PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA U LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Prava, obveze i odgovornosti službenika i namještenika zaposlenih u upravnim odjelima i stručnim službama (upravna tijela) jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave uređeni su Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 86/08, 61/11, 4/18 i 112/19), koji je stupio na snagu dana 23. srpnja 2008. godine, te je od svog donošenja izmijenjen i dopunjen tri puta.
Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi nije propisan način objave pravilnika o unutarnjem redu. Sukladno upravno-sudskoj praksi, pravilnici o unutarnjem redu su opći akti internog karaktera i obvezno se objavljuju u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave, te se predloženim Zakonom izričito regulira način objave pravilnika o unutarnjem redu upravnog tijela jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave u službenom glasilu te jedinice.
Odredbama članaka 54. i 54.a Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20) propisana je mogućnost dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave putem zajedničkog službenika ili zajedničkog upravnog tijela, na način da dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički, osobito u svrhu pripreme projekata za povlačenje novčanih sredstava iz fondova Europske unije, kao i način uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga.
Međutim, tim Zakonom nije uređen radnopravni status službenika upravnih tijela jedinica lokalne samouprave u slučaju dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave putem zajedničkog službenika ili zajedničkog upravnog tijela.
Imajući u vidu da je aktualno poticanje funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave upravo na tragu navedene zakonske mogućnosti, ovim Zakonom se uređuje radnopravni status zajedničkog službenika ili službenika zajedničkog upravnog tijela jedinica lokalne samouprave koje su funkcionalne povezane, dok će se detaljnija pitanja uređivati sporazumom kojeg te jedinice sklapaju, a na što upućuju predložene zakonske odredbe.
Nadalje, prema članku 53.a Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20), upravnim tijelima upravljaju pročelnici koje na temelju javnog natječaja imenuje općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan.
Također, sukladno članku 19. stavku 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela raspisuje općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan. Međutim, navedenim Zakonom nije riješeno pitanje tko obavlja poslove pročelnika, u slučaju kada upravno tijelo nema pročelnika. Stoga se predloženim Zakonom utvrđuje obveza raspisivanja i provedbe javnih natječaja za imenovanje pročelnika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja ili bitne promjene djelokruga upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je pročelnik razriješen.
Imajući u vidu trajanje postupka imenovanja pročelnika temeljem javnog natječaja, ovim Zakonom se propisuje mogućnost da općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan, do imenovanja pročelnika, ovlasti nekog od službenika upravnih tijela lokalne jedinice, koji ispunjava uvjete za radno mjesto pročelnika propisane pravilnikom o unutarnjem redu, da privremeno obavlja poslove pročelnika, pri čemu se utvrđuje najduži vremenski rok trajanja takve ovlasti (do šest mjeseci). Također, u slučaju duže odsutnosti pročelnika, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan moći će do povratka odsutnog pročelnika raspisati natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili za obavljanje poslova pročelnika privremeno ovlastiti službenika upravnog tijela lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
Osim toga, predloženim zakonom utvrđuje se prekršajna odgovornost općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana ukoliko u propisanom roku ne raspiše javni natječaj za imenovanje pročelnika ili ne imenuje pročelnika temeljem provedenog javnog natječaja, odnosno ukoliko imenuje pročelnika bez raspisanoga javnog natječaja ili za pročelnika imenuje osobu koje ne ispunjava propisane uvjete te osobu u vezi koje postoje zapreke za prijam u službu.
Člankom 36. stavkom 7. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22) predviđene su mogućnosti stjecanja prava na starosnu mirovinu bez prestanka radnog odnosa te zadržavanja prava na starosnu mirovinu u slučaju nastavka rada do polovice punog radnog vremena nakon ostvarivanja tog prava. Također, sukladno 99. stavku 3. točkama 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju, iznimno od stavaka 1. i 2. tog članka, mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i nastavi raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu, odnosno koji je tu mirovinu ostvario do stupanja na snagu tog Zakona te se tijekom korištenja prava zaposli do polovice punog radnog vremena.
S obzirom da Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ne daje mogućnost prijma odnosno zadržavanja u službi korisnika mirovine koji ima manje od 67 godina života, predloženim Zakonom se utvrđuje takva mogućnost.
Strategijom sprječavanja korupcije 2021. do 2030. („Narodne novine“, br. 120/21), u glavi 4. utvrđen je posebni cilj 4.3.: „Jačanje sustava integriteta i upravljanje sukobom interesa“. Akcijskim planom za razdoblje od 2022. do 2024. godine uz Strategiju suzbijanja korupcije 2021. do 2030. predviđene su mjere:
- 4.3.1. Jačanje etičkih standarda službenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Broj 136.: „Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (utvrđivanje obveze donošenja etičkih kodeksa službenika u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i utvrđivanje institucionalnog okvira za provedbu kodeksa“;
- 4.3.4. Unaprjeđenje upravljanja sukobom interesa državnih službenika i službenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Broj: 141.: Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (uvođenje obveze potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa).
Svrha navedenih mjera je utvrđivanje etičkih standarda u cilju uspostave sveobuhvatnog sustava integriteta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, tj. donošenje etičkog kodeksa kojim će biti regulirana pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i propisivanje obveze potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa.
U cilju uspostave sveobuhvatnog sustava integriteta u javnoj upravi, a osobito u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, predloženim Zakonom se obvezuje Vlada Republike Hrvatske donijeti etički kodeks kojim će detaljnije urediti pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i utvrditi institucionalni okvir za njegovu provedbu te obvezati službenike da na dan početka rada potpišu izjavu o nepostojanju sukoba interesa, a što je preduvjet za ispunjavanje mjera iz Strategije sprječavanja korupcije 2021. do 2030.
S obzirom da su sve izraženije potrebe za radom na izdvojenom mjestu rada, radom na daljinu i radom u nepunom radnom vremenu, dok Zakon o radu („Narodne novine“, br. 93/14, 127/17, 98/19 i 151/22) ne uvažava posebnost službe koja se obavlja u javnom interesu, između ostalog, službe u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, predloženim Zakonom utvrđuje se mogućnost rada na izdvojenom mjestu rada, rada na daljinu i rada u nepunom radnom vremenu u službi u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
U Zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi utvrđena je obveza polaganja državnog ispita te se na program državnog ispita i postupak i način polaganja državnog ispita primjenjuju propisi o državnim službenicima. Međutim, navedenim Zakonom nisu propisane razine državnog ispita, obveza polaganja državnog ispita propisane razine te rok za polaganje državnog ispita, kao ni posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita.
Slijedom navedenog, na odgovarajući način je potrebno utvrditi obvezu polaganja državnog ispita propisane razine, rokove za polaganje državnog ispita i posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita. Time će se osigurati da se službenicima upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave utvrdi obveza polaganja državnog ispita propisane razine na isti način i pod istim uvjetima koji su propisani za državne službenike.
Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi je predviđen kratak vremenski period u kojem vježbenik može pristupiti polaganju državnog ispita, koji ne ostavlja mogućnost ponovnog polaganja državnog ispita u propisanom roku (istek vježbeničkog staža) te se predloženim Zakonom omogućava vježbeniku da pristupi polaganju državnog ispita najranije tri mjeseca prije isteka propisanog vježbeničkog staža.
Pored toga, u praksi se pojavila potreba za određenim poboljšanjem pojedinih odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (primjerice, odredbe o odlučivanju o pravima i obvezama službenika i namještenika u prvom stupnju, prijmu u službu bez provedbe javnog natječaja, načinu provođenja intervjua, sadržaju, objavi i poništavanju javnog natječaja, prijmu u službu na određeno vrijeme, lakim povredama službene dužnosti, zastari pokretanja i vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti, ocjenjivanju, premještaju, napredovanju, i drugo) ili je potrebno doraditi odredbe tog Zakona odnosno otkloniti njihovu neusklađenost s drugim zakonskim propisima.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona su osigurana u okviru proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te nije potrebno osigurati sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Dostavlja se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi s obrazloženjem.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA U LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI
Članak 1.
U Zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 86/08., 61/11., 4/18. i 112/19.), u članku 4. iza stavka 4. dodaju se stavci 5. i 6. koji glase:
„Pravilnik o unutarnjem redu objavljuje se u službenom glasilu lokalne jedinice.
Ako općina odnosno grad nema svoje službeno glasilo, pravilnik o unutarnjem redu objavljuje se u službenom glasilu županije.“.
Članak 2.
Iza članka 4. dodaju se naslovi i članci 4.a, 4.b, 4.c i 4.d koji glase:
„Zajednički službenik
Članak 4.a
Dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički putem jednog ili više službenika upravnog tijela jedne od tih jedinica (u daljnjem tekstu: zajednički službenik).
Međusobni odnosi jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog službenika uređuju se posebnim sporazumom u skladu s ovim Zakonom te statutima i općim aktima jedinica.
Sporazum iz stavka 2. ovog članka, koji sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, uredit će se statusna pitanja zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika.
Sporazum iz stavka 2. ovog članka obvezno mora sadržavati:
- broj zajedničkog službenika,
- poslove koje će obavljati zajednički službenik,
- način organizacije obavljanja zajedničkih poslova,
- mjesto rada zajedničkog službenika,
- naziv radnog mjesta na koje je raspoređen zajednički službenik,
- način sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u osiguranju sredstava za plaće i druga materijalna prava zajedničkog službenika odnosno visinu udjela svake jedinice lokalne samouprave u osiguranju tih sredstava.
U sporazumu iz stavka 2. ovog članka obvezno se mora navesti da će odluku o koeficijentu za obračun plaće zajedničkog službenika donijeti predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, dok će se osnovica za obračun plaće zajedničkog službenika utvrditi kolektivnim ugovorom ili odlukom općinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen.
Članak 4.b
Zajednički službenik ostvaruje sva prava i obveze iz službe u jedinici lokalne samouprave u kojoj je zaposlen u skladu s ovim Zakonom.
Prilikom ocjenjivanja zajedničkog službenika uzet će se u obzir prijedlozi ocjene općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Koeficijente za obračun plaće zajedničkog službenika utvrđuje odlukom predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, na prijedlog općinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Osnovica za obračun plaće zajedničkog službenika utvrđuje se kolektivnim ugovorom ili odlukom općinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Za ukidanje radnog mjesta zajedničkog službenika ili smanjenje broja izvršitelja na radnom mjestu zajedničkog službenika, potrebna je prethodna suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Zajedničko upravno tijelo
Članak 4.c
Dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički putem zajedničkog upravnog odjela ili službe (zajedničkog upravnog tijela).
Odluku o osnivanju, ustrojstvu i djelokrugu zajedničkog upravnog tijela donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u skladu sa zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Međusobni odnosi jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog upravnog tijela uređuju se posebnim sporazumom u skladu s ovim Zakonom, zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave te statutima i općim aktima jedinica.
Sporazumom iz stavka 3. ovog članka koji sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici uredit će se financiranje, način upravljanja, odgovornost, statusna pitanja službenika i druga pitanja od značaja za zajedničko upravno tijelo.
Sporazum iz stavka 3. ovog člankaobvezno mora sadržavati:
- naziv zajedničkog upravnog tijela,
- sjedište zajedničkog upravnog tijela,
- poslove koje će obavljati zajedničko upravno tijelo,
- potreban broj službenika u zajedničkom upravnom tijelu,
- način organizacije obavljanja zajedničkih poslova,
- podatak o jedinici lokalne samouprave u kojoj će službenici zajedničkog upravnog tijela ostvarivati prava i obveze iz službe,
- podatak o službeniku koji će privremeno obavljati poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju javnog natječaja (u daljnjem tekstu: natječaj),
- način sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u osiguranju sredstava za plaće i druga materijalna prava službenika zajedničkog upravnog tijela odnosno visina udjela svake jedinice lokalne samouprave u osiguranju tih sredstava.
U zajedničko upravno tijelo preuzet će se službenici upravnih tijela jedinica lokalne samouprave koje su sklopile sporazum iz stavka 3. ovog članka, zatečeni na poslovima iz djelokruga zajedničkog upravnog tijela, a poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju natječaja obavljat će službenik određen u sporazumu iz stavka 3. ovog članka.
Posebnosti službe u zajedničkom upravnom tijelu
Članak 4.d
Pravilnik o unutarnjem redu zajedničkog upravnog tijela donosi općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave.
Odluku o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika zajedničkog upravnog tijela donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost predstavničkih tijela ostalih jedinica lokalne samouprave, a osnovicu za obračun plaće utvrđuju posebnim sporazumom općinski načelnici odnosno gradonačelnici svih jedinica lokalne samouprave.
Pročelnik zajedničkog upravnog tijela imenuje se na temelju natječaja.
Pročelnika zajedničkog upravnog tijela imenuje i razrješava općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave.
Plan prijma u službu u zajedničko upravno tijelo donosi općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale taj sporazum, vodeći računa o potrebama tog tijela i raspoloživim financijskim sredstvima.
O pravima i obvezama pročelnika zajedničkog upravnog tijela odlučuje općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe.
Prilikom ocjenjivanja pročelnika zajedničkog upravnog tijela uzet će se u obzir prijedlozi općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum iz članka 4.c ovog Zakona.
U slučaju ukidanja zajedničkog upravnog tijela, jedinice lokalne samouprave koje su ustrojile to upravno tijelo posebnim sporazumom utvrdit će način preuzimanja službenika dotadašnjeg zajedničkog upravnog tijela, rješavanje njihovog radno-pravnog statusa te način sudjelovanja u osiguranju potrebnih sredstava za isplatu otpremnina istekom raspolaganja službenicima koji neće biti raspoređeni na radna mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne samouprave koje su imale zajedničko upravno tijelo.“.
Članak 3.
U članku 5. stavku 2. iza riječi: „redu“ dodaju se zarez i riječi: „osim u slučaju kad je ovim Zakonom izrijekom propisano da rješenje donosi pročelnik upravnog tijela“.
Članak 4.
U članku 6. stavku 3. riječi: „stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 3.“.
Članak 5.
U članku 11. stavku 2. riječi: „lokalna jedinica“ zamjenjuju se riječima: „općina odnosno grad“.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„Plan prijma u službu stupa na snagu prvog dana nakon objave u službenom glasilu.“.
Članak 6.
U članku 12. stavku 2. iza riječi: „državni ispit“ dodaju se riječi: „propisane razine“.
Članak 7.
U članku 14. iza riječi: „državni ispit“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto na koje se raspoređuje“.
Članak 8.
U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
„U službu ne može biti primljena osoba protiv koje se vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti ili je pravomoćnom sudskom presudom proglašena krivom za kazneno djelo za koje se kazneni postupak vodi po službenoj dužnosti.“.
Članak 9.
U članku 17. stavku 1. riječi: „javnog natječaja (u daljnjem tekstu: natječaj)“ zamjenjuju se riječju: „natječaja“.
U stavku 2. iza riječi: „Narodnim novinama“ dodaju se riječi: „i na web-stranici lokalne jedinice“.
Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„Ako općina odnosno grad nema svoju web-stranicu, natječaj se obvezno objavljuje na web-stranici županije.“
Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.
U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 4., riječi: „javnog natječaja“ zamjenjuju se riječju: „natječaja“.
Članak 10.
U članku 18. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„Na prijam u službu iz stavka 2. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe članka 23.a, članka 24. stavka 2. te članka 27. stavka 2. ovoga Zakona.“.
Članak 11.
U članku 19. iza stavka 8. dodaje se novi stavak 9. koji glasi:
„U natječaju se mora naznačitida se rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata dostavlja javnom objavom na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj te da se dostava svim kandidatima smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Dosadašnji stavci 9. do 11. postaju stavci 10. do 12.
Članak 12.
Iza članka 19. dodaju se naslov i članak 19.a koji glase:
„Posebne odredbe o raspisivanju natječaja za imenovanje pročelnika
Članak 19.a
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan dužan je raspisati natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja ili bitne promjene djelokruga upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je pročelnik razriješen.
Do imenovanja pročelnika upravnog tijela, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može za obavljanje poslova pročelnika ovlastiti najduže do šest mjeseci službenika zaposlenog u upravnom tijelu lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
U slučaju duže odsutnosti pročelnika upravnog tijela, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može do povratka odsutnog pročelnika raspisati natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili za obavljanje poslova pročelnika privremeno ovlastiti službenika upravnog tijela lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.“.
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„Smatra se da je kandidat zadovoljio ako je na intervjuu ostvario najmanje 5 bodova.“.
Članak 14.
Iza članka 23. dodaje se naslov i članak 23.a koji glasi:
„Provjera nepostojanja zapreka za prijam u službu
Članak 23.a
Lokalna jedinica pozvat će po službenoj dužnosti izabranog kandidata da u primjerenom roku, a prije donošenja rješenja o prijmu u službu,dostavi uvjerenje nadležnog suda da se protiv njega ne vodi kazneni postupak, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta i izvornike drugih dokaza o ispunjavanju formalnih uvjeta iz natječaja,uz upozorenje da se nedostavljanje traženih isprava smatra odustankom od prijma u službu.
Na zahtjev izabranog kandidata, lokalna jedinica može produžiti rok za dostavu isprava iz stavka 1. ovoga članka iz opravdanih razloga.
Prije donošenja rješenja o prijmu u službu za izabranog kandidata upravno tijelo lokalne jedinice nadležno za službeničke odnose provjerit će po službenoj dužnosti postoji li zapreka za prijam u službu zbog pravomoćne osuđivanosti kandidata za kazneno djelo iz članka 15. ovoga Zakona.
Troškove izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti snosi lokalna jedinica.
Odredbe stavaka 1. do 4. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju i na izabrane kandidate za imenovanje pročelnika.“.
Članak 15.
U članku 24. stavku 2. iza riječi: „državnom ispitu“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto“.
Iza stavka 4. dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
„Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se javnom objavom na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj. Dostava svim kandidatima smatra se obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Dosadašnji stavci 5. i 6. koji postaju stavci 6. i 7. mijenjaju se i glase:
„Natječaj će se poništiti u slučaju kada se u roku određenom natječajem nije prijavio nijedan kandidat ili prijavljeni kandidati ne ispunjavaju formalne uvjete za prijam u službu i raspored na radno mjesto ili nisu postigli zadovoljavajuće rezultate na provedenom testiranju ili razgovoru (intervjuu).
Natječaj će se poništiti ako se popunjavanje radnog mjesta ne može provesti zbog bitno promijenjenih okolnosti nastalih nakon raspisivanja natječaja.“.
Iza dosadašnjeg stavka 6. koji postaje stavak 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:
„Odluka o poništenju natječaja iz stavaka 6. i 7. ovoga članka objavljuje se na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Članak 16.
U članku 27. stavku 2. iza riječi: „državnom ispitu“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto“.
Članak 17.
U članku 28. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„Kod prijma u službu na određeno vrijeme radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, službenika se raspoređuje na odgovarajuće radno mjesto iz pravilnika o unutarnjem redu, neovisno o broju izvršitelja utvrđenom u pravilniku o unutarnjem redu.“.
Dosadašnji stavci 3. do 6. postaju stavci 4. do 7.
Članak 18.
Iza članka 28. dodaje se naziv i članak 28.a koji glasi:
„Prijam korisnika mirovine u službu na određeno vrijeme
Članak 28.a
Korisnik mirovine koji ima manje od 67 godina života može se primiti u službu na određeno vrijemeradi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, do polovice punog radnog vremena.
Služba iz stavka 1. ovoga članka može trajati najduže do navršenih 67 godina života službenika.“.
Članak 19.
Iza članka 37. dodaju se naslov i članak 37.a koji glase:
„Osobno ponašanje službenika i namještenika
Članak 37.a
Službenik i namještenik mora se ponašati tako da ne umanji svoj ugled i ugled službe, te ne dovede u pitanje svoju nepristranost u postupanju.
Pravila ponašanja službenika i namještenika lokalnih jedinica uređuje etičkim kodeksom Vlada Republike Hrvatske.“.
Članak 20.
U članku 40. stavku 2. iza riječi: „pravnim osobama“ dodaju se riječi: „te drugim organizacijskim oblicima gospodarskog subjekta“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„Službenik jedužan pisanim putem obavijestiti pročelnika upravnog tijela obavlja li njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete, posvojenik, roditelj ili posvojitelj najviše dužnosti u političkoj stranci, udruzi, trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi odnosno drugom organizacijskom obliku gospodarskog subjekta koji je u poslovnom odnosu s upravnim tijelom u kojem službenik radi.“.
Članak 21.
Članak 41. mijenja se i glasi:
„Članak 41.
Službenik ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na njegov financijski ili drugi interes odnosno na financijski ili drugi interes:
a) njegovoga bračnog ili izvanbračnog druga, djeteta, posvojenika, roditelja ili posvojitelja,
b) fizičkih ili pravnih osoba odnosno drugih organizacijskih oblika gospodarskog subjekta s kojima ostvaruje ili je ostvarivao službene ili poslovne kontakte u posljednje dvije godine,
c) fizičkih ili pravnih osoba odnosno drugih organizacijskih oblika gospodarskog subjekta koji su u posljednjih pet godina financirale njegovu izbornu kampanju,
d) udruge ili pravne osobe u kojoj je na mjestu predsjednika, upravitelja ili člana upravnog odbora,
e) fizičke ili pravne osobe odnosno drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta čiji je predstavnik, zakonski zastupnik ili stečajni upravitelj,
f) fizičke ili pravne osobe odnosno drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta s kojima je službenik, njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete, posvojenik, roditelj ili posvojitelj u sporu ili je njihov dužnik.“.
Članak 22.
Iza članka 41. dodaju se naslov i članak 41.a koji glase:
„Dužnost potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa
Članak 41.a
Službenik je dužan na dan početka rada potpisatiizjavu kojom potvrđuje da se ne nalazi u sukobu interesa, odnosno da:
-nema otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu u području djelatnosti na kojem je zaposlen kao službenik odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem je zaposlen,
- ne obavlja samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe ili druge organizacijske oblike gospodarskog subjekta koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Članak 23.
Iza članka 42. dodaju se naslovi i članci 42.a i 42.b koji glase:
„Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu
Članak 42.a
Rad službenika na izdvojenom mjestu rada je rad kod kojeg službenik obavlja svoje poslove od kuće ili u drugom prostoru slične namjene koji nije prostor lokalne jedinice.
Rad službenika na daljinu je rad koji se uvijek obavlja putem informacijsko-komunikacijske tehnologije, pri čemu pročelnik i službenik dogovaraju pravo službenika da samostalno određuje gdje će taj rad obavljati, što može biti promjenjivo i ovisiti o njegovoj volji, zbog čega se takav rad ne smatra radom na mjestu rada odnosno na izdvojenom mjestu rada u smislu propisa o zaštiti na radu.
Službenik može raditi na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu stalno ili samo u određene dane u tjednu odnosno mjesecu.
Na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu ne mogu se obavljati poslovi koji obuhvaćaju rad sa strankama ili rad s klasificiranim podacima, te poslovi koji su zakonom ili propisom koji se donosi na temelju zakona utvrđeni kao poslovi s posebnim uvjetima rada.
Službeniku se može odobriti rad na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu ako su osigurani potrebni organizacijski i tehnički uvjeti u kojima će moći obavljati zadatke u skladu s načelima i standardima rada koji se zahtijevaju u službi.
Uvjete za rad na izdvojenom mjestu odnosno rad na daljinu propisat će pravilnikom o unutarnjem redu općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan.
Rad u nepunom radnom vremenu
Članak 42.b
Službenik se može primiti u službu i rasporediti na radno mjesto u nepunom radnom vremenu:
a) kada je pravilnikom o unutarnjem redu utvrđeno da se poslovi određenog radnog mjesta obavljaju u nepunom radnom vremenu,
b) kada postoji potreba za obavljanjem poslova radnog mjesta u punom radnom vremenu, a na radno mjesto je raspoređen službenik koji radi sa skraćenim radnim vremenom ili s polovicom punog radnog vremena sukladno posebnim propisima ili
c) kada postoji potreba za prijmom u službu na određeno vrijeme u nepunom radnom vremenu radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao.
Službenik koji je zadržan u službi u nepunom radnom vremenu sukladno odredbama ovog Zakona može obavljati poslove radnog mjesta na koje je raspoređen u nepunom radnom vremenu, neovisno o pravilniku o unutarnjem redu.“.
Članak 24.
Iza članka 43. dodaju se naslov i članak 43.a koji glase:
„Odgovornost sindikalnog povjerenika za povredu službene dužnosti
Članak 43.a
Sindikalni povjerenik ne može zbog obavljanja sindikalne aktivnosti biti pozvan na odgovornost niti doveden u nepovoljniji položaj u odnosu na druge službenike i namještenike.
Obavljanje sindikalne aktivnosti sindikalnog povjerenika ne smije utjecati na uredno obavljanje poslova na kojima radi i ne može biti razlog za nepoštivanje propisa ili neizvršavanje zakonitih naloga i uputa pročelnika upravnog tijela ili nadređenog službenika.
Protiv sindikalnog povjerenika ne može se bez suglasnosti sindikata pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.
Ako se sindikat u roku od osam dana ne izjasni o davanju suglasnosti smatra se da je suglasan s pokretanjem postupka zbog povrede službene dužnosti sindikalnog povjerenika.
Ako sindikat uskrati suglasnost iz stavka 3. ovoga članka, pročelnik upravnog tijela može u roku od 15 dana od dana dostave očitovanja sindikata zatražiti da suglasnost nadomjesti odluka nadležnog upravnog suda. Postupak pred upravnim sudom je hitan.“.
Članak 25.
U članku 45. iza točke 5. dodaje se nova točka 6. koja glasi:
„6. neizvršenje ili nepravodobno izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga,“.
Dosadašnja točka 6. postaje točka 7.
Članak 26.
Članak 63. mijenja se i glasi:
„Članak 63.
Pravo na pokretanje postupka zbog lake povrede službene dužnosti zastarijeva u roku od tri mjeseca od dana saznanja za počinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od šest mjeseci od dana kada je povreda počinjena. Ako u roku od godine dana od pokretanja postupka ne bude donesena izvršna odluka, postupak će se obustaviti zbog zastare vođenja postupka.
Pravo na pokretanje postupka zbog teške povrede službene dužnosti zastarijeva u roku od godine dana od dana saznanja za počinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od tri godine od dana kada je povreda počinjena. Ako u roku od tri godine od dana pokretanja postupka ne bude donesena izvršna odluka, postupak će se obustaviti zbog zastare vođenja postupka.
Rokovi za donošenje izvršne odluke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne teku za vrijeme privremene spriječenosti službenika za rad.
Zastara vođenja postupka prekida se svakom postupovnom radnjom nadležnog tijela usmjerenom ka odlučivanju o odgovornosti za povredu službene dužnosti ili zakonitosti i ustavnosti rješenja te nakon svakog prekida, zastarni rok počinje iznova teći.
Apsolutna zastara vođenja postupka nastupa protekom dvostrukog vremena koliko je prema zakonu propisana zastara vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti.“.
Članak 27.
U članku 65. stavku 6. riječ: „državne“ briše se.
Članak 28.
U članku 87. stavku 3. riječ: „odjela“ zamjenjuje se riječju: „tijela“.
Članak 29.
Naslov iznad članka 88. mijenja se i glasi: „Državni ispit vježbenika i produženje službe na neodređeno vrijeme“.
Članak 30.
U članku 88. stavku 1. riječ: „dva“ zamjenjuje se riječju: „tri“.
Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„Vježbeniku koji položi državni ispit služba se može produžiti na neodređeno vrijeme ako u upravnom tijelu postoji slobodno radno mjesto za koje ispunjava propisane uvjete.“.
Članak 31.
Naslov iznad članka 89. i članak 89. mijenjaju se i glase:
„Obveza polaganja državnog ispita
Službenik koji je primljen u službu na neodređeno vrijeme dužan je položiti državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen najkasnije u roku od godine dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
Službenik koji se tijekom službe raspoređuje ili premješta na radno s položenim državnim ispitom niže razine od propisane za to radno mjesto, dužan je položiti državni ispit propisane razine u roku od šest mjeseci od dana rasporeda ili premještaja na radno mjesto.
Službenik primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana dužan je položiti državni ispit u roku iz stavka 1. ovoga članka.
Službenik primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju od godinu dana ili kraćem trajanju može polagati državni ispit po obavljenom probnom radu.
Odredba stavka 4. ovoga članka ne primjenjuje se na vježbenike.
Državni ispit nije dužan polagati službenik koji ima položen pravosudni ispit.
Službenik može pristupiti polaganju državnog ispita najviše tri puta za svaku razinu.“.
Članak 32.
Naslov iznad članka 90. i članak 90. mijenjaju se i glase:
„Razine državnog ispita
Državni ispit polaže se za I. ili II. razinu, ovisno o stupnju obrazovanja koji je uvjet za raspored na radno mjesto.
Državni ispit I. razine polaže se za obavljanje poslova radnog mjesta za koje je uvjet završena srednja škola.
Državni ispit II. razine polaže se za obavljanje poslova radnog mjesta za koje je uvjet završen sveučilišni diplomski studij, sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij, stručni diplomski studij, sveučilišni prijediplomski studij ili stručni prijediplomski studij.“.
Članak 33.
Naslov iznad članka 91. i članak 91. mijenjaju se i glase:
„Postupak i način polaganja državnog ispita
Državni ispit polaže se pri tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose.
Na program državnog ispita, te postupak i način polaganja ispita primjenjuju se propisi o državnim službenicima.“.
Članak 34.
Naslov iznad članka 92. i članak 92. mijenjaju se i glase:
„Obavijest o polaganju državnog ispita i troškovi polaganja
Odlučivanje o osnovanosti zahtjeva za polaganje državnog ispita je upravna stvar.
Obavijest o mjestu, danu i vremenu polaganja državnog ispita dostavlja se javnom objavom na web-stranici tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose. Dostava svim kandidatima smatra se obavljenom istekom osmoga dana od dana objave na web-stranici tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose.
Troškove prvog polaganja državnoga ispita snosi lokalna jedinica u čijem je upravnom tijelu službenik zaposlen.
Troškove drugog i trećeg polaganja državnog ispita snosi službenik.“.
Članak 35.
Naslov iznad članka 93. i članak 93. mijenjaju se i glase:
„Neizvršenje obveze polaganja državnog ispita
Službeniku iz članka 89. stavaka 1. i 3. ovoga Zakona, koji ne položi državni ispit u propisanom roku, prestaje služba po sili zakona istekom posljednjeg dana roka za polaganje ispita.
Službenik koji ima položen državni ispit I. razine, a nakon rasporeda ili premještaja na radno mjesto za koje je propisan viši stupanj obrazovanja nije u roku iz članka 89. stavka 2. ovoga Zakona položio državni ispit II. razine, rasporedit će se na radno mjesto za koje ispunjava uvjete i ima položen državni ispit odgovarajuće razine, a ako nema slobodnog radnog mjesta na koje se službenik može rasporediti, odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o stavljanju službenika na raspolaganje.
U slučaju privremene nesposobnosti za rad, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili očinskog dopusta te drugog opravdanog razloga, rok za polaganje državnog ispita produžit će se na zahtjev službenika za onoliko vremena koliko je trajala privremena nesposobnost za rad, rodiljni ili roditeljski dopust ili drugi opravdani razlozi.
Zahtjev za produženje roka za polaganje državnog ispita iz stavka 3. ovoga članka službenik može podnijeti pročelniku upravnog tijela, a pročelnik upravnog tijela općinskom načelniku, gradonačelniku odnosno županu najkasnije do isteka toga roka.
O produženju roka za polaganje državnog ispita iz stavka 4. ovoga članka donosi se posebno rješenje.
Na vježbenika se odgovarajuće primjenjuju odredbe stavaka 3. i 4. ovoga članka.
Vježbeniku će se rješenjem o produženju roka za polaganje državnog ispita u slučaju iz stavka 3. ovoga članka produžiti služba do isteka roka za polaganje državnog ispita.“.
Članak 36.
U članku 95. stavku 4. iza riječi: „općim aktom lokalne jedinice“ dodaju se riječi: „kojeg donosi predstavničko tijelo lokalne jedinice na prijedlog općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana“.
Članak 37.
Članak 97. mijenja se i glasi:
„Službenika koji je ocijenjen ocjenom „zadovoljava“ upućuje se na dodatno stručno osposobljavanje ili se premješta na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova, unutar istog stupnja obrazovanja.
Službeniku koji je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ prestaje služba po sili zakona, danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju.“.
Članak 38.
Naslov iznad članka 98. mijenja se i glasi: „Premještaj na neodređeno vrijeme“.
Članak 39.
U članku 98. stavku 1., riječi: „unutar iste stručne spreme, iste ili približne složenosti poslova“ zamjenjuju se riječima: „za koje je propisan isti stupanj obrazovanja i potrebno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u jednakom ili dužem trajanju“.
U stavku 4. riječi: „niže složenosti poslova za koje ispunjava propisane uvjete“ zamjenjuju se riječima: „za koje je propisano radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u kraćem trajanju“.
Članak 40.
U članku 98.a stavak 1. mijenja se i glasi:
„Službenika se po potrebi službe može privremeno premjestiti na drugo radno mjesto u istom ili drugom upravnom tijelu iste lokalne jedinice najduže na godinu dana, odnosno do povratka odsutnog službenika kojeg premješteni službenik zamjenjuje.“.
Članak 41.
U članku 102. točka c) mijenja se i glasi:
„c) njegov rad je jedanput ocijenjen kao „odličan“ ili najmanje dva puta uzastopno ocjenom „vrlo dobar“ u toj lokalnoj jedinici.“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„Iznimno od stavka 1. ovog članka, službenik koji ima viši stupanj obrazovanja od onog koji je uvjet za radno mjesto na koje je raspoređen, može napredovati na nerukovodeće radno mjesto za koje je kao uvjet propisan stupanj obrazovanja koji službenik ima, ako na poslovima nižeg stupnja obrazovanja u upravnim tijelima lokalnih jedinica ima dvostruko više radnog iskustva od radnog iskustva propisanog kao uvjet za raspored na radno mjesto i ako u upravnom tijelu lokalne jedinice u kojoj je zaposlen radi neprekidno najmanje dvije godine.“.
Članak 42.
Članak 115. mijenja se i glasi:
„Službeniku prestaje služba po sili zakona:
a) smrću,
b) dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,
c) kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, osim ako se pročelnik upravnog tijela i službenik drukčije ne dogovore, vodeći računa o potrebama službe,
d) kad je osuđen na kaznu zatvora ili kaznu dugotrajnog zatvora ili djelomičnu uvjetnu osudu za kazneno djelo – danom saznanja za pravomoćnost presude, osim ako mu je pravomoćnom presudom izrečena uvjetna osuda ili mu je kazna zatvora zamijenjena radom za opće dobro,
e) kad je osuđen za kazneno djelo s obilježjima korupcije – danom saznanja za pravomoćnost presude,
f) kad je osuđen za kazneno djelo i izrečena mu sigurnosna mjera zabrane potpunog obavljanja dužnosti službenika - danom saznanja za pravomoćnost presude,
g) kad neopravdano izostane s rada pet radnih dana uzastopce – danom napuštanja službe, odnosno prvoga dana odsutnosti s rada,
h) ako ne položi državni ispit u propisanom roku – istekom roka u kojem je bio obvezan položiti državni ispit, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano,
i) ako se sazna da u vrijeme prijma u službu nije ispunjavao uvjete za prijam u službu propisane ovim Zakonom ili da je u vrijeme prijma u službu postojala zapreka za prijam u službu propisana ovim Zakonom – danom saznanja za to,
j) kad mu je izrečena kazna prestanka službe u postupku zbog teške povrede službene dužnosti – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
k) kad bude utvrđena odgovornost službenika za tešku povredu službene dužnosti počinjenu u roku kušnje iz članka 65. stavka 4. ovoga Zakona – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
l) ako se po premještaju neopravdano ne javi na dužnost u zakonskom roku – danom kojim se morao javiti na dužnost,
m) ako je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ – danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju,
n) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Službenika koji ispuni uvjete iz stavka 1. točke c) ovoga članka može se zadržati u službi u punom ili nepunom radnom vremenu.
Službeniku iz stavka 1. točke c) ovoga članka služba prestaje najkasnije kad navrši 67 godina života.
Rješenje iz stavka 2. ovoga članka može se donijeti samo uz suglasnost službenika.
Na pročelnika se odgovarajuće primjenjuje odredba stavka 1. točke c) ovoga članka.“.
Članak 43.
Članak 116. mijenja se i glasi:
„Na prijam i prestanak službe te prava, obveze i odgovornosti namještenika odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o prijmu, pravima, obvezama i odgovornostima službenika, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, namještenici se na neodređeno vrijeme zapošljavaju putem oglasa, a izbor kandidata se obavlja na temelju rezultata provedenog intervjua i, po potrebi, provjere sposobnosti i vještina kandidata ovisno o vrsti radnoga mjesta.
Ako se provodi provjera sposobnosti i vještina kandidata iz stavka 2. ovoga članka, u oglasu za prijam namještenikapotrebno je navesti način obavljanja provjere i područje iz kojeg se provjera obavlja, kao i obvezu pristupanja provjeri sposobnosti i vještina kandidata.
Namještenik se ne može rasporediti odnosno premjestiti na radno mjesto službenika bez provedbe natječaja za prijam u službu.“.
Članak 44.
U članku 120. stavku 1. iza riječi: „o prijmu u službu“ dodaju se riječi: „odnosno imenovanju pročelnika“, a druga rečenica briše se.
U stavku 2. iza riječi: „predložit će“ dodaju se riječi: „tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose“.
Članak 45.
Naziv glave XVI. iznad članka 121. mijenja se i glasi: „PREKRŠAJNE ODREDBE“.
Članak 121. mijenja se i glasi:
„Novčanom kaznom od660,00 do 1320,00 eura kaznit će se za prekršaj općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan ako:
1. ne raspiše natječaj za imenovanje pročelnika u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je dotadašnji pročelnik razriješen (članak 19.a),
2. ne imenuje pročelnika u roku od 60 dana od isteka roka za podnošenje prijava na natječaj ili u tom roku ne donese odluku o poništenju natječaja (članak 19.a i članak 24. stavci 4., 6. i 7.),
3. imenuje pročelnika bez raspisanoga natječaja (članci 19. i 19.a),
4. za pročelnika imenuje osobu koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 12.),
5. za pročelnika imenuje osobu za koju je znao ili mogao znati da postoje zapreke za prijam u službu sukladno odredbama ovoga Zakona (članci 15. i 16.).
Novčanom kaznom od 660,00 do 1320,00 eura kaznit će se za prekršaj pročelnik upravnog tijela odnosno osoba ovlaštena za donošenje rješenja u skladu s odredbama članka 5. ovoga Zakona ako:
1. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto koje nije predviđeno pravilnikom o unutarnjem redu, (članak 4.),
2. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto čije popunjavanje nije planirano u planu prijma u službu za tekuću godinu, osim u slučaju potrebe prijma u službu na određeno vrijeme i popune radnog mjesta koje je ostalo upražnjeno nakon donošenja plana (članak 8.),
3. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto za koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 12.)
4. primi u službu osobu za koju je znao ili mogao znati da postoje zapreke za prijam u službu sukladno odredbama ovoga Zakona (članci 15. i 16.),
5. primi osobu u službu bez raspisanoga natječaja, osim u slučaju kad je ovim Zakonom propisano da se natječaj ne provodi (članci 17. i 18.),
6. primi u službu osobu na radno mjesto za koje nisu osigurana sredstva u proračunu lokalne jedinice (članak 19. stavak 3.),
7. rasporedi službenika ili namještenika na radno mjesto za koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 105.),
8. ne postupi po pravomoćnoj i ovršnoj odluci suda o vraćanju službenika ili namještenika na rad.“.
Članak 46.
U cijelom tekstu Zakona riječi: „središnje tijelo državne uprave“ u određenom padežu zamjenjuju se riječima: „tijelo državne uprave“ u odgovarajućem padežu.
Prijelazne i završne odredbe
Članak 47.
Vlada Republike Hrvatske će u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti etički kodeks iz članka 19. ovoga Zakona.
Vlada Republike Hrvatske će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti Uredbu o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10, 125/14 i 48/23) s odredbama ovoga Zakona.
Članak 48.
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti pravilnik o unutarnjem redu s odredbama članka 23. ovoga Zakona.
Članak 49.
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan dužan je najkasnije u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovog Zakona raspisati natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u kojoj na dan stupanja na snagu ovog Zakona nema imenovanog pročelnika.
Službenik koji ima ovlaštenje za privremeno obavljanje poslova pročelnika upravnog tijela na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, nastavlja obavljati poslove pročelnika do imenovanja pročelnika na temelju natječaja.
Članak 50.
Službenici i namještenici zatečeni na radu u upravnim tijelima lokalnih jedinica na dan stupanja na snagu ovoga Zakona dužni su u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona potpisati izjavu o nepostojanju sukoba interesa iz članka 22. ovogaZakona.
Članak 51.
Položen državni stručni ispit za srednju stručnu spremu smatra se položenim državnim ispitom I. razine.
Položen državni stručni ispit za visoku i višu stručnu spremu smatra se položenim državnim ispitom II. razine.
Zatečeni službenik koji nema položen državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen, dužan je položiti državni ispit u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Službeniku koji nije položio državni ispit u roku iz stavka 3. ovoga članka, prestaje služba po sili zakona istekom posljednjeg dana roka za polaganje ispita.
Iznimno od stavka 4. ovoga članka, službenik koji nije u roku iz stavka 3. ovoga članka položio državni ispit, a ima položen državni ispit niže razine od propisane za radno mjesto na koje je raspoređen, rasporedit će se na drugo radno mjesto za koje ispunjava uvjete i ima položen državni ispit odgovarajuće razine, a ako nema slobodnog radnog mjesta na koje se službenik može rasporediti, odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o stavljanju službenika na raspolaganje.
Službenik koji je sukladno ranijim propisima oslobođen obveze polaganja državnog stručnog ispita za poslove radnog mjesta određenog stupnja obrazovanja nije dužan polagati državni ispit odgovarajuće razine u smislu odredaba ovoga Zakona.
Odredba stavka 3. ovoga članka ne primjenjuje se na vježbenike.
Članak 52.
Započeti postupci u predmetima iz službeničkih i radnih odnosa koji ne budu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, nastavit će se i dovršiti prema propisima koji su bili na snazi u vrijeme pokretanja postupka.
Članak 53.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Ovim člankom se uređuje pitanje objave pravilnika o unutarnjem redu u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave.
Naime, prema upravno-sudskoj praksi, pravilnici o unutarnjem redu su opći akti internog karaktera, dok se opći akt, prije nego što stupi na snagu, obavezno objavljuje u službenom glasilu jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave, sukladno članku 73. stavcima 2. i 3. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Uz članak 2.
Ovim člankom se uređuje pitanje dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave odnosno zajedničkog organiziranja pojedinih poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga putem jednog ili više službenika upravnog tijela jedne od tih jedinica odnosno zajedničkog upravnog odjela ili službe.
Utvrđuje se pitanje uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika te statusnih pitanja zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika putem posebnog sporazuma kojeg sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, kao i obvezni sadržaj tog sporazuma. Također, utvrđuje se u kojoj jedinici lokalne samouprave zajednički službenik ostvaruje sva prava i obveze iz službe, kao i pitanja ocjenjivanja takvog službenika, utvrđivanja koeficijenata i osnovice za obračun njegove plaće te ukidanja radnih mjesta zajedničkih službenika ili smanjenja broja izvršitelja na tim radnim mjestima.
Ovim se člankom utvrđuje i tijelo koje je ovlašteno donijeti odluku o osnivanju, ustrojstvu i djelokrugu zajedničkog upravnog tijela, pitanje uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem posebnog sporazuma kojeg sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, kao i obvezni sadržaj tog sporazuma te pitanje preuzimanja službenika upravnih tijela jedinica lokalne samouprave koje su sklopile sporazum, zatečenih na poslovima iz djelokruga zajedničkog upravnog tijela.
Nastavno, ovim se člankom utvrđuje tko donosi pravilnik o unutarnjem redu zajedničkog upravnog tijela, odluku o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika tog tijela i plan prijma u službu te se uređuju pitanja utvrđivanja osnovice za obračun plaće, preuzimanja službenika dotadašnjeg zajedničkog upravnog tijela u slučaju njegovog ukidanja i rješavanja njihovog radno-pravnog statusa te osiguranja potrebnih sredstava za isplatu otpremnina istekom raspolaganja službenicima koji neće biti raspoređeni na radna mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne samouprave koje su imale zajedničko upravno tijelo.
Završno, ovim se člankom uređuje status pročelnika zajedničkog upravnog tijela (imenovanje, odlučivanje o pravima i obvezama i ocjenjivanje) te se utvrđuje tko obavlja poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju javnog natječaja.
Uz članak 3.
Ovim člankom se precizira odredba o ovlaštenoj osobi za donošenje rješenja kojim se odlučuje o pravima i obvezama službenika upravnih tijela lokalnih jedinica, budući da određena rješenja iz područja službeničkih odnosa (primjerice, rješenje o ocjenjivanju i rješenje o imenovanju mentora), donosi isključivo pročelnik.
Uz članak 4.
Ovim člankom se usklađuje odredba članka 6. stavka 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojom je propisano pravo na pokretanje upravnog spora, s odredbama članka 5. navedenog Zakona kojima je regulirano odlučivanje o pravima i obvezama službenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pročelnika tih tijela, na način da se jasno utvrdi mogućnost pokretanja upravnog spora protiv rješenja općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana kojim se odlučuje o imenovanju i razrješenju te o drugim pravima i obvezama pročelnika upravnog tijela.
Uz članak 5.
Ovim člankom se jasnije utvrđuje da se plan prijma u službu, u slučaju da općina odnosno grad nema svoje službeno glasilo, objavljuje u službenom glasilu županije te se propisuje trenutak stupanja na snagu plana prijma u službu (prvi dan nakon objave u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave), čime se nastoji spriječiti raspisivanje javnih natječaja prije objave i stupanja na snagu plana prijma u službu.
Uz članke 6. i 7.
Ovim člancima se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 12. stavka 2. te članka 14. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Uz članak 8.
Ovim člankom se pojednostavljuje odredba članka 15. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o zabrani prijma u službu u upravna tijela lokalnih jedinica.
Budući da odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima su propisane zapreke za prijam u službu, odnosno nazivi pojedinih vrsta kaznenih djela, nisu usklađene s važećim Kaznenim zakonom, potrebno je navedene zapreke otkloniti na način da se, umjesto navođenja naziva pojedinih vrsta kaznenih djela, propiše da u službu ne može biti primljena osoba protiv koje se vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti ili je proglašena krivom za kazneno djelo za koje se kazneni postupak vodi po službenoj dužnosti. Na taj način ne bi bilo potrebno kontinuirano usklađivanje odredaba o zaprekama za prijam u službu s odredbama Kaznenog zakona.
Uz članak 9.
Ovim člankom se nomotehnički dorađuje odredba članka 17. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te se utvrđuje obveza objave javnog natječaja i na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave čije je upravno tijelo raspisalo javni natječaj, odnosno na web-stranici jedinice područne (regionalne) samouprave, ukoliko jedinica lokalne samouprave nema svoju web-stranicu.
Uz članak 10.
Ovim člankom se utvrđuje odgovarajuća primjena odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o obveznom sadržaju rješenja o prijmu u službu i rješenja o rasporedu, te o obvezi provjere nepostojanja zapreka za prijam u službu (koja se uvodi člankom 13. ovog Zakona) na slučajeve prijma u službu bez provedbe javnog natječaja.
Uz članak 11.
Ovim člankom se utvrđuje da je u javnom natječaju potrebno naznačiti da se rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata dostavlja javnom objavom na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj (u slučaju da ta jedinica nema svoju web-stranicu) te da se dostava svim kandidatima smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.
Uz članak 12.
Ovim člankom se utvrđuje rok za raspisivanje javnog natječaja za imenovanje pročelnika (tri mjeseca od dana ustrojavanja upravnog tijela, odnosno tri mjeseca od dana kada je dotadašnji pročelnik razriješen), te vremensko trajanje ovlasti službenika zaposlenog u upravnom tijelu jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave, koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika, za obavljanje poslova pročelnika (najduže do šest mjeseci).
Također, ovim se člankom propisuje mogućnost općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana da, u slučaju duže odsutnosti pročelnika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, do povratka odsutnog pročelnika raspiše natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili privremeno ovlasti za obavljanje poslova pročelnika službenika upravnog tijela koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
S obzirom na probleme u funkcioniranju upravnog tijela koje nema imenovanog pročelnika ili je pročelnik na duže vrijeme odsutan, potrebno je propisati obvezu općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana za raspisivanje javnog natječaja za imenovanje pročelnika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u slučaju kada upravno tijelo nema pročelnika, ali i mogućnost da općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može, do imenovanja pročelnika, ovlastiti nekog od službenika tog tijela, koji ispunjava sve stručne uvjete za raspored na radno mjesto pročelnika propisane pravilnikom o unutarnjem redu da privremeno obavlja poslove pročelnika.
Uz članak 13.
Ovim člankom se utvrđuje da je kandidat zadovoljio ako je na intervjuu ostvario najmanje 5 bodova, čime se olakšava utvrđivanje rang liste kandidata koji su pristupili prethodnoj provjeri znanja i sposobnosti, kao i donošenje odluke o prijmu u službu izabranog kandidata.
Uz članak 14.
Ovim člankom se utvrđuje obveza provjere nepostojanja zapreka za prijam u službu, na način da će se izabrani kandidat po službenoj dužnosti pozvati da u primjerenom roku, a prije donošenja rješenja o prijmu u službu dostavi uvjerenje nadležnog suda da se protiv njega ne vodi kazneni postupak, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta i izvornike drugih dokaza o ispunjavanju formalnih uvjeta iz natječaja, uz upozorenje da se nedostavljanje traženih isprava smatra odustankom od prijma u službu.
Također, provjera nepostojanja zapreka za prijam u službu će se provesti i na način da će nadležno upravno tijelo provjeriti po službenoj dužnosti nepostojanje zapreka za prijam u službu iz članaka 15. i 16. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te pribaviti dokaze o tome.
Ovim se člankom propisuje i mogućnost produženja roka za dostavu potrebnih isprava iz opravdanih razloga, pitanje naknade troškova izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti, te odgovarajuća primjena odredaba tog članka i na izabrane kandidate za imenovanje pročelnika.
Navedeno je potrebno kako bi se onemogućio prijam u službu osoba kod kojih postoje zapreke za prijam u službu iz članaka 15. i 16. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Uz članak 15.
Ovim člankom se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 24. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Također, ovim člankom se propisuje obaveza poništenja javnog natječaja koje je raspisalo upravno tijelo lokalne jedinice ako se u roku određenom natječajem nije prijavio nijedan kandidat ili prijavljeni kandidati ne ispunjavaju formalne uvjete za prijam u službu i raspored na radno mjesto ili isti nisu postigli zadovoljavajuće rezultate na provedenom testiranju ili razgovoru (intervjuu), te ukoliko se popunjavanje radnog mjesta ne može provesti zbog bitno promijenjenih okolnosti nastalih nakon raspisivanja javnog natječaja.
Odluka o poništenju javnog natječaja objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave čije je upravno tijelo raspisalo natječaj odnosno web-stranici na kojoj je objavljen javni natječaj (u slučaju da jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave nema svoju web-stranicu).
Uz članak 16.
Ovim člankom se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 27. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Uz članak 17.
Ovim se člankom pojašnjava odredba o prijmu u službu na određeno vrijeme radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, na način da se službenika kod takvog prijma u službu raspoređuje na odgovarajuće radno mjesto iz pravilnika o unutarnjem redu, neovisno o broju izvršitelja utvrđenom tim pravilnikom.
Uz članak 18.
Sukladno 99. stavku 3. točci 2. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22), mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i koji je tu mirovinu ostvario do stupanja na snagu tog Zakona te se tijekom korištenja prava zaposli do polovice punog radnog vremena.
Stoga se ovim člankom predlaže omogućiti zapošljavanje korisnika mirovine mlađeg od 67 godina života do polovice punog radnog vremena, ali najduže do navršenih 67 godina života, čime se želi osigurati obavljanje poslova od strane stručnih osoba s dugogodišnjim iskustvom u slučaju kada se ne može rasporediti mlađi službenik.
Uz članak 19.
Ovim člankom se općenito utvrđuje dužnost službenika i namještenika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da se ponaša na način da ne umanji svoj ugled i ugled službe i time ne dovede svoju nepristranost u postupanju, dok će se pravila službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave detaljnije urediti etičkim kodeksom kojeg donosi Vlada Republike Hrvatske.
Uz članke 20. do 21.
Ovim se člancima proširuje primjena odredaba članaka 40. i 41. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima je propisana dužnost prijavljivanja mogućeg sukoba interesa i zabrana donošenja pojedinih odluka, na slučajeve osnivanja drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta (primjerice, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva) te se istima obuhvaćaju i posvojitelji odnosno posvojenici službenika.
Uz članak 22.
Ovim se člankom uvodi dužnost službenika da na dan početka rada potpiše izjavu kojom potvrđuje da se ne nalazi u sukobu interesa, odnosno da nema otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu u području djelatnosti na kojem je zaposlen kao službenik odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem je zaposlen te da ne obavlja samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe ili druge organizacijske oblike gospodarskog subjekta koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Ukoliko službenik ne potpiše izjavu da se ne nalazi u sukobu interesa na dan početka rada u službi, isto će predstavljati neizvršenje ili neopravdano izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga, koja će, sukladno članku 23. ovog Zakona, biti utvrđena u članku 45. točci 6. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kao laka povreda službene dužnosti.
Uz članak 23.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o radu („Narodne novine“, br. 151/22), potpunije i jasnije su određeni pojmovi rada na izdvojenom mjestu rada i rada na daljinu. Tako se rad na izdvojenom mjestu rada, sukladno navedenom Zakonu, određuje kao rad koji se ne obavlja u prostoru poslodavca, već se obavlja od kuće ili u nekom drugom prostoru slične namjene, a koji nije prostor poslodavca, dok je rad na daljinu definiran je kao poseban oblik rada koji se uvijek obavlja putem informacijsko-komunikacijske tehnologije, pri čemu poslodavac i radnik ugovaraju pravo radnika da samostalno određuje gdje će raditi.
Također, odredbama članka 62. Zakona o radu („Narodne novine“, br. 93/14, 127/17, 98/19 i 151/22) uređena je mogućnost rada u nepunom radnom vremenu.
Stoga je ovim člankom potrebno urediti mogućnost rada na izdvojenom mjestu rada, rada na daljinu i rada u nepunom radnom vremenu u službi u upravnom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i mogućnost prijma odnosno zadržavanja u službi korisnika mirovine koji ima manje od 67 godina života.
Ovim se člankom definiraju rad službenika na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu, vrijeme trajanja rada na izdvojenom mjestu rada ili rada na daljinu (stalno ili samo u određene dane u tjednu odnosno mjesecu), koji se poslovi ne mogu obavljati na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu i u kojim slučajevima se službeniku može odobriti rad na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu te se utvrđuje da će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan pravilnikom o unutarnjem redu propisati uvjete za rad na izdvojenom mjestu rada odnosno rad na daljinu.
Također, ovim se člankom utvrđuju slučajevi u kojima se službenika može primiti u službu i rasporediti na radno mjesto u nepunom radnom vremenu, kao i slučaj u kojem službenik može obavljati poslove radnog mjesta u nepunom radnom vremenu, neovisno o pravilniku o unutarnjem redu (službenik koji ima 65 godina života i najmanje 20 godina mirovinskog staža te je zadržan u službi u nepunom radnom vremenu).
Uz članak 24.
Ovim člankom se uređuje pitanje odgovornosti službenika odnosno namještenika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji obavlja sindikalne aktivnosti u svojstvu sindikalnog povjerenika, za povredu službene dužnosti.
Istim se onemogućava pozivanje na odgovornost sindikalnog povjerenika zbog obavljanja sindikalne aktivnosti te dovođenje istog u nepovoljniji položaj u odnosu na druge službenike i namještenike, međutim jasno se utvrđuje da obavljanje sindikalne aktivnosti ne smije utjecati na obavljanje redovitih poslova radnog mjesta na kojem je raspoređen ili izvršavanje zakonitih naloga pročelnika ili nadređenog službenika.
Također, ovim člankom se propisuje mogućnost pokretanja postupka zbog povrede službene dužnosti protiv sindikalnog povjerenika te postupak pribavljanja suglasnosti sindikata odnosno odluke nadležnog upravnog suda.
Uz članak 25.
Ovim člankom utvrđuje se neizvršenje ili neopravdano izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga kao laka povreda službene dužnosti.
Uz članak 26.
Ovim člankom se podrobnije uređuju pravila o zastari pokretanja i vođenja postupka zbog lake odnosno teške povrede službene dužnosti, na način i pod uvjetima kako je to uređeno Zakonom o državnim službenicima.
Važeće zakonske odredbe o zastari pokretanja odnosno vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti mijenjaju u dijelu koji se odnosi na objektivni zastarni rok za pokretanje postupka zbog teške povrede službene dužnosti (tri godine od dana kada je povreda počinjena) te rokove za donošenje izvršne odluke u postupcima zbog povrede službene dužnosti (godina dana od pokretanja postupaka zbog lake povrede službene dužnosti odnosno tri godine od pokretanja postupka zbog teške povrede službene dužnosti).
Također, ovim se člankom uređuje slučaj u kojem rokovi za donošenje izvršne odluke u postupcima zbog povrede službene dužnosti ne teku te pitanja prekida zastare vođenja postupka i ponovnog početka zastarnog roka i apsolutne zastare vođenja postupka.
Uz članak 27.
Ovim člankom se odredba članka 65. stavka 6. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi usklađuje s odredbom stavka 1. točke 4. istog članka tog Zakona, budući da se službeniku upravnog tijela lokalne jedinice, koji bude proglašen odgovornim za tešku povredu službene dužnosti s obilježjem korupcije, izriče kazna prestanka službe, a ne kazna prestanka državne službe.
Uz članak 28.
U cilju jasnoće odredbe članka 87. stavka 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o načinu imenovanja mentora vježbeniku, ista se mijenja na način da mentora imenuje pročelnik upravnog tijela iz reda službenika istog upravnog tijela koji ima najmanje istu stručnu spremu kao vježbenik.
Uz članke 29. i 30.
Ovim člankom se produžuje vremenski period u kojem vježbenik može pristupiti polaganju ispita prije isteka propisanog vježbeničkog staža (najranije tri mjeseca prije isteka vježbeničkog staža), te se utvrđuje mogućnost produženja službe na neodređeno vrijeme (što je već regulirano člankom 91. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi).
Uz članak 31.
Ovim člankom se uređuje pitanje obveze polaganja državnog ispita.
Rokovi za polaganje državnog ispita propisane razine su sljedeći:
1. Za službenika koji je primljen u službu na neodređeno vrijeme - godina dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
2. Za službenika koji se tijekom službe raspoređuje ili premješta na radno mjesto s položenim državnim ispitom niže razine od propisane za to radno mjesto - šest mjeseci od dana rasporeda ili premještaja na radno mjesto.
3. Za službenika primljenog u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana – godina dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
Također, predviđa se mogućnost da službenik koji je primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju od godinu dana ili kraćem trajanju može polagati državni ispit propisane razine po obavljenom probnom radu. Međutim, takva mogućnost neće biti primjenjiva i na vježbenike, s obzirom na da je njihov rok za polaganje državnog ispita propisane razine izričito propisan člankom 88. stavkom 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Završno, utvrđuje se tko nije dužan polagati državni ispit i koliko puta službenik može pristupiti polaganju državnog ispita za svaku razinu.
Uz članak 32.
Ovim člankom se propisuju razine državnog ispita (I. i II. razina), ovisno o stupnju obrazovanja koji je uvjet za raspored na radno mjesto. Nazivi studija navedenih u ovom članku u skladu su s odgovarajućim odredbama Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti („Narodne novine“, br. 119/22).
Državni ispit I. razine polažu službenici koji su raspoređeni na radno mjesto za koje je uvjet srednja škola (srednja stručna sprema prema ranijim propisima).
Državni ispit II. razine polažu službenici koji su raspoređeni na radno mjesto za koje je uvjet završen sveučilišni diplomski studij ili specijalistički diplomski stručni studij, odnosno završen preddiplomski sveučilišni ili stručni studij u trajanju od najmanje tri godine (visoka i viša stručna sprema prema ranijim propisima).
Uz članak 33.
Ovim člankom se uređuje da se državni ispit polaže pri tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose (Ministarstvu pravosuđa i uprave), dok se na program državnog ispita, te postupak i način polaganja ispita primjenjuju propisi o državnim službenicima.
Uz članak 34.
Ovim člankom se izričito utvrđuje da je odlučivanje o osnovanosti zahtjeva za polaganje državnog ispita upravna stvar, te se propisuju pravila dostave obavijesti o polaganju državnog ispita.
Također, ovim člankom je regulirano tko snosi troškove polaganja državnog ispita.
Uz članak 35.
Ovim člankom se uređuje pitanje neizvršenja obveze polaganja državnog ispita za službenika primljenog u službu na neodređeno vrijeme, službenika primljenog u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana te službenika koji je raspoređen ili premješten na radno mjesto za koje je propisan viši stupanj obrazovanja.
Također, predviđa se mogućnost produženja roka za polaganje državnog ispita iz razloga privremene nesposobnosti za rad, korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta te drugog opravdanog razloga, rok i način podnošenja zahtjeva za produženje tog roka i kojim aktom se odlučuje povodom podnesenog zahtjeva, a koje odredbe se na odgovarajući način primjenjuju i na vježbenike te se jasnije utvrđuje da će se vježbeniku temeljem rješenja o produženju roka za polaganje državnog ispita produžiti služba do isteka roka za polaganje državnog ispita.
Uz članak 36.
Ovim člankom se pojašnjava odredba članka 95. stavka 4. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojom je utvrđeno da se kriteriji za ocjenjivanje službenika i način provođenja ocjenjivanja propisuju općim aktom jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, na način da se jasnije utvrdi da takav opći akt donosi predstavničko tijelo te jedinice, a na prijedlog općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana.
Uz članak 37.
Ovim člankom se poboljšava odredba članka 97. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, na način da se službenika koji je ocijenjen ocjenom „zadovoljava“ upućuje na dodatno stručno osposobljavanje ili se premješta na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova, ali samo unutar istog stupnja obrazovanja, dok službeniku koji je (jednom) ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ prestaje služba po sili zakona, danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju.
Ovim člankom se nastoji motivirati službenike ocijenjene ocjenom „zadovoljava“ da kroz dodatno stručno osposobljavanje ili premještaj na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova poboljšaju svoj rad i učinkovitost, kao i smanjiti broj službenika čiji rad i učinkovitost službenika ne osigurava pouzdano i prihvatljivo obavljanje službe.
Uz članke 38. i 39.
Ovim se člankom omogućava premještaj na neodređeno vrijeme rasporedom na drugo radno mjesto za koje je propisan isti stupanj obrazovanja i potrebno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u jednakom ili dužem trajanju, dakle i na radno mjesto koje je, sukladno odredbama Uredbe o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10 i 125/14), svrstano u drugu kategoriju ili potkategoriju radnih mjesta.
Također, ovim se člankom uređuje i pitanje premještaja na neodređeno vrijeme rasporedom na radno mjesto za koje je propisano radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u kraćem trajanju.
Uz članak 40.
U cilju jasnoće odredbe članka 98. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, izričito se utvrđuje mogućnost privremenog premještaja unutar istog upravnog tijela iste jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, a ne samo u drugo upravno tijelo te jedinice.
Uz članak 41.
Ovim se člankom pojašnjava odredba članka 102. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojim su propisani uvjeti za napredovanje službenika, na način da službenik mora biti ocijenjen ocjenama „odličan“ i „vrlo dobar“ za rad koji je ostvaren u istom ili drugom upravnom tijelu iste jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Time bi nedvojbeno bilo utvrđeno da se za napredovanje u službi ne uzimaju u obzir ocjene koje su dobivene za rad ostvarenog u upravnim tijelima druge jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Također, ovim se člankom omogućuje napredovanje službenika, koji ima viši stupanj obrazovanja od onog koji je uvjet za radno mjesto na koje je raspoređen, na nerukovodeće radno mjesto za koje je kao uvjet propisan stupanj obrazovanja koji službenik ima, ukoliko na poslovima nižeg stupnja obrazovanja u upravnim tijelima lokalnih jedinica ima dvostruko više radnog iskustva od radnog iskustva propisanog kao uvjet za raspored na radno mjesto te u upravnom tijelu lokalne jedinice u kojoj je zaposlen radi neprekidno najmanje dvije godine.
Uz članak 42.
Ovim člankom se mijenja članak 115. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima je uređeno pitanje prestanka službe po sili zakona, s obzirom na potrebu njegovog usklađivanja s drugim odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (kojima je uređeno pitanje posljedica negativne ocjene i posljedica neizvršenja obveze polaganja državnog ispita propisane razine) te odredbama drugih zakonskih propisa (primjerice Kaznenog zakona, Zakona o mirovinskom osiguranju, i drugo).
Tako će službeniku prestati služba po sili zakona:
a) smrću,
b) dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,
c) kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, osim ako se pročelnik upravnog tijela i službenik drukčije ne dogovore, vodeći računa o potrebama službe,
d) kad je osuđen na kaznu zatvora ili kaznu dugotrajnog zatvora ili djelomičnu uvjetnu osudu za kazneno djelo – danom saznanja za pravomoćnost presude, osim ako mu je pravomoćnom presudom izrečena uvjetna osuda ili mu je kazna zatvora zamijenjena radom za opće dobro,
e) kad je osuđen za kazneno djelo s obilježjima korupcije – danom saznanja za pravomoćnost presude,
f) kad je osuđen za kazneno djelo i izrečena mu sigurnosna mjera zabrane potpunog obavljanja dužnosti službenika - danom saznanja za pravomoćnost presude,
g) kad neopravdano izostane s rada pet radnih dana uzastopce – danom napuštanja službe, odnosno prvoga dana odsutnosti s rada,
h) ako ne položi državni ispit u propisanom roku – istekom roka u kojem je bio obvezan položiti državni ispit, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano,
i) ako se sazna da u vrijeme prijma u službu nije ispunjavao uvjete za prijam u službu propisane ovim Zakonom ili da je u vrijeme prijma u službu postojala zapreka za prijam u službu propisana ovim Zakonom – danom saznanja za to,
j) kad mu je izrečena kazna prestanka službe u postupku zbog teške povrede službene dužnosti – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
k) kad bude utvrđena odgovornost službenika za tešku povredu službene dužnosti počinjenu u roku kušnje iz članka 65. stavka 4. ovoga Zakona – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
l) ako se po premještaju neopravdano ne javi na dužnost u zakonskom roku – danom kojim se morao javiti na dužnost,
m) ako je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ – danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju,
n) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Također, člankom 36. stavkom 7. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22) predviđene su mogućnosti stjecanja prava na starosnu mirovinu bez prestanka radnog odnosa te zadržavanja prava na starosnu mirovinu u slučaju nastavka rada do polovice punog radnog vremena nakon ostvarivanja tog prava. Također, sukladno 99. stavku 3. točkama 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju, iznimno od stavaka 1. i 2. tog članka, mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i nastavi raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu.
Stoga se ovim Zakonom omogućava zadržavanje u službi u punom ili nepunom radnom vremenu službenika koji navrši 65 godina života i ima najmanje 15 godina mirovinskog staža, ako postoje potrebe službe i ako je službenik za isto dao suglasnost, najduže do navršenih 67 godina života službenika.
Na taj način ublažile bi se posljedice nemogućnosti popunjavanja radnih mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave putem javnog natječaja i osiguralo pravovremeno obavljanje poslova tih tijela.
Uz članak 43.
Ovim člankom se utvrđuje odgovarajuća primjena odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima se uređuju pitanja prijma i prestanka službe te prava, obveze i odgovornosti službenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, i na namještenike, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita.
Naime, prema važećem članku 116. stavku 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, na prijam, prava, obveze i odgovornosti namještenika odgovarajuće se primjenjuju odredbe toga Zakona o prijmu, pravima, obvezama i odgovornosti službenika, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita te odredaba o raspolaganju.
U praksi su se pojavila različita tumačenja da li je isključena primjena svih odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima se uređuje pitanje raspolaganja na namještenike ili samo odredbe tog Zakona o premještaju za vrijeme raspolaganja. Slijedom toga, potrebno je ovim člankom otkloniti sve pravne nedoumice, a na način da se izričito utvrdi da se na namještenike iznimno ne primjenjuju samo odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima se propisuje vježbenički staž i obveza polaganja državnog ispita.
Također, ovim se člankom utvrđuje da se namještenici zapošljavaju putem oglasa, kao što je slično uređeno odredbama Zakona o državnim službenicima („Narodne novine“, br. 92/05, 140/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12 – pročišćeni tekst, 37/13, 38/13, 1/15, 138/15 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 61/17, 70/19, 98/19 i 141/22) uređeno zapošljavanje namještenika u državnim tijelima.
S obzirom da se pisani test iz općeg znanja, koji je bio predviđen u postupku testiranja kandidata za prijam na radno mjesto namještenika za koje je kao stručno znanje utvrđena niža stručna sprema, u praksi pokazao nedorečenim, ovim člankom se nastoji olakšati izbor kandidata za prijam u službu namještenika, na način da se isti obavlja na temelju rezultata provedenog intervjua i, po potrebi, provjere sposobnosti i vještina kandidata ovisno o vrsti radnoga mjesta (u kojem slučaju je u oglasu potrebno navesti način obavljanja provjere i područje iz kojeg se provjera obavlja, kao i obvezu pristupanja provjeri sposobnosti i vještina kandidata).
Završno, ovim se člankom propisuje da se namještenik ne može rasporediti (napredovanjem, rasporedom na radno mjesto po donošenju novog pravilnika o unutarnjem redu, i drugo) odnosno premjestiti na radno mjesto službenika bez provedbe natječaja za prijam u službu.
Uz članak 44.
Poboljšava se odredba članka 120. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, na način da se u stavku 1. istog članka utvrđuje da upravni inspektor prilikom nadzora može utvrditi i nezakonitost ili nepravilnost rješenja o imenovanju pročelnika, s obzirom da se za pročelnike donosi rješenje o imenovanju, a ne rješenje o prijmu u službu, dok se odredba o dostavi zapisnika briše.
Nadalje, u odredbi članka 120. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi izostavljeno je navesti kome se predlaže ukidanje ili poništenje rješenja, zbog čega je potrebno navesti da je riječ o „tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose“, s obzirom da isto, sukladno članku 119. stavku 1. navedenog Zakona, provodi nadzor nad primjenom tog Zakona i propisa donesenih na temelju tog Zakona, dok upravna inspekcija tog tijela provodi inspekcijski nadzor nad provedbom tog Zakona i drugih zakona i propisa koji se primjenjuju na službenike i namještenike i njihova prava iz službe.
Uz članak 45.
S obzirom da se člankom 121. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi propisuju prekršaji, potrebno je na odgovarajući način izmijeniti naziv glave XVI. iznad spomenutog članka, tako da glasi: „PREKRŠAJNE ODREDBE“.
Također, ovim se člankom propisuju prekršaji koje počine općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan, te pročelnik upravnog tijela, kao i novčane kazne koje se istima izriču, u iznosu od 660,00 do 1320,00 eura. Navedeni iznosi novčanih kazni su utvrđeni primjenom odredbi članka 69. stavka 3. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 57/22 i 88/22).
Uz članak 46.
S obzirom da je odredbom članka 4. stavka 1. Zakona o sustavu državne uprave („Narodne novine“, br. 66/19) propisano da se za obavljanje poslova državne uprave ustrojavaju tijela državne uprave, u cijelom tekstu Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi potrebno je riječi: „središnje tijelo državne uprave“ u određenom padežu zamijeniti riječima: „tijelo državne uprave“ u odgovarajućem padežu.
Uz članak 47.
Utvrđuje se da će Vlada Republike Hrvatske u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti etički kodeks kojim će se urediti pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te uskladiti Uredbu o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10, 125/14 i 48/23) s odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 48.
Propisuje se rok u kojem će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan uskladiti pravilnik o unutarnjem redu s odredbama članka 23. ovoga Zakona, budući da se istima, između ostalog, propisuje da se pravilnikom o unutarnjem redu utvrđuju uvjeti za rad na izdvojenom mjestu odnosno rad na daljinu.
Uz članak 49.
Propisuje se rok u kojem će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan raspisati natječaje za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u kojoj nema imenovanog pročelnika kao i mogućnost službenika koji je privremeno ovlašten obavljati poslove pročelnika da nastavi i dalje obavljati te poslove u skladu s danom ovlasti, do imenovanja pročelnika sukladno odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Uz članak 50.
Propisuje se rok u kojem su službenici i namještenici zatečeni na radu u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužni potpisati izjavu iz članka 41.a Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, tj. izjavu kojom potvrđuju da se ne nalaze u sukobu interesa, odnosno da:
- nemaju otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu odnosno drugi organizacijski oblik gospodarskog subjekta u području djelatnosti na kojem su zaposleni kao službenici odnosno namještenici, odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem su zaposleni, te
- ne obavljaju samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Uz članak 51.
Utvrđuje se da se položen državni stručni ispit za srednju stručnu spremu smatra položenim državnim ispitom I. razine, dok se položen državni stručni ispit za višu i visoku stručnu spremu smatra položenim državnim ispitom II. razine.
Također, utvrđuje se rok za polaganje državnog ispita zatečenom službeniku koji nema položen državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen, koji se neće primjenjivati i na vježbenike (s obzirom da je njihov rok za polaganje državnog ispita propisane razine izričito propisan člankom 88. stavkom 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi), kao i posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita u tom roku.
Završno, utvrđuje se da službenik koji je sukladno ranijim propisima oslobođen obveze polaganja državnog stručnog ispita za poslove radnog mjesta određenog stupnja obrazovanja, nije dužan polagati državni ispit odgovarajuće razine sukladno odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Uz članak 52.
Utvrđuje se primjena propisa za započete postupke u predmetima iz službeničkih i radnih odnosa koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA U LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Prava, obveze i odgovornosti službenika i namještenika zaposlenih u upravnim odjelima i stručnim službama (upravna tijela) jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave uređeni su Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 86/08, 61/11, 4/18 i 112/19), koji je stupio na snagu dana 23. srpnja 2008. godine, te je od svog donošenja izmijenjen i dopunjen tri puta.
Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi nije propisan način objave pravilnika o unutarnjem redu. S ukladno upravno-sudskoj praksi, pravilnici o unutarnjem redu su opći akti internog karaktera i obvezno se objavljuju u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave, te se predloženim Zakonom izričito regulira način objave pravilnika o unutarnjem redu upravnog tijela jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave u službenom glasilu te jedinice.
Odredbama članaka 54. i 54.a Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20) propisana je mogućnost dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave putem zajedničkog službenika ili zajedničkog upravnog tijela, na način da dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički, osobito u svrhu pripreme projekata za povlačenje novčanih sredstava iz fondova Europske unije, kao i način uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga.
Međutim, tim Zakonom nije uređen radnopravni status službenika upravnih tijela jedinica lokalne samouprave u slučaju dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave putem zajedničkog službenika ili zajedničkog upravnog tijela.
Imajući u vidu da je aktualno poticanje funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave upravo na tragu navedene zakonske mogućnosti, ovim Zakonom se uređuje radnopravni status zajedničkog službenika ili službenika zajedničkog upravnog tijela jedinica lokalne samouprave koje su funkcionalne povezane, dok će se detaljnija pitanja uređivati sporazumom kojeg te jedinice sklapaju, a na što upućuju predložene zakonske odredbe.
Nadalje, prema članku 53.a Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20), upravnim tijelima upravljaju pročelnici koje na temelju javnog natječaja imenuje općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan.
Također, sukladno članku 19. stavku 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela raspisuje općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan. Međutim, navedenim Zakonom nije riješeno pitanje tko obavlja poslove pročelnika, u slučaju kada upravno tijelo nema pročelnika. Stoga se predloženim Zakonom utvrđuje obveza raspisivanja i provedbe javnih natječaja za imenovanje pročelnika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja ili bitne promjene djelokruga upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je pročelnik razriješen.
Imajući u vidu trajanje postupka imenovanja pročelnika temeljem javnog natječaja, ovim Zakonom se propisuje mogućnost da općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan, do imenovanja pročelnika, ovlasti nekog od službenika upravnih tijela lokalne jedinice, koji ispunjava uvjete za radno mjesto pročelnika propisane pravilnikom o unutarnjem redu, da privremeno obavlja poslove pročelnika, pri čemu se utvrđuje najduži vremenski rok trajanja takve ovlasti (do šest mjeseci). Također, u slučaju duže odsutnosti pročelnika, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan moći će do povratka odsutnog pročelnika raspisati natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili za obavljanje poslova pročelnika privremeno ovlastiti službenika upravnog tijela lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
Osim toga, predloženim zakonom utvrđuje se prekršajna odgovornost općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana ukoliko u propisanom roku ne raspiše javni natječaj za imenovanje pročelnika ili ne imenuje pročelnika temeljem provedenog javnog natječaja, odnosno ukoliko imenuje pročelnika bez raspisanoga javnog natječaja ili za pročelnika imenuje osobu koje ne ispunjava propisane uvjete te osobu u vezi koje postoje zapreke za prijam u službu.
Člankom 36. stavkom 7. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22) predviđene su mogućnosti stjecanja prava na starosnu mirovinu bez prestanka radnog odnosa te zadržavanja prava na starosnu mirovinu u slučaju nastavka rada do polovice punog radnog vremena nakon ostvarivanja tog prava. Također, sukladno 99. stavku 3. točkama 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju, iznimno od stavaka 1. i 2. tog članka, mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i nastavi raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu, odnosno koji je tu mirovinu ostvario do stupanja na snagu tog Zakona te se tijekom korištenja prava zaposli do polovice punog radnog vremena.
S obzirom da Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ne daje mogućnost prijma odnosno zadržavanja u službi korisnika mirovine koji ima manje od 67 godina života, predloženim Zakonom se utvrđuje takva mogućnost.
Strategijom sprječavanja korupcije 2021. do 2030. („Narodne novine“, br. 120/21), u glavi 4. utvrđen je posebni cilj 4.3.: „Jačanje sustava integriteta i upravljanje sukobom interesa“. Akcijskim planom za razdoblje od 2022. do 2024. godine uz Strategiju suzbijanja korupcije 2021. do 2030. predviđene su mjere:
- 4.3.1. Jačanje etičkih standarda službenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Broj 136.: „Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (utvrđivanje obveze donošenja etičkih kodeksa službenika u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i utvrđivanje institucionalnog okvira za provedbu kodeksa“;
- 4.3.4. Unaprjeđenje upravljanja sukobom interesa državnih službenika i službenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Broj: 141.: Donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (uvođenje obveze potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa).
Svrha navedenih mjera je utvrđivanje etičkih standarda u cilju uspostave sveobuhvatnog sustava integriteta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, tj. donošenje etičkog kodeksa kojim će biti regulirana pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i propisivanje obveze potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa.
U cilju uspostave sveobuhvatnog sustava integriteta u javnoj upravi, a osobito u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, predloženim Zakonom se obvezuje Vlada Republike Hrvatske donijeti etički kodeks kojim će detaljnije urediti pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i utvrditi institucionalni okvir za njegovu provedbu te obvezati službenike da na dan početka rada potpišu izjavu o nepostojanju sukoba interesa, a što je preduvjet za ispunjavanje mjera iz Strategije sprječavanja korupcije 2021. do 2030.
S obzirom da su sve izraženije potrebe za radom na izdvojenom mjestu rada, radom na daljinu i radom u nepunom radnom vremenu, dok Zakon o radu („Narodne novine“, br. 93/14, 127/17, 98/19 i 151/22) ne uvažava posebnost službe koja se obavlja u javnom interesu, između ostalog, službe u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, predloženim Zakonom utvrđuje se mogućnost rada na izdvojenom mjestu rada, rada na daljinu i rada u nepunom radnom vremenu u službi u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
U Zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi utvrđena je obveza polaganja državnog ispita te se na program državnog ispita i postupak i način polaganja državnog ispita primjenjuju propisi o državnim službenicima. Međutim, navedenim Zakonom nisu propisane razine državnog ispita, obveza polaganja državnog ispita propisane razine te rok za polaganje državnog ispita, kao ni posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita.
Slijedom navedenog , na odgovarajući način je potrebno utvrditi obvezu polaganja državnog ispita propisane razine, rokove za polaganje državnog ispita i posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita. Time će se osigurati da se službenicima upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave utvrdi obveza polaganja državnog ispita propisane razine na isti način i pod istim uvjetima koji su propisani za državne službenike.
Zakonom o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi je predviđen kratak vremenski period u kojem vježbenik može pristupiti polaganju državnog ispita, koji ne ostavlja mogućnost ponovnog polaganja državnog ispita u propisanom roku (istek vježbeničkog staža) te se predloženim Zakonom omogućava vježbeniku da pristupi polaganju državnog ispita najranije tri mjeseca prije isteka propisanog vježbeničkog staža.
Pored toga, u praksi se pojavila potreba za određenim poboljšanjem pojedinih odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (primjerice, odredbe o odlučivanju o pravima i obvezama službenika i namještenika u prvom stupnju, prijmu u službu bez provedbe javnog natječaja, načinu provođenja intervjua, sadržaju, objavi i poništavanju javnog natječaja, prijmu u službu na određeno vrijeme, lakim povredama službene dužnosti, zastari pokretanja i vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti, ocjenjivanju, premještaju, napredovanju, i drugo) ili je potrebno doraditi odredbe tog Zakona odnosno otkloniti njihovu neusklađenost s drugim zakonskim propisima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Sredstva potrebna za provedbu ovog Zakona su osigurana u okviru proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te nije potrebno osigurati sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Dostavlja se Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi s obrazloženjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLUŽBENICIMA I NAMJEŠTENICIMA U LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 1.
U Zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 86/08., 61/11., 4/18. i 112/19.), u članku 4. iza stavka 4. dodaju se stavci 5. i 6. koji glase:
„Pravilnik o unutarnjem redu objavljuje se u službenom glasilu lokalne jedinice .
Ako općina odnosno grad nema svoje službeno glasilo, pravilnik o unutarnjem redu objavljuje se u službenom glasilu županije.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 2.
Iza članka 4. dodaju se naslovi i članci 4.a, 4.b, 4.c i 4.d koji glase:
„ Zajednički službenik
Članak 4.a
Dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički putem jednog ili više službenika upravnog tijela jedne od tih jedinica (u daljnjem tekstu: zajednički službenik).
Međusobni odnosi jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog službenika uređuju se posebnim sporazumom u skladu s ovim Zakonom te statutima i općim aktima jedinica.
Sporazum iz stavka 2. ovog članka, koji sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, uredit će se statusna pitanja zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika.
Sporazum iz stavka 2. ovog članka obvezno mora sadržavati:
- broj zajedničkog službenika,
- poslove koje će obavljati zajednički službenik,
- način organizacije obavljanja zajedničkih poslova,
- mjesto rada zajedničkog službenika,
- naziv radnog mjesta na koje je raspoređen zajednički službenik,
- način sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u osiguranju sredstava za plaće i druga materijalna prava zajedničkog službenika odnosno visinu udjela svake jedinice lokalne samouprave u osiguranju tih sredstava.
U sporazumu iz stavka 2. ovog članka obvezno se mora navesti da će odluku o koeficijentu za obračun plaće zajedničkog službenika donijeti predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, dok će se osnovica za obračun plaće zajedničkog službenika utvrditi kolektivnim ugovorom ili odlukom o pćinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen.
Članak 4.b
Zajednički službenik ostvaruje sva prava i obveze iz službe u jedinici lokalne samouprave u kojoj je zaposlen u skladu s ovim Zakonom.
Prilikom ocjenjivanja zajedničkog službenika uzet će se u obzir prijedlozi ocjene općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Koeficijente za obračun plaće zajedničkog službenika utvrđuje odlukom predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, na prijedlog općinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Osnovica za obračun plaće zajedničkog službenika utvrđuje se kolektivnim ugovorom ili odlukom općinskog načelnika odnosno gradonačelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj je službenik zaposlen, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Za ukidanje radnog mjesta zajedničkog službenika ili smanjenje broja izvršitelja na radnom mjestu zajedničkog službenika, potrebna je prethodna suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum o zajedničkom obavljanju poslova.
Zajedničko upravno tijelo
Članak 4.c
Dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu obavljanje pojedinih poslova iz svoga samoupravnog djelokruga organizirati zajednički putem zajedničkog upravnog odjela ili službe (zajedničkog upravnog tijela).
Odluku o osnivanju, ustrojstvu i djelokrugu zajedničkog upravnog tijela donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u skladu sa zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Međusobni odnosi jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog upravnog tijela uređuju se posebnim sporazumom u skladu s ovim Zakonom, zakonom koji uređuje sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave te statutima i općim aktima jedinica.
Sporazumom iz stavka 3. ovog članka koji sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici uredit će se financiranje, način upravljanja, odgovornost, statusna pitanja službenika i druga pitanja od značaja za zajedničko upravno tijelo.
Sporazum iz stavka 3. ovog članka obvezno mora sadržavati:
- naziv zajedničkog upravnog tijela,
- sjedište zajedničkog upravnog tijela,
- poslove koje će obavljati zajedničko upravno tijelo,
- potreban broj službenika u zajedničkom upravnom tijelu,
- način organizacije obavljanja zajedničkih poslova,
- podatak o jedinici lokalne samouprave u kojoj će službenici zajedničkog upravnog tijela ostvarivati prava i obveze iz službe,
- podatak o službeniku koji će privremeno obavljati poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju javnog natječaja (u daljnjem tekstu: natječaj),
- način sudjelovanja jedinica lokalne samouprave u osiguranju sredstava za plaće i druga materijalna prava službenika zajedničkog upravnog tijela odnosno visina udjela svake jedinice lokalne samouprave u osiguranju tih sredstava.
U zajedničko upravno tijelo preuzet će se službenici upravnih tijela jedinica lokalne samouprave koje su sklopile sporazum iz stavka 3. ovog članka, zatečeni na poslovima iz djelokruga zajedničkog upravnog tijela, a poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju natječaja obavljat će službenik određen u sporazumu iz stavka 3. ovog članka.
Posebnosti službe u zajedničkom upravnom tijelu
Članak 4.d
Pravilnik o unutarnjem redu zajedničkog upravnog tijela donosi općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave.
Odluku o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika zajedničkog upravnog tijela donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost predstavničkih tijela ostalih jedinica lokalne samouprave, a osnovicu za obračun plaće utvrđuju posebnim sporazumom općinski načelnici odnosno gradonačelnici svih jedinica lokalne samouprave.
Pročelnik zajedničkog upravnog tijela imenuje se na temelju natječaja.
Pročelnika zajedničkog upravnog tijela imenuje i razrješava općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave.
Plan prijma u službu u zajedničko upravno tijelo donosi općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe, uz prethodnu suglasnost općinskih načelnika odnosno gradonačelnika ostalih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale taj sporazum, vodeći računa o potrebama tog tijela i raspoloživim financijskim sredstvima.
O pravima i obvezama pročelnika zajedničkog upravnog tijela odlučuje općinski načelnik odnosno gradonačelnik jedinice lokalne samouprave u kojoj službenici zajedničkog upravnog tijela ostvaruju prava i obveze iz službe.
Prilikom ocjenjivanja pročelnika zajedničkog upravnog tijela uzet će se u obzir prijedlozi općinskih načelnika odnosno gradonačelnika svih jedinica lokalne samouprave koje su potpisale sporazum iz članka 4.c ovog Zakona.
U slučaju ukidanja zajedničkog upravnog tijela, jedinice lokalne samouprave koje su ustrojile to upravno tijelo posebnim sporazumom utvrdit će način preuzimanja službenika dotadašnjeg zajedničkog upravnog tijela, rješavanje njihovog radno-pravnog statusa te način sudjelovanja u osiguranju potrebnih sredstava za isplatu otpremnina istekom raspolaganja službenicima koji neće biti raspoređeni na radna mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne samouprave koje su imale zajedničko upravno tijelo.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 3.
U članku 5. stavku 2. iza riječi: „redu“ dodaju se zarez i riječi: „osim u slučaju kad je ovim Zakonom izrijekom propisano da rješenje donosi pročelnik upravnog tijela“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 4.
U članku 6. stavku 3. riječi: „stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 3.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 5.
U članku 11. stavku 2. riječi: „lokalna jedinica“ zamjenjuju se riječima: „općina odnosno grad“.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„Plan prijma u službu stupa na snagu prvog dana nakon objave u službenom glasilu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 6.
U članku 12. stavku 2. iza riječi: „državni ispit“ dodaju se riječi: „propisane razine“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 7.
U članku 14. iza riječi: „državni ispit“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto na koje se raspoređuje “.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 8.
U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
„U službu ne može biti primljena osoba protiv koje se vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti ili je pravomoćnom sudskom presudom proglašena krivom za kazneno djelo za koje se kazneni postupak vodi po službenoj dužnosti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 9.
U članku 17. stavku 1. riječi: „javnog natječaja (u daljnjem tekstu: natječaj)“ zamjenjuju se riječju: „natječaja“.
U stavku 2. iza riječi: „Narodnim novinama“ dodaju se riječi: „i na web-stranici lokalne jedinice“.
Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„Ako općina odnosno grad nema svoju web-stranicu, natječaj se obvezno objavljuje na web-stranici županije. “
Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.
U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 4., riječi: „javnog natječaja“ zamjenjuju se riječju: „natječaja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 10.
U članku 18. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„Na prijam u službu iz stavka 2. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe članka 23.a, članka 24. stavka 2. te članka 27. stavka 2. ovoga Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 11.
U članku 19. iza stavka 8. dodaje se novi stavak 9. koji glasi:
„U natječaju se mora naznačiti da se rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata dostavlja javnom objavom na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj te da se dostava svim kandidatima smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Dosadašnji stavci 9. do 11. postaju stavci 10. do 12.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 12.
Iza članka 19. dodaju se naslov i članak 19.a koji glase:
„ Posebne odredbe o raspisivanju natječaja za imenovanje pročelnika
Članak 19.a
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan dužan je raspisati natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja ili bitne promjene djelokruga upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je pročelnik razriješen.
Do imenovanja pročelnika upravnog tijela, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može za obavljanje poslova pročelnika ovlastiti najduže do šest mjeseci službenika zaposlenog u upravnom tijelu lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
U slučaju duže odsutnosti pročelnika upravnog tijela, općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može do povratka odsutnog pročelnika raspisati natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili za obavljanje poslova pročelnika privremeno ovlastiti službenika upravnog tijela lokalne jedinice koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika .“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 13.
U članku 22. iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„Smatra se da je kandidat zadovoljio ako je na intervjuu ostvario najmanje 5 bodova.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 14.
Iza članka 23. dodaje se naslov i članak 23.a koji glasi:
„ Provjera nepostojanja zapreka za prijam u službu
Članak 23.a
Lokalna jedinica pozvat će po službenoj dužnosti izabranog kandidata da u primjerenom roku, a prije donošenja rješenja o prijmu u službu, dostavi uvjerenje nadležnog suda da se protiv njega ne vodi kazneni postupak, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta i izvornike drugih dokaza o ispunjavanju formalnih uvjeta iz natječaja , uz upozorenje da se nedostavljanje traženih isprava smatra odustankom od prijma u službu.
Na zahtjev izabranog kandidata, lokalna jedinica može produžiti rok za dostavu isprava iz stavka 1. ovoga članka iz opravdanih razloga.
Prije donošenja rješenja o prijmu u službu za izabranog kandidata upravno tijelo lokalne jedinice nadležno za službeničke odnose provjerit će po službenoj dužnosti postoji li zapreka za prijam u službu zbog pravomoćne osuđivanosti kandidata za kazneno djelo iz članka 15. ovoga Zakona.
Troškove izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti snosi lokalna jedinica.
Odredbe stavaka 1. do 4. ovog članka odgovarajuće se primjenjuju i na izabrane kandidate za imenovanje pročelnika.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 15.
U članku 24. stavku 2. iza riječi: „državnom ispitu“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto“.
Iza stavka 4. dodaje se novi stavak 5. koji glasi:
„Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se javnom objavom na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj. Dostava svim kandidatima smatra se obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Dosadašnji stavci 5. i 6. koji postaju stavci 6. i 7. mijenjaju se i glase:
„Natječaj će se poništiti u slučaju kada se u roku određenom natječajem nije prijavio nijedan kandidat ili prijavljeni kandidati ne ispunjavaju formalne uvjete za prijam u službu i raspored na radno mjesto ili nisu postigli zadovoljavajuće rezultate na provedenom testiranju ili razgovoru (intervjuu).
Natječaj će se poništiti ako se popunjavanje radnog mjesta ne može provesti zbog bitno promijenjenih okolnosti nastalih nakon raspisivanja natječaja.“.
Iza dosadašnjeg stavka 6. koji postaje stavak 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:
„Odluka o poništenju natječaja iz stavaka 6. i 7. ovoga članka objavljuje se na web-stranici lokalne jedinice odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 16.
U članku 27. stavku 2. iza riječi: „državnom ispitu“ dodaju se riječi: „propisane razine za radno mjesto“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 17.
U članku 28. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„Kod prijma u službu na određeno vrijeme radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, službenika se raspoređuje na odgovarajuće radno mjesto iz pravilnika o unutarnjem redu, neovisno o broju izvršitelja utvrđenom u pravilniku o unutarnjem redu.“.
Dosadašnji stavci 3. do 6. postaju stavci 4. do 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 18.
Iza članka 28. dodaje se naziv i članak 28.a koji glasi:
„ Prijam korisnika mirovine u službu na određeno vrijeme
Članak 28.a
Korisnik mirovine koji ima manje od 67 godina života može se primiti u službu na određeno vrijeme radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, do polovice punog radnog vremena .
Služba iz stavka 1. ovoga članka može trajati najduže do navršenih 67 godina života službenika.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 19.
Iza članka 37. dodaju se naslov i članak 37.a koji glase:
„ Osobno ponašanje službenika i namještenika
Članak 37.a
Službenik i namještenik mora se ponašati tako da ne umanji svoj ugled i ugled službe, te ne dovede u pitanje svoju nepristranost u postupanju.
Pravila ponašanja službenika i namještenika lokalnih jedinica uređuje etičkim kodeksom Vlada Republike Hrvatske.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 20.
U članku 40. stavku 2. iza riječi: „pravnim osobama“ dodaju se riječi: „te drugim organizacijskim oblicima gospodarskog subjekta“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„Službenik je dužan pisanim putem obavijestiti pročelnika upravnog tijela obavlja li njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete, posvojenik, roditelj ili posvojitelj najviše dužnosti u političkoj stranci, udruzi, trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi odnosno drugom organizacijskom obliku gospodarskog subjekta koji je u poslovnom odnosu s upravnim tijelom u kojem službenik radi .“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 21.
Članak 41. mijenja se i glasi:
„ Članak 41.
Službenik ne smije donositi odluke, odnosno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na njegov financijski ili drugi interes odnosno na financijski ili drugi interes:
a) njegovoga bračnog ili izvanbračnog druga, djeteta, posvojenika, roditelja ili posvojitelja ,
b) fizičkih ili pravnih osoba odnosno drugih organizacijskih oblika gospodarskog subjekta s kojima ostvaruje ili je ostvarivao službene ili poslovne kontakte u posljednje dvije godine,
c) fizičkih ili pravnih osoba odnosno drugih organizacijskih oblika gospodarskog subjekta koji su u posljednjih pet godina financirale njegovu izbornu kampanju,
d) udruge ili pravne osobe u kojoj je na mjestu predsjednika, upravitelja ili člana upravnog odbora,
e) fizičke ili pravne osobe odnosno drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta čiji je predstavnik, zakonski zastupnik ili stečajni upravitelj,
f) fizičke ili pravne osobe odnosno drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta s kojima je službenik, njegov bračni ili izvanbračni drug, dijete, posvojenik, roditelj ili posvojitelj u sporu ili je njihov dužnik.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 22.
Iza članka 41. dodaju se naslov i članak 41.a koji glase:
„ Dužnost potpisivanja izjave o nepostojanju sukoba interesa
Članak 41.a
Službenik je dužan na dan početka rada potpisati izjavu kojom potvrđuje da se ne nalazi u sukobu interesa, odnosno da:
- nema otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu u području djelatnosti na kojem je zaposlen kao službenik odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem je zaposlen,
- ne obavlja samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe ili druge organizacijske oblike gospodarskog subjekta koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 23.
Iza članka 42. dodaju se naslovi i članci 42.a i 42.b koji glase:
„ Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu
Članak 42.a
Rad službenika na izdvojenom mjestu rada je rad kod kojeg službenik obavlja svoje poslove od kuće ili u drugom prostoru slične namjene koji nije prostor lokalne jedinice.
Rad službenika na daljinu je rad koji se uvijek obavlja putem informacijsko-komunikacijske tehnologije, pri čemu pročelnik i službenik dogovaraju pravo službenika da samostalno određuje gdje će taj rad obavljati, što može biti promjenjivo i ovisiti o njegovoj volji, zbog čega se takav rad ne smatra radom na mjestu rada odnosno na izdvojenom mjestu rada u smislu propisa o zaštiti na radu.
Službenik može raditi na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu stalno ili samo u određene dane u tjednu odnosno mjesecu.
Na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu ne mogu se obavljati poslovi koji obuhvaćaju rad sa strankama ili rad s klasificiranim podacima, te poslovi koji su zakonom ili propisom koji se donosi na temelju zakona utvrđeni kao poslovi s posebnim uvjetima rada.
Službeniku se može odobriti rad na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu ako su osigurani potrebni organizacijski i tehnički uvjeti u kojima će moći obavljati zadatke u skladu s načelima i standardima rada koji se zahtijevaju u službi.
Uvjete za rad na izdvojenom mjestu odnosno rad na daljinu propisat će pravilnikom o unutarnjem redu općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan.
Rad u nepunom radnom vremenu
Članak 42.b
Službenik se može primiti u službu i rasporediti na radno mjesto u nepunom radnom vremenu:
a) kada je pravilnikom o unutarnjem redu utvrđeno da se poslovi određenog radnog mjesta obavljaju u nepunom radnom vremenu,
b) kada postoji potreba za obavljanjem poslova radnog mjesta u punom radnom vremenu, a na radno mjesto je raspoređen službenik koji radi sa skraćenim radnim vremenom ili s polovicom punog radnog vremena sukladno posebnim propisima ili
c) kada postoji potreba za prijmom u službu na određeno vrijeme u nepunom radnom vremenu radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao.
Službenik koji je zadržan u službi u nepunom radnom vremenu sukladno odredbama ovog Zakona može obavljati poslove radnog mjesta na koje je raspoređen u nepunom radnom vremenu, neovisno o pravilniku o unutarnjem redu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 24.
Iza članka 43. dodaju se naslov i članak 43.a koji glase:
„ Odgovornost sindikalnog povjerenika za povredu službene dužnosti
Članak 43.a
Sindikalni povjerenik ne može zbog obavljanja sindikalne aktivnosti biti pozvan na odgovornost niti doveden u nepovoljniji položaj u odnosu na druge službenike i namještenike.
Obavljanje sindikalne aktivnosti sindikalnog povjerenika ne smije utjecati na uredno obavljanje poslova na kojima radi i ne može biti razlog za nepoštivanje propisa ili neizvršavanje zakonitih naloga i uputa pročelnika upravnog tijela ili nadređenog službenika.
Protiv sindikalnog povjerenika ne može se bez suglasnosti sindikata pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.
Ako se sindikat u roku od osam dana ne izjasni o davanju suglasnosti smatra se da je suglasan s pokretanjem postupka zbog povrede službene dužnosti sindikalnog povjerenika.
Ako sindikat uskrati suglasnost iz stavka 3. ovoga članka, pročelnik upravnog tijela može u roku od 15 dana od dana dostave očitovanja sindikata zatražiti da suglasnost nadomjesti odluka nadležnog upravnog suda. Postupak pred upravnim sudom je hitan.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 25.
U članku 45. iza točke 5. dodaje se nova točka 6. koja glasi:
„6. neizvršenje ili nepravodobno izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga ,“.
Dosadašnja točka 6. postaje točka 7.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 26.
Članak 63. mijenja se i glasi:
„ Članak 63.
Pravo na pokretanje postupka zbog lake povrede službene dužnosti zastarijeva u roku od tri mjeseca od dana saznanja za počinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od šest mjeseci od dana kada je povreda počinjena. Ako u roku od godine dana od pokretanja postupka ne bude donesena izvršna odluka, postupak će se obustaviti zbog zastare vođenja postupka.
Pravo na pokretanje postupka zbog teške povrede službene dužnosti zastarijeva u roku od godine dana od dana saznanja za počinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od tri godine od dana kada je povreda počinjena. Ako u roku od tri godine od dana pokretanja postupka ne bude donesena izvršna odluka, postupak će se obustaviti zbog zastare vođenja postupka.
Rokovi za donošenje izvršne odluke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne teku za vrijeme privremene spriječenosti službenika za rad.
Zastara vođenja postupka prekida se svakom postupovnom radnjom nadležnog tijela usmjerenom ka odlučivanju o odgovornosti za povredu službene dužnosti ili zakonitosti i ustavnosti rješenja te nakon svakog prekida, zastarni rok počinje iznova teći.
Apsolutna zastara vođenja postupka nastupa protekom dvostrukog vremena koliko je prema zakonu propisana zastara vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 27.
U članku 65. stavku 6. riječ: „državne“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 28.
U članku 87. stavku 3. riječ: „odjela“ zamjenjuje se riječju: „tijela“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 29.
Naslov iznad članka 88. mijenja se i glasi: „Državni ispit vježbenika i produženje službe na neodređeno vrijeme“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 30.
U članku 88. stavku 1. riječ: „dva“ zamjenjuje se riječju: „tri“.
Iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
„Vježbeniku koji položi državni ispit služba se može produžiti na neodređeno vrijeme ako u upravnom tijelu postoji slobodno radno mjesto za koje ispunjava propisane uvjete.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 31.
Naslov iznad članka 89. i članak 89. mijenjaju se i glase:
„ Obveza polaganja državnog ispita
Službenik koji je primljen u službu na neodređeno vrijeme dužan je položiti državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen najkasnije u roku od godine dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
Službenik koji se tijekom službe raspoređuje ili premješta na radno s položenim državnim ispitom niže razine od propisane za to radno mjesto, dužan je položiti državni ispit propisane razine u roku od šest mjeseci od dana rasporeda ili premještaja na radno mjesto.
Službenik primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana dužan je položiti državni ispit u roku iz stavka 1. ovoga članka.
Službenik primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju od godinu dana ili kraćem trajanju može polagati državni ispit po obavljenom probnom radu.
Odredba stavka 4. ovoga članka ne primjenjuje se na vježbenike.
Državni ispit nije dužan polagati službenik koji ima položen pravosudni ispit.
Službenik može pristupiti polaganju državnog ispita najviše tri puta za svaku razinu .“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 32.
Naslov iznad članka 90. i članak 90. mijenjaju se i glase:
„ Razine državnog ispita
Državni ispit polaže se za I. ili II. razinu, ovisno o stupnju obrazovanja koji je uvjet za raspored na radno mjesto.
Državni ispit I. razine polaže se za obavljanje poslova radnog mjesta za koje je uvjet završena srednja škola.
Državni ispit II. razine polaže se za obavljanje poslova radnog mjesta za koje je uvjet završen sveučilišni diplomski studij, sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij, stručni diplomski studij, sveučilišni prijediplomski studij ili stručni prijediplomski studij.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 33.
Naslov iznad članka 91. i članak 91. mijenjaju se i glase:
„ Postupak i način polaganja državnog ispita
Državni ispit polaže se pri tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose.
Na program državnog ispita, te postupak i način polaganja ispita primjenjuju se propisi o državnim službenicima.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 34.
Naslov iznad članka 92. i članak 92. mijenjaju se i glase:
„ Obavijest o polaganju državnog ispita i troškovi polaganja
Odlučivanje o osnovanosti zahtjeva za polaganje državnog ispita je upravna stvar.
Obavijest o mjestu, danu i vremenu polaganja državnog ispita dostavlja se javnom objavom na web-stranici tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose. Dostava svim kandidatima smatra se obavljenom istekom osmoga dana od dana objave na web-stranici tijela državne uprave nadležnog za službeničke odnose.
Troškove prvog polaganja državnoga ispita snosi lokalna jedinica u čijem je upravnom tijelu službenik zaposlen.
Troškove drugog i trećeg polaganja državnog ispita snosi službenik.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 35.
Naslov iznad članka 93. i članak 93. mijenjaju se i glase:
„ Neizvršenje obveze polaganja državnog ispita
Službeniku iz članka 89. stavaka 1. i 3. ovoga Zakona, koji ne položi državni ispit u propisanom roku, prestaje služba po sili zakona istekom posljednjeg dana roka za polaganje ispita.
Službenik koji ima položen državni ispit I. razine, a nakon rasporeda ili premještaja na radno mjesto za koje je propisan viši stupanj obrazovanja nije u roku iz članka 89. stavka 2. ovoga Zakona položio državni ispit II. razine, rasporedit će se na radno mjesto za koje ispunjava uvjete i ima položen državni ispit odgovarajuće razine, a ako nema slobodnog radnog mjesta na koje se službenik može rasporediti, odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o stavljanju službenika na raspolaganje.
U slučaju privremene nesposobnosti za rad, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog ili očinskog dopusta te drugog opravdanog razloga, rok za polaganje državnog ispita produžit će se na zahtjev službenika za onoliko vremena koliko je trajala privremena nesposobnost za rad, rodiljni ili roditeljski dopust ili drugi opravdani razlozi.
Zahtjev za produženje roka za polaganje državnog ispita iz stavka 3. ovoga članka službenik može podnijeti pročelniku upravnog tijela, a pročelnik upravnog tijela općinskom načelniku, gradonačelniku odnosno županu najkasnije do isteka toga roka.
O produženju roka za polaganje državnog ispita iz stavka 4. ovoga članka donosi se posebno rješenje.
Na vježbenika se odgovarajuće primjenjuju odredbe stavaka 3. i 4. ovoga članka.
Vježbeniku će se rješenjem o produženju roka za polaganje državnog ispita u slučaju iz stavka 3. ovoga članka produžiti služba do isteka roka za polaganje državnog ispita.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 36.
U članku 95. stavku 4. iza riječi: „općim aktom lokalne jedinice“ dodaju se riječi: „kojeg donosi predstavničko tijelo lokalne jedinice na prijedlog općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana “.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 37.
Članak 97. mijenja se i glasi:
„Službenika koji je ocijenjen ocjenom „zadovoljava“ upućuje se na dodatno stručno osposobljavanje ili se premješta na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova, unutar istog stupnja obrazovanja.
Službeniku koji je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ prestaje služba po sili zakona, danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 38.
Naslov iznad članka 98. mijenja se i glasi: „Premještaj na neodređeno vrijeme“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 39.
U članku 98. stavku 1., riječi: „unutar iste stručne spreme, iste ili približne složenosti poslova“ zamjenjuju se riječima: „ za koje je propisan isti stupanj obrazovanja i potrebno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u jednakom ili dužem trajanju “.
U stavku 4. riječi: „niže složenosti poslova za koje ispunjava propisane uvjete“ zamjenjuju se riječima: „ za koje je propisano radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u kraćem trajanju “.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 40.
U članku 98.a stavak 1. mijenja se i glasi:
„Službenika se po potrebi službe može privremeno premjestiti na drugo radno mjesto u istom ili drugom upravnom tijelu iste lokalne jedinice najduže na godinu dana, odnosno do povratka odsutnog službenika kojeg premješteni službenik zamjenjuje.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 41.
U članku 102. točka c) mijenja se i glasi:
„c) njegov rad je jedanput ocijenjen kao „odličan“ ili najmanje dva puta uzastopno ocjenom „vrlo dobar“ u toj lokalnoj jedinici.“.
Iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„Iznimno od stavka 1. ovog članka, službenik koji ima viši stupanj obrazovanja od onog koji je uvjet za radno mjesto na koje je raspoređen, može napredovati na nerukovodeće radno mjesto za koje je kao uvjet propisan stupanj obrazovanja koji službenik ima, ako na poslovima nižeg stupnja obrazovanja u upravnim tijelima lokalnih jedinica ima dvostruko više radnog iskustva od radnog iskustva propisanog kao uvjet za raspored na radno mjesto i ako u upravnom tijelu lokalne jedinice u kojoj je zaposlen radi neprekidno najmanje dvije godine.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 42.
Članak 115. mijenja se i glasi:
„ Službeniku prestaje služba po sili zakona:
a) smrću,
b) dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,
c) kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, osim ako se pročelnik upravnog tijela i službenik drukčije ne dogovore, vodeći računa o potrebama službe,
d) kad je osuđen na kaznu zatvora ili kaznu dugotrajnog zatvora ili djelomičnu uvjetnu osudu za kazneno djelo – danom saznanja za pravomoćnost presude, osim ako mu je pravomoćnom presudom izrečena uvjetna osuda ili mu je kazna zatvora zamijenjena radom za opće dobro,
e) kad je osuđen za kazneno djelo s obilježjima korupcije – danom saznanja za pravomoćnost presude,
f) kad je osuđen za kazneno djelo i izrečena mu sigurnosna mjera zabrane potpunog obavljanja dužnosti službenika - danom saznanja za pravomoćnost presude,
g) kad neopravdano izostane s rada pet radnih dana uzastopce – danom napuštanja službe, odnosno prvoga dana odsutnosti s rada,
h) ako ne položi državni ispit u propisanom roku – istekom roka u kojem je bio obvezan položiti državni ispit, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano,
i) ako se sazna da u vrijeme prijma u službu nije ispunjavao uvjete za prijam u službu propisane ovim Zakonom ili da je u vrijeme prijma u službu postojala zapreka za prijam u službu propisana ovim Zakonom – danom saznanja za to,
j) kad mu je izrečena kazna prestanka službe u postupku zbog teške povrede službene dužnosti – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
k) kad bude utvrđena odgovornost službenika za tešku povredu službene dužnosti počinjenu u roku kušnje iz članka 65. stavka 4. ovoga Zakona – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
l) ako se po premještaju neopravdano ne javi na dužnost u zakonskom roku – danom kojim se morao javiti na dužnost,
m) ako je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ – danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju,
n) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Službenika koji ispuni uvjete iz stavka 1. točke c) ovoga članka može se zadržati u službi u punom ili nepunom radnom vremenu.
Službeniku iz stavka 1. točke c) ovoga članka služba prestaje najkasnije kad navrši 67 godina života.
Rješenje iz stavka 2. ovoga članka može se donijeti samo uz suglasnost službenika.
Na pročelnika se odgovarajuće primjenjuje odredba stavka 1. točke c) ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 43.
Članak 116. mijenja se i glasi:
„ Na prijam i prestanak službe te prava, obveze i odgovornosti namještenika odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o prijmu, pravima, obvezama i odgovornostima službenika, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, namještenici se na neodređeno vrijeme zapošljavaju putem oglasa, a izbor kandidata se obavlja na temelju rezultata provedenog intervjua i, po potrebi, provjere sposobnosti i vještina kandidata ovisno o vrsti radnoga mjesta .
Ako se provodi provjera sposobnosti i vještina kandidata iz stavka 2. ovoga članka, u oglasu za prijam namještenika potrebno je navesti način obavljanja provjere i područje iz kojeg se provjera obavlja, kao i obvezu pristupanja provjeri sposobnosti i vještina kandidata .
Namještenik se ne može rasporediti odnosno premjestiti na radno mjesto službenika bez provedbe natječaja za prijam u službu .“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 44.
U članku 120. stavku 1. iza riječi: „o prijmu u službu“ dodaju se riječi: „odnosno imenovanju pročelnika“, a druga rečenica briše se.
U stavku 2. iza riječi: „predložit će“ dodaju se riječi: „tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 45.
Naziv glave XVI. iznad članka 121. mijenja se i glasi: „PREKRŠAJNE ODREDBE“.
Članak 121. mijenja se i glasi:
„Novčanom kaznom od 660,00 do 1320,00 eura kaznit će se za prekršaj općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan ako:
1. ne raspiše natječaj za imenovanje pročelnika u roku od tri mjeseca od dana ustrojavanja upravnog tijela, a u slučaju razrješenja dotadašnjeg pročelnika, u roku od tri mjeseca od dana kada je dotadašnji pročelnik razriješen (članak 19.a),
2. ne imenuje pročelnika u roku od 60 dana od isteka roka za podnošenje prijava na natječaj ili u tom roku ne donese odluku o poništenju natječaja (članak 19.a i članak 24. stavci 4., 6. i 7.),
3. imenuje pročelnika bez raspisanoga natječaja (članci 19. i 19.a),
4. za pročelnika imenuje osobu koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 12.),
5. za pročelnika imenuje osobu za koju je znao ili mogao znati da postoje zapreke za prijam u službu sukladno odredbama ovoga Zakona (članci 15. i 16.).
Novčanom kaznom od 660,00 do 1320,00 eura kaznit će se za prekršaj pročelnik upravnog tijela odnosno osoba ovlaštena za donošenje rješenja u skladu s odredbama članka 5. ovoga Zakona ako:
1. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto koje nije predviđeno pravilnikom o unutarnjem redu, (članak 4.),
2. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto čije popunjavanje nije planirano u planu prijma u službu za tekuću godinu, osim u slučaju potrebe prijma u službu na određeno vrijeme i popune radnog mjesta koje je ostalo upražnjeno nakon donošenja plana (članak 8.),
3. primi osobu u službu i rasporedi na radno mjesto za koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 12.)
4. primi u službu osobu za koju je znao ili mogao znati da postoje zapreke za prijam u službu sukladno odredbama ovoga Zakona (članci 15. i 16.),
5. primi osobu u službu bez raspisanoga natječaja, osim u slučaju kad je ovim Zakonom propisano da se natječaj ne provodi (članci 17. i 18.),
6. primi u službu osobu na radno mjesto za koje nisu osigurana sredstva u proračunu lokalne jedinice (članak 19. stavak 3.),
7. rasporedi službenika ili namještenika na radno mjesto za koje ne ispunjava propisane uvjete (članak 105.),
8. ne postupi po pravomoćnoj i ovršnoj odluci suda o vraćanju službenika ili namještenika na rad.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 46.
U cijelom tekstu Zakona riječi: „središnje tijelo državne uprave“ u određenom padežu zamjenjuju se riječima: „tijelo državne uprave“ u odgovarajućem padežu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Prijelazne i završne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 47.
Vlada Republike Hrvatske će u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti etički kodeks iz članka 19. ovoga Zakona.
Vlada Republike Hrvatske će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti Uredbu o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10, 125/14 i 48/23) s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 48.
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan će u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti pravilnik o unutarnjem redu s odredbama članka 23. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 49.
Općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan dužan je najkasnije u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovog Zakona raspisati natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u kojoj na dan stupanja na snagu ovog Zakona nema imenovanog pročelnika .
Službenik koji ima ovlaštenje za privremeno obavljanje poslova pročelnika upravnog tijela na dan stupanja na snagu ovoga Zakona, nastavlja obavljati poslove pročelnika do imenovanja pročelnika na temelju natječaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 50.
Službenici i namještenici zatečeni na radu u upravnim tijelima lokalnih jedinica na dan stupanja na snagu ovoga Zakona dužni su u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona potpisati izjavu o nepostojanju sukoba interesa iz članka 22. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 51.
Položen državni stručni ispit za srednju stručnu spremu smatra se položenim državnim ispitom I. razine.
Položen državni stručni ispit za visoku i višu stručnu spremu smatra se položenim državnim ispitom II. razine.
Zatečeni službenik koji nema položen državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen, dužan je položiti državni ispit u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona.
Službeniku koji nije položio državni ispit u roku iz stavka 3. ovoga članka, prestaje služba po sili zakona istekom posljednjeg dana roka za polaganje ispita.
Iznimno od stavka 4. ovoga članka, službenik koji nije u roku iz stavka 3. ovoga članka položio državni ispit, a ima položen državni ispit niže razine od propisane za radno mjesto na koje je raspoređen, rasporedit će se na drugo radno mjesto za koje ispunjava uvjete i ima položen državni ispit odgovarajuće razine, a ako nema slobodnog radnog mjesta na koje se službenik može rasporediti, odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona o stavljanju službenika na raspolaganje.
Službenik koji je sukladno ranijim propisima oslobođen obveze polaganja državnog stručnog ispita za poslove radnog mjesta određenog stupnja obrazovanja nije dužan polagati državni ispit odgovarajuće razine u smislu odredaba ovoga Zakona.
Odredba stavka 3. ovoga članka ne primjenjuje se na vježbenike.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 52.
Započeti postupci u predmetima iz službeničkih i radnih odnosa koji ne budu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona, nastavit će se i dovršiti prema propisima koji su bili na snazi u vrijeme pokretanja postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Članak 53.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
O B R A Z L O Ž E N J E
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 1.
Ovim člankom se uređuje pitanje objave pravilnika o unutarnjem redu u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave.
Naime, prema upravno-sudskoj praksi, pravilnici o unutarnjem redu su opći akti internog karaktera, dok se opći akt, prije nego što stupi na snagu, obavezno objavljuje u službenom glasilu jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave, sukladno članku 73. stavcima 2. i 3. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 2.
Ovim člankom se uređuje pitanje dobrovoljnog funkcionalnog spajanja jedinica lokalne samouprave odnosno zajedničkog organiziranja pojedinih poslova iz njihovog samoupravnog djelokruga putem jednog ili više službenika upravnog tijela jedne od tih jedinica odnosno zajedničkog upravnog odjela ili službe.
Utvrđuje se pitanje uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika te statusnih pitanja zajedničkog službenika odnosno zajedničkih službenika putem posebnog sporazuma kojeg sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, kao i obvezni sadržaj tog sporazuma. Također, utvrđuje se u kojoj jedinici lokalne samouprave zajednički službenik ostvaruje sva prava i obveze iz službe, kao i pitanja ocjenjivanja takvog službenika, utvrđivanja koeficijenata i osnovice za obračun njegove plaće te ukidanja radnih mjesta zajedničkih službenika ili smanjenja broja izvršitelja na tim radnim mjestima.
Ovim se člankom utvrđuje i tijelo koje je ovlašteno donijeti odluku o osnivanju, ustrojstvu i djelokrugu zajedničkog upravnog tijela, pitanje uređivanja međusobnih odnosa jedinica lokalne samouprave u zajedničkom organiziranju obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga putem posebnog sporazuma kojeg sklapaju općinski načelnici odnosno gradonačelnici, kao i obvezni sadržaj tog sporazuma te pitanje preuzimanja službenika upravnih tijela jedinica lokalne samouprave koje su sklopile sporazum, zatečenih na poslovima iz djelokruga zajedničkog upravnog tijela.
Nastavno, ovim se člankom utvrđuje tko donosi pravilnik o unutarnjem redu zajedničkog upravnog tijela, odluku o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika tog tijela i plan prijma u službu te se uređuju pitanja utvrđivanja osnovice za obračun plaće, preuzimanja službenika dotadašnjeg zajedničkog upravnog tijela u slučaju njegovog ukidanja i rješavanja njihovog radno-pravnog statusa te osiguranja potrebnih sredstava za isplatu otpremnina istekom raspolaganja službenicima koji neće biti raspoređeni na radna mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne samouprave koje su imale zajedničko upravno tijelo.
Završno, ovim se člankom uređuje status pročelnika zajedničkog upravnog tijela (imenovanje, odlučivanje o pravima i obvezama i ocjenjivanje) te se utvrđuje tko obavlja poslove pročelnika zajedničkog upravnog tijela do imenovanja pročelnika na temelju javnog natječaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 3.
Ovim člankom se precizira odredba o ovlaštenoj osobi za donošenje rješenja kojim se odlučuje o pravima i obvezama službenika upravnih tijela lokalnih jedinica, budući da određena rješenja iz područja službeničkih odnosa (primjerice, rješenje o ocjenjivanju i rješenje o imenovanju mentora), donosi isključivo pročelnik.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 4.
Ovim člankom se usklađuje odredba članka 6. stavka 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojom je propisano pravo na pokretanje upravnog spora, s odredbama članka 5. navedenog Zakona kojima je regulirano odlučivanje o pravima i obvezama službenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pročelnika tih tijela, na način da se jasno utvrdi mogućnost pokretanja upravnog spora protiv rješenja općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana kojim se odlučuje o imenovanju i razrješenju te o drugim pravima i obvezama pročelnika upravnog tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 5.
Ovim člankom se jasnije utvrđuje da se plan prijma u službu, u slučaju da općina odnosno grad nema svoje službeno glasilo, objavljuje u službenom glasilu županije te se propisuje trenutak stupanja na snagu plana prijma u službu (prvi dan nakon objave u službenom glasilu jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave), čime se nastoji spriječiti raspisivanje javnih natječaja prije objave i stupanja na snagu plana prijma u službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 6. i 7.
Ovim člancima se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 12. stavka 2. te članka 14. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 8.
Ovim člankom se pojednostavljuje odredba članka 15. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o zabrani prijma u službu u upravna tijela lokalnih jedinica.
Budući da odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima su propisane zapreke za prijam u službu, odnosno nazivi pojedinih vrsta kaznenih djela, nisu usklađene s važećim Kaznenim zakonom, potrebno je navedene zapreke otkloniti na način da se, umjesto navođenja naziva pojedinih vrsta kaznenih djela, propiše da u službu ne može biti primljena osoba protiv koje se vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti ili je proglašena krivom za kazneno djelo za koje se kazneni postupak vodi po službenoj dužnosti. Na taj način ne bi bilo potrebno kontinuirano usklađivanje odredaba o zaprekama za prijam u službu s odredbama Kaznenog zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 9.
Ovim člankom se nomotehnički dorađuje odredba članka 17. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te se utvrđuje obveza objave javnog natječaja i na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave čije je upravno tijelo raspisalo javni natječaj, odnosno na web-stranici jedinice područne (regionalne) samouprave, ukoliko jedinica lokalne samouprave nema svoju web-stranicu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 10.
Ovim člankom se utvrđuje odgovarajuća primjena odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o obveznom sadržaju rješenja o prijmu u službu i rješenja o rasporedu, te o obvezi provjere nepostojanja zapreka za prijam u službu (koja se uvodi člankom 13. ovog Zakona) na slučajeve prijma u službu bez provedbe javnog natječaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 11.
Ovim člankom se utvrđuje da je u javnom natječaju potrebno naznačiti da se rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata dostavlja javnom objavom na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj (u slučaju da ta jedinica nema svoju web-stranicu) te da se dostava svim kandidatima smatra obavljenom istekom osmoga dana od dana javne objave na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno web-stranici na kojoj je objavljen natječaj.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 12.
Ovim člankom se utvrđuje rok za raspisivanje javnog natječaja za imenovanje pročelnika (tri mjeseca od dana ustrojavanja upravnog tijela, odnosno tri mjeseca od dana kada je dotadašnji pročelnik razriješen), te vremensko trajanje ovlasti službenika zaposlenog u upravnom tijelu jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave, koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika, za obavljanje poslova pročelnika (najduže do šest mjeseci).
Također, ovim se člankom propisuje mogućnost općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana da, u slučaju duže odsutnosti pročelnika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, do povratka odsutnog pročelnika raspiše natječaj za imenovanje pročelnika na određeno vrijeme ili privremeno ovlasti za obavljanje poslova pročelnika službenika upravnog tijela koji ispunjava propisane uvjete za radno mjesto pročelnika.
S obzirom na probleme u funkcioniranju upravnog tijela koje nema imenovanog pročelnika ili je pročelnik na duže vrijeme odsutan, potrebno je propisati obvezu općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana za raspisivanje javnog natječaja za imenovanje pročelnika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u slučaju kada upravno tijelo nema pročelnika, ali i mogućnost da općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan može, do imenovanja pročelnika, ovlastiti nekog od službenika tog tijela, koji ispunjava sve stručne uvjete za raspored na radno mjesto pročelnika propisane pravilnikom o unutarnjem redu da privremeno obavlja poslove pročelnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 13.
Ovim člankom se utvrđuje da je kandidat zadovoljio ako je na intervjuu ostvario najmanje 5 bodova, čime se olakšava utvrđivanje rang liste kandidata koji su pristupili p rethodnoj provjeri znanja i sposobnosti, kao i donošenje odluke o prijmu u službu izabranog kandidata.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 14.
Ovim člankom se utvrđuje obveza provjere nepostojanja zapreka za prijam u službu, na način da će se izabrani kandidat po službenoj dužnosti pozvati da u primjerenom roku, a prije donošenja rješenja o prijmu u službu dostavi uvjerenje nadležnog suda da se protiv njega ne vodi kazneni postupak, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta i izvornike drugih dokaza o ispunjavanju formalnih uvjeta iz natječaja, uz upozorenje da se nedostavljanje traženih isprava smatra odustankom od prijma u službu.
Također, provjera nepostojanja zapreka za prijam u službu će se provesti i na način da će nadležno upravno tijelo provjeriti po službenoj dužnosti nepostojanje zapreka za prijam u službu iz članaka 15. i 16. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi te pribaviti dokaze o tome.
Ovim se člankom propisuje i mogućnost produženja roka za dostavu potrebnih isprava iz opravdanih razloga, pitanje naknade troškova izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti, te odgovarajuća primjena odredaba tog članka i na izabrane kandidate za imenovanje pročelnika.
Navedeno je potrebno kako bi se onemogućio prijam u službu osoba kod kojih postoje zapreke za prijam u službu iz članaka 15. i 16. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 15.
Ovim člankom se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 24. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Također, ovim člankom se propisuje obaveza poništenja javnog natječaja koje je raspisalo upravno tijelo lokalne jedinice ako se u roku određenom natječajem nije prijavio nijedan kandidat ili prijavljeni kandidati ne ispunjavaju formalne uvjete za prijam u službu i raspored na radno mjesto ili isti nisu postigli zadovoljavajuće rezultate na provedenom testiranju ili razgovoru (intervjuu), te ukoliko se popunjavanje radnog mjesta ne može provesti zbog bitno promijenjenih okolnosti nastalih nakon raspisivanja javnog natječaja.
Odluka o poništenju javnog natječaja objavljuje se u „Narodnim novinama“ i na web-stranici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave čije je upravno tijelo raspisalo natječaj odnosno web-stranici na kojoj je objavljen javni natječaj (u slučaju da jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave nema svoju web-stranicu).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 16.
Ovim člankom se usklađuje naziv položenog državnog ispita iz odredbe članka 27. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, imajući u vidu da se odredbama članka 28. ovoga Zakona, kojima se mijenja članak 90. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, utvrđuju razine državnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 17.
Ovim se člankom pojašnjava odredba o prijmu u službu na određeno vrijeme radi obavljanja privremenih poslova ili poslova čiji se opseg privremeno povećao, na način da se službenika kod takvog prijma u službu raspoređuje na odgovarajuće radno mjesto iz pravilnika o unutarnjem redu, neovisno o broju izvršitelja utvrđenom tim pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 18.
Sukladno 99. stavku 3. točci 2. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22), mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i koji je tu mirovinu ostvario do stupanja na snagu tog Zakona te se tijekom korištenja prava zaposli do polovice punog radnog vremena.
Stoga se ovim člankom predlaže omogućiti zapošljavanje korisnika mirovine mlađeg od 67 godina života do polovice punog radnog vremena, ali najduže do navršenih 67 godina života, čime se želi osigurati obavljanje poslova od strane stručnih osoba s dugogodišnjim iskustvom u slučaju kada se ne može rasporediti mlađi službenik.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 19.
Ovim člankom se općenito utvrđuje dužnost službenika i namještenika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da se ponaša na način da ne umanji svoj ugled i ugled službe i time ne dovede svoju nepristranost u postupanju, dok će se pravila službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave detaljnije urediti etičkim kodeksom kojeg donosi Vlada Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 20. do 21.
Ovim se člancima proširuje primjena odredaba članaka 40. i 41. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima je propisana dužnost prijavljivanja mogućeg sukoba interesa i zabrana donošenja pojedinih odluka, na slučajeve osnivanja drugog organizacijskog oblika gospodarskog subjekta (primjerice, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva) te se istima obuhvaćaju i posvojitelji odnosno posvojenici službenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 22.
Ovim se člankom uvodi dužnost službenika da na dan početka rada potpiše izjavu kojom potvrđuje da se ne nalazi u sukobu interesa, odnosno da nema otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu u području djelatnosti na kojem je zaposlen kao službenik odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem je zaposlen te da ne obavlja samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe ili druge organizacijske oblike gospodarskog subjekta koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Ukoliko službenik ne potpiše izjavu da se ne nalazi u sukobu interesa na dan početka rada u službi, isto će predstavljati neizvršenje ili neopravdano izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga, koja će, sukladno članku 23. ovog Zakona, biti utvrđena u članku 45. točci 6. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kao laka povreda službene dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 23.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o radu („Narodne novine“, br. 151/22), potpunije i jasnije su određeni pojmovi rada na izdvojenom mjestu rada i rada na daljinu. Tako se rad na izdvojenom mjestu rada, sukladno navedenom Zakonu, određuje kao rad koji se ne obavlja u prostoru poslodavca, već se obavlja od kuće ili u nekom drugom prostoru slične namjene, a koji nije prostor poslodavca, dok je rad na daljinu definiran je kao poseban oblik rada koji se uvijek obavlja putem informacijsko-komunikacijske tehnologije, pri čemu poslodavac i radnik ugovaraju pravo radnika da samostalno određuje gdje će raditi.
Također, odredbama članka 62. Zakona o radu („Narodne novine“, br. 93/14, 127/17, 98/19 i 151/22) uređena je mogućnost rada u nepunom radnom vremenu.
Stoga je ovim člankom potrebno urediti mogućnost rada na izdvojenom mjestu rada, rada na daljinu i rada u nepunom radnom vremenu u službi u upravnom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i mogućnost prijma odnosno zadržavanja u službi korisnika mirovine koji ima manje od 67 godina života.
Ovim se člankom definiraju rad službenika na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu, vrijeme trajanja rada na izdvojenom mjestu rada ili rada na daljinu (stalno ili samo u određene dane u tjednu odnosno mjesecu), koji se poslovi ne mogu obavljati na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu i u kojim slučajevima se službeniku može odobriti rad na izdvojenom mjestu rada ili na daljinu te se utvrđuje da će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan pravilnikom o unutarnjem redu propisati uvjete za rad na izdvojenom mjestu rada odnosno rad na daljinu.
Također, ovim se člankom utvrđuju slučajevi u kojima se službenika može primiti u službu i rasporediti na radno mjesto u nepunom radnom vremenu, kao i slučaj u kojem službenik može obavljati poslove radnog mjesta u nepunom radnom vremenu, neovisno o pravilniku o unutarnjem redu (službenik koji ima 65 godina života i najmanje 20 godina mirovinskog staža te je zadržan u službi u nepunom radnom vremenu).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 24.
Ovim člankom se uređuje pitanje odgovornosti službenika odnosno namještenika upravnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji obavlja sindikalne aktivnosti u svojstvu sindikalnog povjerenika, za povredu službene dužnosti.
Istim se onemogućava pozivanje na odgovornost sindikalnog povjerenika zbog obavljanja sindikalne aktivnosti te dovođenje istog u nepovoljniji položaj u odnosu na druge službenike i namještenike, međutim jasno se utvrđuje da obavljanje sindikalne aktivnosti ne smije utjecati na obavljanje redovitih poslova radnog mjesta na kojem je raspoređen ili izvršavanje zakonitih naloga pročelnika ili nadređenog službenika.
Također, ovim člankom se propisuje mogućnost pokretanja postupka zbog povrede službene dužnosti protiv sindikalnog povjerenika te postupak pribavljanja suglasnosti sindikata odnosno odluke nadležnog upravnog suda.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 25.
Ovim člankom utvrđuje se neizvršenje ili neopravdano izvršenje službene zadaće bez opravdanog razloga kao laka povreda službene dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 26.
Ovim člankom se podrobnije uređuju pravila o zastari pokretanja i vođenja postupka zbog lake odnosno teške povrede službene dužnosti, na način i pod uvjetima kako je to uređeno Zakonom o državnim službenicima.
Važeće zakonske odredbe o zastari pokretanja odnosno vođenja postupka zbog povrede službene dužnosti mijenjaju u dijelu koji se odnosi na objektivni zastarni rok za pokretanje postupka zbog teške povrede službene dužnosti (tri godine od dana kada je povreda počinjena) te rokove za donošenje izvršne odluke u postupcima zbog povrede službene dužnosti (godina dana od pokretanja postupaka zbog lake povrede službene dužnosti odnosno tri godine od pokretanja postupka zbog teške povrede službene dužnosti).
Također, ovim se člankom uređuje slučaj u kojem rokovi za donošenje izvršne odluke u postupcima zbog povrede službene dužnosti ne teku te pitanja prekida zastare vođenja postupka i ponovnog početka zastarnog roka i apsolutne zastare vođenja postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 27.
Ovim člankom se odredba članka 65. stavka 6. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi usklađuje s odredbom stavka 1. točke 4. istog članka tog Zakona, budući da se službeniku upravnog tijela lokalne jedinice, koji bude proglašen odgovornim za tešku povredu službene dužnosti s obilježjem korupcije, izriče kazna prestanka službe, a ne kazna prestanka državne službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 28.
U cilju jasnoće odredbe članka 87. stavka 3. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi o načinu imenovanja mentora vježbeniku, ista se mijenja na način da mentora imenuje pročelnik upravnog tijela iz reda službenika istog upravnog tijela koji ima najmanje istu stručnu spremu kao vježbenik.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 29. i 30.
Ovim člankom se produžuje vremenski period u kojem vježbenik može pristupiti polaganju ispita prije isteka propisanog vježbeničkog staža (najranije tri mjeseca prije isteka vježbeničkog staža), te se utvrđuje mogućnost produženja službe na neodređeno vrijeme (što je već regulirano člankom 91. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 31.
Ovim člankom se uređuje pitanje obveze polaganja državnog ispita.
Rokovi za polaganje državnog ispita propisane razine su sljedeći:
1. Za službenika koji je primljen u službu na neodređeno vrijeme - godina dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
2. Za službenika koji se tijekom službe raspoređuje ili premješta na radno mjesto s položenim državnim ispitom niže razine od propisane za to radno mjesto - šest mjeseci od dana rasporeda ili premještaja na radno mjesto.
3. Za službenika primljenog u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana – godina dana od dana početka rada u službi utvrđenog rješenjem o rasporedu na radno mjesto.
Također, predviđa se mogućnost da službenik koji je primljen u službu na određeno vrijeme u trajanju od godinu dana ili kraćem trajanju može polagati državni ispit propisane razine po obavljenom probnom radu. Međutim, takva mogućnost neće biti primjenjiva i na vježbenike, s obzirom na da je njihov rok za polaganje državnog ispita propisane razine izričito propisan člankom 88. stavkom 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi .
Završno, utvrđuje se tko nije dužan polagati državni ispit i koliko puta službenik može pristupiti polaganju državnog ispita za svaku razinu .
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 32.
Ovim člankom se propisuju razine državnog ispita (I. i II. razina), ovisno o stupnju obrazovanja koji je uvjet za raspored na radno mjesto. Nazivi studija navedenih u ovom članku u skladu su s odgovarajućim odredbama Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti („Narodne novine“, br. 119/22).
Državni ispit I. razine polažu službenici koji su raspoređeni na radno mjesto za koje je uvjet srednja škola (srednja stručna sprema prema ranijim propisima).
Državni ispit II. razine polažu službenici koji su raspoređeni na radno mjesto za koje je uvjet završen sveučilišni diplomski studij ili specijalistički diplomski stručni studij, odnosno završen preddiplomski sveučilišni ili stručni studij u trajanju od najmanje tri godine (visoka i viša stručna sprema prema ranijim propisima).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 33.
Ovim člankom se uređuje da se dr žavni ispit polaže pri tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose (Ministarstvu pravosuđa i uprave), dok se na program državnog ispita, te postupak i način polaganja ispita primjenjuju propisi o državnim službenicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 34.
Ovim člankom se izričito utvrđuje da je odlučivanje o osnovanosti zahtjeva za polaganje državnog ispita upravna stvar, te se propisuju pravila dostave obavijesti o polaganju državnog ispita.
Također, ovim člankom je regulirano tko snosi troškove polaganja državnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 35.
Ovim člankom se uređuje pitanje neizvršenja obveze polaganja državnog ispita za službenika primljenog u službu na neodređeno vrijeme, službenika primljenog u službu na određeno vrijeme u trajanju dužem od godinu dana te s lužbenika koji je raspoređen ili premješten na radno mjesto za koje je propisan viši stupanj obrazovanja.
Također, predviđa se mogućnost produženja roka za polaganje državnog ispita iz razloga privremene nesposobnosti za rad, korištenja rodiljnog ili roditeljskog dopusta te drugog opravdanog razloga, rok i način podnošenja zahtjeva za produženje tog roka i kojim aktom se odlučuje povodom podnesenog zahtjeva, a koje odredbe se na odgovarajući način primjenjuju i na vježbenike te se jasnije utvrđuje da će se vježbeniku temeljem rješenja o produženju roka za polaganje državnog ispita produžiti služba do isteka roka za polaganje državnog ispita.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 36.
Ovim člankom se pojašnjava odredba članka 95. stavka 4. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojom je utvrđeno da se kriteriji za ocjenjivanje službenika i način provođenja ocjenjivanja propisuju općim aktom jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, na način da se jasnije utvrdi da takav opći akt donosi predstavničko tijelo te jedinice, a na prijedlog općinskog načelnika, gradonačelnika odnosno župana.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 37.
Ovim člankom se poboljšava odredba članka 97. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi , na način da se službenika koji je ocijenjen ocjenom „zadovoljava“ upućuje na dodatno stručno osposobljavanje ili se premješta na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova, ali samo unutar istog stupnja obrazovanja, dok službeniku koji je (jednom) ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ prestaje služba po sili zakona, danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju.
Ovim člankom se nastoji motivirati službenike ocijenjene ocjenom „zadovoljava“ da kroz dodatno stručno osposobljavanje ili premještaj na drugo radno mjesto iste ili niže složenosti poslova poboljšaju svoj rad i učinkovitost, kao i smanjiti broj službenika čiji rad i učinkovitost službenika ne osigurava pouzdano i prihvatljivo obavljanje službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članke 38. i 39.
Ovim se člankom omogućava premještaj na neodređeno vrijeme rasporedom na drugo radno mjesto za koje je propisan isti stupanj obrazovanja i potrebno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u jednakom ili dužem trajanju, dakle i na radno mjesto koje je, sukladno odredbama Uredbe o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10 i 125/14), svrstano u drugu kategoriju ili potkategoriju radnih mjesta.
Također, ovim se člankom uređuje i pitanje premještaja na neodređeno vrijeme rasporedom na radno mjesto za koje je propisano radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u kraćem trajanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 40.
U cilju jasnoće odredbe članka 98. stavka 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, izričito se utvrđuje mogućnost privremenog premještaja unutar istog upravnog tijela iste jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, a ne samo u drugo upravno tijelo te jedinice.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 41.
Ovim se člankom pojašnjava odredba članka 102. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojim su propisani uvjeti za napredovanje službenika, na način da službenik mora biti ocijenjen ocjenama „odličan“ i „vrlo dobar“ za rad koji je ostvaren u istom ili drugom upravnom tijelu iste jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Time bi nedvojbeno bilo utvrđeno da se za napredovanje u službi ne uzimaju u obzir ocjene koje su dobivene za rad ostvarenog u upravnim tijelima druge jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Također, ovim se člankom omogućuje napredovanje službenika, koji ima viši stupanj obrazovanja od onog koji je uvjet za radno mjesto na koje je raspoređen, na nerukovodeće radno mjesto za koje je kao uvjet propisan stupanj obrazovanja koji službenik ima, ukoliko na poslovima nižeg stupnja obrazovanja u upravnim tijelima lokalnih jedinica ima dvostruko više radnog iskustva od radnog iskustva propisanog kao uvjet za raspored na radno mjesto te u upravnom tijelu lokalne jedinice u kojoj je zaposlen radi neprekidno najmanje dvije godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 42.
Ovim člankom se mijenja članak 115. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima je uređeno pitanje prestanka službe po sili zakona, s obzirom na potrebu njegovog usklađivanja s drugim odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (kojima je uređeno pitanje posljedica negativne ocjene i posljedica neizvršenja obveze polaganja državnog ispita propisane razine) te odredbama drugih zakonskih propisa (primjerice Kaznenog zakona, Zakona o mirovinskom osiguranju, i drugo).
Tako će službeniku prestati služba po sili zakona:
a) smrću,
b) dostavom pravomoćnog rješenja o priznanju prava na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad,
c) kad navrši 65 godina života i najmanje 15 godina mirovinskog staža, osim ako se pročelnik upravnog tijela i službenik drukčije ne dogovore, vodeći računa o potrebama službe,
d) kad je osuđen na kaznu zatvora ili kaznu dugotrajnog zatvora ili djelomičnu uvjetnu osudu za kazneno djelo – danom saznanja za pravomoćnost presude, osim ako mu je pravomoćnom presudom izrečena uvjetna osuda ili mu je kazna zatvora zamijenjena radom za opće dobro,
e) kad je osuđen za kazneno djelo s obilježjima korupcije – danom saznanja za pravomoćnost presude,
f) kad je osuđen za kazneno djelo i izrečena mu sigurnosna mjera zabrane potpunog obavljanja dužnosti službenika - danom saznanja za pravomoćnost presude,
g) kad neopravdano izostane s rada pet radnih dana uzastopce – danom napuštanja službe, odnosno prvoga dana odsutnosti s rada,
h) ako ne položi državni ispit u propisanom roku – istekom roka u kojem je bio obvezan položiti državni ispit, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano,
i) ako se sazna da u vrijeme prijma u službu nije ispunjavao uvjete za prijam u službu propisane ovim Zakonom ili da je u vrijeme prijma u službu postojala zapreka za prijam u službu propisana ovim Zakonom – danom saznanja za to,
j) kad mu je izrečena kazna prestanka službe u postupku zbog teške povrede službene dužnosti – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
k) kad bude utvrđena odgovornost službenika za tešku povredu službene dužnosti počinjenu u roku kušnje iz članka 65. stavka 4. ovoga Zakona – danom izvršnosti odluke službeničkog suda,
l) ako se po premještaju neopravdano ne javi na dužnost u zakonskom roku – danom kojim se morao javiti na dužnost,
m) ako je ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“ – danom izvršnosti rješenja o ocjenjivanju,
n) u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.
Također, člankom 36. stavkom 7. Zakona o mirovinskom osiguranju („Narodne novine“, br. 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18, 62/18, 115/18, 102/19, 84/21 i 119/22) predviđene su mogućnosti stjecanja prava na starosnu mirovinu bez prestanka radnog odnosa te zadržavanja prava na starosnu mirovinu u slučaju nastavka rada do polovice punog radnog vremena nakon ostvarivanja tog prava. Također, sukladno 99. stavku 3. točkama 1. i 2. Zakona o mirovinskom osiguranju, iznimno od stavaka 1. i 2. tog članka, mirovina se ne obustavlja korisniku starosne mirovine koji je ostvario starosnu mirovinu prema člancima 33. i 180. toga Zakona i nastavi raditi do polovice punog radnog vremena uz izmijenjeni ugovor o radu.
Stoga se ovim Zakonom omogućava zadržavanje u službi u punom ili nepunom radnom vremenu službenika koji navrši 65 godina života i ima najmanje 15 godina mirovinskog staža, ako postoje potrebe službe i ako je službenik za isto dao suglasnost, najduže do navršenih 67 godina života službenika.
Na taj način ublažile bi se posljedice nemogućnosti popunjavanja radnih mjesta u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave putem javnog natječaja i osiguralo pravovremeno obavljanje poslova tih tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 43.
Ovim člankom se utvrđuje odgovarajuća primjena odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, kojima se uređuju pitanja prijma i prestanka službe te prava, obveze i odgovornosti službenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, i na namještenike, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita.
Naime, prema važećem članku 116. stavku 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi , na prijam, prava, obveze i odgovornosti namještenika odgovarajuće se primjenjuju odredbe toga Zakona o prijmu, pravima, obvezama i odgovornosti službenika, osim odredaba o vježbeničkom stažu i obvezi polaganja državnoga ispita te odredaba o raspolaganju.
U praksi su se pojavila različita tumačenja da li je isključena primjena svih odredaba Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima se uređuje pitanje raspolaganja na namještenike ili samo odredbe tog Zakona o premještaju za vrijeme raspolaganja. Slijedom toga, potrebno je ovim člankom otkloniti sve pravne nedoumice, a na način da se izričito utvrdi da se na namještenike iznimno ne primjenjuju samo odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima se propisuje vježbenički staž i obveza polaganja državnog ispita.
Također, ovim se člankom utvrđuje da se namještenici zapošljavaju putem oglasa, kao što je slično uređeno odredbama Zakona o državnim službenicima („Narodne novine“, br. 92/05, 140/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 49/11, 150/11, 34/12, 49/12 – pročišćeni tekst, 37/13, 38/13, 1/15, 138/15 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 61/17, 70/19, 98/19 i 141/22) uređeno zapošljavanje namještenika u državnim tijelima.
S obzirom da se pisani test iz općeg znanja, koji je bio predviđen u postupku testiranja kandidata za prijam na radno mjesto namještenika za koje je kao stručno znanje utvrđena niža stručna sprema, u praksi pokazao nedorečenim, ovim člankom se nastoji olakšati izbor kandidata za prijam u službu namještenika, na način da se isti obavlja na temelju rezultata provedenog intervjua i, po potrebi, provjere sposobnosti i vještina kandidata ovisno o vrsti radnoga mjesta (u kojem slučaju je u oglasu potrebno navesti način obavljanja provjere i područje iz kojeg se provjera obavlja, kao i obvezu pristupanja provjeri sposobnosti i vještina kandidata).
Završno, ovim se člankom propisuje da se namještenik ne može rasporediti (napredovanjem, rasporedom na radno mjesto po donošenju novog pravilnika o unutarnjem redu, i drugo) odnosno premjestiti na radno mjesto službenika bez provedbe natječaja za prijam u službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 44.
Poboljšava se odredba članka 120. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi , na način da se u stavku 1. istog članka utvrđuje da upravni inspektor prilikom nadzora može utvrditi i nezakonitost ili nepravilnost rješenja o imenovanju pročelnika, s obzirom da se za pročelnike donosi rješenje o imenovanju, a ne rješenje o prijmu u službu, dok se odredba o dostavi zapisnika briše.
Nadalje, u odredbi članka 120. stavka 2. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi izostavljeno je navesti kome se predlaže ukidanje ili poništenje rješenja, zbog čega je potrebno navesti da je riječ o „tijelu državne uprave nadležnom za službeničke odnose“, s obzirom da isto, sukladno članku 119. stavku 1. navedenog Zakona, provodi nadzor nad primjenom tog Zakona i propisa donesenih na temelju tog Zakona, dok upravna inspekcija tog tijela provodi inspekcijski nadzor nad provedbom tog Zakona i drugih zakona i propisa koji se primjenjuju na službenike i namještenike i njihova prava iz službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 45.
S obzirom da se člankom 121. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi propisuju prekršaji, potrebno je na odgovarajući način izmijeniti naziv glave XVI. iznad spomenutog članka, tako da glasi: „PREKRŠAJNE ODREDBE“.
Također, ovim se člankom propisuju prekršaji koje počine općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan, te pročelnik upravnog tijela, kao i novčane kazne koje se istima izriču, u iznosu od 660,00 do 1320,00 eura . Navedeni iznosi novčanih kazni su utvrđeni primjenom odredbi članka 69. stavka 3. Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 57/22 i 88/22).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 46.
S obzirom da je odredbom članka 4. stavka 1. Zakona o sustavu državne uprave („Narodne novine“, br. 66/19) propisano da se za obavljanje poslova državne uprave ustrojavaju tijela državne uprave, u cijelom tekstu Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi potrebno je riječi: „središnje tijelo državne uprave“ u određenom padežu zamijeniti riječima: „tijelo državne uprave“ u odgovarajućem padežu.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 47.
Utvrđuje se da će Vlada Republike Hrvatske u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti etički kodeks kojim će se urediti pravila ponašanja službenika i namještenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te uskladiti Uredbu o klasifikaciji radnih mjesta u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, br. 74/10, 125/14 i 48/23) s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 48.
Propisuje se rok u kojem će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan uskladiti pravilnik o unutarnjem redu s odredbama članka 23. ovoga Zakona, budući da se istima, između ostalog, propisuje da se pravilnikom o unutarnjem redu utvrđuju uvjeti za rad na izdvojenom mjestu odnosno rad na daljinu .
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 49.
Propisuje se rok u kojem će općinski načelnik, gradonačelnik odnosno župan raspisati natječaje za imenovanje pročelnika upravnog tijela lokalne jedinice u kojoj nema imenovanog pročelnika kao i mogućnost službenika koji je privremeno ovlašten obavljati poslove pročelnika da nastavi i dalje obavljati te poslove u skladu s danom ovlasti, do imenovanja pročelnika sukladno odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 50.
Propisuje se rok u kojem su službenici i namještenici zatečeni na radu u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave dužni potpisati izjavu iz članka 41.a Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, tj. izjavu kojom potvrđuju da se ne nalaze u sukobu interesa, odnosno da:
- nemaju otvoren obrt, osnovano trgovačko društvo, drugu pravnu osobu odnosno drugi organizacijski oblik gospodarskog subjekta u području djelatnosti na kojem su zaposleni kao službenici odnosno namještenici, odnosno u području djelatnosti koje je povezano sa poslovima iz djelokruga upravnog tijela u kojem su zaposleni, te
- ne obavljaju samostalne poslove niti poslove za druge pravne i fizičke osobe koji su u suprotnosti sa službom ili protivni zakonu te ne predstavljaju prepreku za uredno obavljanje redovitih zadataka niti štete ugledu službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 51.
Utvrđuje se da se položen državni stručni ispit za srednju stručnu spremu smatra položenim državnim ispitom I. razine, dok se položen državni stručni ispit za višu i visoku stručnu spremu smatra položenim državnim ispitom II. razine.
Također, utvrđuje se rok za polaganje državnog ispita zatečenom službeniku koji nema položen državni ispit propisane razine za radno mjesto na koje je raspoređen, koji se neće primjenjivati i na vježbenike (s obzi rom da je njihov rok za polaganje državnog ispita propisane razine izričito propisan člankom 88. stavkom 1. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi), kao i posljedice neizvršenja obveze polaganja državnog ispita u tom roku.
Završno, utvrđuje se da službenik koji je sukladno ranijim propisima oslobođen obveze polaganja državnog stručnog ispita za poslove radnog mjesta određenog stupnja obrazovanja, nije dužan polagati državni ispit odgovarajuće razine sukladno odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi .
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 52.
Utvrđuje se primjena propisa za započete postupke u predmetima iz službeničkih i radnih odnosa koji nisu dovršeni do stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave
Uz članak 53.
Propisuje se dan stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa i uprave