Nacrt ključnih elemenata Poziva na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi
1. Uvod
Ministarstvo kulture RH planira u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ (OPULJP) 2014.-2020. objaviti Poziv na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi. Poziv je predviđen u sklopu specifičnog cilja 11.ii.1. – Razvoj kapaciteta organizacija civilnog društva, osobito udruga i socijalnih partnera te jačanja civilnog i socijalnog dijaloga radi boljeg upravljanja, investicijskog prioriteta 11.ii. – Izgradnja kapaciteta za sve dionike koji osiguravaju obrazovanje, cjeloživotno obrazovanje, osposobljavanje te zapošljavanje i socijalne politike, uključujući uz pomoć sektorskih i teritorijalnih paktova radi omogućavanja reformi na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, u okviru prioritetne osi 4 – Dobro upravljanje.
Opći cilj ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga je razvoj dobrog upravljanja u kulturi jačanjem suradnje civilnog i javnog sektora.
Specifični ciljevi su:
unaprijediti postojeće i/ili uspostaviti nove prakse i modele sudioničkog upravljanja u kulturi
ojačati kapacitete relevantnih dionika za sudioničko upravljanje u kulturi te potaknuti njihovu suradnju i umrežavanje
poboljšati pristup građana kulturnim i umjetničkim sadržajima u lokalnoj zajednici
Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi provodit će se kao otvoreni postupak u modalitetu privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Predviđeno trajanje provedbe projekata je 24 mjeseci.
2. Ciljana skupina
Ciljane skupine ovog Poziva su zaposlenici lokalne i područne (regionalne) samouprave, javnih ustanova u kulturi i organizacija civilnog društva (daljnje u tekstu: OCD) te građani.
3. Prihvatljivi prijavitelji i partneri
Partnerstvo civilnog i javnog sektora je obavezno prilikom prijave. Prijavitelj može biti pravna osoba iz civilnog ili iz javnog sektora.
Prihvatljivi prijavitelji/partneri iz civilnog sektora:
-organizacije civilnog društva (udrugeiz područja kulture i umjetnosti, umjetničke organizacije).
Prihvatljivi prijavitelji/partneri iz javnog sektora:
-jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave;
-javne ustanove u kulturi (centri za kulturu*) kojima su osnivači jedinice lokalne i regionalne samouprave.
* Napomena: Pojam centri za kulturu, osim ustanova koje nose naziv centar za kulturu ili kulturni centar, uključuje i domove kulture, pučka otvorena učilišta i druge srodne ustanove čiji su osnivači jedinice lokalne i/ili područne samouprave te su registrirani za obavljanje kulturne djelatnosti.
4. Uvjeti prihvatljivosti prijavitelja/partnera
Prijavitelj i partner moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
1. biti pravna osoba, kako je navedeno u točki 3., koja je na dan objave Poziva registrirana za obavljanje djelatnosti u području kulture i umjetnosti u Republici Hrvatskoj najmanje 12 mjeseci;
2. imati dostatni financijski, stručni i provedbeni kapacitet za provedbu projekta (prijavitelj samostalno ili prijavitelj u suradnji s partnerom;
3. imati plaćene sve poreze i druga obvezna davanja u skladu s nacionalnim zakonodavstvom dospjela za plaćanje do uključujući zadnjeg dana u mjesecu prije prijave projektnog prijedloga na temelju Poziva;
4. nije u postupku predstečajne nagodbe, stečajnom postupku, postupku zatvaranja, postupku prisilne naplate ili u postupku likvidacije;
5. nije prekršio odredbe o namjenskom korištenju sredstava iz Europskog socijalnog fonda i drugih javnih sredstava;
6. ispunjava obveze koje su odnose na financijsko izvještavanje propisane odgovarajućim zakonom.
5. Kriteriji za isključenje prijavitelja/partnera
Prijavitelj/partner nije prihvatljiv za sudjelovanje u Pozivu na dostavu projektnih prijedloga te s njim neće biti sklopljen ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u sljedećim slučajevima:
a)ako je prijavitelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje prijavitelja/partnera pravomoćno osuđena za bilo koje od sljedećih kaznenih djela:
prijevara, davanje i primanje mita, zloporaba u postupku javne nabave, utaja poreza ili carine, subvencijska prijevara, pranje novca, zloporaba položaja i ovlasti, nezakonito pogodovanje
udruživanje za počinjenje kaznenih djela, zloporaba obavljanja dužnosti državne vlasti, protuzakonito posredovanje
b)ako je dostavio lažne podatke pri predočavanju dokaza sukladno gore navedenim točkama
c)ako je u sukobu interesa
d)ako je kriv za pružanje lažnih informacija tijelima nadležnima za upravljanje fondovima Europske unije u Republici Hrvatskoj
e)ako je pokušao pribaviti povjerljive informacije ili utjecati na Odbor za odabir projekata ili tijela nadležna za upravljanje fondovima Europske unije u Republici Hrvatskoj tijekom ovog ili drugih poziva na dostavu projektnih prijedloga.
6. Prihvatljive aktivnosti u okviru Poziva
Putem ovog Poziva financirat će se sljedeće skupine aktivnosti:
Jačanje kapaciteta svih dionika uključenih u proces sudioničkog upravljanja te podizanje javne svijesti o dobrom upravljanju u kulturi
Osnaživanje dionika koji sudjeluju u procesima ugradnje participativnih praksi u planiranje, programiranje, odlučivanje i provedbu programa u kulturi poticat će se aktivnostima kao što su: procjena potreba za obrazovanjem i profesionalnim usavršavanjem u području participativnog upravljanja u kulturi za identificirane ciljane skupine (djelatnici organizacija civilnog društva, kulturnih ustanova, lokalne i područne (regionalne) samouprave, građani), razvoj i provedba obrazovnih programa i programa profesionalnog usavršavanja, izrada edukacijskih materijala, priručnika i publikacija radi diseminacije informacija i promocije dobrih praksi itd.
U svrhu podizanja razine javne svijesti o dobrom upravljanu u kulturi podržavat će se aktivnosti zagovaranja praksi civilno-javnog partnerstva i sudioničkog upravljanja u kulturi, poput medijskih kampanja, javnih događanja, javnih predstavljanja vezanih uz temu civilno-javnog partnerstva i sudioničkog upravljanja u kulturi i sl.
Razvoj i uspostava modela sudioničkog upravljanja u kulturi
Ovom će se skupinom aktivnosti poticati implementacija participativnih praksi u postojeće centre za kulturu (pojam uključuje i domove kulture, pučka otvorena učilišta i druge srodne ustanove čiji su osnivači jedinice lokalne i/ili područne samouprave te su registrirani za obavljanje kulturne djelatnosti) te razvoj društveno-kulturnih centara kao novonastajućih oblika suradnje javnog i civilnog sektora. Modeli suradnje javnog i civilnog sektora podrazumijevaju različite mogućnosti uređivanja međusobnih odnosa, od osnivanja ustanova mješovitog tipa donošenjem zajedničkog akta od strane lokalnih vlasti i OCD-a do formaliziranih partnerstava.
Prihvatljive su aktivnosti provedbe istraživanja o odgovarajućim modelima sudioničkog upravljanja, izrade modela sudioničkog upravljanja te planova razvoja i unapređenja postojećih/uspostavljenih modela, aktivnosti implementacije participativnih praksi u planiranje, programiranje, odlučivanje i provedbu programa itd.
Priprema i provedba kulturnih i umjetničkih programa
Poboljšanje pristupa kulturnim i umjetničkim sadržajima u lokalnoj zajednici te aktivno uključivanje građana u njihovo stvaranje poticat će se produkcijom kulturnih i umjetničkih programa u društveno-kulturnim centrima, kao i programa koje centri za kulturu suradnički realiziraju s OCD-ima.
Među prihvatljive ubrajaju se sljedeće aktivnosti: organizacija, produkcija, prezentacija i medijacija kulturnih i umjetničkih projekata i programa, razvoj i provedba edukacijskih projekata i programa, kao i programa i projekata razvoja publike.
Umrežavanje dionika uključenih u procese sudioničkog upravljanja u kulturi
Cilj je ove skupine aktivnosti osigurati razmjenu znanja iz područja participativnog upravljanja u kulturi među društveno-kulturnim centrima, centrima za kulturu, ali također i drugim ustanovama u kulturi u nastojanju da se praksama dobrog upravljanja obuhvate svi relevantni dionici u kulturi te potakne sektorsko i teritorijalno povezivanje. Stoga će se poticati aktivnosti njihovog umrežavanja i suradničkog djelovanja kroz programsku suradnju, razmjenu iskustva i dobre prakse (organizacija seminara, tribina, radionica itd.), zajedničke istraživačke aktivnosti u svrhu razrade novih modela sudioničkog upravljanja (izrada zajedničkih priručnika, procedura, smjernica itd.), zagovaračke aktivnosti itd.
Adaptacija prostora i opremanje
Osiguranje uvjeta za osnivanje novihdruštveno-kulturnih centara, odnosno za potpunu funkcionalnost postojećih društveno-kulturnih centara i centara za kulturu, omogućit će se financiranjem adaptacije i opremanja prostora.
Prihvatljivi su građevinski radovi u svrhu adaptacije prostora za provođenje aktivnosti u društveno-kulturnim centrima i centrima za kulturu kao i nabava opreme potrebne za provođenje njihovih aktivnosti.
Troškovi adaptacije i opremanja prostora prihvatljivi su ako su jasno povezani s ostalim projektnim aktivnostima, odnosno ako doprinose ostvarenju ciljeva projekta i Poziva. Najviši dozvoljeni udio troškova koji se odnose na aktivnosti povezane s adaptacijom prostora i nabavom opreme bit će određen u natječajnoj dokumentaciji Poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Obvezne aktivnosti u okviru svake projektne prijave su aktivnosti upravljanja projektom i administracije te aktivnostipromidžbe i vidljivosti.
Prijavitelji su obvezni uspostaviti partnerstvo između civilnog i javnog sektora te u okviru projektne prijave dostaviti dokaze o tome.
7. Pokazatelji relevantni za ovaj poziv
Pokazatelji OPULJP-a relevantni za ovaj poziv na dostavu projektnih prijedloga su:
1.broj (lokalnih) OCD-ova koji sudjeluju u aktivnostima izgradnje kapaciteta relevantnih za svoje područje
2.broj OCD-ova koji uspješno provode projekte društveno-gospodarskog rasta i demokratskog razvoja
Projekti koji izravno ne doprinose minimalno prvom unaprijed definiranom pokazatelju OPULJP-a neće se smatrati prihvatljivima za financiranje.
Ministarstvo kulture će definirati i dodatne pokazatelje Poziva koji će služiti kao objektivno provjerljivi pokazatelji uspješnosti provedbe projektnih aktivnosti.
8. Ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
U okviru ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga za financiranje projekata raspoloživ je iznos od 23.040.000,00 HRK.
Financiranje je osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 85% te u okviru Državnog proračuna Republike Hrvatske u iznosu od 15%, odnosno projekti će se financirati u 100%-tnom iznosu ukupnih prihvatljivih izdataka projekta.
U ovom Pozivu na dostavu projektnih prijedloga Ministarstvo kulture osigurat će Korisnicima isplatu predujma. Najviši iznos predujma bit će određen u raspisu Poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Napomena: Zabranjeno je dvostruko financiranje projektnih aktivnosti. Prijavitelji na Poziv na dostavu projektnih prijedloga ne smiju prijaviti projekte za čiju su provedbu već dobili sredstva iz drugih javnih izvora, niti smiju tražiti/dobiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru ovog Poziva.
9. Najviši i najniži iznos bespovratnih sredstava
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti za financiranje projekata iznosi 550.000,00 HRK (petsto pedeset tisuća kuna), a najviši 2.500.000,00 HRK (dva milijuna i petsto tisuća kuna).
10. Prihvatljiva lokacija projekta
Projektne aktivnosti se moraju provoditi na području teritorija Republike Hrvatske. Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati i izvan teritorija RH.
11. Kriteriji odabira
Kriteriji odabira u okviru ovog poziva podrazumijevaju kriterije prihvatljivosti i kriterije dodjele i odnose se na sve projektne prijedloge.
Kriteriji prihvatljivosti
Kriteriji prihvatljivosti su eliminacijskog karaktera, odnosno projektni prijedlog mora ispunjavati sve kriterije prihvatljivosti da bi ušao u daljnju fazu evaluacije. Kriteriji prihvatljivosti za poziv na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi su sljedeći:
1.Cilj operacije/projekta je u skladu s ciljevima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
2.Prijavitelj (potencijalni Korisnik, ako je primjenjivo i Partner) je prihvatljiv po obliku pravne ili fizičke osobnosti i po drugim zahtjevima predmetnog postupka dodjele bespovratnih sredstava);
3.Operacija/projekt se provodi na prihvatljivom geografskom području;
4.Aktivnosti operacije/projekta su u skladu s prihvatljivim aktivnostima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
5.Operacija/projekt je u skladu s nacionalnim i EU propisima, uvažavajući pravila o državnim potporama/potporama male vrijednosti, i u skladu je sa specifičnim pravilima i zahtjevima primjenjivima na predmetnu dodjelu bespovratnih sredstava;
6.Operacija/projekt u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nije fizički niti financijski završena;
7.Operacija/projekt doprinosi najmanje jednom pokazatelju OP-a;
8.Projektne aktivnosti se neće dvostruko financirati;
9.Planirani izdaci projekta su u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka u okviru Europskog socijalnog fonda (NN br. 149/14, 14/16, 74/16).
Kriteriji dodjele
Kriteriji dodjele su bodovnog karaktera te služe za ocjenjivanje cjelokupne kvalitete projektnih prijedloga koji ispunjavaju kriterije prihvatljivosti. Kriteriji dodjele su:
Br.
Kriterij dodjele
Pojašnjenje kriterija
Najveći broj bodova
1.
Relevantnost i važnost operacije/projekta za ostvarivanje očekivanih ciljeva i rezultata Specifičnog cilja (SC) i odgovarajućeg prioriteta
Jasna poveznica između planiranih aktivnosti i ciljeva operacije/projekta i SC-a u smislu doprinosa očekivanim ciljevima i rezultatima SC-a i prioriteta, uključujući doprinos u ispunjavanju zadanih vrijednosti zajedničkih i specifičnih pokazatelja OPULJP-a
20
2.
Usklađenost operacije/projekta s nacionalnim propisima i propisima EU te doprinos prijedloga ostvarivanju ciljeva utvrđenih u relevantnim nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU
Predložene aktivnosti i ciljevi operacije/projekta doprinose nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU (strategije, smjernice, akcijski planovi, programi) za odgovarajuća sektorska područja
10
3.
Relevantnost aktivnosti operacije/projekta u odnosu na ciljane skupine Specifičnog cilja
Predložene aktivnosti operacije/projekta su u skladu s potrebama ciljanih skupina
10
4.
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta odnosi se na jasno definiranu intervencijsku logiku, inovativnost, održivost, izvedivost i učinkovitost plana projekta i dr.
30
5.
Održivost operacije/projekta
Prijedlog operacije/projekta razrađuje strukture i mjere temeljem kojih se nakon razdoblja provedbe mogu nastaviti aktivnosti i njihovo financiranje, kao i mjere za širenje rezultata i ishoda aktivnosti
10
6.
Doprinos postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a (održivi razvoj, jednake mogućnosti i nediskriminacija, ravnopravnost između muškaraca i žena)
Planirane aktivnosti i ciljevi operacije/projekta doprinose postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a, odnosno ciljeva u vezi s održivim razvojem, ravnopravnosti spolova, borbom protiv diskriminacije i dr.
10
7.
Operativni kapacitet prijavitelja
Kapaciteti prijavitelja dostatni su za provedbu planiranih aktivnosti (uključujući prostor za provedbu kulturnih i umjetničkih aktivnosti, iskustvo na projektima slične vrijednosti i u relevantnom području te odgovarajuće reference osoba uključenih u provedbu projektnih aktivnosti)
Nacrt ključnih elemenata Poziva na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
1. Uvod
Ministarstvo kulture RH planira u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ (OPULJP) 2014.-2020. objaviti Poziv na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi . Poziv je predviđen u sklopu specifičnog cilja 11.ii.1. – Razvoj kapaciteta organizacija civilnog društva, osobito udruga i socijalnih partnera te jačanja civilnog i socijalnog dijaloga radi boljeg upravljanja, investicijskog prioriteta 11.ii. – Izgradnja kapaciteta za sve dionike koji osiguravaju obrazovanje, cjeloživotno obrazovanje, osposobljavanje te zapošljavanje i socijalne politike, uključujući uz pomoć sektorskih i teritorijalnih paktova radi omogućavanja reformi na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, u okviru prioritetne osi 4 – Dobro upravljanje.
Opći cilj ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga je razvoj dobrog upravljanja u kulturi jačanjem suradnje civilnog i javnog sektora.
Specifični ciljevi su:
unaprijediti postojeće i/ili uspostaviti nove prakse i modele sudioničkog upravljanja u kulturi
ojačati kapacitete relevantnih dionika za sudioničko upravljanje u kulturi te potaknuti njihovu suradnju i umrežavanje
poboljšati pristup građana kulturnim i umjetničkim sadržajima u lokalnoj zajednici
Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi provodit će se kao otvoreni postupak u modalitetu privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Predviđeno trajanje provedbe projekata je 24 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
2. Ciljana skupina
Ciljane skupine ovog Poziva su zaposlenici lokalne i područne (regionalne) samouprave, javnih ustanova u kulturi i organizacija civilnog društva (daljnje u tekstu: OCD) te građani.
3. Prihvatljivi prijavitelji i partneri
Partnerstvo civilnog i javnog sektora je obavezno prilikom prijave. Prijavitelj može biti pravna osoba iz civilnog ili iz javnog sektora.
Prihvatljivi prijavitelji/partneri iz civilnog sektora:
- organizacije civilnog društva (udruge iz područja kulture i umjetnosti, umjetničke organizacije).
Prihvatljivi prijavitelji/partneri iz javnog sektora:
- jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave;
- javne ustanove u kulturi (centri za kulturu * ) kojima su osnivači jedinice lokalne i regionalne samouprave.
* Napomena: Pojam centri za kulturu, osim ustanova koje nose naziv centar za kulturu ili kulturni centar, uključuje i domove kulture, pučka otvorena učilišta i druge srodne ustanove čiji su osnivači jedinice lokalne i/ili područne samouprave te su registrirani za obavljanje kulturne djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
4. Uvjeti prihvatljivosti prijavitelja/partnera
Prijavitelj i partner moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
1. biti pravna osoba, kako je navedeno u točki 3., koja je na dan objave Poziva registrirana za obavljanje djelatnosti u području kulture i umjetnosti u Republici Hrvatskoj najmanje 12 mjeseci;
2. imati dostatni financijski, stručni i provedbeni kapacitet za provedbu projekta (prijavitelj samostalno ili prijavitelj u suradnji s partnerom;
3. imati plaćene sve poreze i druga obvezna davanja u skladu s nacionalnim zakonodavstvom dospjela za plaćanje do uključujući zadnjeg dana u mjesecu prije prijave projektnog prijedloga na temelju Poziva;
4. nije u postupku predstečajne nagodbe, stečajnom postupku, postupku zatvaranja, postupku prisilne naplate ili u postupku likvidacije;
5. nije prekršio odredbe o namjenskom korištenju sredstava iz Europskog socijalnog fonda i drugih javnih sredstava;
6. ispunjava obveze koje su odnose na financijsko izvještavanje propisane odgovarajućim zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
5. Kriteriji za isključenje prijavitelja/partnera
Prijavitelj/partner nije prihvatljiv za sudjelovanje u Pozivu na dostavu projektnih prijedloga te s njim neće biti sklopljen ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u sljedećim slučajevima:
a) ako je prijavitelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje prijavitelja/partnera pravomoćno osuđena za bilo koje od sljedećih kaznenih djela:
prijevara, davanje i primanje mita, zloporaba u postupku javne nabave, utaja poreza ili carine, subvencijska prijevara, pranje novca, zloporaba položaja i ovlasti, nezakonito pogodovanje
udruživanje za počinjenje kaznenih djela, zloporaba obavljanja dužnosti državne vlasti, protuzakonito posredovanje
b) ako je dostavio lažne podatke pri predočavanju dokaza sukladno gore navedenim točkama
c) ako je u sukobu interesa
d) ako je kriv za pružanje lažnih informacija tijelima nadležnima za upravljanje fondovima Europske unije u Republici Hrvatskoj
e) ako je pokušao pribaviti povjerljive informacije ili utjecati na Odbor za odabir projekata ili tijela nadležna za upravljanje fondovima Europske unije u Republici Hrvatskoj tijekom ovog ili drugih poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
6. Prihvatljive aktivnosti u okviru Poziva
Putem ovog Poziva financirat će se sljedeće skupine aktivnosti:
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Jačanje kapaciteta svih dionika uključenih u proces sudioničkog upravljanja te podizanje javne svijesti o dobrom upravljanju u kulturi
Osnaživanje dionika koji sudjeluju u procesima ugradnje participativnih praksi u planiranje, programiranje, odlučivanje i provedbu programa u kulturi poticat će se aktivnostima kao što su: procjena potreba za obrazovanjem i profesionalnim usavršavanjem u području participativnog upravljanja u kulturi za identificirane ciljane skupine (djelatnici organizacija civilnog društva, kulturnih ustanova, lokalne i područne (regionalne) samouprave, građani), razvoj i provedba obrazovnih programa i programa profesionalnog usavršavanja, izrada edukacijskih materijala, priručnika i publikacija radi diseminacije informacija i promocije dobrih praksi itd.
U svrhu podizanja razine javne svijesti o dobrom upravljanu u kulturi podržavat će se aktivnosti zagovaranja praksi civilno-javnog partnerstva i sudioničkog upravljanja u kulturi, poput medijskih kampanja, javnih događanja, javnih predstavljanja vezanih uz temu civilno-javnog partnerstva i sudioničkog upravljanja u kulturi i sl.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Razvoj i uspostava modela sudioničkog upravljanja u kulturi
Ovom će se skupinom aktivnosti poticati implementacija participativnih praksi u postojeće centre za kulturu (pojam uključuje i domove kulture, pučka otvorena učilišta i druge srodne ustanove čiji su osnivači jedinice lokalne i/ili područne samouprave te su registrirani za obavljanje kulturne djelatnosti) te razvoj društveno-kulturnih centara kao novonastajućih oblika suradnje javnog i civilnog sektora. Modeli suradnje javnog i civilnog sektora podrazumijevaju različite mogućnosti uređivanja međusobnih odnosa, od osnivanja ustanova mješovitog tipa donošenjem zajedničkog akta od strane lokalnih vlasti i OCD-a do formaliziranih partnerstava.
Prihvatljive su aktivnosti provedbe istraživanja o odgovarajućim modelima sudioničkog upravljanja, izrade modela sudioničkog upravljanja te planova razvoja i unapređenja postojećih/uspostavljenih modela, aktivnosti implementacije participativnih praksi u planiranje, programiranje, odlučivanje i provedbu programa itd.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Priprema i provedba kulturnih i umjetničkih programa
Poboljšanje pristupa kulturnim i umjetničkim sadržajima u lokalnoj zajednici te aktivno uključivanje građana u njihovo stvaranje poticat će se produkcijom kulturnih i umjetničkih programa u društveno-kulturnim centrima, kao i programa koje centri za kulturu suradnički realiziraju s OCD-ima.
Među prihvatljive ubrajaju se sljedeće aktivnosti: organizacija, produkcija, prezentacija i medijacija kulturnih i umjetničkih projekata i programa, razvoj i provedba edukacijskih projekata i programa, kao i programa i projekata razvoja publike.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Umrežavanje dionika uključenih u procese sudioničkog upravljanja u kulturi
Cilj je ove skupine aktivnosti osigurati razmjenu znanja iz područja participativnog upravljanja u kulturi među društveno-kulturnim centrima, centrima za kulturu, ali također i drugim ustanovama u kulturi u nastojanju da se praksama dobrog upravljanja obuhvate svi relevantni dionici u kulturi te potakne sektorsko i teritorijalno povezivanje. Stoga će se poticati aktivnosti njihovog umrežavanja i suradničkog djelovanja kroz programsku suradnju, razmjenu iskustva i dobre prakse (organizacija seminara, tribina, radionica itd.), zajedničke istraživačke aktivnosti u svrhu razrade novih modela sudioničkog upravljanja (izrada zajedničkih priručnika, procedura, smjernica itd.), zagovaračke aktivnosti itd.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Adaptacija prostora i opremanje
Osiguranje uvjeta za osnivanje novih društveno-kulturnih centara, odnosno za potpunu funkcionalnost postojećih društveno-kulturnih centara i centara za kulturu, omogućit će se financiranjem adaptacije i opremanja prostora.
Prihvatljivi su građevinski radovi u svrhu adaptacije prostora za provođenje aktivnosti u društveno-kulturnim centrima i centrima za kulturu kao i nabava opreme potrebne za provođenje njihovih aktivnosti.
Troškovi adaptacije i opremanja prostora prihvatljivi su ako su jasno povezani s ostalim projektnim aktivnostima, odnosno ako doprinose ostvarenju ciljeva projekta i Poziva. Najviši dozvoljeni udio troškova koji se odnose na aktivnosti povezane s adaptacijom prostora i nabavom opreme bit će određen u natječajnoj dokumentaciji Poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Obvezne aktivnosti u okviru svake projektne prijave su aktivnosti upravljanja projektom i administracije te aktivnosti promidžbe i vidljivosti .
Prijavitelji su obvezni uspostaviti partnerstvo između civilnog i javnog sektora te u okviru projektne prijave dostaviti dokaze o tome.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
7. Pokazatelji relevantni za ovaj poziv
Pokazatelji OPULJP-a relevantni za ovaj poziv na dostavu projektnih prijedloga su:
1. broj (lokalnih) OCD-ova koji sudjeluju u aktivnostima izgradnje kapaciteta relevantnih za svoje područje
2. broj OCD-ova koji uspješno provode projekte društveno-gospodarskog rasta i demokratskog razvoja
Projekti koji izravno ne doprinose minimalno prvom unaprijed definiranom pokazatelju OPULJP-a neće se smatrati prihvatljivima za financiranje.
Ministarstvo kulture će definirati i dodatne pokazatelje Poziva koji će služiti kao objektivno provjerljivi pokazatelji uspješnosti provedbe projektnih aktivnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
8. Ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog privremenog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
U okviru ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga za financiranje projekata raspoloživ je iznos od 23.040.000,00 HRK.
Financiranje je osigurano iz sredstava Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 85% te u okviru Državnog proračuna Republike Hrvatske u iznosu od 15%, odnosno p rojekti će se financirati u 100%-tnom iznosu ukupnih prihvatljivih izdataka projekta.
U ovom Pozivu na dostavu projektnih prijedloga Ministarstvo kulture osigurat će Korisnicima isplatu predujma. Najviši iznos predujma bit će određen u raspisu Poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Napomena: Zabranjeno je dvostruko financiranje projektnih aktivnosti. Prijavitelji na Poziv na dostavu projektnih prijedloga ne smiju prijaviti projekte za čiju su provedbu već dobili sredstva iz drugih javnih izvora, niti smiju tražiti/dobiti sredstva iz drugih javnih izvora za troškove koji će im biti nadoknađeni u okviru ovog Poziva.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
9. Najviši i najniži iznos bespovratnih sredstava
Najniži iznos bespovratnih sredstava koji se može dodijeliti za financiranje projekata iznosi 550.000,00 HRK (petsto pedeset tisuća kuna) , a najviši 2.500.000,00 HRK (dva milijuna i petsto tisuća kuna).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
10. Prihvatljiva lokacija projekta
Projektne aktivnosti se moraju provoditi na području teritorija Republike Hrvatske . Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati i izvan teritorija RH.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
11. Kriteriji odabira
Kriteriji odabira u okviru ovog poziva podrazumijevaju kriterije prihvatljivosti i kriterije dodjele i odnose se na sve projektne prijedloge.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Kriteriji prihvatljivosti
Kriteriji prihvatljivosti su eliminacijskog karaktera, odnosno projektni prijedlog mora ispunjavati sve kriterije prihvatljivosti da bi ušao u daljnju fazu evaluacije. Kriteriji prihvatljivosti za poziv na dostavu projektnih prijedloga Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi su sljedeći:
1. Cilj operacije/projekta je u skladu s ciljevima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
2. Prijavitelj (potencijalni Korisnik, ako je primjenjivo i Partner) je prihvatljiv po obliku pravne ili fizičke osobnosti i po drugim zahtjevima predmetnog postupka dodjele bespovratnih sredstava);
3. Operacija/projekt se provodi na prihvatljivom geografskom području;
4. Aktivnosti operacije/projekta su u skladu s prihvatljivim aktivnostima predmetne dodjele bespovratnih sredstava;
5. Operacija/projekt je u skladu s nacionalnim i EU propisima, uvažavajući pravila o državnim potporama/potporama male vrijednosti, i u skladu je sa specifičnim pravilima i zahtjevima primjenjivima na predmetnu dodjelu bespovratnih sredstava;
6. Operacija/projekt u trenutku podnošenja projektnog prijedloga nije fizički niti financijski završena;
7. Operacija/projekt doprinosi najmanje jednom pokazatelju OP-a;
8. Projektne aktivnosti se neće dvostruko financirati;
9. Planirani izdaci projekta su u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka u okviru Europskog socijalnog fonda (NN br. 149/14, 14/16, 74/16 ).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture
Kriteriji dodjele
Kriteriji dodjele su bodovnog karaktera te služe za ocjenjivanje cjelokupne kvalitete projektnih prijedloga koji ispunjavaju kriterije prihvatljivosti. Kriteriji dodjele su:
Br.
Kriterij dodjele
Pojašnjenje kriterija
Najveći broj bodova
1.
Relevantnost i važnost operacije/projekta za ostvarivanje očekivanih ciljeva i rezultata Specifičnog cilja (SC) i odgovarajućeg prioriteta
Jasna poveznica između planiranih aktivnosti i ciljeva operacije/projekta i SC-a u smislu doprinosa očekivanim ciljevima i rezultatima SC-a i prioriteta, uključujući doprinos u ispunjavanju zadanih vrijednosti zajedničkih i specifičnih pokazatelja OPULJP-a
20
2.
Usklađenost operacije/projekta s nacionalnim propisima i propisima EU te doprinos prijedloga ostvarivanju ciljeva utvrđenih u relevantnim nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU
Predložene aktivnosti i ciljevi operacije/projekta doprinose nacionalnim strateškim dokumentima i dokumentima EU (strategije, smjernice, akcijski planovi, programi) za odgovarajuća sektorska područja
10
3.
Relevantnost aktivnosti operacije/projekta u odnosu na ciljane skupine Specifičnog cilja
Predložene aktivnosti operacije/projekta su u skladu s potrebama ciljanih skupina
10
4.
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta
Kvaliteta prijedloga operacije/projekta odnosi se na jasno definiranu intervencijsku logiku, inovativnost, održivost, izvedivost i učinkovitost plana projekta i dr.
30
5.
Održivost operacije/projekta
Prijedlog operacije/projekta razrađuje strukture i mjere temeljem kojih se nakon razdoblja provedbe mogu nastaviti aktivnosti i njihovo financiranje, kao i mjere za širenje rezultata i ishoda aktivnosti
10
6.
Doprinos postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a
( održivi razvoj, jednake mogućnosti i nediskriminacija, ravnopravnost između muškaraca i žena)
Planirane aktivnosti i ciljevi operacije/projekta doprinose postizanju horizontalnih ciljeva OPULJP-a, odnosno ciljeva u vezi s održivim razvojem, ravnopravnosti spolova, borbom protiv diskriminacije i dr.
10
7.
Operativni kapacitet prijavitelja
Kapaciteti prijavitelja dostatni su za provedbu planiranih aktivnosti (uključujući prostor za provedbu kulturnih i umjetničkih aktivnosti, iskustvo na projektima slične vrijednosti i u relevantnom području te odgovarajuće reference osoba uključenih u provedbu projektnih aktivnosti)
10
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture