NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O MATERIJALIMA I PREDMETIMA KOJI DOLAZE U NEPOSREDAN DODIR S HRANOM, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovog Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine br. 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) utvrđuje Ministarstvo zdravstva kao nadležno tijelo i zadaće nadležnoga tijela za provedbu propisa Europske unije kojima je uređeno područje materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom.
Službene kontrole nad provedbom propisa Europske unije kojima je uređeno područje materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom i navedenoga Zakona obavlja sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti sanitarne inspekcije, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje, dok upravni nadzor nad provedbom istih propisa obavlja Ministarstvo zdravstva.
Nacionalnim programom reformi za 2018. utvrđene su mjere za jačanjekonkurentnosti gospodarstva i unaprjeđenje poslovnog okruženja (mjera 4.1. i 4.1.1.) te s njima u vezi mjera „Objedinjavanje gospodarskih inspekcija“, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva.
Obzirom da poslove službenih kontrola iz nadležnosti sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. siječnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, potrebno je izmijeniti odredbe Zakonao materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14).
III.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
Sukladno članku 204. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. siječnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave, a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom, s obrazloženjem.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O MATERIJALIMA I PREDMETIMA KOJI DOLAZE U NEPOSREDAN DODIR S HRANOM
Članak 1.
U Zakonu o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) u članku 3. stavku 1. riječ: „zdravlje“ zamjenjuje se riječju: „zdravstvo“.
U stavku 2. riječ: „zdravlje“ zamjenjuje se riječju: „zdravstvo“.
Članak 2.
Članak 7. mijenja se i glasi:
„(1) Službene kontrole nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavljaju sanitarni inspektori Državnog inspektorata, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti Državnog inspektorata, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje.“
(2) Carinski nadzor nad provedbom Uredbe (EU) br. 284/2011 i ovoga Zakona obavlja Carinska uprava Ministarstva financija.
(3) Ako određeni materijal i predmet namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji ispunjava uvjete iz uredbi iz članka 1. ovoga Zakona predstavlja rizik za zdravlje ljudi, sanitarni inspektor Državnog inspektorata je ovlašten privremeno zabraniti stavljanje na tržište tih materijala i predmeta na području Republike Hrvatske, narediti povlačenje tih materijala i predmeta s tržišta Republike Hrvatske, njihov povrat od potrošača ili ograničiti njihovu dostupnost na tržištu Republike Hrvatske u skladu sa člankom 18. Uredbe (EZ) br. 1935/2004.
(4) Carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od graničnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata ne dobiju rješenje da pošiljka, glede zdravstvene ispravnosti, odgovara propisanim uvjetima za takve predmete i materijale u neposrednom dodiru s hranom.
(5) Službenu kontrolu nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 3. Uredbe (EU) br. 284/2011 obavljaju granični sanitarni inspektori Državnog inspektorata. Prema članku 8. Uredbe (EU) br. 284/2011 carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od graničnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata ne dobiju rješenje kojim se utvrđuje da je za predmetnu pošiljku uredno dostavljena, propisno ispunjena i ovjerena izjava iz Priloga Uredbe (EU) br. 284/2011, kako je predviđeno u članku 3. Uredbe (EU) br. 284/2011.
(6) Carinska tijela Ministarstvu, povodom njegova zahtjeva, dostavljaju podatke o provedbi carinskog nadzora nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 8. Uredbe (EU) br. 284/2011.«.
Članak 3.
U članku 8. stavku 5. iza riječi: “sanitarni inspektor“ dodaju se riječi: “Državnog inspektorata“.
Članak 4.
Postupci započeti na temelju Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se prema odredbama toga Zakona.
Članak 5.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2019. godine.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Izvršeno je usklađivanje naziva središnjeg tijela državne uprave nadležnog za zdravstvo, kao i naziva čelnika istog tijela.
Uz članak 2.
Obzirom da poslove službenih kontrola iz nadležnosti sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. siječnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 7. Zakona.
Nadalje, brišu se odredbe o obavljanju upravnog nadzora obzirom će poslove upravnog nadzora nad radom inspektora Državnog inspektorata, kao središnjeg državnog ureda, sukladno članku 44. Zakona o sustavu državne uprave („Narodne novine“, broj 150/11, 12/13, 93/16 i 104/16), od 1. siječnja 2019. godine preuzeti Državni inspektorat.
Uz članak 3.
U cijelom tekstu zakona riječi: „ministarstvo nadležno za zdravlje“ i „ministar nadležan za zdravlje“ zamjenjuju se riječima: „ministarstvo nadležno za zdravstvo“ i „ministar nadležan za zdravstvo“ u odgovarajućem padežu.
Uz članak 4.
Propisuje se da će se postupci koji su započeti na temelju Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršiti prema odredbama toga Zakona.
Uz članak 5.
Ovim člankom određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU ODNOSNO DOPUNJUJU
Članak 3.
(1) Nadležno tijelo za provedbu uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona je ministarstvo nadležno za zdravlje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Za provedbu posebnih stručnih poslova i savjetovanje Ministarstva, ministar nadležan za zdravlje (u daljnjem tekstu: ministar) može ovlastiti drugo tijelo.
(3) Pri provedbi uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona Ministarstvo surađuje s nadležnim zavodima za javno zdravstvo.
(4) Ministar je ovlašten donijeti pravilnike, naredbe i naputke za provedbu pravno obvezujućih akata Europske unije donesenih na temelju uredbi iz članka 1. ovoga Zakona.
Članak 7.
(1) Službene kontrole nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavljaju sanitarni inspektori, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti sanitarne inspekcije, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje.
(2) Carinski nadzor nad provedbom Uredbe (EU) br. 284/2011 i ovoga Zakona obavlja Carinska uprava Ministarstva financija.
(3) Upravni nadzor nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavlja Ministarstvo.
(4) Ako određeni materijal i predmet namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji ispunjava uvjete iz uredbi iz članka 1. ovoga Zakona predstavlja rizik za zdravlje ljudi, sanitarni inspektor je ovlašten privremeno zabraniti stavljanje na tržište tih materijala i predmeta na području Republike Hrvatske, narediti povlačenje tih materijala i predmeta s tržišta Republike Hrvatske, njihov povrat od potrošača ili ograničiti njihovu dostupnost na tržištu Republike Hrvatske u skladu sa člankom 18. Uredbe (EZ) br. 1935/2004.
(5) Carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od inspektora iz stavka 1. ovoga članka ne dobiju rješenje da pošiljka, glede zdravstvene ispravnosti, odgovara propisanim uvjetima za takve predmete i materijale u neposrednom dodiru s hranom.
(6) Službenu kontrolu nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 3. Uredbe (EU) br. 284/2011 obavljaju sanitarni inspektori na granici. Prema članku 8. Uredbe (EU) br. 284/2011 carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od sanitarnog inspektora na granici ne dobiju rješenje kojim se utvrđuje da je za predmetnu pošiljku uredno dostavljena, propisno ispunjena i ovjerena izjava iz Priloga Uredbe (EU) br. 284/2011, kako je predviđeno u članku 3. Uredbe (EU) br. 284/2011.
(7) Carinska tijela Ministarstvu, povodom njegova zahtjeva, dostavljaju podatke o provedbi carinskog nadzora nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 8. Uredbe (EU) br. 284/2011.«.
Članak 8.
(1) Novčanom kaznom od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
1. proizvodi i stavlja na tržište materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom koji nisu u skladu sa člankom 3. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
2. označava, oglašava ili prezentira materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom na način da dovede u zabludu potrošače (članak 3. stavak 1. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
3. proizvodi, pri proizvodnji hrane koristi ili stavlja na tržište aktivne ili inteligentne materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom na način protivan članku 4. Uredbe (EZ) br. 1935/2004 i članku 5. Uredbe (EZ) br. 450/2009,
4. koristi tvar ili materijal namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji nije odobren u Europskoj uniji, odnosno za njega nije izdano odobrenje u skladu s člankom 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
5. ne poštuje uvjete ili ograničenja uporabe kako je utvrđeno u odobrenju za tvar ili materijal namijenjen neposrednom dodiru s hranom (članak 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
6. odmah ne obavijesti Europsku komisiju o mogućim novim znanstvenim ili tehničkim podacima koji mogu utjecati na sigurnost odobrene tvari u odnosu na ljudsko zdravlje (članak 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
7. materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom ne označi u skladu sa člancima 15. i 17. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
8. ne priloži pisanu izjavu u skladu sa člankom 16. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
9. ne osigura sustav sljedivosti materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom u skladu sa člankom 17. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
10. ne osigura da se proizvodni postupci materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom provode u skladu s Uredbom (EZ) br. 2023/2006,
11. materijali i predmeti namijenjeni neposrednom dodiru s hranom otpuštaju tvari protivno članku 2. Uredbe (EZ) br. 1895/2005,
12. u proizvodnji materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom rabi i/ili je u njima prisutan BFDGE (članak 3. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
13. u proizvodnji materijala i predmeta namijenjene neposrednom dodiru s hranom rabi i/ili je u njima prisutan NOGE (članak 4. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
14. se materijalima i predmetima namijenjenima neposrednom dodiru s hranom koji sadrže BADGE i njegove derivate ne priloži pisana izjava u skladu sa člankom 16. Uredbe (EZ) br. 1935/2004 (članak 5. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
15. proizvodi i stavlja na tržište plastične predmete i materijale namijenjene neposrednom dodiru s hranom protivno Uredbi (EU) br. 10/2011,
16. proizvodi i stavlja na tržište reciklirane predmete i materijale namijenjene neposrednom dodiru s hranom protivno Uredbi (EU) br. 282/2008,
17. postupi protivno Uredbi (EU) br. 284/2011.
»18. ne prijavi svoju djelatnost na propisanom obrascu sukladno članku 5. ovoga Zakona.«.
(2) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 15.000,00 kuna za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(4) Za pokušaj prekršaja iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna sanitarni inspektor kaznit će za prekršaj na mjestu počinjenja prekršaja odgovornu osobu u pravnoj osobi i fizičku osobu koja obavlja registriranu djelatnost s materijalima i predmetima u dodiru s hranom, za nepoštivanje odredaba ovoga Zakona.
(6) Ako osoba kažnjena za prekršaj iz stavka 5. ovoga članka ponovno počini istovjetni prekršaj, kaznit će se na mjestu počinjenja prekršaja novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 kuna.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
__________________________________________________________________________
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O MATERIJALIMA I PREDMETIMA KOJI DOLAZE U NEPOSREDAN DODIR S HRANOM, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovog Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine br. 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
II.OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Z akonom o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) utvrđuje Ministarstvo zdravstva kao nadležno tijelo i zadaće nadležnoga tijela za provedbu propisa Europske unije kojima je uređeno područje materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom.
Službene kontrole nad provedbom propisa Europske unije kojima je uređeno područje materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom i navedenoga Zakona obavlja sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti sanitarne inspekcije, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje, dok upravni nadzor nad provedbom istih propisa obavlja Ministarstvo zdravstva.
Nacionalnim programom reformi za 2018. utvrđene su mjere za jačanje konkurentnosti gospodarstva i unaprjeđenje poslovnog okruženja (mjera 4.1. i 4.1.1.) te s njima u vezi mjera „Objedinjavanje gospodarskih inspekcija“, kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave, u konkretnom slučaju inspekcijskih poslova koje obavlja sanitarna inspekcija Ministarstva zdravstva.
Obzirom da poslove službenih kontrola iz nadležnosti sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. siječnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, potrebno je izmijeniti odredbe Z akona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
III.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18) zakon se može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
Nacionalnim programom reformi 2018. utvrđena je reformska mjera objedinjavanja inspekcija u Državnom inspektoratu kao temelj za učinkovitije obavljanje inspekcijskih poslova, koji se sada obavljaju u središnjim tijelima državne uprave.
Sukladno članku 204. stavku 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18.) predlaže se donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku, u cilju izbjegavanja pojave pravnih praznina u postupanju inspekcijskih službi u sklopu Državnog inspektorata od 1. siječnja 2019. godine, u svrhu osiguravanja pravilnog, učinkovitog i djelotvornog funkcioniranja državne uprave u upravnim područjima koje je Državni inspektorat preuzeo od pojedinih središnjih tijela državne uprave , a što su osobito opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom , s obrazloženjem.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNI ZAKONA O MATERIJALIMA I PREDMETIMA KOJI DOLAZE U NEPOSREDAN DODIR S HRANOM
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 1.
U Zakonu o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) u č lanku 3. stavku 1. riječ: „zdravlje“ zamjenjuje se riječju: „zdravstvo“.
U stavku 2. riječ: „zdravlje“ zamjenjuje se riječju: „zdravstvo“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 2.
Članak 7. mijenja se i glasi:
„(1) Službene kontrole nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavljaju sanitarni inspektori Državnog inspektorata, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti Državnog inspektorata, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje.“
(2) Carinski nadzor nad provedbom Uredbe (EU) br. 284/2011 i ovoga Zakona obavlja Carinska uprava Ministarstva financija.
(3) Ako određeni materijal i predmet namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji ispunjava uvjete iz uredbi iz članka 1. ovoga Zakona predstavlja rizik za zdravlje ljudi, sanitarni inspektor Državnog inspektorata je ovlašten privremeno zabraniti stavljanje na tržište tih materijala i predmeta na području Republike Hrvatske, narediti povlačenje tih materijala i predmeta s tržišta Republike Hrvatske, njihov povrat od potrošača ili ograničiti njihovu dostupnost na tržištu Republike Hrvatske u skladu sa člankom 18. Uredbe (EZ) br. 1935/2004.
(4) Carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od graničnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata ne dobiju rješenje da pošiljka, glede zdravstvene ispravnosti, odgovara propisanim uvjetima za takve predmete i materijale u neposrednom dodiru s hranom.
(5) Službenu kontrolu nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 3. Uredbe (EU) br. 284/2011 obavljaju granični sanitarni inspektori Državnog inspektorata. Prema članku 8. Uredbe (EU) br. 284/2011 carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od graničnog sanitarnog inspektora Državnog inspektorata ne dobiju rješenje kojim se utvrđuje da je za predmetnu pošiljku uredno dostavljena, propisno ispunjena i ovjerena izjava iz Priloga Uredbe (EU) br. 284/2011, kako je predviđeno u članku 3. Uredbe (EU) br. 284/2011.
(6) Carinska tijela Ministarstvu, povodom njegova zahtjeva, dostavljaju podatke o provedbi carinskog nadzora nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 8. Uredbe (EU) br. 284/2011.«.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 3.
U članku 8. stavku 5. iza riječi: “sanitarni inspektor“ dodaju se riječi: “Državnog inspektorata“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 4.
Postupci započeti na temelju Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se prema odredbama toga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 5.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2019. godine.
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 1.
Izvršeno je usklađivanje naziva središnjeg tijela državne uprave nadležnog za zdravstvo, kao i naziva čelnika istog tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 2.
Obzirom da poslove službenih kontrola iz nadležnosti sanitarne inspekcije Ministarstva zdravstva od 1. siječnja 2019. godine preuzima Državni inspektorat, nužne su odgovarajuće izmjene članka 7. Zakona.
Nadalje, brišu se odredbe o obavljanju upravnog nadzora obzirom će poslove upravnog nadzora nad radom inspektora Državnog inspektorata, kao središnjeg državnog ureda, sukladno članku 44. Zakona o sustavu državne uprave („Narodne novine“, broj 150/11, 12/13, 93/16 i 104/16), od 1. siječnja 2019. godine preuzeti Državni inspektorat.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 3.
U cijelom tekstu zakona riječi: „ministarstvo nadležno za zdravlje“ i „ministar nadležan za zdravlje“ zamjenjuju se riječima: „ministarstvo nadležno za zdravstvo“ i „ministar nadležan za zdravstvo“ u odgovarajućem padežu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 4.
Propisuje se da će se postupci koji su započeti na temelju Zakona o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom („Narodne novine”, broj 25/13 i 41/14) koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršiti prema odredbama toga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 5.
Ovim člankom određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
ODREDBE VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU ODNOSNO DOPUNJUJU
Članak 3.
(1) Nadležno tijelo za provedbu uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona je ministarstvo nadležno za zdravlje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(2) Za provedbu posebnih stručnih poslova i savjetovanje Ministarstva, ministar nadležan za zdravlje (u daljnjem tekstu: ministar ) može ovlastiti drugo tijelo.
(3) Pri provedbi uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona Ministarstvo surađuje s nadležnim zavodima za javno zdravstvo.
(4) Ministar je ovlašten donijeti pravilnike, naredbe i naputke za provedbu pravno obvezujućih akata Europske unije donesenih na temelju uredbi iz članka 1. ovoga Zakona.
Članak 7.
(1) Službene kontrole nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavljaju sanitarni inspektori, sukladno propisima kojima je uređen djelokrug rada i ovlasti sanitarne inspekcije, nadzor nad predmetima opće uporabe te službene kontrole hrane i hrane za životinje.
(2) Carinski nadzor nad provedbom Uredbe (EU) br. 284/2011 i ovoga Zakona obavlja Carinska uprava Ministarstva financija.
(3) Upravni nadzor nad provedbom uredbi iz članka 1. ovoga Zakona i ovoga Zakona obavlja Ministarstvo.
(4) Ako određeni materijal i predmet namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji ispunjava uvjete iz uredbi iz članka 1. ovoga Zakona predstavlja rizik za zdravlje ljudi, sanitarni inspektor je ovlašten privremeno zabraniti stavljanje na tržište tih materijala i predmeta na području Republike Hrvatske, narediti povlačenje tih materijala i predmeta s tržišta Republike Hrvatske, njihov povrat od potrošača ili ograničiti njihovu dostupnost na tržištu Republike Hrvatske u skladu sa člankom 18. Uredbe (EZ) br. 1935/2004.
(5) Carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od inspektora iz stavka 1. ovoga članka ne dobiju rješenje da pošiljka, glede zdravstvene ispravnosti, odgovara propisanim uvjetima za takve predmete i materijale u neposrednom dodiru s hranom.
(6) Službenu kontrolu nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 3. Uredbe (EU) br. 284/2011 obavljaju sanitarni inspektori na granici. Prema članku 8. Uredbe (EU) br. 284/2011 carinska tijela ne mogu obaviti carinjenje dok od sanitarnog inspektora na granici ne dobiju rješenje kojim se utvrđuje da je za predmetnu pošiljku uredno dostavljena, propisno ispunjena i ovjerena izjava iz Priloga Uredbe (EU) br. 284/2011, kako je predviđeno u članku 3. Uredbe (EU) br. 284/2011.
(7) Carinska tijela Ministarstvu, povodom njegova zahtjeva, dostavljaju podatke o provedbi carinskog nadzora nad pošiljkama plastičnih kuhinjskih proizvoda iz članka 8. Uredbe (EU) br. 284/2011.«.
Članak 8.
(1) Novčanom kaznom od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
1. proizvodi i stavlja na tržište materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom koji nisu u skladu sa člankom 3. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
2. označava, oglašava ili prezentira materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom na način da dovede u zabludu potrošače (članak 3. stavak 1. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
3. proizvodi, pri proizvodnji hrane koristi ili stavlja na tržište aktivne ili inteligentne materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom na način protivan članku 4. Uredbe (EZ) br. 1935/2004 i članku 5. Uredbe (EZ) br. 450/2009,
4. koristi tvar ili materijal namijenjen neposrednom dodiru s hranom koji nije odobren u Europskoj uniji, odnosno za njega nije izdano odobrenje u skladu s člankom 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
5. ne poštuje uvjete ili ograničenja uporabe kako je utvrđeno u odobrenju za tvar ili materijal namijenjen neposrednom dodiru s hranom (članak 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
6. odmah ne obavijesti Europsku komisiju o mogućim novim znanstvenim ili tehničkim podacima koji mogu utjecati na sigurnost odobrene tvari u odnosu na ljudsko zdravlje (članak 11. Uredbe (EZ) br. 1935/2004),
7. materijale i predmete namijenjene neposrednom dodiru s hranom ne označi u skladu sa člancima 15. i 17. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
8. ne priloži pisanu izjavu u skladu sa člankom 16. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
9. ne osigura sustav sljedivosti materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom u skladu sa člankom 17. Uredbe (EZ) br. 1935/2004,
10. ne osigura da se proizvodni postupci materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom provode u skladu s Uredbom (EZ) br. 2023/2006,
11. materijali i predmeti namijenjeni neposrednom dodiru s hranom otpuštaju tvari protivno članku 2. Uredbe (EZ) br. 1895/2005,
12. u proizvodnji materijala i predmeta namijenjenih neposrednom dodiru s hranom rabi i/ili je u njima prisutan BFDGE (članak 3. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
13. u proizvodnji materijala i predmeta namijenjene neposrednom dodiru s hranom rabi i/ili je u njima prisutan NOGE (članak 4. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
14. se materijalima i predmetima namijenjenima neposrednom dodiru s hranom koji sadrže BADGE i njegove derivate ne priloži pisana izjava u skladu sa člankom 16. Uredbe (EZ) br. 1935/2004 (članak 5. Uredbe (EZ) br. 1895/2005),
15. proizvodi i stavlja na tržište plastične predmete i materijale namijenjene neposrednom dodiru s hranom protivno Uredbi (EU) br. 10/2011,
16. proizvodi i stavlja na tržište reciklirane predmete i materijale namijenjene neposrednom dodiru s hranom protivno Uredbi (EU) br. 282/2008,
17. postupi protivno Uredbi (EU) br. 284/2011.
»18. ne prijavi svoju djelatnost na propisanom obrascu sukladno članku 5. ovoga Zakona.«.
(2) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 15.000,00 kuna za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(3) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka fizička osoba.
(4) Za pokušaj prekršaja iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna sanitarni inspektor kaznit će za prekršaj na mjestu počinjenja prekršaja odgovornu osobu u pravnoj osobi i fizičku osobu koja obavlja registriranu djelatnost s materijalima i predmetima u dodiru s hranom, za nepoštivanje odredaba ovoga Zakona.
(6) Ako osoba kažnjena za prekršaj iz stavka 5. ovoga članka ponovno počini istovjetni prekršaj, kaznit će se na mjestu počinjenja prekršaja novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva