Na temelju članka 58. stavka 2., članka 59. stavka 2., članka 60. stavka 2. i članka 61. stavka 6. Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« broj 110/21.), te članka 38. stavka 3. Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine« broj 66/19.) ministrica poljoprivrede, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za europske poslove, donosi
PRAVILNIK O POSTUPKU UTVRĐIVANJA RAZLIČITOSTI, UJEDNAČENOSTI I POSTOJANOSTI SORTI VOĆNIH VRSTA U SVRHU PRIZNAVANJA SORTI
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se postupak i način ispitivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti (u daljnjem tekstu: DUS) sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti i utvrđivanja službenog opisa, te vrijeme i način dostave sadnica u svrhu DUS ispitivanja.
Članak 2.
Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Provedbena direktiva Komisije 2014/97/EU od 15. listopada 2014. o provedbi Direktive Vijeća 2008/90/EZ o pogledu registracije dobavljača i sorti i zajedničkog popisa sorti (SL L 298, 16. 10. 2014.).
Članak 3.
(1) Izrazi koji se koriste u Zakonu o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine«, broj 110/21.) (u daljnjem tekstu: Zakon) koriste se i u ovom Pravilniku.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 4.
(1) Sorta je „različita” ako se jasno može razlikovati, upućivanjem na izražavanje svojstava što proizlaze iz određenog genotipa ili kombinacije genotipa, od bilo koje druge sorte koja je opće poznata na dan podnošenja zahtjeva iz članka 5. ovog Pravilnika.
(2) Sorta je „ujednačena” kada je, podložna varijaciji koja se može očekivati s obzirom na posebne značajke njezine reprodukcije, dostatno ujednačena u izražavanju onih svojstava koja su sadržana u ispitivanju različitosti, kao i bilo kojih drugih svojstava koja se upotrebljavaju za opis sorte.
(3) Sorta je „postojana” kada izražavanje svojstava koja su sadržana u ispitivanju različitosti i svih drugih svojstava koja se upotrebljavaju za opis sorte ostanu nepromijenjeni nakon više reprodukcija ili, u slučaju mikrorazmnožavanja, na kraju svakog ciklusa.
Članak 5.
(1) DUS ispitivanje obavlja:
a) Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu - Centar za voćarstvo i povrćarstvo (u daljnjem tekstu: Agencija); ili
b) nadležno službeno tijelo druge države članice Europske unije ili Međunarodne unije za zaštitu novih biljnih sorti (u daljnjem tekstu: UPOV), ili
c) bilo koja pravna osoba (u daljnjem tekstu: Izvoditelj) koju je Agencija ovlastila sukladno važećim tehničkim protokolima Ureda EU za zaštitu novih biljnih sorti (u daljnjem tekstu: CPVO) ili tehničkim vodičima UPOV –a za svaku voćnu vrstu.
(2) Kada se ispitivanje obavlja u prostoru Izvoditelja, Agencija će nadzirati rad Izvoditelja, kako ne bi osobni interesi utjecali na ishod ispitivanja.
(3) Međusobne obveze, prava i način suradnje između Agencije i Izvoditelja određuju se ugovorom.
(4) Agencija dostavlja Izvoditelju kopiju tehničkog upitnika i zahtjev za provođenje DUS ispitivanja.
Članak 6.
Zahtjev za provođenje DUS ispitivanja dostavlja se Agenciji na Obrascu 1 koji se nalazi u Dodatku I ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Članak 7.
Postupak DUS ispitivanja sorti voćnih vrsta obuhvaća ispitivanje sorti u pokusnom polju i laboratoriju, koje se izvodi po:
a) „Tehničkim protokolima za ispitivanje različitosti, ujednačenosti i postojanosti” Administrativnog vijeća CPVO koji se primjenjuju na početku tehničkog ispitivanja ili, kada za vrstu nisu objavljeni protokoli;
b) „Tehničkim vodičima za provođenje ispitivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti” UPOV koje se primjenjuju na početku tehničkog ispitivanja ili, kada za vrstu nisu objavljene vodiči,
c) nacionalnim odredbama.
Članak 8.
Agencija obavještava podnositelja zahtjeva o Izvoditelju DUS ispitivanja, o potrebnoj količini i kvaliteti sadnog materijala za DUS ispitivanje sukladno propisanim CPVO tehničkim protokolima ili UPOV tehničkim vodičima, o adresi na koju se dostavlja materijal te o roku dostave.
Članak 9.
(1) DUS ispitivanje sorti u pokusnom polju traje najmanje 2 godine, odnosno 2 nezavisna vegetacijska ciklusa u kojem sorta treba dati dovoljno tipičnih plodova da se obave potrebna mjerenja. Ispitivanje može biti produženo i na dodatne godine ispitivanja u slučaju potrebe utvrđivanja ujednačenosti i/ili postojanosti sorte.
(2) U pokus za DUS ispitivanje uključene su sorte (u daljnjem tekstu: sorte kandidati) i sorte referentne kolekcije. Sorta kandidat se uspoređuje sa drugim sortama kandidatima i sortama u referentnoj kolekciji u svrhu utvrđivanja različitosti.
(3) Referentnu kolekciju sačinjavaju:
a) sorte u proizvodnji u Republici Hrvatskoj
b) druge opće poznate sorte koje se nalaze u proizvodnji sličnih agroekoloških uvjeta
c) slične sorte koje navede prijavljivač
d) druge sorte u ispitivanju
e) sorte primjeri iz CPVO tehničkog protokola ili UPOV tehničkog vodiča.
Članak 10.
(1) Sorta je definirana svojim svojstvima i ta svojstva su osnova za izvođenje DUS ispitivanja. DUS ispitivanjem utvrđuju se ona svojstva sorte (navedena u CPVO tehničkim protokolima ili UPOV tehničkim vodičima), koja su bitna za utvrđivanje različitosti, ujednačenosti i postojanosti, ne uzimajući u obzir svojstva gospodarske vrijednosti.
(2) Nakon završnog ispitivanja Agencija daje konačno izvješće o ispitivanju različitosti, ujednačenosti i postojanosti, koje se temelji na UPOV ili CPVO modelu. Ukoliko je izvješće pozitivno, ono sadrži opis sorte u prilogu. Obrazac konačnog izvješća (I-DUS) koji sadrži opis sorte nalazi se u Dodatku II ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Članak 11.
(1) Način DUS ispitivanja sorti voćnih vrsta temelji se na vizualnom ocjenjivanju i na mjerenju određenih svojstava sorte.
(2) Zbog utjecaja čimbenika okoline koji, u većoj ili manjoj mjeri, mogu modificirati ekspresiju genetski uvjetovanih kvalitativnih i kvantitativnih svojstava, u pravilu utvrđuju se ona svojstva, na koje čimbenici okoline najmanje utječu.
(3) U CPVO tehničkim protokolima i UPOV tehničkim vodičima za pojedinu voćnu vrstu nalaze se tablice sa obveznim i dopunskim svojstvima, stupnjevi ekspresije svojstava, stadiji razvoja za ocjenjivanje svojstava, način ocjenjivanja svojstva te sorte primjeri za svaki stupanj ekspresije pojedinog svojstva.
(4) Podnositelj zahtjeva može putem pisanog prijedloga s obrazloženjem tražiti da se utvrde i dodatna svojstva sorte. Agencija donosi odluku da li će se i koja dodatna svojstva uvesti u DUS ispitivanje.
Članak 12.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti (»Narodne novine« broj 121/16.).
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTRICA POLJOPRIVREDE
Marija Vučković
DODATAK I.
DODATAK II
ZAVRŠNO IZVJEŠĆE O PROVEDENOM DUS ISPITIVANJU
1. Referentni broj Agencije
Reference number of Reporting Authority ________________________________________________
Testing station(s) and place(s) ________________________________________________
14. Vrijeme testiranja
Period of testing ________________________________________________
15. Datum i mjesto izdavanja dokumenta
Date and place of issue of document ________________________________________________
16. REZULTATI TEHNIČKOG ISPITIVANJA sukladno EC Direktivi No 2100/94
RESULTS OF THE TECHNICAL EXAMINATION accodring to EC No 2100/94
(a) Izvješće o različitosti
Report on Distinctness
Sorta je
The variety
- različita[ ]
is distinct
- nije različita[ ]
is not distinct
Sorta(e) od koje(ih) se ne razlikuje_______________________________________
Variety(ies) from which it is not distinct (if applicable)
(b) Izvješće o ujednačenosti
Report on Uniformity
Sorta je
The variety
- ujednačena[ ]
is uniform
- nije ujednačena[ ]
is not uniform
Svojstvo(a) za koje(a) je utvrđeno da sorta nije ujednačena i pojašnjenje o nedostatku ujednačenosti (ako je primjenjivo) dani su u prilogu ovog izvješća.
Characteristic(s) for which the variety is not uniform and explanation of the lack of uniformity (if applicable) are provided in an annex to this report.
(c) Izvješće o postojanosti
Report on Stability
Sorta je
The variety
- postojana[ ]
is stable
- nije postojana[ ]
is not stable
Svojstvo(a) za koje(a) je utvrđeno da sorta nije postojana i pojašnjenje o nedostatku postojanosti (ako je primjenjivo) dani su u prilogu ovog izvješća.
Characteristic(s) for which the variety is not stable and explanation of the lack of stability (if applicable) are provided in an annex to this report.
(d) Opis sorte nalazi se u Prilogu 1 ovog izvješća ako je sorta različita, ujednačena i postojana.
A description of the variety is provided in an annex to this report if the variety is distinct, uniform and stable.
U slučaju da sorta nije različita, opis sorte će se dostaviti na zahtjev.
(If the variety is not distinct, a description can be provided on request.)
Na temelju članka 58. stavka 2., članka 59. stavka 2., članka 60. stavka 2. i članka 61. stavka 6. Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« broj 110/21.), te članka 38. stavka 3. Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine« broj 66/19.) ministrica poljoprivrede, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za europske poslove, donosi
PRAVILNIK O POSTUPKU UTVRĐIVANJA RAZLIČITOSTI, UJEDNAČENOSTI I POSTOJANOSTI SORTI VOĆNIH VRSTA U SVRHU PRIZNAVANJA SORTI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se postupak i način ispitivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti (u daljnjem tekstu: DUS) sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti i utvrđivanja službenog opisa, te vrijeme i način dostave sadnica u svrhu DUS ispitivanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenosi Provedbena direktiva Komisije 2014/97/EU od 15. listopada 2014. o provedbi Direktive Vijeća 2008/90/EZ o pogledu registracije dobavljača i sorti i zajedničkog popisa sorti (SL L 298, 16. 10. 2014.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
(1) Izrazi koji se koriste u Zakonu o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine«, broj 110/21.) (u daljnjem tekstu: Zakon) koriste se i u ovom Pravilniku.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
(1) Sorta je „različita” ako se jasno može razlikovati, upućivanjem na izražavanje svojstava što proizlaze iz određenog genotipa ili kombinacije genotipa, od bilo koje druge sorte koja je opće poznata na dan podnošenja zahtjeva iz članka 5. ovog Pravilnika.
(2) Sorta je „ujednačena” kada je, podložna varijaciji koja se može očekivati s obzirom na posebne značajke njezine reprodukcije, dostatno ujednačena u izražavanju onih svojstava koja su sadržana u ispitivanju različitosti, kao i bilo kojih drugih svojstava koja se upotrebljavaju za opis sorte.
(3) Sorta je „postojana” kada izražavanje svojstava koja su sadržana u ispitivanju različitosti i svih drugih svojstava koja se upotrebljavaju za opis sorte ostanu nepromijenjeni nakon više reprodukcija ili, u slučaju mikrorazmnožavanja, na kraju svakog ciklusa.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
(1) DUS ispitivanje obavlja:
a) Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu - Centar za voćarstvo i povrćarstvo (u daljnjem tekstu: Agencija); ili
b) nadležno službeno tijelo druge države članice Europske unije ili Međunarodne unije za zaštitu novih biljnih sorti (u daljnjem tekstu: UPOV), ili
c) bilo koja pravna osoba (u daljnjem tekstu: Izvoditelj) koju je Agencija ovlastila sukladno važećim tehničkim protokolima Ureda EU za zaštitu novih biljnih sorti (u daljnjem tekstu: CPVO) ili tehničkim vodičima UPOV –a za svaku voćnu vrstu.
(2) Kada se ispitivanje obavlja u prostoru Izvoditelja, Agencija će nadzirati rad Izvoditelja, kako ne bi osobni interesi utjecali na ishod ispitivanja.
(3) Međusobne obveze, prava i način suradnje između Agencije i Izvoditelja određuju se ugovorom.
(4) Agencija dostavlja Izvoditelju kopiju tehničkog upitnika i zahtjev za provođenje DUS ispitivanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
Zahtjev za provođenje DUS ispitivanja dostavlja se Agenciji na Obrascu 1 koji se nalazi u Dodatku I ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
Postupak DUS ispitivanja sorti voćnih vrsta obuhvaća ispitivanje sorti u pokusnom polju i laboratoriju, koje se izvodi po:
a) „Tehničkim protokolima za ispitivanje različitosti, ujednačenosti i postojanosti” Administrativnog vijeća CPVO koji se primjenjuju na početku tehničkog ispitivanja ili, kada za vrstu nisu objavljeni protokoli;
b) „Tehničkim vodičima za provođenje ispitivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti” UPOV koje se primjenjuju na početku tehničkog ispitivanja ili, kada za vrstu nisu objavljene vodiči,
c) nacionalnim odredbama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
Agencija obavještava podnositelja zahtjeva o Izvoditelju DUS ispitivanja, o potrebnoj količini i kvaliteti sadnog materijala za DUS ispitivanje sukladno propisanim CPVO tehničkim protokolima ili UPOV tehničkim vodičima, o adresi na koju se dostavlja materijal te o roku dostave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
(1) DUS ispitivanje sorti u pokusnom polju traje najmanje 2 godine, odnosno 2 nezavisna vegetacijska ciklusa u kojem sorta treba dati dovoljno tipičnih plodova da se obave potrebna mjerenja. Ispitivanje može biti produženo i na dodatne godine ispitivanja u slučaju potrebe utvrđivanja ujednačenosti i/ili postojanosti sorte.
(2) U pokus za DUS ispitivanje uključene su sorte (u daljnjem tekstu: sorte kandidati) i sorte referentne kolekcije. Sorta kandidat se uspoređuje sa drugim sortama kandidatima i sortama u referentnoj kolekciji u svrhu utvrđivanja različitosti.
(3) Referentnu kolekciju sačinjavaju:
a) sorte u proizvodnji u Republici Hrvatskoj
b) druge opće poznate sorte koje se nalaze u proizvodnji sličnih agroekoloških uvjeta
c) slične sorte koje navede prijavljivač
d) druge sorte u ispitivanju
e) sorte primjeri iz CPVO tehničkog protokola ili UPOV tehničkog vodiča.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Sorta je definirana svojim svojstvima i ta svojstva su osnova za izvođenje DUS ispitivanja. DUS ispitivanjem utvrđuju se ona svojstva sorte (navedena u CPVO tehničkim protokolima ili UPOV tehničkim vodičima), koja su bitna za utvrđivanje različitosti, ujednačenosti i postojanosti, ne uzimajući u obzir svojstva gospodarske vrijednosti.
(2) Nakon završnog ispitivanja Agencija daje konačno izvješće o ispitivanju različitosti, ujednačenosti i postojanosti, koje se temelji na UPOV ili CPVO modelu. Ukoliko je izvješće pozitivno, ono sadrži opis sorte u prilogu. Obrazac konačnog izvješća (I-DUS) koji sadrži opis sorte nalazi se u Dodatku II ovog Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) Način DUS ispitivanja sorti voćnih vrsta temelji se na vizualnom ocjenjivanju i na mjerenju određenih svojstava sorte.
(2) Zbog utjecaja čimbenika okoline koji, u većoj ili manjoj mjeri, mogu modificirati ekspresiju genetski uvjetovanih kvalitativnih i kvantitativnih svojstava, u pravilu utvrđuju se ona svojstva, na koje čimbenici okoline najmanje utječu.
(3) U CPVO tehničkim protokolima i UPOV tehničkim vodičima za pojedinu voćnu vrstu nalaze se tablice sa obveznim i dopunskim svojstvima, stupnjevi ekspresije svojstava, stadiji razvoja za ocjenjivanje svojstava, način ocjenjivanja svojstva te sorte primjeri za svaki stupanj ekspresije pojedinog svojstva.
(4) Podnositelj zahtjeva može putem pisanog prijedloga s obrazloženjem tražiti da se utvrde i dodatna svojstva sorte. Agencija donosi odluku da li će se i koja dodatna svojstva uvesti u DUS ispitivanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti (»Narodne novine« broj 121/16.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTRICA POLJOPRIVREDE
Marija Vučković
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DODATAK I.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DODATAK II
ZAVRŠNO IZVJEŠĆE O PROVEDENOM DUS ISPITIVANJU
1. Referentni broj Agencije
Reference number of Reporting Authority ________________________________________________
2. Podnositelj zahtjeva
Requesting Authority ________________________________________________
3. Referentni broj podnositelja zahtjeva
Reference number of Requesting Authority ________________________________________________
4. Referenca oplemenjivača
Breeder’s reference ________________________________________________
5. Datum prijave
Date of application ________________________________________________
6. Prijavljivač (ime i adresa)
Applicant (name and address) ________________________________________________
7. Zastupnik (ime i adresa) (ako postoji)
Agent (name and address) (if applicable) ________________________________________________
8. (a) Botanički naziv ili takson
Botanical name of taxon ________________________________________________
(b) CPVO/UPOV kod
CPVO/UPOV code ________________________________________________
9. Hrvatski naziv ili takson
Common name of taxon ________________________________________________
10. Ime sorte/denominacija
Variety denomination ________________________________________________
11. Osoba koja je stvorila, ili otkrila i razvila sortu
(ime i adresa ako je različito od prijavljivača)
Person who bred, or discovered ________________________________________________
and developed, the variety (name and address)
(if different from applicant)
12. Nadležno tijelo
Reporting Authority ________________________________________________
13. Testna stanica i lokacija
Testing station(s) and place(s) ________________________________________________
14. Vrijeme testiranja
Period of testing ________________________________________________
15. Datum i mjesto izdavanja dokumenta
Date and place of issue of document ________________________________________________
16. REZULTATI TEHNIČKOG ISPITIVANJA sukladno EC Direktivi No 2100/94
RESULTS OF THE TECHNICAL EXAMINATION accodring to EC No 2100/94
(a) Izvješće o različitosti
Report on Distinctness
Sorta je
The variety
- različita[ ]
is distinct
- nije različita[ ]
is not distinct
Sorta(e) od koje(ih) se ne razlikuje_______________________________________
Variety(ies) from which it is not distinct (if applicable)
(b) Izvješće o ujednačenosti
Report on Uniformity
Sorta je
The variety
- ujednačena[ ]
is uniform
- nije ujednačena[ ]
is not uniform
Svojstvo(a) za koje(a) je utvrđeno da sorta nije ujednačena i pojašnjenje o nedostatku ujednačenosti (ako je primjenjivo) dani su u prilogu ovog izvješća.
Characteristic(s) for which the variety is not uniform and explanation of the lack of uniformity (if applicable) are provided in an annex to this report.
(c) Izvješće o postojanosti
Report on Stability
Sorta je
The variety
- postojana[ ]
is stable
- nije postojana[ ]
is not stable
Svojstvo(a) za koje(a) je utvrđeno da sorta nije postojana i pojašnjenje o nedostatku postojanosti (ako je primjenjivo) dani su u prilogu ovog izvješća.
Characteristic(s) for which the variety is not stable and explanation of the lack of stability (if applicable) are provided in an annex to this report.
(d) Opis sorte nalazi se u Prilogu 1 ovog izvješća ako je sorta različita, ujednačena i postojana.
A description of the variety is provided in an annex to this report if the variety is distinct, uniform and stable.
U slučaju da sorta nije različita, opis sorte će se dostaviti na zahtjev.
(If the variety is not distinct, a description can be provided on request.)
17. Primjedbe ____________________________________________________________________________
Remarks
18. Potpis ____________________________________________________________________________
Signature
a. Svojstva uključena u CPVO/UPOV tehničke protokole (ili tehničke vodiče nadležnog tijela za testiranje)
Characteristics Included in the CPVO/UPOV Test Guidelines or Reporting Authority’s Test Guidelines
__________________________________________________________________________________________
CPVO Nadležno tijeloBr. SvojstvaIzražajnost svojstvaOcjenaPrimjedbe
No.
Reporting No. Characteristics States of Expression NoteRemarks
Authority
b. Slične sorte i razlike između tih sorti
Similar Varieties and Differences from These Varieties
Ime(na) sorte(i) slično(e) imau sorte kandidata
Denomination(s) of
variety(ies) similar to
the candidate variety
Svojstvo(a) u kojoj(ima) se sorta kandidat razlikuje od slične(ih) sorte(i).
Characteristic(s) in
which the candidate
variety differs from the
similar variety(ies)°)
Izražajnost svojstva(va) za sličnu(e) sortu(e)
State of expression of
the characteristic(s) for
the similar variety(ies)
Izražajnost svojstva(va) za sortu kadnidata
State of expression of
the characteristic(s) for
the candidate variety
3. Dodatne informacije
Additional Information
(a) Dodatni podaci
Additional Data
(b) Fotografija
Photograph (if appropriate)
(c) Ključ boja
(RHS) Colour Chart version used (if appropriate)
(d) Primjedbe
Remarks
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede