatskoj za stjecanje stručnih kvalifikacija za rad u sportu.
Planirana sredstva: 230.938,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
8. Očuvanje integriteta sporta
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
8.1. Prevencija nasilja sportom u školama
Kroz navedenu programsku aktivnost cilj je provoditi niz edukacija u borbi protiv nasilja u sportu i sukoba na sportskim borilištima u svrhu poticanja kulture nenasilja koje su prilagođene djeci predškolskog uzrasta te različitoj dobi učenika, a odnose se na prevenciju svih neprihvatljivih oblika ponašanja u sportu. Programske aktivnosti u sklopu prevencije nasilja sportom u školama su:
- Kampanja „Uđi u igru“ u osnovnim školama;
- Edukativne radionice „Uđi u igru“ u osnovnim školama;
- Kampanja „Uđi u igru“ u sklopu Školskog dana Europskog tjedna sporta
Svjesni činjenice kako je teško mijenjati društvenu okolinu, Ministarstvo turizma i sporta, provedbom navedenih programskih aktivnosti na način da budu vidljive i prihvaćene u javnosti, želi utjecati na svijest djece i mladih o ponašanju na sportskim borilištima te vrijednostima i potrebi kulturnog i poštenog navijanja bez agresije.
Planirana sredstva: 50.336,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
9. Dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe dodjeljivanja državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
9.1. Državno priznanje - trajne novčane naknade
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 79. i 76. Zakona o sportu je ostvarivanje prava na trajne novčane mjesečne naknade koje se dodjeljuju sportašu koji je osvojio medalju na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih i svjetskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih te izborniku u ekipnim sportovima i treneru u individualnim sportovima zaslužnim za medalju sportaša ili ekipe koja je osvojena na olimpijskim igrama/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih. Sportaš koji je osvojio zlatnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 100% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, sportaš koji je osvojio srebrnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ili zlatnu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 80% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, sportaš koji je osvojio brončanu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ili srebrnu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 60% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, a sportaš koji je osvojio brončanu medalju na svjetskim seniorskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 40% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku. Izbornik odnosno trener koji je osvojio zlatnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 100% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, izbornik odnosno trener koji je osvojio srebrnu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 80% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku, a izbornik ili trener koji je osvojio brončanu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama i olimpijskim igrama gluhih ostvaruje pravo na trajnu novčanu naknadu od 60% prosječne neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi stjecanju prava na naknadu temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku.
Planirana sredstva: 3.975.711,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
9.2. Državne nagrade za vrhunska sportska postignuća
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 89. Zakona o sportu je dodjela državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća koja se dodjeljuje sportašu, sportskoj ekipi i drugom stručnjaku u sustavu sporta, a koje predlaže nacionalni sportski savez. Državna nagrada za vrhunska sportska postignuća dodjeljuje se za osvojenu medalju na olimpijskim/paraolimpijskim igrama/olimpijskim igrama gluhih te svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini/olimpijskom sportu i disciplini za gluhe, osvojenu zlatnu medalju na svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskom/neparaolimpijskom sportu/neolimpijskom sportu gluhih koji u Republici Hrvatskoj ima tradiciju dužu od 10 godina, svjetski rekord oboren na seniorskom natjecanju u olimpijskom sportu/paraolimpijskom sportu/olimpijskom sportu za gluhe i zlatnu medalju, odnosno osvojeno prvo mjesto na svjetskom/europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta/neparaolimpijskoj disciplini paraolimpijskog sporta/neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta za gluhe.
Planirana sredstva: 1.200.000,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
9.3. Državna nagrada za sport „Franjo Bučar“
Cilj ove programske aktivnosti je dodjela Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ kao najvišeg priznanja koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja, pravnim i fizičkim osobama zaslužnim za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Propisana je člancima 86., 87. i 88. Zakona o sportu. Dodjeljuje se za višegodišnje uspješno djelovanje u sportu, osvajanje olimpijske medalje, iznimno znanstveno, stručno i pedagoško ostvarenje ili sportsko dostignuće.
Planirana sredstva: 73.927,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
10. Međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
10.1. Poticanje međunarodne sportske suradnje
Cilj ove aktivnosti je poticanje međunarodne suradnje u području sporta i poticanje većeg apliciranja za sredstva iz programa EU. U svrhu unaprjeđenja kompetencija i kapaciteta za povlačenje sredstava i sudjelovanje u programima EU-a, potrebno je kontinuirano organizirati radionice na temu apliciranja te osigurati podršku potencijalnim korisnicima i dionicima u uspješnom prijavljivanju projekata. Europska komisija je dala preporuku za održavanje nacionalnih konferencija i radionica u državama članicama kako bi se svi zainteresirani dionici upoznali s mogućnostima koje nudi Erasmus + program. Kroz ovu aktivnost Ministarstvo turizma i sporta organizirat će u 2024. godini najmanje tri besplatne stručne radionice i cjelodnevni Info dan za potencijalne prijavitelje programa Erasmus+:Sport. Aktivnost se odnosi i na ispunjenje preuzetih obveza Republike Hrvatske kao članice Europske unije, Ujedinjenih naroda, Vijeća Europe i drugih međunarodnih te regionalnih organizacija i inicijativa što podrazumijeva između ostalog i redovito sudjelovanje predstavnika Ministarstva turizma i sporta u aktivnostima i sastancima istih. Jedna od zadaća Ministarstva turizma i sporta je i koordiniranje bilateralne i multilateralne međunarodne suradnje s ministarstvima ili srodnim organizacijama u području sporta te ostvarivanje suradnje na pripremi i provedbi međunarodnih projekata i međunarodnih susreta iz područja sporta. Također, Ministarstvo turizma i sporta sudjeluje u svim zajedničkim projektima Europske komisije i Vijeća Europe koji promiču vrijednosti kao što su ravnopravnost spolova u sportu, borba protiv korupcije i dopinga te zaštita djece od zlostavljanja.
Planirana sredstva: 115.468,00 eura
11. Poticanje i organizacija sportsko-rekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe poticanja i organizacije sportsko-rekreativnih programa i natjecanje te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
11.1. Poticanje lokalnog sporta i sportskih natjecanja
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 74. Zakona o sportu je omogućiti što većem broju djece, mladih i ostalim članovima društva svakodnevno bavljenje organiziranim zdravstveno usmjerenim tjelesnim vježbanjem kroz stvaranje uvjeta za bavljenje sportom na cjelokupnom području Republike Hrvatske. Sufinanciranjem sportskih programa putem Natječaja za sufinanciranje sportskih programa poticanja lokalnog sporta i sportskih natjecanja korisnicima se omogućava bavljenje amaterskim sportom i sportskom rekreacijom, potiču se programi organiziranja sportskih natjecanja ili sudjelovanja na sportskim natjecanjima te programi organiziranja međunarodnih sportskih natjecanja. Također putem Natječaja za sufinanciranje sportskih programa poticanja lokalnog sporta i sportskih natjecanja definirat će se osnovna programska područja kojima je cilj povećanje broja korisnika uključenih u programe bavljenja amaterskim sportom i zdravstveno usmjerenim tjelesnim vježbanjem, povećanje broja uključenih korisnika u natjecateljske programe i programe međunarodne sportske suradnje, a u svrhu promicanja bavljenja sportom te razvijanja svijesti o zdravim navikama i zdravom stilu života.
Planirana sredstva: 3.446.909,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
11.2. Hrvatska pliva
Cilj ove programske aktivnosti koja se provodi sukladno članku 74. Zakona o sportu je unaprijediti kvalitetu života djece i mladih te razviti interes za bavljenje sportovima u vodi kroz razvoj bazičnih motoričkih sposobnosti i motoričkih znanja, kompetencija i vještina putem programa obuke neplivača. Sufinanciranjem sportskih programa obuke neplivača „Hrvatska pliva“ povećat će se broj djece i mladih koji su uspješno prošli programe obuke neplivača i naučili plivati te se uključili u organizirano bavljenje plivanjem i sportovima u vodi. Kvalitetno, sigurno i stručno učenje plivanja pozitivno utječe na sigurnost, samopouzdanje, kao i na snalaženje u urgentnim situacijama, a prevencija od utapanja te mogućnost korištenja znanja plivanja bilo u smislu sporta, sportske rekreacije ili rehabilitacije, uvelike će pridonijeti kvaliteti života. Navedeno će se ostvariti putem Natječaja za sufinanciranje sportskih programa obuke neplivača „Hrvatska pliva“ definiranjem programskog područja obuke neplivača.
Planirana sredstva: 484.782,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
12. Poticanje razvoja i promocija sporta
Programske aktivnosti putem kojih se realiziraju javne potrebe poticanja razvoja i promocije sporta su:
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
12.1. Nacionalni program sporta - priprema, provođenje i praćenje
Cilj ove programske aktivnosti je implementacija donesenog Nacionalnog programa športa, a podrazumijeva organiziranje stručnih radionica, istraživanja, seminara, konferencija s ciljem edukacija nositelja pojedinih aktivnosti, projekata i programa te tiskanje publikacija i brošura. Kroz provedbu ove aktivnosti pružit će se učinkovita podrška svim dionicima u sustavu sporta, kako u vrhunskom sportu tako i u amaterskom i rekreativnom sportu.
Planirana sredstva: 77.399,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
12.2. Promocija sporta
Osnovni cilj ove programske aktivnosti je da se u suradnji s drugim tijelima državne uprave, lokalnim i regionalnim samoupravama, promoviraju programi i projekti koji potiču zdrav način života, bavljenje tjelesnom aktivnošću i natjecateljskim sportom. Isto se namjerava provesti putem edukativnih kampanja, prezentacijom programa i promocijskih aktivnosti koji se temelje na uspjesima hrvatskog sporta i hrvatskih sportaša.
Planirana sredstva: 32.723,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
12.3. Nacionalno vijeće za sport
Cilj ove programske aktivnosti je pružiti administrativnu podršku Nacionalnom vijeću za sport. Nacionalno vijeće za sport je najviše stručno i savjetodavno tijelo koje se brine za razvoj i kvalitetu sporta u Republici Hrvatskoj. Zadaće Nacionalnog vijeća za sport propisane su člankom 100. stavkom 2., sastav člankom 101., a izbor i mandat članova je propisan člankom 102. Zakona o sportu. Nacionalno vijeće za sport raspravlja o pitanjima važnim za razvoj sporta, daje mišljenja na nacrte prijedloga propisa koji se odnose na sport, daje mišljenja na nacrt prijedloga akata strateškog planiranja iz članka 104. Zakona o sportu, daje mišljenja na program javnih potreba u sportu na državnoj razini, predlaže mjere za unaprjeđenje i razvoj sporta u Republici Hrvatskoj te obavlja i druge poslove utvrđene ovim Zakonom o sportu i drugim propisima.
Planirana sredstva: 45.126,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
12.4. Europski tjedan sporta
Cilj ove programske aktivnosti je organizacija i provedba projekta Europskog tjedna sporta kojim se želi osvijestiti građane Republike Hrvatske o važnosti bavljenja svakodnevnim vježbanjem s ciljem očuvanja zdravlja. Europski tjedan sporta je inicijativa Europske komisije za promicanje sporta i tjelesne aktivnosti diljem Europe koja se održava svake godine u rujnu. Nastavno na uspjehe prethodno organiziranih događanja unutar Europskog tjedna sporta osmišljavaju se nove aktivnosti te se nastavlja s radom na već postojećim aktivnostima. Glavna tema kampanje je #BeActive te istom treba potaknuti javnost da bude aktivna, ne samo tijekom tjedna nego i cijele godine.
Glavne zadaće nacionalnog koordinacijskog tijela, odnosno Ministarstva turizma i sporta su:
1. Osigurati vezu/kontakte s lokalnom i regionalnom samoupravom i njihovim sportskim zajednicama, nacionalnim sportskim savezima, sportskim klubovima, sportskim udrugama, obrazovnim ustanovama, itd. koji će sudjelovati u aktivnostima Europskog tjedna sporta ne samo tijekom tjedna, nego tijekom cijele godine.
2. Biti prijenosnik komunikacijske kampanje koju predvodi Europska komisija sukladno dobivenim smjernicama i alatima.
3. Organizirati događaje u sklopu cijelog tjedna s aktivnostima namijenjenih podizanju svijesti o sportu i tjelesnoj aktivnosti:
Službeno otvorenje uz kratki sportski program;
Nacionalno događanje u obliku sportskog sela
#BeActive Night;
Sva ostala događanja tijekom Tjedna moraju biti povezana s nekim od sljedećih fokus tema: obrazovanje, radno mjesto, otvoreni prostor, sportski klubovi i fitness centri.
Planirana sredstva: 203.199,00 eura
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
IV.
Svaka programska aktivnost iz točke III. ovoga Programa povezana je s aktivnošću ili projektom u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu, Razdjel 090 Ministarstvo turizma i sporta, Glava 09005 Ministarstvo turizma i sporta, Glavni program 39 Kultura, religija i sport, Program 3920 Razvoj sporta kojima se definira iznos financiranja pojedine programske aktivnosti.
Programske aktivnosti iz točke III. ovoga programa i njihova poveznica na aktivnosti u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu te poveznica na članke Zakona o sportu i mjere iz Nacionalnog programa športa prikazane su u tablici:
RB
Programska aktivnost
Aktivnost u državnom proračunu
Izvor
Mjera NPŠ
Zakon o sportu (članci)
1.1.
Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
K916023
11
3.3.1.
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.4.
73.
1.2.
Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
A916001
11
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.1
73.
1.3.
Sportske građevine od nacionalnog interesa
K916047
11
4.2.4.; 4.2.5.; 4.3.1.; 4.3.3.
73.
2.1.
Velike sportske manifestacije
A916017
11
41
6.3.4.
72.
2.2.
Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
A916041
11
6.3.4.
72.
2.3.
Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
A916044
11
6.3.4.
72.
2.4.
Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
A916048
11
6.3.4.
72.
2.5.
Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
A916052
11
6.3.4.
72.
2.6.
Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
A916056
11
6.3.4.
72.
2.7.
Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
A916059
11
6.3.4.
72.
3.1.
Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
A916028
11
3.2.7.
77.
3.2.
Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
A916033
11
3.2.1.
80.
4.1.
Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
A916046
11
41
3.2.9.
74.
5.1.
Hrvatski olimpijski odbor
A916002
11
41
3.2.2.; 3.2.3.; 3.2.4.; 3.4.1; 5.3.2.; 6.1.3; 6.1.5.;6.1.6; 6.3.1.; 6.3.3.; 6.3.4.
70.
5.2.
Hrvatski paraolimpijski odbor
A916002
11
41
3.2.2.; 3.2.3.; 3.2.4.; 3.3.1.; 3.3.3.; 3.4.1; 5.3.2.; 6.1.3; 6.1.5.; 6.1.6; 6.3.1.; 6.3.3.; 6.3.4.
70.
5.3.
Hrvatski sportski savez gluhih
A916002
11
41
3.2.2.; 3.2.3.; 3.2.4.; 3.3.1.; 3.3.3.; 3.4.1; 5.3.2.; 6.1.3; 6.1.5.; 6.1.6; 6.3.1.; 6.3.3.; 6.3.4.
70.
5.4.
Hrvatski akademski sportski savez
A916002
11
41
2.1.1.; 2.1.2.; 2.2.1.; 2.3.3.; 2.3.4.; 6.1.3; 6.1.5.; 6.3.1.; 6.3.3.; 6.3.4.
70.
5.5.
Hrvatski školski sportski savez
A916002
11
41
2.1.1.; 2.1.2.; 2.2.1.; 2.3.4.; 2.3.5.; 6.1.3; 6.1.5.; 6.3.1.; 6.3.3.; 6.3.4.
70.
5.6.
Preoblikovanje sportskih klubova-udruga
T916010
11
99.
6.1.
Nacionalni informacijski sustav u sportu
A916014
11
6.2.2.
64.,65. i 68.
7.1.
Poticanje stjecanja stručnih kvalifikacija vrhunskih sportaša
A916015
11
3.2.1.
5.3.2.
83.
8.1.
Prevencija nasilja sportom u školama
A916008
11
6.1.4.
68.
9.1.
Državno priznanje - trajne novčane naknade
A916005
11
79.
9.2.
Državne nagrade za vrhunska sportska postignuća
A916003
11
89.
9.3.
Državna nagrada za sport "Franjo Bučar"
A916007
11
88.
10.1.
Poticanje međunarodne sportske suradnje
A916004
11
6.3.3.; 6.3.4.
68.
11.1.
Poticanje lokalnog sporta i sportskih natjecanja
A916006
11
41
2.1.1.
74.
11.2.
Hrvatska pliva – obuka neplivača
A916026
11
41
2.2.2.
74.
12.1.
Nacionalni program športa – priprema, provođenje i praćenje
A916018
11
1.1.1.; 1.1.2.; 1.1.3.; 1.2.1.; 1.2.2.; 1.3.1.; 3.2.3.; 3.4.1; 6.1.1.; 6.1.2.; 6.1.3.; 6.1.4.; 6.1.5.; 6.1.6.; 6.2.1.; 6.2.2.; 6.3.1.; 6.3.2.; 6.3.3.; 6.3.4.; 6.3.5.
68.
12.2.
Promocija sporta
A916034
11
2.1.2.; 6.3.4.
68.
12.3.
Nacionalno vijeće za sport
A916009
11
6.1.1.
100. do 103.
12.4.
Europski tjedan sporta
A916011
11
2.1.1.
68.
*11 – opći prihodi i primitci Državnog proračuna, 41 - iz dijela prihoda od priređivanja igara na sreću i nagradnih igara u smislu Zakona o priređivanju igara na sreću i nagradnih igara
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta
OBRAZLOŽENJE
Na temelju članka 69. stavka 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj: 141/22), ministrica Ministarstva turizma i sporta, dr. sc. Nikolina Brnjac donosi Program javnih potreba na državnoj razini za 2024. godinu.
Sukladno članku 68. stavku 2. Zakona o sportu javne potrebe u sportu na državnoj razini su:
1. izgradnja, obnova, održavanje i opremanje sportskih građevina od interesa za razvoj sporta na državnoj ili na razini jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
2. organizacija međunarodnih i nacionalnih sportskih natjecanja
3. osiguravanje uvjeta za pripreme i nastup sportaša na međunarodnim natjecanjima
4. skrb o sportašima, financiranje nacionalne stipendije te mirovinskog i zdravstvenog osiguranja vrhunskim sportašima
5. obavljanje stručnih poslova u sportu
6. djelovanje nacionalnih sportskih saveza i krovnih sportskih udruženja
7. funkcioniranje Nacionalnog informacijskog sustava u sportu
8. školovanje i osposobljavanje stručnih kadrova u sportu, a posebice bivših i sadašnjih vrhunskih sportaša
9. očuvanje integriteta sporta
10. dodjeljivanje državne nagrade za sport, državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, državnih priznanja osvajačima medalja te državnih priznanja izbornicima i trenerima
11. međunarodna sportska suradnja i međunarodne obveze Republike Hrvatske u sportu
12. poticanje i organizacija sportsko-rekreativnih programa i natjecanja te utilitarnih sportskih aktivnosti i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
13. poticanje razvoja i promocija sporta.
Cilj financiranja programskih aktivnosti javnih potreba u sportu na državnoj razini u 2024. godini vezan je uz ostvarivanje općih ciljeva Nacionalnog programa športa 2019. – 2026. („Narodne novine“, broj: 69/19) te mjera Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine.
Šest općih ciljeva Nacionalnog programa športa obuhvaćaju sva tri pojavna oblika sporta – rekreacijski, natjecateljski te sport u sustavu obrazovanja, a glase:
1. Osigurati preduvjete za razvoj sporta,
2. Unaprijediti zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje i povećati promocijske vrijednosti sporta,
3. Unaprijediti skrb o sportašima,
4. Uspostaviti sustavan i racionalan pristup upravljanja održivom sportskom infrastrukturom,
5. Unaprijediti skrb o stručnim kadrovima u sportu,
6. Unaprijediti sustav upravljanja u sportu.
Mjere Provedbenog programa Ministarstva turizma i sporta za razdoblje 2021. – 2024. godine usmjerene su na ostvarivanje:
1. Osiguranje preduvjeta za razvoj sporta i unaprjeđenje sustava upravljanja u sportu
2. Poticanje i promoviranje zdravstveno usmjereno tjelesnog vježbanja i stvaranje uvjeta za bavljenje sportom
Navedenim ciljevima želi se uspostaviti transparentan i učinkovitiji sustav sporta u Republici Hrvatskoj, osigurati stabilno financiranje, koje će odgovoriti svim javnim potrebama sporta i omogućiti napredovanje i zadržavanje u sportu sportaša i svih sportskih djelatnika. Za budući razvoj sporta u Republici Hrvatskoj važno je osigurati sve preduvjete kako bi sportaš mogao biti zadovoljan svojim položajem u društvu, kako bi se mogao obrazovati, raditi, biti i ostati zdrav. Za ostvarivanje navedenog potrebno je poticati dual karijeru sportaša i osigurati stabilan sustav stipendiranja, financiranja te skrbi o vrhunskim sportašima.
Uz zadaće usmjerene na vrhunski sport, prioritetna zadaća odnosi se i na povećanje broja građana uključenih u zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje, s obzirom da su trenutačni podaci o tjelesnoj aktivnosti opće populacije izrazito negativni. Poticanjem mjera koje doprinose ostvarenju ovih ciljeva doprinijet će se i poboljšanju zdravlja opće populacije te pozitivno djelovati i na druge aspekte života svakog građanina Republike Hrvatske. Uz to, kako bi sport postao sastavni dio života svakog pojedinca te se odmalena usadile navike bavljenja istim potrebno je brinuti i o sportu kroz sustav obrazovanja što je također jedan od prioriteta programskih aktivnosti.
Sukladno javnim potrebama u sportu na državnoj razini iz članka 68. stavka 2. Zakona o sportu, programske aktivnosti u 2024. godini su:
- Sufinanciranje izgradnje i građevinskih zahvata na sportskoj infrastrukturi
- Gradske sportske dvorane u Zagrebu, Splitu i Varaždinu
- Sportske građevine od nacionalnog interesa
- Velike sportske manifestacije
- Svjetsko prvenstvo u reliju – Hrvatska „World Rally Championship“
- Međunarodna biciklistička utrka – „CRO RACE“
- Europsko seniorsko judo prvenstvo 2024. – Zagreb
- Svjetsko prvenstvo u hrvanju 2025.
- Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025.
- Svjetsko prvenstvo u utrci s preprekama – Spartan World Championship
- Obvezni doprinosi vrhunskim sportašima
- Sportske stipendije za kategorizirane sportaše
- Poticanje programa razvoja sporta županijskih sportskih zajednica
- Hrvatski olimpijski odbor
- Hrvatski paraolimpijski odbor
- Hrvatski sportski savez gluhih
- Hrvatski akademski sportski savez
- Hrvatski školski sportski savez
- Preoblikovanje sportskih klubova-udruga
- Nacionalni informacijski sustav u sportu
- Poticanje stjecanja stručnih kvalifikacija vrhunskih sportaša
- Prevencija nasilja sportom u školama
- Državno priznanje - trajne novčane naknade
- Državne nagrade za vrhunska sportska postignuća
- Državna nagrada za sport "Franjo Bučar"
- Poticanje međunarodne sportske suradnje
- Poticanje lokalnog sporta i sportskih natjecanja
- Hrvatska pliva – obuka neplivača
- Nacionalni program športa – priprema, provođenje i praćenje
- Promocija sporta
- Nacionalno vijeće za sport
- Europski tjedan sporta
Za sve programske aktivnosti financijska sredstva osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu („Narodne novine“ broj:149/23).
Komentirate u ime: Ministarstvo turizma i sporta