Na temelju članka 148. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj X) ministar financija donosi
PRAVILNIK O TROŠARINAMA
DIO PRVI
OPĆA ODREDBA
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom uređuje postupanje u primjeni Zakona o trošarinama (u daljnjem tekstu: Zakon).
POGLAVLJE I.
STATUSNA ODOBRENJA I VOĐENJE EVIDENCIJA
Odjeljak 1.
OVLAŠTENI DRŽATELJ TROŠARINSKOG SKLADIŠTA I TROŠARINSKO SKLADIŠTE
Postupak izdavanja trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište
Članak 2.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora podnijeti zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište (u daljnjem tekstu: trošarinsko odobrenje) prema članku 18. stavku 1. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, mjesto vođenja glavnog knjigovodstva, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci osobe koja će biti odgovorna za rad trošarinskoga skladišta
4. podatke o lokaciji trošarinskog skladišta
5. kategoriju trošarinskih proizvoda za koju se zahtijeva trošarinsko odobrenje
6. opis računovodstvenog praćenja poslovanja trošarinskog skladišta
7. detaljniji opis trošarinske djelatnosti s navedenim vrstama postupaka i izvođenju drugih radnji s trošarinskim proizvodima (postupak denaturiranja, označavanje markicama, označavanje dizelskih goriva i dr.), uključujući podatke o uređajima koji omogućuju mjerenje proizvedenih, skladištenih, primljenih i otpremljenih količina trošarinskih proizvoda
8. vrstu i trgovački naziv trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife
9. predviđene, odnosno uobičajene količine godišnje proizvodnje te količine skladištenih proizvoda na zalihi prema pojedinim vrstama
10. podatke o opremi potrebnoj za obavljanje trošarinske djelatnosti
11. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni normativi uporabe robe u proizvodnji trošarinskih proizvoda
12. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u proizvodnji, skladištenju i transportu, prema pojedinim vrstama trošarinskih proizvoda
13. način otpremanja trošarinskih proizvoda iz trošarinskoga skladišta, prema vrstama i količinama otpremljenih trošarinskih proizvoda i
14. podatke o adresi mjesta direktne isporuke i pripadajućim identifikacijskim oznakama ako se zahtjevom traži odobrenje i za primanje trošarinskih proizvoda na mjestu direktne isporuke u Republici Hrvatskoj, uz uvjete iz članka 56. ovoga Pravilnika.
(3) U zahtjevu za izdavanje trošarinskog odobrenja podnositelj zahtjeva može zatražiti i odobravanje pojednostavnjenja postupka kretanja trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine koje se u cijelosti odvija na teritoriju Republike Hrvatske prema članku 58. ovoga Pravilnika, kao i zatražiti odobravanje prema članku 3. i 4. ovoga Pravilnika.
(4) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže sljedeće dokaze:
1. izjavu kojom se obvezuje položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije izdavanja odobrenja
2. skicu i opis prostora koji je predviđen za trošarinsko skladište
3. potvrdu nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalno tehničko-tehnoloških uvjeta za proizvodnju, skladištenje i obavljanje trgovine na veliko sukladno posebnim propisima, odnosno potvrdu ili drugi odgovarajući akt nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalnih tehničkih ili drugih uvjeta sukladno posebnim propisima ako se traži izdavanje trošarinskog odobrenja za poslovanje s energentima.
(5) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
(6) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze.
Proizvodnja trošarinskih proizvoda
Članak 3.
(1) U trošarinskom skladištu se mogu proizvoditi, prerađivati, obrađivati te izvoditi i druge radnje samo s jednom kategorijom trošarinskih proizvoda (alkohol i alkoholna pića ili duhanske prerađevine ili energenti) a drugi proizvodi samo ukoliko su nusproizvodi te djelatnosti.
(2) U trošarinskom skladištu se mogu nalaziti samo one sirovine i poluproizvodi te drugi proizvodi koji su potrebni za proizvodnju, preradu i obradu trošarinskih proizvoda.
(3) Zadržavanje u trošarinskom skladištu drugih proizvoda iz stavka 1. ovoga članka, te sirovina, poluproizvoda i drugih proizvoda iz stavka 2. ovoga članka je dozvoljeno samo ako je odobreno trošarinskim odobrenjem.
(4) U trošarinskom skladištu se mogu skladištiti trošarinski proizvodi na koje je plaćena trošarina pod uvjetom da iste ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta:
1. upotrijebi za proizvodnju novih trošarinskih proizvoda, a nakon čega je moguće ostvariti povrat sukladno članku 39. stavku 1. točki 1. Zakona ili
2. podvrgne postupcima očuvanja ili poboljšanja uporabnih i trgovačkih svojstava trošarinskih proizvoda radi pripreme za prodaju, što uključuje pakiranje proizvoda u ambalažu ili prepakiravanje u drugu ambalažu.
Skladištenje trošarinskih proizvoda
Članak 4.
(1) U trošarinskom skladištu se može skladištiti više kategorija trošarinskih proizvoda uz uvjet da se skladište fizički odvojeno prema kategoriji, vrsti i po trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife.
(2) Zadržavanje drugih proizvoda u trošarinskom skladištu je dozvoljeno samo ako je odobreno trošarinskim odobrenjem.
(3) Na istoj lokaciji može više ovlaštenih držatelja trošarinskih skladišta skladištiti trošarinske proizvode pod uvjetom da svaki pojedini ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta ishodi trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište te da svako trošarinsko skladište bude odvojeno i vidno označeno.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, nadležni carinski ured može, kada to zahtijevaju tehničko-tehnološke posebnosti skladišta, odobriti da više ovlaštenih držatelja trošarinskih skladišta koji skladište energente, iste skladište zajedno na istom mjestu pod uvjetom da se radi o energentima iste vrste.
(5) Pod energentima iste vrste, u smislu odredbe stavka 4. ovoga članka, smatraju se energenti koji su razvrstani u istu tarifnu oznaku Kombinirane nomenklature carinske tarife s podbrojem od najmanje osam znamenki i iste su kvalitete i osobina.
(6) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka ovlašteni držatelji trošarinskih skladišta koji skladište energente zajedno za plaćanje trošarine i ispunjavanje drugih obaveza iz trošarinskog odobrenja odgovaraju solidarno.
(7) U trošarinskom skladištu se može skladištiti trošarinske proizvode u vlasništvu jedne ili više osoba koje nemaju trošarinsko odobrenje samo ako je takvo skladištenje odobreno trošarinskim odobrenjem kojim se utvrđuje odgovornost za ispunjavanje svih obveza, uključujući i plaćanje trošarine. Nadležni carinski ured odobrenjem određuje mjere trošarinskog nadzora.
(8) U trošarinskom skladištu ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta koji vrši prodaju u izdvojenim prodajnim mjestima trošarinskih skladišta u zračnim lukama putnicima koji putuju u drugu državu članicu, odnosno u treću državu ili treći teritorij, mogu se skladištiti alkohol i alkoholna pića te duhanske prerađevine na koje je plaćena trošarina, pod uvjetom da se takvi proizvodi smještaju odvojeno i vidno označeno.
Članak 5.
(1) U trošarinskom skladištu može se nalaziti samo oprema koja je neophodna za obavljanje trošarinske djelatnosti.
(2) Trošarinsko skladište mora biti opremljeno mjernim sustavima za dinamičko i neprekidno mjerenje količina kapljevina različitih od vode i/ili mjernim posudama i spremnicima s odgovarajućom opremom kojom je moguće jednoznačno odrediti obujam medija u mjernoj posudi ili spremniku i/ili mjerilima mase, a ovisno o vrsti trošarinskih proizvoda za koju su namijenjena.
(3) Sva mjerila koja će se koristiti za ovu svrhu moraju biti zakonita mjerila koja propisuje i ovjerava državno tijelo nadležno za mjeriteljstvo. Mišljenje državnog tijela nadležnog za mjeriteljstvo o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima može se prihvatiti kao isprava koja dokazuje ispunjenje propisanih uvjeta.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Članak 6.
(1) U evidencijama ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta u skladu s člankom 19. stavkom 1. točkom 3. i člankom 30. stavkom 1. Zakona za svako trošarinsko skladište moraju se voditi podaci o:
1. stanju zaliha trošarinskih proizvoda
2. proizvedenim količinama trošarinskih proizvoda
3. nabavljenim količinama trošarinskih proizvoda s plaćenom trošarinom
4. primljenim količinama trošarinskih proizvoda iz drugih trošarinskih skladišta, odnosno pogona oslobođenog korisnika te iz uvoza (uključujući količine trošarinskih proizvoda ponovno uvezenih nakon završenog postupka vanjske proizvodnje)
5. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda drugom trošarinskomu skladištu, odnosno u pogon oslobođenom korisniku za namjene iz članka 68. stavka 1. točke 4. do 12. i članka 105. stavka 1. Zakona te u izvoz (uključujući izvoz trošarinskih proizvoda radi vanjske proizvodnje)
6. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 35. stavkom 1. Zakona
7. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda iz trošarinskog skladišta koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 36. stavkom 1. točkom 1. i 2. Zakona
8. količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 38. Zakona
9. količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 105. stavkom 1. Zakona
10. količinama trošarinskih proizvoda utrošenih kao osnovni materijal za proizvodnju drugih trošarinskih proizvoda u trošarinskom skladištu
11. denaturiranju alkohola u skladu s člankom 70. stavkom 3. Zakona
12. označavanju i bojanju dizelskih goriva
13. količini trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju, uključujući količine za vlastitu potrošnju
14. iznosima obračunate i plaćene trošarine
15. trošarinskim dokumentima iz članka 45. i članka 54. Zakona
16. brojevima trgovačkih isprava iz članka 58.ovoga Pravilnika za svaku otpremu i primitak trošarinskih proizvoda
17. otpremljenim/primljenim količinama trošarinskih proizvoda po svakoj adresi mjesta direktne isporuke u Republici Hrvatskoj te broj dokumenta i
18. unesenim/otpremljenim količinama energenata te broj dokumenta.
(2) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta na duhanske prerađevine koji pušta u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske duhanske proizvode iz članka 94. Zakona mora u evidencijama voditi podatke u skladu s člankom 30. stavkom 2. Zakona i člankom 111. ovoga Pravilnika.
(3) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora voditi evidencije iz stavka 1. i 2. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje zaliha duhanskih proizvoda iz članka 94. Zakona i stanje zaliha trošarinskih proizvoda prema trgovačkom nazivu, odnosno tarifnoj oznaci trošarinskog proizvoda iz Kombinirane nomenklature carinske tarife te zbirne podatke po kategorijama i vrstama trošarinskih proizvoda.
(4) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije ako takav oblik i način osigurava podatke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(5) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora voditi i čuvati evidencije iz stavka 1. i 2. ovoga članka u trošarinskom skladištu.
(6) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta uvid u evidenciju te popis zaliha trošarinskih proizvoda u trošarinskom skladištu.
Odjeljak 2.
REGISTRIRANI PRIMATELJ I POVREMENO REGISTRIRANI PRIMATELJ
Postupak izdavanja odobrenja za registriranog primatelja
Članak 7.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao registrirani primatelj mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za primanje trošarinskih proizvoda iz druge države članice prema članku 22. stavku 2. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci osobe koja će biti odgovorna za poslovanje
4. opis računovodstvenog praćenja poslovanja
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife koje će primati u okviru obavljanja svoje djelatnosti za koju zahtjeva odobrenje
6. podatke o predviđenoj količini trošarinskih proizvoda prema pojedinim vrstama koje će primiti u razdoblju od 12 mjeseci
7. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u transportu, prema pojedinim vrstama trošarinskih proizvoda
8. podatke o mjestu na kojem će primati trošarinske proizvode (odgovarajući prostor sa prostorno-operativnim kapacitetima i logističkim svojstvima mjesta primitka, uključujući odgovarajući sustav mjerenja za trošarinske proizvode koji se zaprimaju) i
9. podatke o adresi mjesta direktne isporuke i pripadajućim identifikacijskim oznakama ako se zahtjevom traži i odobrenje za primanje trošarinskih proizvoda na mjestu direktne isporuke u Republici Hrvatskoj, uz uvjete iz članka 56. ovoga Pravilnika.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego počne primati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine iz druge države članice.
(4) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
(5) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
Postupak izdavanja odobrenja za povremeno registriranog primatelja
Članak 8.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi u okviru obavljanja svoje registrirane djelatnosti samo povremeno primati trošarinske proizvode iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja prema članku 23. stavku 3. Zakona nadležnom carinskom uredu prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
3. podatke o pošiljatelju: naziv, adresa i trošarinski broj
4. datum otpreme i datum primitka trošarinskih proizvoda
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, količinu te iznos trošarine za trošarinske proizvode za koje traži odobrenje
6. podatke o mjestu primitka trošarinskih proizvoda (odgovarajući prostor sa prostorno-operativnim kapacitetima i logističkim svojstvima mjesta primitka, uključujući odgovarajući sustav mjerenja za trošarinske proizvode koji se zaprimaju) i
7. opis računovodstvenog praćenja poslovanja.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže instrument osiguranja plaćanja trošarine i izjavu o ispunjavanju uvjeta za elektroničku razmjenu podataka o kretanju trošarinskih proizvoda.
Članak 9.
(1) Odobrenje za registriranog primatelja koji samo povremeno prima trošarinske proizvode iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine izdaje se posebno za svaku pojedinu pošiljku, odnosno određenu količinu trošarinskih proizvoda koja se unosi iz druge države članice od određenog pošiljatelja i za određeno vremensko trajanje.
(2) Odobrenje iz stavka 1. ovoga članka za registriranog primatelja koji posluje s duhanskim prerađevinama donosi se za vremensko trajanje od najdulje 60 dana.
(3) Zahtjev prema članku 8. stavku 2. ovoga Pravilnika dopušteno je podnijeti do tri puta u jednoj kalendarskoj godini.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Članak 10.
(1) U evidencijama registriranog primatelja u skladu s člankom 22. stavkom 4. točkom 2. Zakona i povremeno registriranog primatelja u skladu s člankom 23. stavkom 5. točkom 1. Zakona, kao i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. primljenim količinama trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine, i to prema kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu i tarifnoj oznaci iz Kombinirane nomenklature carinske tarife, datumu primitka, pošiljatelju te jedinstvenoj referentnoj oznaci (u daljnjem tekstu: JRO) elektroničkog trošarinskog dokumenta (u daljnjem tekstu: e-TD)
2. trošarinskim proizvodima korištenima za svrhu trošarinskog nadzora tijekom kretanja
3. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza i
4. iznosima obračunate i plaćene trošarine.
(2) Uz podatke iz stavka 1. ovoga članka registrirani primatelj mora voditi i podatke o otpremljenim/primljenim količinama trošarinskih proizvoda po svakoj adresi mjesta direktne isporuke u Republici Hrvatskoj te broj dokumenta.
(3) Registrirani primatelj i povremeno registrirani primatelj mogu sami izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(4) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od registriranog primatelja i povremeno registriranog primatelja uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 3.
REGISTRIRANI POŠILJATELJ
Postupak izdavanja odobrenja za registriranog pošiljatelja
Članak 11.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati kao registrirani pošiljatelj mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za otpremanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine nakon njihovog puštanja u slobodan promet prema članku 24. stavku 2. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
4. opis računovodstvenog praćenja poslovanja i
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife i način otpreme (cestovni, željeznički, morski ili zračni prijevoz).
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje da će prije nego počne otpremati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine u visini moguće nastalog trošarinskog duga za proizvode koje otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine.
(4) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Članak 12.
(1) U evidencijama registriranog pošiljatelja u skladu s člankom 24. stavkom 4. točkom 2. i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. uvezenim i otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine, i to prema kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu, mjestu i datumu otpreme, primatelju te JRO e-TD-a
2. carinskim dokumentima na temelju kojih su trošarinski proizvodi koje registrirani pošiljatelj otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine pušteni u slobodan promet
3. trošarinskim proizvodima korištenima za svrhu trošarinskog nadzora tijekom kretanja i
4. utvrđenim gubitcima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza.
(2) Registrirani pošiljatelj može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(3) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od registriranog pošiljatelja uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 4.
POREZNI ZASTUPNIK ZA PRODAJU NA DALJINU
Postupak izdavanja odobrenja za poreznog zastupnika za prodaju na daljinu
Članak 13.
(1) Porezni zastupnik iz članka 25. Zakona za svoje poslovanje mora ishoditi odobrenje carinskog ureda nadležnog prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj temeljem zahtjeva koji sadrži sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
3. podatke o prodavatelju iz druge države članice u čije ime posluje
4. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda i
5. opis računovodstvenog praćenja poslovanja.
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego počne primati trošarinske proizvode koji su u drugoj državi članici pušteni u potrošnju.
(3) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Članak 14.
(1) U evidencijama poreznog zastupnika za prodaju na daljinu u skladu s člankom 25. stavkom 4. točkom 3. i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. količinama trošarinskih proizvoda po kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu te mjestu i datumu otpreme od strane inozemnog prodavatelja u Republiku Hrvatsku
2. primateljima trošarinskih proizvoda u Republici Hrvatskoj
3. kategoriji i vrsti te trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju na području Republike Hrvatske
4. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza i
5. iznosima obračunate i plaćene trošarine.
(2) Porezni zastupnik za prodaju na daljinu može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(3) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od poreznog zastupnika za prodaju na daljinu uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 5.
OSLOBOĐENI KORISNIK TROŠARINSKIH PROIZVODA
Postupak izdavanja odobrenja za oslobođenog korisnika trošarinskih proizvoda
Članak 15.
(1) Pravna ili fizička osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao oslobođeni korisnik trošarinskih proizvoda (u daljnjem tekstu: oslobođeni korisnik) mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika prema članku 27. Zakona carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnositelja zahtjeva.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište i adresu i podatke za kontakt, mjesto vođenja glavnog knjigovodstva, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci osobe odgovorne za rad pogona oslobođenog korisnika
3. podatak o lokaciji pogona koji je predviđen za obavljanje djelatnosti oslobođenog korisnika
4. detaljan opis djelatnosti za koju nabavlja trošarinske proizvode bez plaćanja trošarine
5. količinu trošarinskih proizvoda po kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda, a prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, za razdoblje ne dulje od 12 mjeseci
6. podatke o planiranoj količini proizvoda za koje koristi trošarinske proizvode, odnosno energente, za razdoblje ne dulje od 12 mjeseci
7. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni normativi korištenja pojedinih vrsta trošarinskih proizvoda za obavljanje djelatnosti
8. podatke o opremi potrebnoj za obavljanje djelatnosti oslobođenog korisnika u pogledu utvrđivanja količina te korištenja trošarinskih proizvoda i
9. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u proizvodnji i skladištenju, prema pojedinim kategorijama i vrstama trošarinskih proizvoda.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže sljedeće dokaze:
1. skicu i opis prostora (proizvodni, skladišni i sl.) u kojima će se nalaziti trošarinski proizvodi nabavljeni bez plaćanja trošarine i
2. potvrdu nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalno tehničko-tehnoloških uvjeta za obavljanje djelatnosti podnositelja zahtjeva sukladno posebnim propisima.
(4) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
(5) Zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika iz stavka 2. ovoga članka podnosi se na Obrascu Zahtjev-OKTP koji je tiskan u Prilogu 1 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(6) Količine trošarinskih proizvoda po kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda, a prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, koje koristi oslobođeni korisnik za obavljanje djelatnosti u smislu članka 68. stavka 1. točaka 4. do 12. i članka 105. stavaka 1. i 8. Zakona za koje traži oslobođenje od plaćanja trošarine utvrđuju se za razdoblje koje ne može biti dulje od 12 mjeseci.
(7) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Članak 16.
Nadležni carinski ured prije donošenja odobrenja za oslobođenog korisnika mora utvrditi vjerodostojnost činjenica i podataka navedenih u zahtjevu i prilozima iz članka 15. ovoga Pravilnika te na licu mjesta utvrditi da li su ispunjeni uvjeti za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika. Ako se utvrdi da podnositelj zahtjeva ne ispunjava propisane uvjete, nadležni carinski ured će odrediti rok za otklanjanje nepravilnosti.
Sadržaj i način vođenja evidencije oslobođenog korisnika/registriranog primatelja koji ima status oslobođenog korisnika
Članak 17.
(1) U evidencijama koje oslobođeni korisnik mora voditi u skladu s člankom 28. točkom 1. Zakona, za svaki pogon oslobođenog korisnika moraju se voditi podaci o:
1. primljenim količinama trošarinskih proizvoda iz trošarinskih skladišta te uvezenim količinama trošarinskih proizvoda koje je u statusu uvoznika u sustavu odgode plaćanja trošarine unio u pogon oslobođenog korisnika
2. nabavljenim količinama trošarinskih proizvoda s plaćenom trošarinom
3. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda u trošarinsko skladište s pozivom na suglasnost nadležnog carinskog ureda
4. korištenim količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 38. Zakona
5. korištenim količinama trošarinskih proizvoda za namjene iz članka 68. stavka 1. točke 4. do 12. i članka 105. stavaka 1. i 8. Zakona
6. proizvedenim količinama proizvoda u okviru svoje registrirane djelatnosti
7. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza
8. stanju zaliha trošarinskih proizvoda
9. pratećim trošarinskim dokumentima iz članka 47. Zakona
10. količinama energenata iz članka 96. stavka 3. točke 2., 3., 5. 6. i 7. Zakona, a koji nisu navedeni u članku 51. Zakona s naznakom brojeva uobičajenih trgovačkih ili komercijalnih isprava koji se odnose na te energente.
(2) Oslobođeni korisnik mora voditi evidencije iz stavka 1. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje zaliha trošarinskih proizvoda prema kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu, odnosno tarifnoj oznaci trošarinskog proizvoda iz Kombinirane nomenklature carinske tarife.
(3) Oslobođeni korisnik može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije ako takav oblik i način osigurava podatke iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
(4) Oslobođeni korisnik mora voditi i čuvati evidencije iz stavka 1. ovoga članka u pogonu oslobođenog korisnika.
(5) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od oslobođenog korisnika uvid u evidenciju te popis zaliha trošarinskih proizvoda u njegovom pogonu.
(6) Za trošarinske proizvode obuhvaćene odobrenjem za oslobođenog korisnika ne nastaje obveza plaćanja trošarine ako ih prima registrirani primatelj koji ima i status oslobođenog korisnika.
Odjeljak 6.
Važenje odobrenja
Članak 18.
(1) Odobrenja iz ovoga poglavlja izdaju se na neodređeno vrijeme.
(2) Nadležni carinski ured najmanje jednom godišnje provjerava da li nositelj odobrenja ispunjava uvjete poslovanja propisanih Zakonom.
(3) Nositelji odobrenja obvezni su nadležni carinski ured obavijestiti o svim izmjenama podataka u odobrenju kao i statusnih promjena u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
POGLAVLJE II.
PRIJAVA DJELATNOSTI I REGISTRACIJA TROŠARINSKIH OBVEZNIKA
Podnošenje prijave za upis u registar trošarinskih obveznika
Članak 19.
(1) Svaka pravna ili fizička osoba koja želi poslovati s trošarinskim proizvodima ili duhanskim proizvodima iz članka 94. Zakona mora carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika prema članku 31. Zakona, i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti ili drugoga događaja koji znači trošarinsku radnju u smislu Zakona.
(2) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi se uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR, osim u slučaju iz članka 21. stavaka 2. i 5. ovoga Pravilnika (prijava djelatnosti i registracija malih proizvođača vina i malih proizvođača jakog alkoholnog pića) kada se prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi u pisanom obliku. Obrazac PUR tiskan je u Prilogu 2 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(4) Osobe iz stavka 1. ovoga članka obvezne su nadležnom carinskom uredu prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje su upisani u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
(5) Nadležni carinski ured briše trošarinskog obveznika iz registra trošarinskih obveznika na zahtjev trošarinskog obveznika ili po službenoj dužnosti. O opravdanosti brisanja odlučuje nadležni carinski ured vodeći računa da trošarinski obveznik nema nepodmirenih trošarinskih dugova s osnova obavljanja djelatnosti radi koje je upisan u registar trošarinskih obveznika.
(6) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na osobe koje nabavljaju trošarinske proizvode ili duhanske proizvode iz članka 94. Zakona puštene u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske i dalje ih prodaju na teritoriju Republike Hrvatske odnosno otpremaju u drugu državu članicu ili u izvoz.
Podnošenje prijave i registracija primatelja u Republici Hrvatskoj trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici i stranog prodavatelja
Članak 20.
(1) Primatelj u Republici Hrvatskoj koji namjerava u komercijalne svrhe primiti trošarinske proizvode već puštene u potrošnju u drugoj državi članici u obvezi je carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika za status primatelja iz članka 6. stavka 1. točke 4. Zakona.
(2) Prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika primatelj iz stavka 1. ovoga članka obvezan je podnijeti najkasnije osam dana prije namjeravanog prvog primitka trošarinskih proizvoda.
(3) Prodavatelj trošarinskih proizvoda iz druge države članice iz članka 6. stavka 1. točke 5. Zakona prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi carinskom uredu nadležnom prema mjestu primitka trošarinskih proizvoda u Republici Hrvatskoj koje je istovremeno i mjesto izdavanja OIB-a radi stjecanja statusa poreznog obveznika u Republici Hrvatskoj.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 1. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za rad primatelju iz stavka 1. i prodavatelju iz druge države članice iz stavka 3. ovoga članka.
Podnošenje prijave i registracija malih proizvođača vina, malih proizvođača jakog alkoholnog pića i proizvođača izvan sustava odgode
Članak 21.
(1) Mali proizvođači vina, mali proizvođači jakog alkoholnog pića i proizvođači iz članka 81. Zakona obvezni su prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika podnijeti carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, i to najkasnije osam dana prije početka proizvodnje na Obrascu PUR.
(2) Mali proizvođači vina podnose pisanu prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika u tri primjerka na Obrascu PUR te dostavljaju:
1. podatak o mjestu proizvodnje
2. podatak o očekivanoj količini proizvodnje vina u kalendarskoj godini
3. podatak o površini vinograda u hektarima
4. potvrdu nadležnog tijela da je upisan u odgovarajući upisnik sukladno posebnim propisima i
5. potvrdu da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju vina propisane posebnim propisima.
(3) Proizvođači iz članka 81. Zakona podnose uporabom sustava elektroničke razmjene podataka prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika koristeći elektronički Obrazac PUR te dostavljaju:
1. podatak o mjestu proizvodnje
2. podatak o očekivanoj količini proizvodnje trošarinskih proizvoda u kalendarskoj godini
3. potvrdu nadležnog tijela da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju alkohola i alkoholnih pića propisanu posebnim propisima i
4. ispravu državnog tijela nadležnog za mjeriteljstvo o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima, odnosno ispunjenju propisanih uvjeta.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 2. i 3. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Mali proizvođači jakog alkoholnog pića podnose pisanu prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika u tri primjerka na Obrascu PUR te dostavljaju podatak o mjestu proizvodnje i podatak o volumenu uređaja za proizvodnju alkohola – kotla kojeg ima u vlasništvu, odnosno uporabi.
(6) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika ovjerena ili verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za rad malom proizvođaču vina, malom proizvođaču jakog alkoholnog pića i proizvođaču iz članka 81. Zakona, s danom upisa u registar trošarinskih obveznika.
(7) Mali proizvođači vina, mali proizvođači jakog alkoholnog pića i proizvođači iz članka 81. Zakona obvezni su nadležnom carinskom uredu prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom prijave u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje su upisani u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
Podnošenje prijave i registracija trošarinskih obveznika na duhanske proizvode
Članak 22.
(1) Osobe koje posluju s duhanskim proizvodima iz članka 94. Zakona podnose uporabom sustava elektroničke razmjene podataka prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, sjedištu podružnice, odnosno prebivalištu koristeći elektronički Obrazac PUR i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja djelatnosti proizvodnje ili unosa iz druge države članice ili uvoza iz treće države na teritorij Republike Hrvatske tih proizvoda.
(2) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta na duhanske prerađevine dužan je prijaviti promjenu podataka uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR (Kategorija trošarinskih proizvoda točka IV.) najkasnije osam dana prije namjeravanog prvog unosa iz druge države članice ili uvoza iz treće države na teritorij Republike Hrvatske duhanskih proizvoda. Uz prijavu za promjenu podataka u privitku podnosi i zahtjev za dopunu trošarinskog odobrenja u smislu članka 2. stavka 2. i članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika radi skladištenja duhanskih proizvoda u trošarinskom skladištu.
(3) Osobe iz stavka 1. ovoga članka uz prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika dostavljaju podatak o mjestu proizvodnje/lokaciji skladišta duhanskih proizvoda te druge potrebne podatke na zahtjev nadležnog carinskog ureda.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 1. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika, odnosno prijava promjene podataka verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za poslovanje s duhanskim proizvodima s danom upisa, odnosno danom prijave promjene podataka u registar trošarinskih obveznika.
(6) Nadležnom carinskom uredu mora se prijaviti svaka izmjena podataka navedena prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak poslovanja s duhanskim proizvodima zbog kojeg je proveden upis u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
Podnošenje prijave i registracija trošarinskih obveznika na električnu energiju , prirodni plin i kruta goriva
MINISTARSTVO FINANCIJA
Na temelju članka 148. Zakona o trošarinama (»Narodne novine«, broj X) ministar financija donosi
PRAVILNIK O TROŠARINAMA
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
DIO PRVI
OPĆA ODREDBA
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom uređuje postupanje u primjeni Zakona o trošarinama (u daljnjem tekstu: Zakon).
POGLAVLJE I.
STATUSNA ODOBRENJA I VOĐENJE EVIDENCIJA
Odjeljak 1.
OVLAŠTENI DRŽATELJ TROŠARINSKOG SKLADIŠTA I TROŠARINSKO SKLADIŠTE
Postupak izdavanja trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 2.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora podnijeti zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište (u daljnjem tekstu: trošarinsko odobrenje) prema članku 18. stavku 1. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, mjesto vođenja glavnog knjigovodstva, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci osobe koja će biti odgovorna za rad trošarinskoga skladišta
4. podatke o lokaciji trošarinskog skladišta
5. kategoriju trošarinskih proizvoda za koju se zahtijeva trošarinsko odobrenje
6. opis računovodstvenog praćenja poslovanja trošarinskog skladišta
7. detaljniji opis trošarinske djelatnosti s navedenim vrstama postupaka i izvođenju drugih radnji s trošarinskim proizvodima (postupak denaturiranja, označavanje markicama, označavanje dizelskih goriva i dr.), uključujući podatke o uređajima koji omogućuju mjerenje proizvedenih, skladištenih, primljenih i otpremljenih količina trošarinskih proizvoda
8. vrstu i trgovački naziv trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife
9. predviđene, odnosno uobičajene količine godišnje proizvodnje te količine skladištenih proizvoda na zalihi prema pojedinim vrstama
10. podatke o opremi potrebnoj za obavljanje trošarinske djelatnosti
11. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni normativi uporabe robe u proizvodnji trošarinskih proizvoda
12. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u proizvodnji, skladištenju i transportu, prema pojedinim vrstama trošarinskih proizvoda
13. način otpremanja trošarinskih proizvoda iz trošarinskoga skladišta, prema vrstama i količinama otpremljenih trošarinskih proizvoda i
14. podatke o adresi mjesta direktne isporuke i pripadajućim identifikacijskim oznakama ako se zahtjevom traži odobrenje i za primanje trošarinskih proizvoda na mjestu direktne isporuke u Republici Hrvatskoj, uz uvjete iz članka 56. ovoga Pravilnika.
(3) U zahtjevu za izdavanje trošarinskog odobrenja podnositelj zahtjeva može zatražiti i odobravanje pojednostavnjenja postupka kretanja trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine koje se u cijelosti odvija na teritoriju Republike Hrvatske prema članku 58. ovoga Pravilnika , kao i zatražiti odobravanje prema članku 3. i 4. ovoga Pravilnika.
(4) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže sljedeće dokaze:
1. izjavu kojom se obvezuje položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije izdavanja odobrenja
2. skicu i opis prostora koji je predviđen za trošarinsko skladište
3. potvrdu nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalno tehničko-tehnoloških uvjeta za proizvodnju, skladištenje i obavljanje trgovine na veliko sukladno posebnim propisima, odnosno potvrdu ili drugi odgovarajući akt nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalnih tehničkih ili drugih uvjeta sukladno posebnim propisima ako se traži izdavanje trošarinskog odobrenja za poslovanje s energentima.
(5) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
(6) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze.
Proizvodnja trošarinskih proizvoda
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 3.
(1) U trošarinskom skladištu se mogu proizvoditi, prerađivati, obrađivati te izvoditi i druge radnje samo s jednom kategorijom trošarinskih proizvoda (alkohol i alkoholna pića ili duhanske prerađevine ili energenti) a drugi proizvodi samo ukoliko su nusproizvodi te djelatnosti.
(2) U trošarinskom skladištu se mogu nalaziti samo one sirovine i poluproizvodi te drugi proizvodi koji su potrebni za proizvodnju, preradu i obradu trošarinskih proizvoda.
(3) Zadržavanje u trošarinskom skladištu drugih proizvoda iz stavka 1. ovoga članka, te sirovina, poluproizvoda i drugih proizvoda iz stavka 2. ovoga članka je dozvoljeno samo ako je odobreno trošarinskim odobrenjem.
(4) U trošarinskom skladištu se mogu skladištiti trošarinski proizvodi na koje je plaćena trošarina pod uvjetom da iste ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta:
1. upotrijebi za proizvodnju novih trošarinskih proizvoda, a nakon čega je moguće ostvariti povrat sukladno članku 39. stavku 1. točki 1. Zakona ili
2. podvrgne postupcima očuvanja ili poboljšanja uporabnih i trgovačkih svojstava trošarinskih proizvoda radi pripreme za prodaju, što uključuje pakiranje proizvoda u ambalažu ili prepakiravanje u drugu ambalažu.
Skladištenje trošarinskih proizvoda
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 4.
(1) U trošarinskom skladištu se može skladištiti više kategorija trošarinskih proizvoda uz uvjet da se skladište fizički odvojeno prema kategoriji, vrsti i po trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife.
(2) Zadržavanje drugih proizvoda u trošarinskom skladištu je dozvoljeno samo ako je odobreno trošarinskim odobrenjem.
(3) Na istoj lokaciji može više ovlaštenih držatelja trošarinskih skladišta skladištiti trošarinske proizvode pod uvjetom da svaki pojedini ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta ishodi trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište te da svako trošarinsko skladište bude odvojeno i vidno označeno.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, nadležni carinski ured može, kada to zahtijevaju tehničko-tehnološke posebnosti skladišta, odobriti da više ovlaštenih držatelja trošarinskih skladišta koji skladište energente, iste skladište zajedno na istom mjestu pod uvjetom da se radi o energentima iste vrste.
(5) Pod energentima iste vrste, u smislu odredbe stavka 4. ovoga članka, smatraju se energenti koji su razvrstani u istu tarifnu oznaku Kombinirane nomenklature carinske tarife s podbrojem od najmanje osam znamenki i iste su kvalitete i osobina.
(6) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka ovlašteni držatelji trošarinskih skladišta koji skladište energente zajedno za plaćanje trošarine i ispunjavanje drugih obaveza iz trošarinskog odobrenja odgovaraju solidarno.
(7) U trošarinskom skladištu se može skladištiti trošarinske proizvode u vlasništvu jedne ili više osoba koje nemaju trošarinsko odobrenje samo ako je takvo skladištenje odobreno trošarinskim odobrenjem kojim se utvrđuje odgovornost za ispunjavanje svih obveza, uključujući i plaćanje trošarine. Nadležni carinski ured odobrenjem određuje mjere trošarinskog nadzora.
(8) U trošarinskom skladištu ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta koji vrši prodaju u izdvojenim prodajnim mjestima trošarinskih skladišta u zračnim lukama putnicima koji putuju u drugu državu članicu, odnosno u treću državu ili treći teritorij, mogu se skladištiti alkohol i alkoholna pića te duhanske prerađevine na koje je plaćena trošarina, pod uvjetom da se takvi proizvodi smještaju odvojeno i vidno označeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 5.
(1) U trošarinskom skladištu može se nalaziti samo oprema koja je neophodna za obavljanje trošarinske djelatnosti.
(2) Trošarinsko skladište mora biti opremljeno mjernim sustavima za dinamičko i neprekidno mjerenje količina kapljevina različitih od vode i/ili mjernim posudama i spremnicima s odgovarajućom opremom kojom je moguće jednoznačno odrediti obujam medija u mjernoj posudi ili spremniku i/ili mjerilima mase, a ovisno o vrsti trošarinskih proizvoda za koju su namijenjena.
(3) Sva mjerila koja će se koristiti za ovu svrhu moraju biti zakonita mjerila koja propisuje i ovjerava državno tijelo nadležno za mjeriteljstvo. Mišljenje državnog tijela nadležnog za mjeriteljstvo o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima može se prihvatiti kao isprava koja dokazuje ispunjenje propisanih uvjeta.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 6.
(1) U evidencijama ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta u skladu s člankom 19. stavkom 1. točkom 3. i člankom 30. stavkom 1. Zakona za svako trošarinsko skladište moraju se voditi podaci o:
1. stanju zaliha trošarinskih proizvoda
2. proizvedenim količinama trošarinskih proizvoda
3. nabavljenim količinama trošarinskih proizvoda s plaćenom trošarinom
4. primljenim količinama trošarinskih proizvoda iz drugih trošarinskih skladišta, odnosno pogona oslobođenog korisnika te iz uvoza (uključujući količine trošarinskih proizvoda ponovno uvezenih nakon završenog postupka vanjske proizvodnje)
5. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda drugom trošarinskomu skladištu, odnosno u pogon oslobođenom korisniku za namjene iz članka 68. stavka 1. točke 4. do 12. i članka 105. stavka 1. Zakona te u izvoz (uključujući izvoz trošarinskih proizvoda radi vanjske proizvodnje)
6. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 35. stavkom 1. Zakona
7. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda iz trošarinskog skladišta koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 36. stavkom 1. točkom 1. i 2. Zakona
8. količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 38. Zakona
9. količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 105. stavkom 1. Zakona
10. količinama trošarinskih proizvoda utrošenih kao osnovni materijal za proizvodnju drugih trošarinskih proizvoda u trošarinskom skladištu
11. denaturiranju alkohola u skladu s člankom 70. stavkom 3. Zakona
12. označavanju i bojanju dizelskih goriva
13. količini trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju, uključujući količine za vlastitu potrošnju
14. iznosima obračunate i plaćene trošarine
15. trošarinskim dokumentima iz članka 45 . i članka 54. Zakona
16. brojevima trgovačkih isprava iz članka 58. ovoga Pravilnika za svaku otpremu i primitak trošarinskih proizvoda
17. otpremljenim/primljenim količinama trošarinskih proizvoda po svakoj adresi mjesta direktne isporuke u Republici Hrvatskoj te broj dokumenta i
18. unesenim/otpremljenim količinama energenata te broj dokumenta.
(2) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta na duhanske prerađevine koji pušta u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske duhanske proizvode iz članka 94. Zakona mora u evidencijama voditi podatke u skladu s člankom 30. stavkom 2. Zakona i člankom 111. ovoga Pravilnika.
(3) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora voditi evidencije iz stavka 1. i 2. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje zaliha duhanskih proizvoda iz članka 94. Zakona i stanje zaliha trošarinskih proizvoda prema trgovačkom nazivu, odnosno tarifnoj oznaci trošarinskog proizvoda iz Kombinirane nomenklature carinske tarife te zbirne podatke po kategorijama i vrstama trošarinskih proizvoda.
(4) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije ako takav oblik i način osigurava podatke iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(5) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta mora voditi i čuvati evidencije iz stavka 1. i 2. ovoga članka u trošarinskom skladištu.
(6) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta uvid u evidenciju te popis zaliha trošarinskih proizvoda u trošarinskom skladištu.
Odjeljak 2.
REGISTRIRANI PRIMATELJ I POVREMENO REGISTRIRANI PRIMATELJ
Postupak izdavanja odobrenja za registriranog primatelja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 7.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao registrirani primatelj mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za primanje trošarinskih proizvoda iz druge države članice prema članku 22. stavku 2. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci osobe koja će biti odgovorna za poslovanje
4. opis računovodstvenog praćenja poslovanja
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife koje će primati u okviru obavljanja svoje djelatnosti za koju zahtjeva odobrenje
6. podatke o predviđenoj količini trošarinskih proizvoda prema pojedinim vrstama koje će primiti u razdoblju od 12 mjeseci
7. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u transportu, prema pojedinim vrstama trošarinskih proizvoda
8. podatke o mjestu na kojem će primati trošarinske proizvode (odgovarajući prostor sa prostorno-operativnim kapacitetima i logističkim svojstvima mjesta primitka, uključujući odgovarajući sustav mjerenja za trošarinske proizvode koji se zaprimaju) i
9. podatke o adresi mjesta direktne isporuke i pripadajućim identifikacijskim oznakama ako se zahtjevom traži i odobrenje za primanje trošarinskih proizvoda na mjestu direktne isporuke u Republici Hrvatskoj, uz uvjete iz članka 56. ovoga Pravilnika.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego počne primati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine iz druge države članice.
(4) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
(5) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
Postupak izdavanja odobrenja za povremeno registriranog primatelja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 8.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi u okviru obavljanja svoje registrirane djelatnosti samo povremeno primati trošarinske proizvode iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja prema članku 23. stavku 3. Zakona nadležnom carinskom uredu prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
3. podatke o pošiljatelju: naziv, adresa i trošarinski broj
4. datum otpreme i datum primitka trošarinskih proizvoda
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, količinu te iznos trošarine za trošarinske proizvode za koje traži odobrenje
6. podatke o mjestu primitka trošarinskih proizvoda (odgovarajući prostor sa prostorno-operativnim kapacitetima i logističkim svojstvima mjesta primitka, uključujući odgovarajući sustav mjerenja za trošarinske proizvode koji se zaprimaju) i
7. opis računovodstvenog praćenja poslovanja.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže instrument osiguranja plaćanja trošarine i izjavu o ispunjavanju uvjeta za elektroničku razmjenu podataka o kretanju trošarinskih proizvoda.
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 9.
(1) Odobrenje za registriranog primatelja koji samo povremeno prima trošarinske proizvode iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine izdaje se posebno za svaku pojedinu pošiljku, odnosno određenu količinu trošarinskih proizvoda koja se unosi iz druge države članice od određenog pošiljatelja i za određeno vremensko trajanje.
(2) Odobrenje iz stavka 1. ovoga članka za registriranog primatelja koji posluje s duhanskim prerađevinama donosi se za vremensko trajanje od najdulje 60 dana.
(3) Zahtjev prema članku 8. stavku 2. ovoga Pravilnika dopušteno je podnijeti do tri puta u jednoj kalendarskoj godini.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 10.
(1) U evidencijama registriranog primatelja u skladu s člankom 22. stavkom 4. točkom 2 . Zakona i povremeno registriranog primatelja u skladu s člankom 23. stavkom 5. točkom 1. Zakona, kao i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. primljenim količinama trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine, i to prema kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu i tarifnoj oznaci iz Kombinirane nomenklature carinske tarife, datumu primitka, pošiljatelju te jedinstvenoj referentnoj oznaci (u daljnjem tekstu: JRO) elektroničkog trošarinskog dokumenta (u daljnjem tekstu: e-TD)
2. trošarinskim proizvodima korištenima za svrhu trošarinskog nadzora tijekom kretanja
3. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza i
4. iznosima obračunate i plaćene trošarine.
(2) Uz podatke iz stavka 1. ovoga članka registrirani primatelj mora voditi i podatke o otpremljenim/primljenim količinama trošarinskih proizvoda po svakoj adresi mjesta direktne isporuke u Republici Hrvatskoj te broj dokumenta.
(3) Registrirani primatelj i povremeno registrirani primatelj mogu sami izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(4) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od registriranog primatelja i povremeno registriranog primatelja uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 3.
REGISTRIRANI POŠILJATELJ
Postupak izdavanja odobrenja za registriranog pošiljatelja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 11.
(1) Fizička ili pravna osoba koja želi poslovati kao registrirani pošiljatelj mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za otpremanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine nakon njihovog puštanja u slobodan promet prema članku 24. stavku 2. Zakona carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. popis osoba s identifikacijskim podacima koje su odgovorne za potpisivanje trošarinskih dokumenata
3. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
4. opis računovodstvenog praćenja poslovanja i
5. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife i način otpreme (cestovni, željeznički, morski ili zračni prijevoz).
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje da će prije nego počne otpremati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine u visini moguće nastalog trošarinskog duga za proizvode koje otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine.
(4) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 12.
(1) U evidencijama registriranog pošiljatelja u skladu s člankom 24. stavkom 4. točkom 2. i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. uvezenim i otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine, i to prema kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu, mjestu i datumu otpreme, primatelju te JRO e-TD-a
2. carinskim dokumentima na temelju kojih su trošarinski proizvodi koje registrirani pošiljatelj otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine pušteni u slobodan promet
3. trošarinskim proizvodima korištenima za svrhu trošarinskog nadzora tijekom kretanja i
4. utvrđenim gubitcima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza.
(2) Registrirani pošiljatelj može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(3) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od registriranog pošiljatelja uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 4.
POREZNI ZASTUPNIK ZA PRODAJU NA DALJINU
Postupak izdavanja odobrenja za poreznog zastupnika za prodaju na daljinu
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 13.
(1) Porezni zastupnik iz članka 25. Zakona za svoje poslovanje mora ishoditi odobrenje carinskog ureda nadležnog prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, odnosno sjedištu podružnice u Republici Hrvatskoj temeljem zahtjeva koji sadrži sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište, adresu i podatke za kontakt, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci odgovorne osobe
3. podatke o prodavatelju iz druge države članice u čije ime posluje
4. kategoriju i vrstu trošarinskih proizvoda i
5. opis računovodstvenog praćenja poslovanja.
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj prilaže izjavu kojom se obvezuje priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego počne primati trošarinske proizvode koji su u drugoj državi članici pušteni u potrošnju.
(3) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Sadržaj i način vođenja evidencija
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 14.
(1) U evidencijama poreznog zastupnika za prodaju na daljinu u skladu s člankom 25. stavkom 4. točkom 3. i člankom 30. stavkom 1. Zakona moraju se voditi podaci o:
1. količinama trošarinskih proizvoda po kategoriji i vrsti trošarinskog proizvoda, trgovačkom nazivu te mjestu i datumu otpreme od strane inozemnog prodavatelja u Republiku Hrvatsku
2. primateljima trošarinskih proizvoda u Republici Hrvatskoj
3. kategoriji i vrsti te trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju na području Republike Hrvatske
4. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza i
5. iznosima obračunate i plaćene trošarine.
(2) Porezni zastupnik za prodaju na daljinu može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka ukoliko takav oblik i način osigurava tražene podatke.
(3) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od poreznog zastupnika za prodaju na daljinu uvid u evidenciju koju isti vodi.
Odjeljak 5.
OSLOBOĐENI KORISNIK TROŠARINSKIH PROIZVODA
Postupak izdavanja odobrenja za oslobođenog korisnika trošarinskih proizvoda
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 15.
(1) Pravna ili fizička osoba koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine kao oslobođeni korisnik trošarinskih proizvoda (u daljnjem tekstu: oslobođeni korisnik) mora podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika prema članku 27. Zakona carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnositelja zahtjeva.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika mora sadržavati sljedeće:
1. podatke o podnositelju zahtjeva, i to: naziv tvrtke/obrta, sjedište i adresu i podatke za kontakt, mjesto vođenja glavnog knjigovodstva, osobni identifikacijski broj (OIB)
2. ime i identifikacijski podaci osobe odgovorne za rad pogona oslobođenog korisnika
3. podatak o lokaciji pogona koji je predviđen za obavljanje djelatnosti oslobođenog korisnika
4. detaljan opis djelatnosti za koju nabavlja trošarinske proizvode bez plaćanja trošarine
5. količinu trošarinskih proizvoda po kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda, a prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, za razdoblje ne dulje od 12 mjeseci
6. podatke o planiranoj količini proizvoda za koje koristi trošarinske proizvode, odnosno energente, za razdoblje ne dulje od 12 mjeseci
7. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni normativi korištenja pojedinih vrsta trošarinskih proizvoda za obavljanje djelatnosti
8. podatke o opremi potrebnoj za obavljanje djelatnosti oslobođenog korisnika u pogledu utvrđivanja količina te korištenja trošarinskih proizvoda i
9. podatke o dokumentima iz kojih su razvidni gubici ili manjkovi u proizvodnji i skladištenju, prema pojedinim kategorijama i vrstama trošarinskih proizvoda.
(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnositelj prilaže sljedeće dokaze:
1. skicu i opis prostora (proizvodni, skladišni i sl.) u kojima će se nalaziti trošarinski proizvodi nabavljeni bez plaćanja trošarine i
2. potvrdu nadležnog tijela o zadovoljavanju minimalno tehničko-tehnoloških uvjeta za obavljanje djelatnosti podnositelja zahtjeva sukladno posebnim propisima.
(4) Na zahtjev nadležnog carinskog ureda podnositelj zahtjeva obvezan je dostaviti i druge potrebne podatke.
(5) Zahtjev za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika iz stavka 2. ovoga članka podnosi se na Obrascu Zahtjev-OKTP koji je tiskan u Prilogu 1 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(6) Količine trošarinskih proizvoda po kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu trošarinskih proizvoda, a prema tarifnim oznakama Kombinirane nomenklature carinske tarife, koje koristi oslobođeni korisnik za obavljanje djelatnosti u smislu članka 68. stavka 1. točaka 4. do 12. i članka 105. stavaka 1. i 8. Zakona za koje traži oslobođenje od plaćanja trošarine utvrđuju se za razdoblje koje ne može biti dulje od 12 mjeseci.
(7) Nakon zaprimanja zahtjeva nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje da li su podmirene dospjele porezne obveze te da nad tvrtkom podnositelja zahtjeva nije započet stečajni postupak.
Članak 16.
Nadležni carinski ured prije donošenja odobrenja za oslobođenog korisnika mora utvrditi vjerodostojnost činjenica i podataka navedenih u zahtjevu i prilozima iz članka 15. ovoga Pravilnika te na licu mjesta utvrditi da li su ispunjeni uvjeti za izdavanje odobrenja za oslobođenog korisnika. Ako se utvrdi da podnositelj zahtjeva ne ispunjava propisane uvjete, nadležni carinski ured će odrediti rok za otklanjanje nepravilnosti.
Sadržaj i način vođenja evidencije oslobođenog korisnika/registriranog primatelja koji ima status oslobođenog korisnika
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 17.
(1) U evidencijama koje oslobođeni korisnik mora voditi u skladu s člankom 28. točkom 1. Zakona, za svaki pogon oslobođenog korisnika moraju se voditi podaci o:
1. primljenim količinama trošarinskih proizvoda iz trošarinskih skladišta te uvezenim količinama trošarinskih proizvoda koje je u statusu uvoznika u sustavu odgode plaćanja trošarine unio u pogon oslobođenog korisnika
2. nabavljenim količinama trošarinskih proizvoda s plaćenom trošarinom
3. otpremljenim količinama trošarinskih proizvoda u trošarinsko skladište s pozivom na suglasnost nadležnog carinskog ureda
4. korištenim količinama trošarinskih proizvoda koji su oslobođeni plaćanja trošarine u skladu s člankom 38. Zakona
5. korištenim količinama trošarinskih proizvoda za namjene iz članka 68. stavka 1. točke 4. do 12. i članka 105. stavaka 1. i 8. Zakona
6. proizvedenim količinama proizvoda u okviru svoje registrirane djelatnosti
7. utvrđenim gubicima ili manjkovima trošarinskih proizvoda za koje se dokaže da se mogu pripisati nepredviđenim slučajevima ili višoj sili (osim krađe) ili su neodvojivo povezani s osobinama proizvoda nastalim tijekom prijevoza
8. stanju zaliha trošarinskih proizvoda
9. pratećim trošarinskim dokumentima iz članka 47. Zakona
10. količinama energenata iz članka 96. stavka 3. točke 2., 3., 5. 6. i 7. Zakona, a koji nisu navedeni u članku 51. Zakona s naznakom brojeva uobičajenih trgovačkih ili komercijalnih isprava koji se odnose na te energente.
(2) Oslobođeni korisnik mora voditi evidencije iz stavka 1. ovoga članka na način da u svakom trenutku može iskazati stanje zaliha trošarinskih proizvoda prema kategoriji, vrsti i trgovačkom nazivu, odnosno tarifnoj oznaci trošarinskog proizvoda iz Kombinirane nomenklature carinske tarife.
(3) Oslobođeni korisnik može sam izabrati oblik i način vođenja evidencije ako takav oblik i način osigurava podatke iz stavka 1. i 2. ovoga članka.
(4) Oslobođeni korisnik mora voditi i čuvati evidencije iz stavka 1. ovoga članka u pogonu oslobođenog korisnika.
(5) Nadležni carinski ured može u bilo kojem trenutku zatražiti od oslobođenog korisnika uvid u evidenciju te popis zaliha trošarinskih proizvoda u njegovom pogonu.
(6) Za trošarinske proizvode obuhvaćene odobrenjem za oslobođenog korisnika ne nastaje obveza plaćanja trošarine ako ih prima registrirani primatelj koji ima i status oslobođenog korisnika.
Odjeljak 6.
Važenje odobrenja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 18.
(1) Odobrenja iz ovoga poglavlja izdaju se na neodređeno vrijeme.
(2) Nadležni carinski ured najmanje jednom godišnje provjerava da li nositelj odobrenja ispunjava uvjete poslovanja propisanih Zakonom.
(3) Nositelji odobrenja obvezni su nadležni carinski ured obavijestiti o svim izmjenama podataka u odobrenju kao i statusnih promjena u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
POGLAVLJE II.
PRIJAVA DJELATNOSTI I REGISTRACIJA TROŠARINSKIH OBVEZNIKA
Podnošenje prijave za upis u registar trošarinskih obveznika
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 19.
(1) Svaka pravna ili fizička osoba koja želi poslovati s trošarinskim proizvodima ili duhanskim proizvodima iz članka 94. Zakona mora carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika prema članku 31. Zakona, i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti ili drugoga događaja koji znači trošarinsku radnju u smislu Zakona.
(2) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi se uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR, osim u slučaju iz članka 21. stavaka 2. i 5. ovoga Pravilnika (prijava djelatnosti i registracija malih proizvođača vina i malih proizvođača jakog alkoholnog pića) kada se prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi u pisanom obliku. Obrazac PUR tiskan je u Prilogu 2 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(4) Osobe iz stavka 1. ovoga članka obvezne su nadležnom carinskom uredu prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje su upisani u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
(5) Nadležni carinski ured briše trošarinskog obveznika iz registra trošarinskih obveznika na zahtjev trošarinskog obveznika ili po službenoj dužnosti. O opravdanosti brisanja odlučuje nadležni carinski ured vodeći računa da trošarinski obveznik nema nepodmirenih trošarinskih dugova s osnova obavljanja djelatnosti radi koje je upisan u registar trošarinskih obveznika.
(6) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na osobe koje nabavljaju trošarinske proizvode ili duhanske proizvode iz članka 94. Zakona puštene u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske i dalje ih prodaju na teritoriju Republike Hrvatske odnosno otpremaju u drugu državu članicu ili u izvoz.
Podnošenje prijave i registracija primatelja u Republici Hrvatskoj trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici i stranog prodavatelja
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 20.
(1) Primatelj u Republici Hrvatskoj koji namjerava u komercijalne svrhe primiti trošarinske proizvode već puštene u potrošnju u drugoj državi članici u obvezi je carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika za status primatelja iz članka 6. stavka 1. točke 4. Zakona.
(2) Prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika primatelj iz stavka 1. ovoga članka obvezan je podnijeti najkasnije osam dana prije namjeravanog prvog primitka trošarinskih proizvoda.
(3) Prodavatelj trošarinskih proizvoda iz druge države članice iz članka 6. stavka 1. točke 5. Zakona prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi carinskom uredu nadležnom prema mjestu primitka trošarinskih proizvoda u Republici Hrvatskoj koje je istovremeno i mjesto izdavanja OIB-a radi stjecanja statusa poreznog obveznika u Republici Hrvatskoj.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 1. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za rad primatelju iz stavka 1. i prodavatelju iz druge države članice iz stavka 3. ovoga članka.
Podnošenje prijave i registracija malih proizvođača vina, malih proizvođača jakog alkoholnog pića i proizvođača izvan sustava odgode
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 21.
(1) Mali proizvođači vina, mali proizvođači jakog alkoholnog pića i proizvođači iz članka 81. Zakona obvezni su prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika podnijeti carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu, i to najkasnije osam dana prije početka proizvodnje na Obrascu PUR.
(2) Mali proizvođači vina podnose pisanu prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika u tri primjerka na Obrascu PUR te dostavljaju:
1. podatak o mjestu proizvodnje
2. podatak o očekivanoj količini proizvodnje vina u kalendarskoj godini
3. podatak o površini vinograda u hektarima
4. potvrdu nadležnog tijela da je upisan u odgovarajući upisnik sukladno posebnim propisima i
5. potvrdu da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju vina propisane posebnim propisima.
(3) Proizvođači iz članka 81. Zakona podnose uporabom sustava elektroničke razmjene podataka prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika koristeći elektronički Obrazac PUR te dostavljaju:
1. podatak o mjestu proizvodnje
2. podatak o očekivanoj količini proizvodnje trošarinskih proizvoda u kalendarskoj godini
3. potvrdu nadležnog tijela da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju alkohola i alkoholnih pića propisanu posebnim propisima i
4. ispravu državnog tijela nadležnog za mjeriteljstvo o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima, odnosno ispunjenju propisanih uvjeta.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 2. i 3. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Mali proizvođači jakog alkoholnog pića podnose pisanu prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika u tri primjerka na Obrascu PUR te dostavljaju podatak o mjestu proizvodnje i podatak o volumenu uređaja za proizvodnju alkohola – kotla kojeg ima u vlasništvu, odnosno uporabi.
(6) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika ovjerena ili verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za rad malom proizvođaču vina, malom proizvođaču jakog alkoholnog pića i proizvođaču iz članka 81. Zakona, s danom upisa u registar trošarinskih obveznika.
(7) Mali proizvođači vina, mali proizvođači jakog alkoholnog pića i proizvođači iz članka 81. Zakona obvezni su nadležnom carinskom uredu prijaviti svaku izmjenu podataka navedenu prilikom prijave u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje su upisani u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
Podnošenje prijave i registracija trošarinskih obveznika na duhanske proizvode
Komentirate u ime: Ministarstvo financija
Članak 22.
(1) Osobe koje posluju s duhanskim proizvodima iz članka 94. Zakona podnose uporabom sustava elektroničke razmjene podataka prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, sjedištu podružnice, odnosno prebivalištu koristeći elektronički Obrazac PUR i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja djelatnosti proizvodnje ili unosa iz druge države članice ili uvoza iz treće države na teritorij Republike Hrvatske tih proizvoda.
(2) Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta na duhanske prerađevine dužan je prijaviti promjenu podataka uporabom sustava elektroničke razmjene podataka koristeći elektronički Obrazac PUR (Kategorija trošarinskih proizvoda točka IV.) najkasnije osam dana prije namjeravanog prvog unosa iz druge države članice ili uvoza iz treće države na teritorij Republike Hrvatske duhanskih proizvoda. Uz prijavu za promjenu podataka u privitku podnosi i zahtjev za dopunu trošarinskog odobrenja u smislu članka 2. stavka 2. i članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika radi skladištenja duhanskih proizvoda u trošarinskom skladištu.
(3) Osobe iz stavka 1. ovoga članka uz prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika dostavljaju podatak o mjestu proizvodnje/lokaciji skladišta duhanskih proizvoda te druge potrebne podatke na zahtjev nadležnog carinskog ureda.
(4) Nakon zaprimanja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika iz stavka 1. ovoga članka nadležni carinski ured po službenoj dužnosti utvrđuje registriranu djelatnost podnositelja prijave i razvrstavanje poslovnog subjekta prema NKD (samo za pravne osobe).
(5) Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika, odnosno prijava promjene podataka verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati će se ovlaštenjem za poslovanje s duhanskim proizvodima s danom upisa, odnosno danom prijave promjene podataka u registar trošarinskih obveznika.
(6) Nadležnom carinskom uredu mora se prijaviti svaka izmjena podataka navedena prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak poslovanja s duhanskim proizvodima zbog kojeg je proveden upis u registar trošarinskih obveznika u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
Podnošenje prijave i registracija trošarinskih obveznika na električnu energiju , prirodni plin i kruta goriva