(1) Ovim Zakonom uređuje se postupak osnivanja trgovačkih društava na daljinu.
(2) Na osnivanje trgovačkih društava na daljinu na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(3) Na daljinu se može osnovati društvo s ograničenom odgovornošću i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću.
Značenje pojedinih izraza
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
- osnivanje trgovačkog društva na daljinu je postupak u kojemu osnivači i druge osobe koje sudjeluju u postupku osnivanja uređuju međusobne odnose te određuju ustroj i osnivaju trgovačko društvo, bez potrebe njihove fizičke prisutnost kod usvajanja i potpisivanja općeg akta i podnošenja prijave registarskom sudu, koji se postupak u cijelosti provodi elektroničkim putem korištenjem propisanih elektroničkih obrazaca i prema utvrđenom redoslijedu postupanja, a koji obuhvaća i postupak upisa osnivanja u sudski registar
- pripremni postupak je izvansudski dio postupka osnivanja trgovačkog društva na daljinu u kojem osnivači sklapaju društveni ugovor odnosno osnivač daje izjavu o osnivanju, imenuju članovi uprave i nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor te poduzimaju druge radnje do pokretanja postupka za upis, a druge osobe koje sudjeluju u postupku preuzimaju prava i obveze u skladu s voljom osnivača
- postupak upisa osnivanja trgovačkog društva na daljinu je izvanparnični dio postupka u kojemu sud odlučuje o osnovanosti prijave i zahtjeva za upis.
- osnivač je fizička ili pravna osoba koja u postupku osnivanja trgovačkog društva na daljinu prihvaća osnivački akt odnosno sklapa društveni ugovor ili daje izjavu na propisanom obrascu
- druga osoba koja sudjeluje u postupku osnivanju na daljinu je fizička osoba koja nije osnivač, a koja u postupku osnivanja na daljinu prihvaća prava i obveze kao član organa trgovačkog društva
- sustav sudskog registra je složeni informacijski sustav u smislu u kojem je taj sustav određen Zakonom o sudskom registru
- OIB aplikacijski sustav je sustav za razmjenu podataka s evidencijom osobnih identifikacijskih brojeva (u daljnjem tekstu: OIB) i drugih podataka koji su povezani s tom evidencijom.
Osnivanje društva na daljinu
Članak 3.
(1) Trgovačka društva osnivaju se na daljinu putem web-stranice sustava sudskog registra kojoj se pristupa prijavom putem sustava koji jamči izvjesnost u pogledu identiteta i istovjetnosti osobe koja pristupa sustavu sudskog registra.
(2) Osnivač ili druga osoba koja sudjeluje u postupku osnivanja društva na daljinu može imati punomoćnika koji će poduzimati radnje u njezino ime i korist, o čemu je dužna priložiti javno ovjerenu punomoć.
(3) avima i poduzimanje radnji u postupku osnivanja na daljinu propisat će pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Obrasci i isprave
Članak 4.
(1) U postupku osnivanja na daljinu koriste se elektronički obrasci (u daljnjem tekstu: obrasci) čiji sadržaj i oblik propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Uz obrazac se prilaže isprava ili njezina preslika u elektroničkom obliku kada je to ovim Zakonom propisano.
(3) Postupak osnivanja na daljinu ne može se nastaviti dok osnivač ili druga osoba koja sudjeluje u osnivanju na daljinu ne popuni (sve) tražene podatke i ne priloži tražene isprave.
(4) Za davanje nepotpunih ili neistinitih podataka ili isprava u postupku osnivanja na daljinu odgovara se kao za davanje lažnog iskaza u postupku pred sudom.
Sudske pristojbe
Članak 5.
(1) Za prijavu za upis i za upis osnivanja u sudski registar plaća se sudska pristojba kao u redovnom postupku umanjena za 50%.
(2) Za rezervaciju imena tvrtke plaća se sudska pristojba kao u redovnom postupku.
II. REZERVACIJA IMENA
Rezervacija imena
Članak 6.
(1) Prijava za rezervacija imena podnosi se na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Prijavu iz stavka 1. ovoga članka može podnijeti osoba koja namjerava osnovati trgovačko društvo ili biti član u organima trgovačkog društva.
(3) O prijavi za rezervaciju imena odlučuje trgovački sud na čijem području se nalazi sjedište trgovačkog društva za koje se traži rezervacija imena, prema podacima koje je predlagatelj naveo u prijavi iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Sud kojemu je podnesen prijedlog za upis osnivanja društva neće uzeti u obzir rezervaciju imena ako osnivač u prijavi za upis osnivanja društva nije naveo poslovni broj potvrde o rezervaciji imena.
III. PRIPREMNI POSTUPAK
Pokretanje pripremnog postupka
Članak 7.
(1) Pripremni postupak pokreće jedan od osnivača (nositelj osnivanja) prijavom na sustav sudskog registra.
(2) Nositelj osnivanja može samostalno poduzimati sve radnje u pripremnom postupku, ali su njegove radnje bez učinka dok ih ne odobre ostali osnivači i druge osobe koje sudjeluju u postupku osnivanja na daljinu.
(3) Nositelj osnivanja je dužan odmah po pokretanju pripremnog postupka navesti ime i prezime i OIB ostalih osnivača, direktora i članova nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor.
(4) Pripremni postupak je dovršen potvrdom prijave za upis osnivanja.
Osnivački akt
Članak 8.
(1) Društvo se osniva na daljinu na temelju društvenog ugovora kojega više osnivača sklapa prihvaćanjem popunjenog obrasca društvenog ugovora.
(2) Ako društvo osniva jedan osnivač, društvo se osniva na daljinu na temelju izjave osnivača o osnivanju društva koju osnivač daje prihvaćanjem popunjenog obrasca izjave o osnivanju društva.
(3) Osnivački akt je usvojen kada sustav sudskog registra zabilježi da su svi osnivači potvrdili njegovo prihvaćanje, a kao dan sklapanja osnivačkog akta uzima se dan kada je zabilježena posljednja potvrda prihvaćanja.
Sadržaj i izgled osnivačkog akta
Članak 9.
(1) Sadržaj osnivačkog akta čine podaci koje su utvrdili osnivači i podaci koji se propisani ovim Zakonom. Izgled osnivačkog akta propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Nositelj osnivanja u obrazac osnivačkog akta unosi:
-ime i prezime, prebivalište i OIB za osnivače fizičke osobe, a za pravne osobe tvrtku ili naziv, sjedište, MBS i OIB, odnosno odgovarajuće podatke za strane pravne osobe
-tvrtku i sjedište društva
-predmet poslovanja društva
-temeljni kapital (ukupni iznos kapitala)
-poslovni udio svakog osnivača
-trajanje društva
-organe društva
-prokure
-podružnice društva.
(3) Osim u pogledu podataka koji se unose u obrazac osnivačkog akta, osnivački akt u postupku osnivanja društva na daljinu ne može se mijenjati ni dopunjavati. Prihvaćeni osnivački akt može se izmijeniti u redovnom postupku.
(4) Smatra se da je osnivač koji je potvrdio da prihvaća obrazac osnivačkog akta suglasan sa njegovim sadržajem, da je osnivački akt sastavljen u skladu s njegovom pravom voljom i da razumije smisao i posljedice njegovog prihvaćanja.
Podaci o osnivačima
Članak 10.
(1) Ako podatak o osnivaču unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o osnivaču evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Osnivač čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Osnivač koji je pravna osoba dužan je priložiti izvadak iz registra ili drugog upisnika kojim dokazuje svoje postojanje. Izvadak mora biti ovjeren od nadležnog tijela i u trenutku podnošenja prijave za upis u registar ne smije biti stariji od trideset dana. Izvadak nije dužna priložiti pravna osoba koja je upisana u sudski registar kojega vode trgovački sudovi na području Republike Hrvatske ni pravna osoba upisna u drugi registar ili upisnik koji je sa tim registrom povezan putem sustava povezivanja registara u smislu Zakona o sudskom registru.
(4) Prihvaćanjem osnivačkog akta svaki od osnivača potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Tvrtka društva
Članak 11.
(1) Nositelj osnivanja dužan je u obrascu osnivačkog akta ukratko obrazložiti naznaku imena tvrtke.
(2) Za naznaku imena tvrtke koja nije na hrvatskom jeziku ili za prijevod tvrtke na strani jezik nositelj osnivanja dužan je na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu u obrazloženju naznake imena tvrtke navesti doslovno i preneseno značenje stranih riječi.
(3) Naznaka predmeta poslovanja u tvrtki društva ne može imati više od dvadeset riječi.
(4) Osnivački akt sadrži odredbu o potrebnoj većini glasova za odluku o promjeni tvrtke društva. U obrascu osnivačkog akt osnivači utvrđuju da članovi društva mogu promijeniti tvrtku društva na jedan od sljedećih načina:
-većinom danih glasova
-većinom od najmanje tri četvrtine danih glasova
-većinom koja predstavlja polovinu temeljnog kapitala
-većinom koja predstavlja tri četvrtine temeljnog kapitala
-odlukom svih članova.
(5) Društvo osnovano na daljinu ima skraćenu tvrtku.
Sjedište društva
Članak 12.
(1) Sjedište društva u obrascu osnivačkog akta određuje se prema šifri i nazivu naselja u Republici Hrvatskoj utvrđenih od Državne geodetske uprave, a u osnivačkom aktu prema nazivu mjesta u Republici Hrvatskoj.
(2) Osnivački akt sadrži odredbu o potrebnoj većini glasova za odluku o promjeni sjedišta društva. U obrascu osnivačkog akt osnivači utvrđuju da članovi društva mogu promijeniti sjedište društva na jedan od sljedećih načina:
-većinom danih glasova
-većinom od najmanje tri četvrtine danih glasova
-većinom koja predstavlja polovinu temeljnog kapitala
-većinom koja predstavlja tri četvrtine temeljnog kapitala
-odlukom svih članova.
(3) Poslovnu adresu u sjedištu društva određuju članovi društva posebnom odlukom.
(4) Odluku kojom određuju poslovnu adresu sjedišta društva osnivači su dužni priložiti uz prijavu za upis osnivanja društva.
Predmet poslovanja
Članak 13.
(1) Predmeta poslovanja (djelatnosti) u obrascu osnivačkog akta bira se popisa kojega propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Za predmet poslovanja može se utvrditi i djelatnost koja nije na popisu koji je propisan pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako se u slučaju iz stavka 2. ovoga članka za predmet poslovanja utvrdi djelatnost za koju sud u postupku upisa osnivanja utvrdi da se ne može upisati u sudski registar, sud će obustaviti postupak upisa osnivanja te uputiti osnivače na izmjenu osnivačkog akta i nastavak osnivanja društva u redovnom postupku.
(4) Ako je za pojedine djelatnosti zakonom propisano da se mogu obavljati samo na temelju suglasnosti, dozvole ili drugog akta nadležnog tijela, sud će dopustiti osnivanje društva i upisati te djelatnosti u sudski registar bez prethodne suglasnosti i dozvole, uz zabilježbu zabrane početka obavljanja djelatnosti koja traje dok društvo ne ishodi suglasnost ili dozvolu nadležnog tijela.
(5) Na obrascu za prijavu u registar poslovnih subjekata nositelj osnivanja mora odrediti jednu djelatnost kao glavnu djelatnost.
Temeljni kapital
Članak 14.
(1) U obrazac osnivačkog akta unosi se:
-ukupan iznos kapitala (temeljni kapital)
-broj temeljnih (poslovnih) uloga koji se označavaju rednim brojem
-ukupan broj poslovnih uloga koje preuzima svaki od osnivača, uz naznaku njihovog nominalnog iznosa i rednog broja.
(2) Osnivački akt sadrži odredbu da se temeljni kapital unosi u novcu.
Poslovni udio osnivača
Članak 15.
(1) Ulozi za preuzete poslovne udjele uplaćuju se u novcu na račun društva kod kreditne institucije u Republici Hrvatskoj nakon upisa društva u sudski registar.
(2) Osnivač koji nije uplatio ulog za svoj preuzeti poslovni udjel odgovara za obveze društva s drugim osnivačima koji nisu uplatili uloge za svoje preuzete poslovne udjele osobno i solidarno do visine temeljnog kapitala društva umanjenoga za uplaćene uloge za preuzete poslovne udjele.
(3) Osobe iz stavak 2. ovoga članka imaju međusobno pravo regresa ako neki od njih plati više nego što prema srazmjeru preuzetih poslovnih udjela na njega otpada.
Dodatne činidbe i troškovi osnivanja
Članak 16.
(1) Osnivačkim aktom osnivači se ne mogu obvezati, pored uplate uloga, na dodatne činidbe uplate novca ili ispunjenje drugih činidbi koje imaju imovinsku vrijednost niti se društvo može obvezati prema osnivačima.
(2) Osnivačkim aktom ne mogu se postaviti uvjeti za prijenos poslovnog udjela.
(3) Osnivačkim aktom ne može se utvrditi naknada troškova za osnivanje društva iz imovine društva.
Trajanje društva
Članak 17.
(1) Društvo se može osnovati na neodređeno ili određeno vrijeme.
(2) Društvo koje se osniva na određeno vrijeme može se osnovati samo na određeni broj godina.
(3) U obrascu osnivačkog akta unose se podaci iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
Organi društva
Članak 18.
(1) Društvo ima upravu i skupštinu.
(2) Osnivači mogu odrediti da društvo ima i nadzorni odbor, osim ako je obveznost nadzornog odbora propisana zakonom.
Uprava
Članak 19.
(1) U obrascu osnivačkog akta unosi se:
-broj direktora
-ime i prezime, prebivalište i OIB direktora koji je predsjednik uprave ako uprava ima više članova te ime i prezime ostalih direktora, njihovo prebivalište i OIB
-ime i prezime, njihovo prebivalište i OIB zamjenika direktora, ako se direktori imaju zamjenike
-ako uprava ima više direktora, ovlast za vođenje poslova društva:
a)direktori zajedno poduzimaju radnje vođenja poslova društva, ili
b)svaki direktor poduzima radnje vođenja poslova društva
-ako uprava ima više članova, jedna od sljedećih ovlasti u zastupanju uz svakog direktora:
a)zastupa društvo samostalno
b)zastupa društvo zajedno s predsjednikom uprave
c)zastupa društvo zajedno s drugim direktorom
d)zastupa društvo zajedno s prokuristom.
(2) Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
-članovi društva imenuju direktore svojom odlukom
-ako je imenovano više direktora jedan od njih imenuje se predsjednikom uprave, o čemu odluku donose članovi društva.
Podaci o direktorima i prihvaćanje imenovanja
Članak 20.
(1) Ako podatak o direktoru unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o direktoru evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Direktor čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Direktor koji prihvaća imenovanje dužan je vlastoručno potpisati izjavu da su upoznati s obvezom izvještavanja suda i da ne postoje zakonom propisane okolnosti zbog kojih ne može biti imenovan za direktora, koji obrazac izjave propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Potpis direktora na izjavi iz stavka 3. ovoga članka vrijedi kao potpis člana uprave koji se pohranjuje u sudski registar.
(5) Smatra se da je direktor prihvatio imenovanje u trenutku kada sustav sudskog registra zabilježi da je osoba koja je imenovana za direktora priložila izjavu iz stavka 3. ovoga članka.
(6) Prihvaćanjem imenovanja svaki od direktora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Skupština
Članak 21.
Osnivački akt sadrži odredbe da skupštinu društva čine članovi društva i da skupštinu društva saziva uprava na način i u roku propisan zakonom.
Nadzorni odbor
Članak 22.
Ako društvo ima nadzorni odbor, u obrascu osnivačkog akta unosi se:
-broj članova nadzornog odbora
-broj članova koje imenuju:
a)zaposlenici društva ili
b)određeni članovi društva ili članovi koji imaju određene poslovne udjele
-ime i prezime, prebivalište i OIB predsjednika nadzornog odbora
-ime i prezime, njihovo prebivalište i OIB članova nadzornog odbora.
Podaci o članovima nadzornog odbora i prihvaćanje imenovanja
Članak 23.
(1) Ako podatak o članu nadzornog odbora unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o članu nadzornog odbora evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Član nadzornog odbora čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Član nadzornog odbora koji prihvaća imenovanje dužan je vlastoručno potpisati izjavu da ne postoje zakonom propisane okolnosti zbog kojih ne može biti imenovan za člana nadzornog odbora, koji obrazac izjave propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Smatra se da je član nadzornog odbora prihvatio imenovanje u trenutku kada sustav sudskog registra zabilježi da je osoba koja je imenovana za člana nadzornog odbora priložila izjavu iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Prihvaćanjem imenovanja svaki od članova nadzornog odbora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Prokura
Članak 24.
Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
-društvo može imati prokurista koji društvo zastupa samostalno ako posebnom odlukom skupštine društva nije određeno da prokurist zastupa društvo zajedno s direktorom ili drugim prokuristom
-prokuru u pismenom obliku daje skupština društva.
Podružnica
Članak 25.
Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
-društvo može obavljati djelatnost preko podružnica
-odluku o osnivanju podružnica donosi uprava društva.
Izmjene osnivačkog akta
Članak 26.
Ako društvo ima više osnivača, u obrascu osnivačkog akta osnivači utvrđuju da članovi društva mogu izmijeniti odredbe društvenog ugovora za koje zakonom nije propisana potrebna većina glasova na jedan od sljedećih načina:
-više od tri četvrtine danih glasova
-više od tri četvrtine svih glasova.
Izjava o dugovanjima s osnove poreza, doprinosa i plaća
Članak 27.
(1) Svaki od osnivača je dužan vlastoručno potpisati izjavu kojom potvrđuje da on ni drugi subjekt upisa u sudski registar čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje, kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
-Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
-Hrvatski fond za privatizaciju.
(3) Izjava iz stavka 1. ovog članka daje se na obrascu čiji sadržaj i izgled propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Osnivač čija izjava iz stavaka 1. ovoga članka je u trenutku predaje prijave za upis osnivanja starija od trideset dana dužan je sastaviti novu izjavu.
Potvrda prijave za upis osnivanja
Članak 28.
(1) Nakon što sustav sudskog registra zabilježi da su osnivači potvrdili da prihvaćaju osnivački akt i da su predane izjave propisane ovom glavom/odjeljkom može se potvrditi prijava za upis osnivanja.
(2) Prijavu za upis osnivanja dužni su potvrditi svi direktori društva i predsjednik nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor.
(3) Prijava za upis osnivanja je potvrđena kada sustav sudskog registra zabilježi da su sve osobe iz stavka 2. ovoga članka potvrdile prijavu, a kao dan potvrde prijave uzima se dan kada je zabilježena posljednja potvrda prihvaćanja.
(4) Prijava za upis osnivanja sadrži sljedeće podatke:
-tvrtka, sjedište, adresa društva u Republici Hrvatskoj i predmet poslovanja društva
-iznos temeljnoga kapitala društva
-imena i prezimena članova uprave, njihovo prebivalište i osobni identifikacijski broj
-imena i prezimena članova nadzornog odbora, njihovo prebivalište i osobni identifikacijski broj ako društvo ima nadzorni odbor
-imena i prezimena odnosno tvrtke članova društva, ako su članovi društva fizičke osobe i njihovi osobni identifikacijski brojevi, a ako su članovi pravne osobe, njihovi matični brojevi subjekta odnosno odgovarajući podaci ako je riječ o stranoj osobi.
(5) Prijavi iz stavka 4. ovoga članka prilažu se:
-primjerak društvenog ugovora, odnosno izjave o osnivanju društva sa svim prilozima uključujući punomoći punomoćnika
-popis članova osnivača koji sadržava ime i prezime, osobni identifikacijski broj, prebivalište, odnosno tvrtku i sjedište s naznakom registarskog suda i broja pod kojim su upisani u sudskom registru, iznos temeljnoga kapitala društva i redne brojeve i nominalne iznose preuzetih poslovnih udjela osnivača
-popis osoba ovlaštenih voditi poslove društva, njihova imena i prezimena, prebivalište, osobni identifikacijski broj, opseg njihovih ovlasti
-popis predsjednika i članova nadzornog odbora njihova imena i prezimena, prebivalište, osobni identifikacijski broj ako društvo ima nadzorni odbor
-izjava članova uprave iz članka 20. stavka 3. ovoga Zakona
-izjava članova nadzornog odbora iz članka 23. stavka 3. ovoga Zakona ako društvo ima nadzorni odbor.
(6) Podaci iz stavka 4. ovoga članka i dokumenti iz stavka 5. ovoga članka preuzimaju se odnosno nastaju iz sustava sudskog registra.
(7) U prijavi za upis osnivanja mogu se navesti drugi podaci bitni za upis osnivanja društva.
(8) Prijava za upis osnivanja podnosi se na obrascu prijave za upis čiji sadržaj i izgled propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Dodatak prijavi za upis osnivanja
Članak 29.
(1) U dodatku prijave za upis osnivanja navode se podaci koji su bitni za upis društva u registar poslovnih subjekata.
(2) Dodatak prijave za upis osnivanja potvrđuje direktor koji je ovlašten samostalno zastupati društvo ili više direktora ili direktor i prokurist koji su ovlašteni zajednički zastupati društvo.
(3) Potvrda dodatka prijave za upis osnivanja je bez učinka ako osobe koje su potvrdile dodatak prijave za upis osnivanja ne budu upisane u sudski registar kao osobe ovlaštene za zastupanje društva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka društvo ne može započeti obavljati djelatnost dok osobe za zastupanje društva ne potvrde dodatak prijavi za upis društva.
(5) Sadržaj i izgled dodatka prijave za upis propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
IV. POSTUPAK UPISA OSNIVANJA
Pokretanje postupka upisa
Članak 30.
(1) Postupak upisa osnivanja pokreće se potvrdom prijave za upis osnivanja.
(2) Ako je osnivač u prijavi za upis osnivanja društva naveo poslovni broj potvrde o rezervaciji imena, postupak pred sudom nastavlja se pod tim brojem.
Ispitivanje pretpostavki za upis
Članak 31.
Prijava za upis je osnovana ako registarski sud utvrdi da su ispunjene pretpostavke za upis u registar utvrđene ovim Zakonom i drugim zakonom ako pretpostavke za upis u registar utvrđene drugim zakonom nisu u suprotnosti s ovim Zakonom.
Dostava sudskih odluka
Članak 32.
(1) Rješenje i zaključak koje donese sud u postupku osnivanja na daljinu dostavljaju se predlagateljima osobno, a drugim sudionicima na koje se odnosi i drugim osobama koje za to imaju pravni interes putem internetske stranice sudskog registra.
(2) Ako se predlagatelj u prijavi za upis osnivanja odrekao osobne dostave, odluke suda mu se dostavljaju putem internetske stranice sudskog registra, a na njegov zahtjev i na elektroničku adresu koju je za tu svrhu naveo u prijavi za upis osnivanja.
(3) Smatra se da je dostava pismena obavljena putem internetske stranice sudskog registra obavljena istekom osmog dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.
Registar poslovnih subjekata
Članak 33.
(1) Rješenje o upisu u sudski registar dostavlja se elektroničkim putem nadležnom tijelu radi upisa u registar poslovnih subjekata.
(2) Ako nadležno tijelo za upis u registar poslovnih subjekata utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za taj upis, tijelo iz stavka 1. ovoga člana će o tome obavijestiti sudski registar koji će u sudskom registru zabilježiti zabranu obavljanja djelatnosti dok se društvo ne upiše u registar poslovnih subjekata.
V. ZAVRŠNE ODREDBE
Podzakonski akti
Članak 34.
Pravilnike iz ovog Zakona ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 35.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2018.
OBRAZLOŽENJE
Ovim Nacrtom prijedloga zakona predlaže se osuvremeniti i olakšati pokretanje poslovanja u Republici Hrvatskoj.
Cilj koji se želi postići jest unaprjeđenje pokretanja poslovanja, kao prvog koraka u svijetu poduzetništva, koje mora biti prilagođeno sadašnjem vremenu i novim komunikacijskim mogućnostima.
Navedeni cilj postići će se uređenjem mogućnosti da se društvo s ograničenom odgovornošću i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću osnivanja na daljinu („iz fotelje“ ili „iz pidžame“).
Navedeni oblici su najčešće korišteni načini registriranog poslovanja, čime će hrvatsko gospodarstvo postati konkurentnije i privlačnije investitorima.
ZAKON O OSNIVANJU TRGOVAČKIH DRUŠTAVA NA DALJINU
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
(1) Ovim Zakonom uređuje se postupak osnivanja trgovačkih društava na daljinu.
(2) Na osnivanje trgovačkih društava na daljinu na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima i Zakona o sudskom registru, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(3) Na daljinu se može osnovati društvo s ograničenom odgovornošću i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Značenje pojedinih izraza
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
- osnivanje trgovačkog društva na daljinu je postupak u kojemu osnivači i druge osobe koje sudjeluju u postupku osnivanja uređuju međusobne odnose te određuju ustroj i osnivaju trgovačko društvo, bez potrebe njihove fizičke prisutnost kod usvajanja i potpisivanja općeg akta i podnošenja prijave registarskom sudu, koji se postupak u cijelosti provodi elektroničkim putem korištenjem propisanih elektroničkih obrazaca i prema utvrđenom redoslijedu postupanja, a koji obuhvaća i postupak upisa osnivanja u sudski registar
- pripremni postupak je izvansudski dio postupka osnivanja trgovačkog društva na daljinu u kojem osnivači sklapaju društveni ugovor odnosno osnivač daje izjavu o osnivanju, imenuju članovi uprave i nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor te poduzimaju druge radnje do pokretanja postupka za upis, a druge osobe koje sudjeluju u postupku preuzimaju prava i obveze u skladu s voljom osnivača
- postupak upisa osnivanja trgovačkog društva na daljinu je izvanparnični dio postupka u kojemu sud odlučuje o osnovanosti prijave i zahtjeva za upis.
- osnivač je fizička ili pravna osoba koja u postupku osnivanja trgovačkog društva na daljinu prihvaća osnivački akt odnosno sklapa društveni ugovor ili daje izjavu na propisanom obrascu
- druga osoba koja sudjeluje u postupku osnivanju na daljinu je fizička osoba koja nije osnivač, a koja u postupku osnivanja na daljinu prihvaća prava i obveze kao član organa trgovačkog društva
- sustav sudskog registra je složeni informacijski sustav u smislu u kojem je taj sustav određen Zakonom o sudskom registru
- OIB aplikacijski sustav je sustav za razmjenu podataka s evidencijom osobnih identifikacijskih brojeva (u daljnjem tekstu: OIB) i drugih podataka koji su povezani s tom evidencijom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Osnivanje društva na daljinu
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
(1) Trgovačka društva osnivaju se na daljinu putem web-stranice sustava sudskog registra kojoj se pristupa prijavom putem sustava koji jamči izvjesnost u pogledu identiteta i istovjetnosti osobe koja pristupa sustavu sudskog registra.
(2) Osnivač ili druga osoba koja sudjeluje u postupku osnivanja društva na daljinu može imati punomoćnika koji će poduzimati radnje u njezino ime i korist, o čemu je dužna priložiti javno ovjerenu punomoć.
(3) avima i poduzimanje radnji u postupku osnivanja na daljinu propisat će pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Obrasci i isprave
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
(1) U postupku osnivanja na daljinu koriste se elektronički obrasci (u daljnjem tekstu: obrasci) čiji sadržaj i oblik propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Uz obrazac se prilaže isprava ili njezina preslika u elektroničkom obliku kada je to ovim Zakonom propisano.
(3) Postupak osnivanja na daljinu ne može se nastaviti dok osnivač ili druga osoba koja sudjeluje u osnivanju na daljinu ne popuni (sve) tražene podatke i ne priloži tražene isprave.
(4) Za davanje nepotpunih ili neistinitih podataka ili isprava u postupku osnivanja na daljinu odgovara se kao za davanje lažnog iskaza u postupku pred sudom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sudske pristojbe
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
(1) Za prijavu za upis i za upis osnivanja u sudski registar plaća se sudska pristojba kao u redovnom postupku umanjena za 50%.
(2) Za rezervaciju imena tvrtke plaća se sudska pristojba kao u redovnom postupku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
II. REZERVACIJA IMENA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Rezervacija imena
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
(1) Prijava za rezervacija imena podnosi se na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Prijavu iz stavka 1. ovoga članka može podnijeti osoba koja namjerava osnovati trgovačko društvo ili biti član u organima trgovačkog društva.
(3) O prijavi za rezervaciju imena odlučuje trgovački sud na čijem području se nalazi sjedište trgovačkog društva za koje se traži rezervacija imena, prema podacima koje je predlagatelj naveo u prijavi iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Sud kojemu je podnesen prijedlog za upis osnivanja društva neće uzeti u obzir rezervaciju imena ako osnivač u prijavi za upis osnivanja društva nije naveo poslovni broj potvrde o rezervaciji imena.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
III. PRIPREMNI POSTUPAK
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje pripremnog postupka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
(1) Pripremni postupak pokreće jedan od osnivača (nositelj osnivanja) prijavom na sustav sudskog registra.
(2) Nositelj osnivanja može samostalno poduzimati sve radnje u pripremnom postupku, ali su njegove radnje bez učinka dok ih ne odobre ostali osnivači i druge osobe koje sudjeluju u postupku osnivanja na daljinu.
(3) Nositelj osnivanja je dužan odmah po pokretanju pripremnog postupka navesti ime i prezime i OIB ostalih osnivača, direktora i članova nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor.
(4) Pripremni postupak je dovršen potvrdom prijave za upis osnivanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Osnivački akt
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
(1) Društvo se osniva na daljinu na temelju društvenog ugovora kojega više osnivača sklapa prihvaćanjem popunjenog obrasca društvenog ugovora.
(2) Ako društvo osniva jedan osnivač, društvo se osniva na daljinu na temelju izjave osnivača o osnivanju društva koju osnivač daje prihvaćanjem popunjenog obrasca izjave o osnivanju društva.
(3) Osnivački akt je usvojen kada sustav sudskog registra zabilježi da su svi osnivači potvrdili njegovo prihvaćanje, a kao dan sklapanja osnivačkog akta uzima se dan kada je zabilježena posljednja potvrda prihvaćanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sadržaj i izgled osnivačkog akta
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
(1) Sadržaj osnivačkog akta čine podaci koje su utvrdili osnivači i podaci koji se propisani ovim Zakonom. Izgled osnivačkog akta propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Nositelj osnivanja u obrazac osnivačkog akta unosi:
- ime i prezime, prebivalište i OIB za osnivače fizičke osobe, a za pravne osobe tvrtku ili naziv, sjedište, MBS i OIB, odnosno odgovarajuće podatke za strane pravne osobe
- tvrtku i sjedište društva
- predmet poslovanja društva
- temeljni kapital (ukupni iznos kapitala)
- poslovni udio svakog osnivača
- trajanje društva
- organe društva
- prokure
- podružnice društva.
(3) Osim u pogledu podataka koji se unose u obrazac osnivačkog akta, osnivački akt u postupku osnivanja društva na daljinu ne može se mijenjati ni dopunjavati. Prihvaćeni osnivački akt može se izmijeniti u redovnom postupku.
(4) Smatra se da je osnivač koji je potvrdio da prihvaća obrazac osnivačkog akta suglasan sa njegovim sadržajem, da je osnivački akt sastavljen u skladu s njegovom pravom voljom i da razumije smisao i posljedice njegovog prihvaćanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Podaci o osnivačima
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
(1) Ako podatak o osnivaču unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o osnivaču evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Osnivač čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Osnivač koji je pravna osoba dužan je priložiti izvadak iz registra ili drugog upisnika kojim dokazuje svoje postojanje. Izvadak mora biti ovjeren od nadležnog tijela i u trenutku podnošenja prijave za upis u registar ne smije biti stariji od trideset dana. Izvadak nije dužna priložiti pravna osoba koja je upisana u sudski registar kojega vode trgovački sudovi na području Republike Hrvatske ni pravna osoba upisna u drugi registar ili upisnik koji je sa tim registrom povezan putem sustava povezivanja registara u smislu Zakona o sudskom registru.
(4) Prihvaćanjem osnivačkog akta svaki od osnivača potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Tvrtka društva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
(1) Nositelj osnivanja dužan je u obrascu osnivačkog akta ukratko obrazložiti naznaku imena tvrtke.
(2) Za naznaku imena tvrtke koja nije na hrvatskom jeziku ili za prijevod tvrtke na strani jezik nositelj osnivanja dužan je na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu u obrazloženju naznake imena tvrtke navesti doslovno i preneseno značenje stranih riječi.
(3) Naznaka predmeta poslovanja u tvrtki društva ne može imati više od dvadeset riječi.
(4) Osnivački akt sadrži odredbu o potrebnoj većini glasova za odluku o promjeni tvrtke društva. U obrascu osnivačkog akt osnivači utvrđuju da članovi društva mogu promijeniti tvrtku društva na jedan od sljedećih načina:
- većinom danih glasova
- većinom od najmanje tri četvrtine danih glasova
- većinom koja predstavlja polovinu temeljnog kapitala
- većinom koja predstavlja tri četvrtine temeljnog kapitala
- odlukom svih članova.
(5) Društvo osnovano na daljinu ima skraćenu tvrtku.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Sjedište društva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
(1) Sjedište društva u obrascu osnivačkog akta određuje se prema šifri i nazivu naselja u Republici Hrvatskoj utvrđenih od Državne geodetske uprave, a u osnivačkom aktu prema nazivu mjesta u Republici Hrvatskoj.
(2) Osnivački akt sadrži odredbu o potrebnoj većini glasova za odluku o promjeni sjedišta društva. U obrascu osnivačkog akt osnivači utvrđuju da članovi društva mogu promijeniti sjedište društva na jedan od sljedećih načina:
- većinom danih glasova
- većinom od najmanje tri četvrtine danih glasova
- većinom koja predstavlja polovinu temeljnog kapitala
- većinom koja predstavlja tri četvrtine temeljnog kapitala
- odlukom svih članova.
(3) Poslovnu adresu u sjedištu društva određuju članovi društva posebnom odlukom.
(4) Odluku kojom određuju poslovnu adresu sjedišta društva osnivači su dužni priložiti uz prijavu za upis osnivanja društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Predmet poslovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
(1) Predmeta poslovanja (djelatnosti) u obrascu osnivačkog akta bira se popisa kojega propisuje pravilnikom ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(2) Za predmet poslovanja može se utvrditi i djelatnost koja nije na popisu koji je propisan pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako se u slučaju iz stavka 2. ovoga članka za predmet poslovanja utvrdi djelatnost za koju sud u postupku upisa osnivanja utvrdi da se ne može upisati u sudski registar, sud će obustaviti postupak upisa osnivanja te uputiti osnivače na izmjenu osnivačkog akta i nastavak osnivanja društva u redovnom postupku.
(4) Ako je za pojedine djelatnosti zakonom propisano da se mogu obavljati samo na temelju suglasnosti, dozvole ili drugog akta nadležnog tijela, sud će dopustiti osnivanje društva i upisati te djelatnosti u sudski registar bez prethodne suglasnosti i dozvole, uz zabilježbu zabrane početka obavljanja djelatnosti koja traje dok društvo ne ishodi suglasnost ili dozvolu nadležnog tijela.
(5) Na obrascu za prijavu u registar poslovnih subjekata nositelj osnivanja mora odrediti jednu djelatnost kao glavnu djelatnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Temeljni kapital
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
(1) U obrazac osnivačkog akta unosi se:
- ukupan iznos kapitala (temeljni kapital)
- broj temeljnih (poslovnih) uloga koji se označavaju rednim brojem
- ukupan broj poslovnih uloga koje preuzima svaki od osnivača, uz naznaku njihovog nominalnog iznosa i rednog broja.
(2) Osnivački akt sadrži odredbu da se temeljni kapital unosi u novcu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Poslovni udio osnivača
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
(1) Ulozi za preuzete poslovne udjele uplaćuju se u novcu na račun društva kod kreditne institucije u Republici Hrvatskoj nakon upisa društva u sudski registar.
(2) Osnivač koji nije uplatio ulog za svoj preuzeti poslovni udjel odgovara za obveze društva s drugim osnivačima koji nisu uplatili uloge za svoje preuzete poslovne udjele osobno i solidarno do visine temeljnog kapitala društva umanjenoga za uplaćene uloge za preuzete poslovne udjele.
(3) Osobe iz stavak 2. ovoga članka imaju međusobno pravo regresa ako neki od njih plati više nego što prema srazmjeru preuzetih poslovnih udjela na njega otpada.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Dodatne činidbe i troškovi osnivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
(1) Osnivačkim aktom osnivači se ne mogu obvezati, pored uplate uloga, na dodatne činidbe uplate novca ili ispunjenje drugih činidbi koje imaju imovinsku vrijednost niti se društvo može obvezati prema osnivačima.
(2) Osnivačkim aktom ne mogu se postaviti uvjeti za prijenos poslovnog udjela.
(3) Osnivačkim aktom ne može se utvrditi naknada troškova za osnivanje društva iz imovine društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Trajanje društva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
(1) Društvo se može osnovati na neodređeno ili određeno vrijeme.
(2) Društvo koje se osniva na određeno vrijeme može se osnovati samo na određeni broj godina.
(3) U obrascu osnivačkog akta unose se podaci iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Organi društva
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
(1) Društvo ima upravu i skupštinu.
(2) Osnivači mogu odrediti da društvo ima i nadzorni odbor, osim ako je obveznost nadzornog odbora propisana zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Uprava
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
(1) U obrascu osnivačkog akta unosi se:
- broj direktora
- ime i prezime, prebivalište i OIB direktora koji je predsjednik uprave ako uprava ima više članova te ime i prezime ostalih direktora, njihovo prebivalište i OIB
- ime i prezime, njihovo prebivalište i OIB zamjenika direktora, ako se direktori imaju zamjenike
- ako uprava ima više direktora, ovlast za vođenje poslova društva:
a) direktori zajedno poduzimaju radnje vođenja poslova društva, ili
b) svaki direktor poduzima radnje vođenja poslova društva
- ako uprava ima više članova, jedna od sljedećih ovlasti u zastupanju uz svakog direktora:
a) zastupa društvo samostalno
b) zastupa društvo zajedno s predsjednikom uprave
c) zastupa društvo zajedno s drugim direktorom
d) zastupa društvo zajedno s prokuristom.
(2) Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
- članovi društva imenuju direktore svojom odlukom
- ako je imenovano više direktora jedan od njih imenuje se predsjednikom uprave, o čemu odluku donose članovi društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Podaci o direktorima i prihvaćanje imenovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
(1) Ako podatak o direktoru unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o direktoru evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Direktor čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Direktor koji prihvaća imenovanje dužan je vlastoručno potpisati izjavu da su upoznati s obvezom izvještavanja suda i da ne postoje zakonom propisane okolnosti zbog kojih ne može biti imenovan za direktora, koji obrazac izjave propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Potpis direktora na izjavi iz stavka 3. ovoga članka vrijedi kao potpis člana uprave koji se pohranjuje u sudski registar.
(5) Smatra se da je direktor prihvatio imenovanje u trenutku kada sustav sudskog registra zabilježi da je osoba koja je imenovana za direktora priložila izjavu iz stavka 3. ovoga članka.
(6) Prihvaćanjem imenovanja svaki od direktora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Skupština
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
Osnivački akt sadrži odredbe da skupštinu društva čine članovi društva i da skupštinu društva saziva uprava na način i u roku propisan zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Nadzorni odbor
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
Ako društvo ima nadzorni odbor, u obrascu osnivačkog akta unosi se:
- broj članova nadzornog odbora
- broj članova koje imenuju:
a) zaposlenici društva ili
b) određeni članovi društva ili članovi koji imaju određene poslovne udjele
- ime i prezime, prebivalište i OIB predsjednika nadzornog odbora
- ime i prezime, njihovo prebivalište i OIB članova nadzornog odbora.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Podaci o članovima nadzornog odbora i prihvaćanje imenovanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
(1) Ako podatak o članu nadzornog odbora unesen u obrazac osnivačkog akta ne odgovara podatku o članu nadzornog odbora evidentiranom u OIB aplikacijskom sustavu, pripremni postupak ne može se nastaviti.
(2) Član nadzornog odbora čiji podaci u OIB aplikacijskom sustavu nisu potpuni ili točni dužan je kod nadležnih tijela zatražiti njihovu dopunu ili ispravak.
(3) Član nadzornog odbora koji prihvaća imenovanje dužan je vlastoručno potpisati izjavu da ne postoje zakonom propisane okolnosti zbog kojih ne može biti imenovan za člana nadzornog odbora, koji obrazac izjave propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Smatra se da je član nadzornog odbora prihvatio imenovanje u trenutku kada sustav sudskog registra zabilježi da je osoba koja je imenovana za člana nadzornog odbora priložila izjavu iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Prihvaćanjem imenovanja svaki od članova nadzornog odbora potvrđuje potpunost i točnost svojih osobnih podataka te potvrđuje da je suglasan da se njegovi osobni podaci mogu koristiti i obrađivati u postupku osnivanja na daljinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Prokura
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
- društvo može imati prokurista koji društvo zastupa samostalno ako posebnom odlukom skupštine društva nije određeno da prokurist zastupa društvo zajedno s direktorom ili drugim prokuristom
- prokuru u pismenom obliku daje skupština društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Podružnica
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
Osnivački akt sadrži sljedeće odredbe:
- društvo može obavljati djelatnost preko podružnica
- odluku o osnivanju podružnica donosi uprava društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Izmjene osnivačkog akta
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
Ako društvo ima više osnivača, u obrascu osnivačkog akta osnivači utvrđuju da članovi društva mogu izmijeniti odredbe društvenog ugovora za koje zakonom nije propisana potrebna većina glasova na jedan od sljedećih načina:
- više od tri četvrtine danih glasova
- više od tri četvrtine svih glasova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Izjava o dugovanjima s osnove poreza, doprinosa i plaća
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 27.
(1) Svaki od osnivača je dužan vlastoručno potpisati izjavu kojom potvrđuje da on ni drugi subjekt upisa u sudski registar čiji je on član, a u kojem ima udjel u društvu koji predstavlja 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje društvom, nema nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza te doprinosa za mirovinsko, odnosno zdravstveno osiguranje, kao ni dugovanja za neto plaće radnicima.
(2) Izjavu iz stavka 1. ovoga članka nisu dužni priložiti:
- Republika Hrvatska, županije, Grad Zagreb, gradovi i općine,
- Hrvatski fond za privatizaciju.
(3) Izjava iz stavka 1. ovog članka daje se na obrascu čiji sadržaj i izgled propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
(4) Osnivač čija izjava iz stavaka 1. ovoga članka je u trenutku predaje prijave za upis osnivanja starija od trideset dana dužan je sastaviti novu izjavu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Potvrda prijave za upis osnivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
(1) Nakon što sustav sudskog registra zabilježi da su osnivači potvrdili da prihvaćaju osnivački akt i da su predane izjave propisane ovom glavom/odjeljkom može se potvrditi prijava za upis osnivanja.
(2) Prijavu za upis osnivanja dužni su potvrditi svi direktori društva i predsjednik nadzornog odbora ako društvo ima nadzorni odbor.
(3) Prijava za upis osnivanja je potvrđena kada sustav sudskog registra zabilježi da su sve osobe iz stavka 2. ovoga članka potvrdile prijavu, a kao dan potvrde prijave uzima se dan kada je zabilježena posljednja potvrda prihvaćanja.
(4) Prijava za upis osnivanja sadrži sljedeće podatke:
- tvrtka, sjedište, adresa društva u Republici Hrvatskoj i predmet poslovanja društva
- iznos temeljnoga kapitala društva
- imena i prezimena članova uprave, njihovo prebivalište i osobni identifikacijski broj
- imena i prezimena članova nadzornog odbora, njihovo prebivalište i osobni identifikacijski broj ako društvo ima nadzorni odbor
- imena i prezimena odnosno tvrtke članova društva, ako su članovi društva fizičke osobe i njihovi osobni identifikacijski brojevi, a ako su članovi pravne osobe, njihovi matični brojevi subjekta odnosno odgovarajući podaci ako je riječ o stranoj osobi.
(5) Prijavi iz stavka 4. ovoga članka prilažu se:
- primjerak društvenog ugovora, odnosno izjave o osnivanju društva sa svim prilozima uključujući punomoći punomoćnika
- popis članova osnivača koji sadržava ime i prezime, osobni identifikacijski broj, prebivalište, odnosno tvrtku i sjedište s naznakom registarskog suda i broja pod kojim su upisani u sudskom registru, iznos temeljnoga kapitala društva i redne brojeve i nominalne iznose preuzetih poslovnih udjela osnivača
- popis osoba ovlaštenih voditi poslove društva, njihova imena i prezimena, prebivalište, osobni identifikacijski broj, opseg njihovih ovlasti
- popis predsjednika i članova nadzornog odbora njihova imena i prezimena, prebivalište, osobni identifikacijski broj ako društvo ima nadzorni odbor
- izjava članova uprave iz članka 20. stavka 3. ovoga Zakona
- izjava članova nadzornog odbora iz članka 23. stavka 3. ovoga Zakona ako društvo ima nadzorni odbor.
(6) Podaci iz stavka 4. ovoga članka i dokumenti iz stavka 5. ovoga članka preuzimaju se odnosno nastaju iz sustava sudskog registra.
(7) U prijavi za upis osnivanja mogu se navesti drugi podaci bitni za upis osnivanja društva.
(8) Prijava za upis osnivanja podnosi se na obrascu prijave za upis čiji sadržaj i izgled propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Dodatak prijavi za upis osnivanja
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 29.
(1) U dodatku prijave za upis osnivanja navode se podaci koji su bitni za upis društva u registar poslovnih subjekata.
(2) Dodatak prijave za upis osnivanja potvrđuje direktor koji je ovlašten samostalno zastupati društvo ili više direktora ili direktor i prokurist koji su ovlašteni zajednički zastupati društvo.
(3) Potvrda dodatka prijave za upis osnivanja je bez učinka ako osobe koje su potvrdile dodatak prijave za upis osnivanja ne budu upisane u sudski registar kao osobe ovlaštene za zastupanje društva.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka društvo ne može započeti obavljati djelatnost dok osobe za zastupanje društva ne potvrde dodatak prijavi za upis društva.
(5) Sadržaj i izgled dodatka prijave za upis propisuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
IV. POSTUPAK UPISA OSNIVANJA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Pokretanje postupka upisa
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 30.
(1) Postupak upisa osnivanja pokreće se potvrdom prijave za upis osnivanja.
(2) Ako je osnivač u prijavi za upis osnivanja društva naveo poslovni broj potvrde o rezervaciji imena, postupak pred sudom nastavlja se pod tim brojem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Ispitivanje pretpostavki za upis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
Prijava za upis je osnovana ako registarski sud utvrdi da su ispunjene pretpostavke za upis u registar utvrđene ovim Zakonom i drugim zakonom ako pretpostavke za upis u registar utvrđene drugim zakonom nisu u suprotnosti s ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Dostava sudskih odluka
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 32.
(1) Rješenje i zaključak koje donese sud u postupku osnivanja na daljinu dostavljaju se predlagateljima osobno, a drugim sudionicima na koje se odnosi i drugim osobama koje za to imaju pravni interes putem internetske stranice sudskog registra.
(2) Ako se predlagatelj u prijavi za upis osnivanja odrekao osobne dostave, odluke suda mu se dostavljaju putem internetske stranice sudskog registra, a na njegov zahtjev i na elektroničku adresu koju je za tu svrhu naveo u prijavi za upis osnivanja.
(3) Smatra se da je dostava pismena obavljena putem internetske stranice sudskog registra obavljena istekom osmog dana od dana objave pismena na internetskoj stranici sudskog registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Registar poslovnih subjekata
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 33.
(1) Rješenje o upisu u sudski registar dostavlja se elektroničkim putem nadležnom tijelu radi upisa u registar poslovnih subjekata.
(2) Ako nadležno tijelo za upis u registar poslovnih subjekata utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za taj upis, tijelo iz stavka 1. ovoga člana će o tome obavijestiti sudski registar koji će u sudskom registru zabilježiti zabranu obavljanja djelatnosti dok se društvo ne upiše u registar poslovnih subjekata.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
V. ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Podzakonski akti
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 34.
Pravilnike iz ovog Zakona ministar nadležan za poslove pravosuđa donijet će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 35.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
OBRAZLOŽENJE
Ovim Nacrtom prijedloga zakona predlaže se osuvremeniti i olakšati pokretanje poslovanja u Republici Hrvatskoj.
Cilj koji se želi postići jest unaprjeđenje pokretanja poslovanja, kao prvog koraka u svijetu poduzetništva, koje mora biti prilagođeno sadašnjem vremenu i novim komunikacijskim mogućnostima.
Navedeni cilj postići će se uređenjem mogućnosti da se društvo s ograničenom odgovornošću i jednostavno društvo s ograničenom odgovornošću osnivanja na daljinu („iz fotelje“ ili „iz pidžame“).
Navedeni oblici su najčešće korišten i načini registriranog poslovanja, čime će hrvatsko gospodarstvo postati konkurentnije i privlačnije investitorima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa