Ovim se Zakonom utvrđuju uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i s njom povezanih dopunskih djelatnosti koje se obavljaju u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (u daljnjem tekstu: OPG) kao organizacijskom obliku, način i uvjeti za upis u Registar OPG-a, odgovornost, prava i obveze nositelja OPG-a i članova OPG-a, utvrđuju se nadležna tijela, nadzor i kontrola u primjeni Zakona, kao i druga pitanja bitna za OPG.
Primjena zakona
Članak 2.
Ovaj Zakon primjenjuju se na fizičke osobe koje u organizacijskom obliku OPG-a obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede na državnom području Republike Hrvatske.
Strateška važnost OPG-a
Članak 3.
OPG je strateški važan organizacijski oblik poljoprivrednog gospodarstva u Republici Hrvatskoj.
Ciljevi zakona
Članak 4.
Ciljevi održivog razvoja OPG-a u Republici Hrvatskoj su ostvarivanje načela opće sigurnosti hrane i očuvanja prirodnih poljoprivrednih resursa uz unaprjeđenje i povećavanje konkurentnosti OPG-a te jačanje društvene, socijalne, gospodarske i ekološke uloge OPG-a.
Pojmovi
Članak 5.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
a) OPG je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika u svojstvu fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na radu njegovih članova te korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa
b) djelatnost poljoprivrede obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti sukladno skupinama 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 i 01.6 Nacionalne klasifikacije djelatnosti
c) pomoćne djelatnosti u poljoprivredi se obavljaju korištenjem, obradom i održavanjem zemljišta, uzgojem, žetvom ili berbom bilja, držanjem i/ili uzgojem te korištenjem stoke, a obuhvaćaju proizvodne djelatnosti radi proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (navedenih u Uredbi 1308/2013 osim proizvoda iz Dodatka II i XI te Uredbe) ili uslužne djelatnosti uključujući pripremu, pakiranje, transport, skladištenje i/ili promet tih proizvoda, te usluživanje i iznajmljivanje
d) dopunske djelatnosti na OPG-u su proizvodne i uslužne djelatnosti povezane s poljoprivredom koje omogućuju bolje korištenje proizvodnih kapaciteta te bolje korištenje znanja, vještina i rada članova OPG-a
f) stoka podrazumijeva domaće životinje u stočarskoj proizvodnji sukladno posebnom propisu koji uređuje stočarstvo
g) obiteljsko kućanstvo čine bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu i njihova djeca te druge osobe koje žive u istom kućanstvu, privređuju, odnosno ostvaruju prihode na drugi način i troše ih zajedno
h) članovima obitelji smatraju se bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu, srodnici po krvi u ravnoj lozi (djedovi i bake, roditelji, djeca, unuci i praunuci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; srodnici po krvi u pobočnoj lozi (braća i sestre te njihovi potomci, braća i sestre oca i majke te njihovi potomci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; srodnici po tazbini (roditelji supružnika, braća i sestre supružnika te njihovi potomci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; pastorčad i posvojenici i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; korisnik udomiteljstva kojem fizička osoba pruža uslugu udomiteljske skrbi ili osoba koju ta fizička osoba dužna uzdržavati odnosno osoba s kojom ta fizička osoba živi kao bračni drug, izvanbračni drug, osoba u životnom partnerstvu
i) nositelj OPG-a je izabrani član OPG-a koji je nositelj prava i obveza OPG-a, a u svojstvu odgovorne osobe predstavlja i upravlja OPG-om
j) ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva iskazuje se kao standardni ekonomski rezultat - SO vrijednost (SO od engl. Standard output) i označava ukupni standardni ekonomski rezultat poljoprivrednog gospodarstva, a izračunava se prema međunarodnoj metodologiji - FADN kalkulatoru kojim se računa standardni ekonomski rezultat SO (u daljnjem tekstu: SO)
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Zakonu imaju značenje sukladno pojedinom posebnom propisu koji uređuje određeno područje.
(3) Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i na ženski rod.
DIO DRUGI
NADLEŽNA TIJELA I INSTITUCIONALNA PODRŠKA
Nadležno i provedbeno tijelo
Članak 6.
(1) Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona je ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Provedbeno tijelo u provedbi ovoga Zakona je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) osnovana posebnim propisom.
Institucionalna i programska podrška
Članak 7.
(1) Agencija za plaćanja vodi Registar OPG-a kao javnu službenu evidenciju u elektroničkom obliku koja sadrži vjerodostojne i ažurirane podatke o subjektima upisa fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a za koje je upis u Registar OPG-a propisan ovim Zakonom.
(2) Agencija za plaćanja u okviru prenesenih javnih ovlasti sukladno ovom Zakonu kao jedinstveno javno tijelo vodi upravni postupak vezanu uz upis OPG-a u Registar OPG-a te obavlja i druge upravne i administrativne poslove radi evidentiranja podataka o OPG-u u Registar OPG-a.
(3) Agencija za plaćanja u provedbi postupka iz stavka 2. ovoga članka rješava na temelju podnesenog zahtjeva za upis u Registar OPG-a (u daljnjem tekstu: zahtjev za upis) koji predstavlja obrazac s propisanim prilozima i dokazima na temelju kojih se provode potrebna evidentiranja podataka o OPG-u sukladno ovom Zakonu.
(4) Agencija za plaćanja u upravnom postupku iz stavka 2. ovoga članka rješava o upisu u Registar OPG-a, ispisu iz Registra OPG-a, upisu, promjeni ili brisanju dopunske djelatnosti OPG-a, upisu ili promjeni statusa OPG-a, upisu ili promjeni nositelja OPG-a, upisu, ispisu ili promjeni članova OPG-a, upisu ili promjeni sjedišta OPG-a, upisu ili promjeni izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a u Registru OPG-a, odnosno donosi rješenje kojim se traženi upis u Registar OPG-a ili pojedina promjena odobrava ili odbija.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovoga članka može se izjaviti žalba Ministarstvu.
(6) Obrazac zahtjeva i potrebni dokazi koji se prilažu uz zahtjev za upis iz stavaka 3. ovoga članka pravilnikom će propisati ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: ministar).
Članak 8.
(1) Registar OPG-a je namijenjen ostvarivanju načela pravne sigurnosti između države i pojedinca te pojedinca prema trećim osobama o činjenicama koje su predmetom upisa, a prema načelu javnosti pojedini podaci su javni.
(2) Agencija za plaćanja unosi i evidentira podatke u Registar OPG-a u mjesno nadležnim podružnicama, a podaci se objedinjavaju u središnjoj bazi podataka Upisnika poljoprivrednika koja se vodi sukladno Zakonu o poljoprivredi, te su njezin sastavni dio i mogu se koristiti kao dio provedbe integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS).
(3) Oblik i način vođenja Registra OPG-a, te sadržaj podataka iz Registra OPG-a koji se javno objavljuju pravilnikom će propisati ministar.
DIO TREĆI
Uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede
OPĆI UVJETI OBAVLJANJA DJELATNOSTI I PROIZVODNI RESURSI OPG-a
Članak 9.
(1) Fizička osoba koja ima prebivalište na teritoriju Republike Hrvatske može radi ostvarivanja dohotka ili dobiti proizvodnjom i prodajom proizvoda ili pružanjem usluga na tržištu obavljati samostalno gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Fizička osoba koja ima prebivalište na teritoriju države članice Europske unije ili države ugovornice Ugovora o europskom gospodarskom prostoru ako ima pravo korištenja proizvodnih resursa na teritoriju Republike Hrvatske može u Republici Hrvatskoj obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Fizička osoba iz stavka 1. i stavka 2. ovoga članka mora biti upisana u Registar OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
Članak 10.
(1) Trajno obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede iz članka 5. stavka 1. točki b, c i d (u daljnjem tekstu: gospodarske djelatnosti poljoprivrede) u organizacijskom obliku OPG-a podrazumijeva samostalno obavljanje tih djelatnosti unutar jedne kalendarske godine neovisno o sveukupnom budućem trajanju.
(2) Neovisno o sezonskom karakteru poljoprivrede, organizacijski oblik i/ili status OPG-a se ne može stjecati radi sezonskog obavljanja pojedinih poljoprivrednih djelatnosti.
Članak 11.
(1) Uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a je posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi i to zemljišta za bilinogojstvo, odnosno posjedovanje stoke za stočarstvo odnosno posjedovanje i raspolaganje potrebnim proizvodnim resursima i/ili korištenje stručnih znanja i/ili vještina ukoliko su propisani za pojedinu djelatnost (u daljnjem tekstu: proizvodni resursi).
(2) Proizvodni resursi iz stavka 1. ovoga članka su zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za prodaju, objekti za boravak i usluge, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine.
(3) Proizvodni resursi iz stavka 1. ovoga članka za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji, najmu odnosno korištenju nositelja OPG-a i/ili članova OPG-a.
Članak 12.
(1) OPG kao organizacijski oblik mora radi osiguravanja slijedivosti poljoprivrednih proizvoda obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede korištenjem proizvodnih resursa koji su upisani u Registar OPG-a
(2) OPG je dužan u Registar OPG-a upisati vlastite ili unajmljene proizvodne resurse kojima raspolažu nositelj OPG-a i/ili članovi OPG-a temeljem vlasništva, posjeda, suglasnosti ili ugovornog odnosa, odnosno u obliku stvari, prava, zvanja, znanja, vještina, rada, usluga ili drugih dobara. organizacijskom obliku).
(3) Ako je za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede OPG-u potreban proizvodni/radni prostor, OPG može obavljati samo onu djelatnost za koji nositelj OPG-a i/ili pojedini član OPG-a ima dokaz o pravu korištenja prostora.
(4) Prostor, oprema i sredstva potrebna OPG-u za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede moraju udovoljavati minimalnim tehničkim i ostalim kriterijima ako su propisani posebnim propisima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti .
(5) OPG može pojedine gospodarske djelatnosti poljoprivrede obavljati u stambenim ili radnim prostorijama kojima raspolaže OPG, ne dovodeći pri tom u pitanje posebne propise o hrani.
(6) Obrazac popisa proizvodnih resursa koji se moraju upisati u Registar OPG-a i dokaze o njihovom raspolaganju koji se podnose prilikom upisa u Registar OPG-a pravilnikom će propisati ministar.
POSEBNI UVJETI ZA OBAVLJANJE Dopunske djelatnosti na OPG-u -
Članak 13.
(1) Fizička osoba iz članka 9. stavaka 1. ili stavka 2. ovoga Zakona može u organizacijskom obliku OPG-a obavljati slijedeće dopunske djelatnosti:
- proizvodnja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u,
- izrada neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe na OPG-u
- pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u
- pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u
(2) Popis dopunskih djelatnosti na OPG-u iz stavka 1. ovoga članka naveden je u Prilogu I ovoga Zakona i njegov je sastavni dio.
(3) Detaljan pregled dopunskih djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka koje se mogu obavljati na OPG-u osim ako posebnim propisom nije drukčije uređeno, s popisom zanimanja tradicijskih obrta i vještina potrebnih za obavljanje pojedine dopunske djelatnosti te dokaze o ispunjavanju kriterija za obavljanje dopunskih djelatnosti na OPG-u koji se podnose prilikom upisa u Registar OPG-a pravilnikom će propisati ministar.
ODABIR DOPUNSKIH DJELATNOSTI OPG-a
Članak 14.
(1) OPG može dobrovoljno odabrati i u Registar OPG-a upisati jednu ili veći broj dopunskih djelatnosti iz članka 13. ovoga Zakona ukoliko za njih ispunjava propisane kriterije
(2) OPG može obavljati one gospodarske djelatnosti poljoprivrede odnosno samo one dopunske djelatnosti OPG-a za koje ispunjava propisane kriterije i koje ima upisane u Registar OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka OPG ne smije obavljati, odnosno ne može upisati u Registar OPG-a pojedinu dopunsku djelatnost ako je nositelj OPG-a i/ili član OPG-a registriran za tu djelatnosti, odnosno zakonski je zastupnik pravne osobe ili ima većinski udjel u pravnoj osobi registriranoj za tu djelatnost. (napomena: nisu obuhvaćeni slučajevi neizravnog vlasništva i prava odlučivanja, treba ih regulirati radi izbjegavanja potencijalnog sukoba interesa - MF)
ODABIR ORGANIZACIJSKOG OBLIKA OPG-a
Članak 15
(1) Fizička osoba radi samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede koja ima ekonomsku veličinu gospodarstva iskazanu kao SO veću od 3.000 eura obvezno odabire organizacijski oblik OPG i mora se upisati u Registar OPG-a sukladno ovom Zakonu ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit sukladno posebnim propisima.
(2) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka može odabrati organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede kao glavne ili kao sporedne djelatnosti odnosno odabrati zanimanje poljoprivrednik kao glavno (jedino) ili sporedno, odnosno dodatno zanimanje sukladno uvjetima propisanim ovim zakonom.
(3) Fizička osoba može odabrati organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao sporednog ili dodatnog zanimanja sukladno uvjetima propisanim ovim Zakonom ukoliko je osigurana po drugoj osnovi obveznog osiguranja (zaposlene osobe, obrtnici i sl.).
Članak 16.
Fizička osoba ne može istovremeno imati prijavljen obrt prema posebnom zakonu za obavljanje poljoprivredne djelatnosti i OPG prema ovom Zakonu.
ODABIR STATUSA OPG-a
Članak 17.
(1) Status OPG-a obvezno se odabire pri upisu u Registar OPG-a.
(2) Status OPG-a određuje odnos glavne i dopunskih djelatnosti odnosno pretežiti udjel dopunske u odnosu na glavnu djelatnost, a pojedini OPG može odabrati jedan od slijedećih statusa:
a) OPG za proizvodnju obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke,
b) OPG za proizvodnju i preradu obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te s poljoprivredom vezane dopunske djelatnosti proizvodnje vlastitih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti,
c) OPG za proizvodnju i usluge obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te pruža s poljoprivredom vezane uslužne dopunske djelatnosti temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti,
d) OPG za proizvodnju, preradu i usluge obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te s poljoprivredom vezane dopunske djelatnosti proizvodnje vlastitih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i pruža s poljoprivredom vezane uslužne dopunske djelatnosti temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti.
(3) Promjena obuhvata udjela dopunske u odnosu na glavnu djelatnost može uvjetovati promjenu statusa OPG-a.
(4) Odabirom statusa OPG-a preuzimaju se obveze i stječu se prava koja su propisana odredbama ovoga Zakona te Zakonom o poljoprivredi ili drugim posebnim propisima.
DIO ČETVRTI
TVRTKA OPG-a
Članak 18.
(1) Tvrtka OPG-a je ime pod kojim OPG posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu.
(2) Tvrtka OPG-a se vodi u Registru OPG-a te sadrži naziv OPG-a, ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, a može sadržavati i posebne oznake.
(3) OPG može upotrebljavati i skraćenu tvrtku OPG-a koja sadrži samo naziv OPG-a i sjedište.
(4) Tvrtka OPG-a se mora istaknuti na adresi sjedišta OPG-a i na izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a u kojima se obavlja djelatnost izvan sjedišta OPG-a te na sredstvima i/ili mjestima na kojima se djelatnost obavlja ako se radi o djelatnostima na otvorenom.
(5) Nakon prestanka obavljanja djelatnosti u sjedištu OPG-a, odnosno izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a, OPG je dužan ukloniti istaknuti tvrtku OPG-a.
(6) Odredbe Zakona koji uređuje trgovačka društva, a koje se odnose na tvrtku odgovarajuće se primjenjuju na tvrtku OPG-a ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
SJEDIŠTE OPG-a
Članak 19.
(1) Sjedište OPG-a je adresa na kojoj OPG posluje i koja se vodi u Registru OPG-a.
(2) Sjedište OPG-a u pravilu je mjesto prebivališta, odnosno boravišta nositelja OPG-a.
(3) Ako se za obavljanje pretežite djelatnosti OPG-a zahtijeva poseban prostor, sjedište OPG-može biti mjesto u kojemu OPG obavlja pretežita djelatnost.
(4) Ako OPG obavlja gospodarsku djelatnost poljoprivrede na više mjesta, sjedište OPG-a može biti mjesto koje odredi nositelj OPG-a.
(5) Za OPG iz članka 4. sjedište OPG-a se određuje prema mjestu u kojemu OPG obavlja pretežitu djelatnost.
(6) OPG može promijeniti sjedište OPG-a.
(7) Sjedište OPG-a i promjena sjedišta OPG-a prijavljuje se mjesno nadležnoj podružnici Agencije za plaćanje na propisanom obrascu zahtjeva za upis koja o tome donosi rješenje, a po izvršnosti rješenja upisuje sjedište ili promjenu sjedišta OPG-a u Registar OPG-a.
(8) Ako OPG mijenja sjedište na područje druge mjesno nadležne podružnice Agencije za plaćanje uz zahtjev za upis iz stavka 7. ovoga članka dužan je obrazložiti razloge prijave promjene sjedišta i za to priložiti dokaz.
IZDVOJENI POGONI/PROIZVODNE JEDINICE OPG-a
Članak 20.
(1) OPG može obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede u više izdvojenih pogona/proizvodnih jedinica OPG-a koji moraju udovoljavati kriterijima ako su propisani posebnim propisima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti.
(2) Pod izdvojenim pogonom/proizvodnom jedinicom OPG-a u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se jedan ili više međusobno odvojenih prostora u kojima se obavlja gospodarska djelatnost poljoprivrede odnosno koji OPG koristi za obavljanje te djelatnosti, a nalazi se izvan sjedišta OPG-a.
(3) Izdvojeni pogoni/proizvodna jedinica OPG-a vode se na temelju rješenja o upisu OPG-a u Registru OPG-a, a početak obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede u izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a odnosno prestanak obavljanja te djelatnosti u izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a mora se prijaviti mjesno nadležnoj podružnici Agencije za plaćanje.
(4) Mjesno nadležna podružnica Agencije za plaćanje ima pravo uvida i provjere u ispunjavanje kriterija iz stavka 1. ovoga članka, prije donošenja rješenja o upisu izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a u Registar OPG-a, odnosno prije upisa početka rada ili pri upisu svake promjene vezane uz izdvojeni pogon/proizvodnu jedinicu OPG-a u Registar OPG-a.
(5) Izdvojenim pogonom/proizvodnom jedinicom u smislu ovoga Zakona ne smatraju se zemljište i nasadi, odnosno objekti za skladištenje, objekti za smještaj i čuvanje strojeva i alata, objekti za držanje stoke koji se nalaze izvan sjedišta OPG-a.
OPG S JEDNIM ČLANOM
Članak 21.
Nositelj OPG-a koji je ujedno i jedini član OPG-a (samac) dužan je prilikom upisa u Registar OPG-a odrediti privremenog nositelja OPG-a te priložiti pisanu suglasnost te osobe o prihvaćanju svojstva privremenog nositelja u slučaju gubitka redne odnosno poslovne sposobnosti ili u slučaju iznenadne smrti.
ZAJEDNIČKI OPG
Članak 22.
(1) Dvije ili više fizičkih osoba koje su obiteljski povezane, a ne žive u istom obiteljskom kućanstvu radi učinkovitijeg obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu osnovati zajednički OPG.
(2) Međusobni odnosi osoba iz stavka 1. ovoga članka uređuju se ugovorom u pisanom obliku.
(3) Na ugovor iz stavka 2. ovoga članka primjenjuju se propisi kojima se uređuje ugovor o ortaštvu.
(4) OPG iz stavka 1. ovoga članka posluje pod zajedničkom tvrtkom.
(5) Odredbe ovoga Zakona, koje se odnose na određivanje nositelja OPG-a, upis u Registar OPG-a, upis dopunske djelatnosti OPG-a, koje se odnose na OPG čiji su članovi u obiteljskom kućanstvu, odgovarajuće se primjenjuju i na OPG koji zajednički osnivaju fizičke osobe koje su obiteljski povezane, a ne žive u obiteljskom kućanstvu.
(6) Ako fizička osoba pristupi u zajednički OPG ili istupa iz zajedničkog OPG-a, obavljanje djelatnosti OPG-a se nastavlja.
DIO PETI
RAD NA OPG-u
Članak 23.
(1) Radom u OPG-u članovi OPG-a i radnici mogu ostvarivati prava i obveze iz radnog odnosa ako ta prava ne ostvaruju po drugoj osnovi.
(2) U skladu s propisima o mirovinskom osiguranju, nositelj OPG-a i članovi OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje, upisom u Registar OPG-a postaju obveznici mirovinskog osiguranja.
OPG KAO POSLODAVAC
Članak 24.
(1) Gospodarsku djelatnost poljoprivrede na OPG-u može obavljati nositelj OPG-a samostalno i kao poslodavac.
(2) Osobe koje u svojstvu radnika obavljaju poslove za OPG odnosno nositelja OPG-a kao poslodavca u vrijeme trajanja radnog odnosa ili u vrijeme sezonskog obavljanja poslova uspostavljaju svojstvo osiguranika.
(3) U skladu s posebnim propisima OPG odnosno nositelj OPG-a kao poslodavac može bez zapreke s radnikom u poljoprivredi sklapati ugovor o radu za obavljanje stalnih, privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi.
(4) Sukladno posebnim propisima OPG odnosno nositelj OPG-a kao poslodavac može bez zapreke, sa sezonskim radnikom u poljoprivredi sklapati ugovor o radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi, predajom i prihvatom vrijednosnog kupona i za obavljanje onih sezonskih poslova u poljoprivredi koji se odnose na prodaju na malo izvan prodavaonica, vlastitog sezonski sakupljenog ili proizvedenog uroda, proizvoda ili kulture, odnosno ulovljene ribe i drugih vodenih organizama.
Pomoć u povremenim, privremenim i sezonskim poslovima na OPG-u
Članak 25.
(1) Nositelju OPG-a u obavljanju svih poslova gospodarske djelatnosti poljoprivrede na OPG-u mogu pomagati članovi obiteljskog kućanstva, bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
(2) Nositelju OPG-a u obavljanju gospodarske djelatnosti poljoprivrede u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima mogu pomagati članovi obitelji koji žive izvan kućanstva, bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
(3) Nositelju OPG-a u obavljanju gospodarske djelatnosti poljoprivrede u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima u poljoprivredi mogu pomagati prijatelji i susjedi, bez obveze sklapanja ugovora o sezonskom radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi, ako taj rad obavljaju u manjem opsegu odnosno bez plaćanja i druge materijalne koristi.
PRUŽANJE USLUGA NA OPG-u
Članak 26.
(1) OPG pruža usluge u poljoprivredi ili usluge u okviru upisane dopunske djelatnosti OPG-a.
(2) Pri pružanju usluga korištenjem radnih strojeva i alata mogu sudjelovati nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici na OPG-u ukoliko posjeduju potrebne uvjete za rad sa strojevima i alatima ukoliko su isti propisani posebnim propisom.
(3) Pri pružanju turističkih i ugostiteljskih usluga na OPG-u, te pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u mogu sudjelovati nositelj OPG-a, članovi OPG-a, članovi zajedničkog kućanstva i radnici na OPG-u ukoliko posjeduju potrebne uvjete ukoliko su isti propisani posebnim propisom.
(4) O pružanju usluga OPG-a vodi se evidencija iz članka 27. stavka 6. ovoga zakona.
PRODAJA VLASTITIH PROIZVODA OPG-a
Članak 27.
(1) Vlastite poljoprivredne proizvode proizvedene na OPG-u, krajnjem potrošaču ili kupcu/otkupljivaču mogu prodavati nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici na OPG-u.
(2) Prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda OPG-a smatra se:
– prodaja na veliko registriranim fizičkim i pravnim osobama koje neposredno otkupljuju poljoprivredne proizvode za preradu ili daljnju prodaju te prodaja na tržnicama na veliko,
– izravna prodaja maloprodajnim objektima koji izravno opskrbljuju krajnjeg potrošača (uključujući i ugostiteljske objekte), kao i prodaja na malo izvan prodavaonice (prodaja na štandovima i klupama, tržnicama na malo i izvan tržnica na malo, pokretna prodaja, prigodna prodaja na sajmovima, izložbama, priredbama, izletištima i slično) te na vlastitom OPG-u, ne dovodeći pri tom u pitanje posebne propise o hrani.
(3) Prilikom prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici OPG-a dužni su imati kod sebe presliku Rješenja o upisu u Registar OPG-a i dati je na uvid za to ovim zakonom ili nekim drugim zakonom ovlaštenoj osobi.
(4) OPG nije dužan isticati početak i završetak radnog vremena OPG-a, niti prilikom prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u.
(5) Nositelj OPG-a obvezan je voditi evidenciju o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u i evidenciju o pruženim uslugama kao i druge evidencije sukladno posebnim propisima te o tome izvještavati ministarstvo, Agenciju za plaćanja i ostala tijela sukladno posebnim propisima.
(6) Način vođenja evidencija iz stavka 5. ovoga članka te način i rokovi izvještavanja ministarstva o proizvodnji, prodaji i uslugama OPG-a, pravilnikom će propisati ministar.
DIO ŠESTI
ČLANOVI OPG-a
Članak 28.
(1) Članovi istog obiteljskog kućanstva mogu biti članovi samo jednog OPG-a i u svojstvu člana OPG-a obvezno se upisuju u Registar OPG-a.
(2) Članovi istog obiteljskog kućanstva mogu osnovati samo jedan OPG.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka član istog obiteljskog kućanstva koji je korisnik mirovine ili redoviti učenik ili student se dobrovoljno upisuje i vodi u Registru OPG-a.
(4) Članovi obitelji koji nisu članovi istog obiteljskog kućanstva mogu biti članovi samo jednog zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona.
(5) Članovi OPG-a mogu biti punoljetne i poslovno sposobne osobe.
(6) Članovi OPG-a prilikom upisa u Registar OPG-a dobrovoljno izabiru i imenuju nositelja OPG-a.
ZAKON O OBITELJSKOM POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO PRVI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
Ovim se Zakonom utvrđuju uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i s njom povezanih dopunskih djelatnosti koje se obavljaju u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (u daljnjem tekstu: OPG) kao organizacijskom obliku, način i uvjeti za upis u Registar OPG-a, odgovornost, prava i obveze nositelja OPG-a i članova OPG-a, utvrđuju se nadležna tijela, nadzor i kontrola u primjeni Zakona, kao i druga pitanja bitna za OPG.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Primjena zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Ovaj Zakon primjenjuju se na fizičke osobe koje u organizacijskom obliku OPG-a obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede na državnom području Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Strateška važnost OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
OPG je strateški važan organizacijski oblik poljoprivrednog gospodarstva u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ciljevi zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
Ciljevi održivog razvoja OPG-a u Republici Hrvatskoj su ostvarivanje načela opće sigurnosti hrane i očuvanja prirodnih poljoprivrednih resursa uz unaprjeđenje i povećavanje konkurentnosti OPG-a te jačanje društvene, socijalne, gospodarske i ekološke uloge OPG-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pojmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
a) OPG je organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika u svojstvu fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na radu njegovih članova te korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa
b) djelatnost poljoprivrede obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti sukladno skupinama 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 i 01.6 Nacionalne klasifikacije djelatnosti
c) pomoćne djelatnosti u poljoprivredi se obavljaju korištenjem, obradom i održavanjem zemljišta, uzgojem, žetvom ili berbom bilja, držanjem i/ili uzgojem te korištenjem stoke, a obuhvaćaju proizvodne djelatnosti radi proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (navedenih u Uredbi 1308/2013 osim proizvoda iz Dodatka II i XI te Uredbe) ili uslužne djelatnosti uključujući pripremu, pakiranje, transport, skladištenje i/ili promet tih proizvoda, te usluživanje i iznajmljivanje
d) dopunske djelatnosti na OPG-u su proizvodne i uslužne djelatnosti povezane s poljoprivredom koje omogućuju bolje korištenje proizvodnih kapaciteta te bolje korištenje znanja, vještina i rada članova OPG-a
e) zemljište podrazumijeva poljoprivredno zemljište sukladno posebnom propisu koji uređuje poljoprivredno zemljište
f) stoka podrazumijeva domaće životinje u stočarskoj proizvodnji sukladno posebnom propisu koji uređuje stočarstvo
g) obiteljsko kućanstvo čine bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu i njihova djeca te druge osobe koje žive u istom kućanstvu, privređuju, odnosno ostvaruju prihode na drugi način i troše ih zajedno
h) članovima obitelji smatraju se bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu, srodnici po krvi u ravnoj lozi (djedovi i bake, roditelji, djeca, unuci i praunuci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; srodnici po krvi u pobočnoj lozi (braća i sestre te njihovi potomci, braća i sestre oca i majke te njihovi potomci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; srodnici po tazbini (roditelji supružnika, braća i sestre supružnika te njihovi potomci) i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; pastorčad i posvojenici i njihovi bračni drugovi, izvanbračni drugovi, osobe u životnom partnerstvu; korisnik udomiteljstva kojem fizička osoba pruža uslugu udomiteljske skrbi ili osoba koju ta fizička osoba dužna uzdržavati odnosno osoba s kojom ta fizička osoba živi kao bračni drug, izvanbračni drug, osoba u životnom partnerstvu
i) nositelj OPG-a je izabrani član OPG-a koji je nositelj prava i obveza OPG-a, a u svojstvu odgovorne osobe predstavlja i upravlja OPG-om
j) ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva iskazuje se kao standardni ekonomski rezultat - SO vrijednost (SO od engl. Standard output) i označava ukupni standardni ekonomski rezultat poljoprivrednog gospodarstva, a izračunava se prema međunarodnoj metodologiji - FADN kalkulatoru kojim se računa standardni ekonomski rezultat SO (u daljnjem tekstu: SO)
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Zakonu imaju značenje sukladno pojedinom posebnom propisu koji uređuje određeno područje.
(3) Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i na ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO DRUGI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NADLEŽNA TIJELA I INSTITUCIONALNA PODRŠKA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Nadležno i provedbeno tijelo
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
(1) Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona je ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Provedbeno tijelo u provedbi ovoga Zakona je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) osnovana posebnim propisom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Institucionalna i programska podrška
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) Agencija za plaćanja vodi Registar OPG-a kao javnu službenu evidenciju u elektroničkom obliku koja sadrži vjerodostojne i ažurirane podatke o subjektima upisa fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a za koje je upis u Registar OPG-a propisan ovim Zakonom.
(2) Agencija za plaćanja u okviru prenesenih javnih ovlasti sukladno ovom Zakonu kao jedinstveno javno tijelo vodi upravni postupak vezanu uz upis OPG-a u Registar OPG-a te obavlja i druge upravne i administrativne poslove radi evidentiranja podataka o OPG-u u Registar OPG-a.
(3) Agencija za plaćanja u provedbi postupka iz stavka 2. ovoga članka rješava na temelju podnesenog zahtjeva za upis u Registar OPG-a (u daljnjem tekstu: zahtjev za upis) koji predstavlja obrazac s propisanim prilozima i dokazima na temelju kojih se provode potrebna evidentiranja podataka o OPG-u sukladno ovom Zakonu.
(4) Agencija za plaćanja u upravnom postupku iz stavka 2. ovoga članka rješava o upisu u Registar OPG-a, ispisu iz Registra OPG-a, upisu, promjeni ili brisanju dopunske djelatnosti OPG-a, upisu ili promjeni statusa OPG-a, upisu ili promjeni nositelja OPG-a, upisu, ispisu ili promjeni članova OPG-a, upisu ili promjeni sjedišta OPG-a, upisu ili promjeni izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a u Registru OPG-a, odnosno donosi rješenje kojim se traženi upis u Registar OPG-a ili pojedina promjena odobrava ili odbija.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovoga članka može se izjaviti žalba Ministarstvu.
(6) Obrazac zahtjeva i potrebni dokazi koji se prilažu uz zahtjev za upis iz stavaka 3. ovoga članka pravilnikom će propisati ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: ministar).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
(1) Registar OPG-a je namijenjen ostvarivanju načela pravne sigurnosti između države i pojedinca te pojedinca prema trećim osobama o činjenicama koje su predmetom upisa, a prema načelu javnosti pojedini podaci su javni.
(2) Agencija za plaćanja unosi i evidentira podatke u Registar OPG-a u mjesno nadležnim podružnicama, a podaci se objedinjavaju u središnjoj bazi podataka Upisnika poljoprivrednika koja se vodi sukladno Zakonu o poljoprivredi, te su njezin sastavni dio i mogu se koristiti kao dio provedbe integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS).
(3) Oblik i način vođenja Registra OPG-a, te sadržaj podataka iz Registra OPG-a koji se javno objavljuju pravilnikom će propisati ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO TREĆI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
OPĆI UVJETI OBAVLJANJA DJELATNOSTI I PROIZVODNI RESURSI OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
(1) Fizička osoba koja ima prebivalište na teritoriju Republike Hrvatske može radi ostvarivanja dohotka ili dobiti proizvodnjom i prodajom proizvoda ili pružanjem usluga na tržištu obavljati samostalno gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Fizička osoba koja ima prebivalište na teritoriju države članice Europske unije ili države ugovornice Ugovora o europskom gospodarskom prostoru ako ima pravo korištenja proizvodnih resursa na teritoriju Republike Hrvatske može u Republici Hrvatskoj obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Fizička osoba iz stavka 1. i stavka 2. ovoga članka mora biti upisana u Registar OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Trajno obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede iz članka 5. stavka 1. točki b, c i d (u daljnjem tekstu: gospodarske djelatnosti poljoprivrede) u organizacijskom obliku OPG-a podrazumijeva samostalno obavljanje tih djelatnosti unutar jedne kalendarske godine neovisno o sveukupnom budućem trajanju.
(2) Neovisno o sezonskom karakteru poljoprivrede, organizacijski oblik i/ili status OPG-a se ne može stjecati radi sezonskog obavljanja pojedinih poljoprivrednih djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) Uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a je posjedovanje i korištenje proizvodnih resursa u poljoprivredi i to zemljišta za bilinogojstvo, odnosno posjedovanje stoke za stočarstvo odnosno posjedovanje i raspolaganje potrebnim proizvodnim resursima i/ili korištenje stručnih znanja i/ili vještina ukoliko su propisani za pojedinu djelatnost (u daljnjem tekstu: proizvodni resursi).
(2) Proizvodni resursi iz stavka 1. ovoga članka su zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za prodaju, objekti za boravak i usluge, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine.
(3) Proizvodni resursi iz stavka 1. ovoga članka za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu biti u vlasništvu, posjedu, zakupu, koncesiji, najmu odnosno korištenju nositelja OPG-a i/ili članova OPG-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
(1) OPG kao organizacijski oblik mora radi osiguravanja slijedivosti poljoprivrednih proizvoda obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede korištenjem proizvodnih resursa koji su upisani u Registar OPG-a
(2) OPG je dužan u Registar OPG-a upisati vlastite ili unajmljene proizvodne resurse kojima raspolažu nositelj OPG-a i/ili članovi OPG-a temeljem vlasništva, posjeda, suglasnosti ili ugovornog odnosa, odnosno u obliku stvari, prava, zvanja, znanja, vještina, rada, usluga ili drugih dobara. organizacijskom obliku).
(3) Ako je za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede OPG-u potreban proizvodni/radni prostor, OPG može obavljati samo onu djelatnost za koji nositelj OPG-a i/ili pojedini član OPG-a ima dokaz o pravu korištenja prostora.
(4) Prostor, oprema i sredstva potrebna OPG-u za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede moraju udovoljavati minimalnim tehničkim i ostalim kriterijima ako su propisani posebnim propisima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti .
(5) OPG može pojedine gospodarske djelatnosti poljoprivrede obavljati u stambenim ili radnim prostorijama kojima raspolaže OPG, ne dovodeći pri tom u pitanje posebne propise o hrani.
(6) Obrazac popisa proizvodnih resursa koji se moraju upisati u Registar OPG-a i dokaze o njihovom raspolaganju koji se podnose prilikom upisa u Registar OPG-a pravilnikom će propisati ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
POSEBNI UVJETI ZA OBAVLJANJE Dopunske djelatnosti na OPG-u -
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
(1) Fizička osoba iz članka 9. stavaka 1. ili stavka 2. ovoga Zakona može u organizacijskom obliku OPG-a obavljati slijedeće dopunske djelatnosti:
- proizvodnja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u,
- izrada neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe na OPG-u
- pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u
- pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u
(2) Popis dopunskih djelatnosti na OPG-u iz stavka 1. ovoga članka naveden je u Prilogu I ovoga Zakona i njegov je sastavni dio.
(3) Detaljan pregled dopunskih djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka koje se mogu obavljati na OPG-u osim ako posebnim propisom nije drukčije uređeno, s popisom zanimanja tradicijskih obrta i vještina potrebnih za obavljanje pojedine dopunske djelatnosti te dokaze o ispunjavanju kriterija za obavljanje dopunskih djelatnosti na OPG-u koji se podnose prilikom upisa u Registar OPG-a pravilnikom će propisati ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ODABIR DOPUNSKIH DJELATNOSTI OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
(1) OPG može dobrovoljno odabrati i u Registar OPG-a upisati jednu ili veći broj dopunskih djelatnosti iz članka 13. ovoga Zakona ukoliko za njih ispunjava propisane kriterije
(2) OPG može obavljati one gospodarske djelatnosti poljoprivrede odnosno samo one dopunske djelatnosti OPG-a za koje ispunjava propisane kriterije i koje ima upisane u Registar OPG-a sukladno odredbama ovoga Zakona.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka OPG ne smije obavljati, odnosno ne može upisati u Registar OPG-a pojedinu dopunsku djelatnost ako je nositelj OPG-a i/ili član OPG-a registriran za tu djelatnosti, odnosno zakonski je zastupnik pravne osobe ili ima većinski udjel u pravnoj osobi registriranoj za tu djelatnost. (napomena: nisu obuhvaćeni slučajevi neizravnog vlasništva i prava odlučivanja, treba ih regulirati radi izbjegavanja potencijalnog sukoba interesa - MF)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ODABIR ORGANIZACIJSKOG OBLIKA OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15
(1) Fizička osoba radi samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede koja ima ekonomsku veličinu gospodarstva iskazanu kao SO veću od 3.000 eura obvezno odabire organizacijski oblik OPG i mora se upisati u Registar OPG-a sukladno ovom Zakonu ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit sukladno posebnim propisima.
(2) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka može odabrati organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede kao glavne ili kao sporedne djelatnosti odnosno odabrati zanimanje poljoprivrednik kao glavno (jedino) ili sporedno, odnosno dodatno zanimanje sukladno uvjetima propisanim ovim zakonom.
(3) Fizička osoba može odabrati organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao sporednog ili dodatnog zanimanja sukladno uvjetima propisanim ovim Zakonom ukoliko je osigurana po drugoj osnovi obveznog osiguranja (zaposlene osobe, obrtnici i sl.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
Fizička osoba ne može istovremeno imati prijavljen obrt prema posebnom zakonu za obavljanje poljoprivredne djelatnosti i OPG prema ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ODABIR STATUSA OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
(1) Status OPG-a obvezno se odabire pri upisu u Registar OPG-a.
(2) Status OPG-a određuje odnos glavne i dopunskih djelatnosti odnosno pretežiti udjel dopunske u odnosu na glavnu djelatnost, a pojedini OPG može odabrati jedan od slijedećih statusa:
a) OPG za proizvodnju obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke,
b) OPG za proizvodnju i preradu obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te s poljoprivredom vezane dopunske djelatnosti proizvodnje vlastitih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti,
c) OPG za proizvodnju i usluge obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te pruža s poljoprivredom vezane uslužne dopunske djelatnosti temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti,
d) OPG za proizvodnju, preradu i usluge obavlja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obradom zemljišta, uzgojem bilja i/ili držanjem stoke te s poljoprivredom vezane dopunske djelatnosti proizvodnje vlastitih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i pruža s poljoprivredom vezane uslužne dopunske djelatnosti temeljem ispunjavanja kriterija za dopunske djelatnosti OPG-a sukladno posebnim propisima za te djelatnosti.
(3) Promjena obuhvata udjela dopunske u odnosu na glavnu djelatnost može uvjetovati promjenu statusa OPG-a.
(4) Odabirom statusa OPG-a preuzimaju se obveze i stječu se prava koja su propisana odredbama ovoga Zakona te Zakonom o poljoprivredi ili drugim posebnim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO ČETVRTI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
TVRTKA OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
(1) Tvrtka OPG-a je ime pod kojim OPG posluje i pod kojim sudjeluje u pravnom prometu.
(2) Tvrtka OPG-a se vodi u Registru OPG-a te sadrži naziv OPG-a, ime i prezime nositelja OPG-a, sjedište OPG-a, a može sadržavati i posebne oznake.
(3) OPG može upotrebljavati i skraćenu tvrtku OPG-a koja sadrži samo naziv OPG-a i sjedište.
(4) Tvrtka OPG-a se mora istaknuti na adresi sjedišta OPG-a i na izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a u kojima se obavlja djelatnost izvan sjedišta OPG-a te na sredstvima i/ili mjestima na kojima se djelatnost obavlja ako se radi o djelatnostima na otvorenom.
(5) Nakon prestanka obavljanja djelatnosti u sjedištu OPG-a, odnosno izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a, OPG je dužan ukloniti istaknuti tvrtku OPG-a.
(6) Odredbe Zakona koji uređuje trgovačka društva, a koje se odnose na tvrtku odgovarajuće se primjenjuju na tvrtku OPG-a ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
SJEDIŠTE OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
(1) Sjedište OPG-a je adresa na kojoj OPG posluje i koja se vodi u Registru OPG-a.
(2) Sjedište OPG-a u pravilu je mjesto prebivališta, odnosno boravišta nositelja OPG-a.
(3) Ako se za obavljanje pretežite djelatnosti OPG-a zahtijeva poseban prostor, sjedište OPG-može biti mjesto u kojemu OPG obavlja pretežita djelatnost.
(4) Ako OPG obavlja gospodarsku djelatnost poljoprivrede na više mjesta, sjedište OPG-a može biti mjesto koje odredi nositelj OPG-a.
(5) Za OPG iz članka 4. sjedište OPG-a se određuje prema mjestu u kojemu OPG obavlja pretežitu djelatnost.
(6) OPG može promijeniti sjedište OPG-a.
(7) Sjedište OPG-a i promjena sjedišta OPG-a prijavljuje se mjesno nadležnoj podružnici Agencije za plaćanje na propisanom obrascu zahtjeva za upis koja o tome donosi rješenje, a po izvršnosti rješenja upisuje sjedište ili promjenu sjedišta OPG-a u Registar OPG-a.
(8) Ako OPG mijenja sjedište na područje druge mjesno nadležne podružnice Agencije za plaćanje uz zahtjev za upis iz stavka 7. ovoga članka dužan je obrazložiti razloge prijave promjene sjedišta i za to priložiti dokaz.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IZDVOJENI POGONI/PROIZVODNE JEDINICE OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
(1) OPG može obavljati gospodarsku djelatnost poljoprivrede u više izdvojenih pogona/proizvodnih jedinica OPG-a koji moraju udovoljavati kriterijima ako su propisani posebnim propisima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti.
(2) Pod izdvojenim pogonom/proizvodnom jedinicom OPG-a u smislu ovoga Zakona podrazumijeva se jedan ili više međusobno odvojenih prostora u kojima se obavlja gospodarska djelatnost poljoprivrede odnosno koji OPG koristi za obavljanje te djelatnosti, a nalazi se izvan sjedišta OPG-a.
(3) Izdvojeni pogoni/proizvodna jedinica OPG-a vode se na temelju rješenja o upisu OPG-a u Registru OPG-a, a početak obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede u izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a odnosno prestanak obavljanja te djelatnosti u izdvojenom pogonu/proizvodnoj jedinici OPG-a mora se prijaviti mjesno nadležnoj podružnici Agencije za plaćanje.
(4) Mjesno nadležna podružnica Agencije za plaćanje ima pravo uvida i provjere u ispunjavanje kriterija iz stavka 1. ovoga članka, prije donošenja rješenja o upisu izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a u Registar OPG-a, odnosno prije upisa početka rada ili pri upisu svake promjene vezane uz izdvojeni pogon/proizvodnu jedinicu OPG-a u Registar OPG-a.
(5) Izdvojenim pogonom/proizvodnom jedinicom u smislu ovoga Zakona ne smatraju se zemljište i nasadi, odnosno objekti za skladištenje, objekti za smještaj i čuvanje strojeva i alata, objekti za držanje stoke koji se nalaze izvan sjedišta OPG-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
OPG S JEDNIM ČLANOM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
Nositelj OPG-a koji je ujedno i jedini član OPG-a (samac) dužan je prilikom upisa u Registar OPG-a odrediti privremenog nositelja OPG-a te priložiti pisanu suglasnost te osobe o prihvaćanju svojstva privremenog nositelja u slučaju gubitka redne odnosno poslovne sposobnosti ili u slučaju iznenadne smrti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ZAJEDNIČKI OPG
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
(1) Dvije ili više fizičkih osoba koje su obiteljski povezane, a ne žive u istom obiteljskom kućanstvu radi učinkovitijeg obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede mogu osnovati zajednički OPG.
(2) Međusobni odnosi osoba iz stavka 1. ovoga članka uređuju se ugovorom u pisanom obliku.
(3) Na ugovor iz stavka 2. ovoga članka primjenjuju se propisi kojima se uređuje ugovor o ortaštvu.
(4) OPG iz stavka 1. ovoga članka posluje pod zajedničkom tvrtkom.
(5) Odredbe ovoga Zakona, koje se odnose na određivanje nositelja OPG-a, upis u Registar OPG-a, upis dopunske djelatnosti OPG-a, koje se odnose na OPG čiji su članovi u obiteljskom kućanstvu, odgovarajuće se primjenjuju i na OPG koji zajednički osnivaju fizičke osobe koje su obiteljski povezane, a ne žive u obiteljskom kućanstvu.
(6) Ako fizička osoba pristupi u zajednički OPG ili istupa iz zajedničkog OPG-a, obavljanje djelatnosti OPG-a se nastavlja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO PETI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
RAD NA OPG-u
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
(1) Radom u OPG-u članovi OPG-a i radnici mogu ostvarivati prava i obveze iz radnog odnosa ako ta prava ne ostvaruju po drugoj osnovi.
(2) U skladu s propisima o mirovinskom osiguranju, nositelj OPG-a i članovi OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje, upisom u Registar OPG-a postaju obveznici mirovinskog osiguranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
OPG KAO POSLODAVAC
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
(1) Gospodarsku djelatnost poljoprivrede na OPG-u može obavljati nositelj OPG-a samostalno i kao poslodavac.
(2) Osobe koje u svojstvu radnika obavljaju poslove za OPG odnosno nositelja OPG-a kao poslodavca u vrijeme trajanja radnog odnosa ili u vrijeme sezonskog obavljanja poslova uspostavljaju svojstvo osiguranika.
(3) U skladu s posebnim propisima OPG odnosno nositelj OPG-a kao poslodavac može bez zapreke s radnikom u poljoprivredi sklapati ugovor o radu za obavljanje stalnih, privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi.
(4) Sukladno posebnim propisima OPG odnosno nositelj OPG-a kao poslodavac može bez zapreke, sa sezonskim radnikom u poljoprivredi sklapati ugovor o radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi, predajom i prihvatom vrijednosnog kupona i za obavljanje onih sezonskih poslova u poljoprivredi koji se odnose na prodaju na malo izvan prodavaonica, vlastitog sezonski sakupljenog ili proizvedenog uroda, proizvoda ili kulture, odnosno ulovljene ribe i drugih vodenih organizama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pomoć u povremenim, privremenim i sezonskim poslovima na OPG-u
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 25.
(1) Nositelju OPG-a u obavljanju svih poslova gospodarske djelatnosti poljoprivrede na OPG-u mogu pomagati članovi obiteljskog kućanstva, bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
(2) Nositelju OPG-a u obavljanju gospodarske djelatnosti poljoprivrede u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima mogu pomagati članovi obitelji koji žive izvan kućanstva, bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
(3) Nositelju OPG-a u obavljanju gospodarske djelatnosti poljoprivrede u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima u poljoprivredi mogu pomagati prijatelji i susjedi, bez obveze sklapanja ugovora o sezonskom radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi, ako taj rad obavljaju u manjem opsegu odnosno bez plaćanja i druge materijalne koristi.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRUŽANJE USLUGA NA OPG-u
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 26.
(1) OPG pruža usluge u poljoprivredi ili usluge u okviru upisane dopunske djelatnosti OPG-a.
(2) Pri pružanju usluga korištenjem radnih strojeva i alata mogu sudjelovati nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici na OPG-u ukoliko posjeduju potrebne uvjete za rad sa strojevima i alatima ukoliko su isti propisani posebnim propisom.
(3) Pri pružanju turističkih i ugostiteljskih usluga na OPG-u, te pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u mogu sudjelovati nositelj OPG-a, članovi OPG-a, članovi zajedničkog kućanstva i radnici na OPG-u ukoliko posjeduju potrebne uvjete ukoliko su isti propisani posebnim propisom.
(4) O pružanju usluga OPG-a vodi se evidencija iz članka 27. stavka 6. ovoga zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRODAJA VLASTITIH PROIZVODA OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 27.
(1) Vlastite poljoprivredne proizvode proizvedene na OPG-u, krajnjem potrošaču ili kupcu/otkupljivaču mogu prodavati nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici na OPG-u.
(2) Prodajom vlastitih poljoprivrednih proizvoda OPG-a smatra se:
– prodaja na veliko registriranim fizičkim i pravnim osobama koje neposredno otkupljuju poljoprivredne proizvode za preradu ili daljnju prodaju te prodaja na tržnicama na veliko,
– izravna prodaja maloprodajnim objektima koji izravno opskrbljuju krajnjeg potrošača (uključujući i ugostiteljske objekte), kao i prodaja na malo izvan prodavaonice (prodaja na štandovima i klupama, tržnicama na malo i izvan tržnica na malo, pokretna prodaja, prigodna prodaja na sajmovima, izložbama, priredbama, izletištima i slično) te na vlastitom OPG-u, ne dovodeći pri tom u pitanje posebne propise o hrani.
(3) Prilikom prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u nositelj OPG-a, članovi OPG-a i radnici OPG-a dužni su imati kod sebe presliku Rješenja o upisu u Registar OPG-a i dati je na uvid za to ovim zakonom ili nekim drugim zakonom ovlaštenoj osobi.
(4) OPG nije dužan isticati početak i završetak radnog vremena OPG-a, niti prilikom prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u.
(5) Nositelj OPG-a obvezan je voditi evidenciju o proizvodnji i prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda proizvedenih na OPG-u i evidenciju o pruženim uslugama kao i druge evidencije sukladno posebnim propisima te o tome izvještavati ministarstvo, Agenciju za plaćanja i ostala tijela sukladno posebnim propisima.
(6) Način vođenja evidencija iz stavka 5. ovoga članka te način i rokovi izvještavanja ministarstva o proizvodnji, prodaji i uslugama OPG-a, pravilnikom će propisati ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
DIO ŠESTI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ČLANOVI OPG-a
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 28.
(1) Članovi istog obiteljskog kućanstva mogu biti članovi samo jednog OPG-a i u svojstvu člana OPG-a obvezno se upisuju u Registar OPG-a.
(2) Članovi istog obiteljskog kućanstva mogu osnovati samo jedan OPG.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka član istog obiteljskog kućanstva koji je korisnik mirovine ili redoviti učenik ili student se dobrovoljno upisuje i vodi u Registru OPG-a.
(4) Članovi obitelji koji nisu članovi istog obiteljskog kućanstva mogu biti članovi samo jednog zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona.
(5) Članovi OPG-a mogu biti punoljetne i poslovno sposobne osobe.
(6) Članovi OPG-a prilikom upisa u Registar OPG-a dobrovoljno izabiru i imenuju nositelja OPG-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede